Προς το περιεχόμενο

Φτέρνισμα και φώς


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποια ερευνα για την σχεση του φωτος με το φτερνισμα?

 

Σε μενα προσωπικα αλλα και οσους ξερω, αν σου ερχεται να φτερνιστεις και δεν μπορεις, αν κοιταξεις τον ηλιο, καποια λαμπα ή καποια φωτεινη πηγη θα σου ερθει σχεδον σιγουρα..

 

Ισχυει αυτό σε εσας? Το έχετε παρατηρήσει?

 

Οσο και αν εψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα κατι σχετικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Photic_sneeze_reflex

 

Μου συμβαίνει αν δω τον Ήλιο ξαφνικά και κάποιος φορές αφού έχω φάει. 

Και τα 2 αναφέρονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις τον ήλιο σημαίνει ότι κοιτάς ψηλά άρα η μύτη αλλάζει θέση-προσανατολισμό σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα οπότε κάτι ίσως κουνιέται μέσα. Ίσως πάλι όταν η μύτη κοιτάει ψηλά να έρχεται σε επαφή με πιο "βρώμικο" αέρα. Τελείως στην τύχη τα παραπάνω, υποθέσεις κάνω.

 

 

Προσωπικά δεν το έχω παρατηρήσει πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις τον ήλιο σημαίνει ότι κοιτάς ψηλά άρα η μύτη αλλάζει θέση-προσανατολισμό σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα οπότε κάτι ίσως κουνιέται μέσα. Ίσως πάλι όταν η μύτη κοιτάει ψηλά να έρχεται σε επαφή με πιο "βρώμικο" αέρα. Τελείως στην τύχη τα παραπάνω, υποθέσεις κάνω.

 

 

Προσωπικά δεν το έχω παρατηρήσει πάντως

 

Εχει να κανει καθαρα με το φως πιστευω.. πχ χθες μου ερχοταν να φτερνιστω και δεν μπορουσα, και απλα ανοιξα το LED flash στο κινητο μου και μου ηρθε κατευθειαν.. δεν κοιταξα δηλαδη καπου ψηλα..

 

Τωρα που το σκεφτομαι μηπως ειναι καποιο αντανακλαστικο του οργανισμου ωστε να μας κανει να κλεισουμε τα ματια στην φωτεινη πηγη για να μην παθουμε καποια βλαβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να ήταν αυθυποβολή σε εσένα επειδή νόμιζες ότι ήταν από το φως.

 

 

Πάντως μου συμβαίνει που και που να μου κοπεί το φτέρνισμα λίγο πριν γίνει, κάτι που είναι τέρμα εκνευριστηκό. Την επόμενη φορά άμα το θυμηθώ θα το δοκιμάσω πάντως.

 

 

Άμα όντως ευθύνεται το φως πάντως, θα  πρόκειται για κανα μπαγκ του εγκεφάλου ή για καναν ανεξήγητο εξελεικτικό μηχανησμό ξερωγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παθαίνω σχεδόν κάθε φορά που βαίνω στον ήλιο...γενικά τα μάτια συνδέονται με μύτη αυτιά στόμα...το τι ακριβώς γίνεται δεν ξέρω αλλά σίγουρα ισχύει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα προσωπικα αλλα και οσους ξερω, αν σου ερχεται να φτερνιστεις και δεν μπορεις, αν κοιταξεις τον ηλιο, καποια λαμπα ή καποια φωτεινη πηγη θα σου ερθει

Απο εδω το φερνεις απο εκει το πας ...πάλι σε φωτεινά αντικείμενα αναφέρεσαι... :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα συμβαίνει... Αλλά το φως είναι απλά η αφορμή για να φτερνιστω. Αν δεν υπάρχουν βλεννες απλά δε γίνεται

 

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Photic_sneeze_reflex

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια ερευνα για την σχεση του φωτος με το φτερνισμα?

 

Σε μενα προσωπικα αλλα και οσους ξερω, αν σου ερχεται να φτερνιστεις και δεν μπορεις, αν κοιταξεις τον ηλιο, καποια λαμπα ή καποια φωτεινη πηγη θα σου ερθει σχεδον σιγουρα..

 

Ισχυει αυτό σε εσας? Το έχετε παρατηρήσει?

 

Οσο και αν εψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα κατι σχετικο..

 

Σε μένα ισχύει απόλυτα.  Μυστήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Photic_sneeze_reflex

 

Μου συμβαίνει αν δω τον Ήλιο ξαφνικά και κάποιος φορές αφού έχω φάει

Και τα 2 αναφέρονται.

 

Aκριβώς το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...