Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική απάτη, πώς γίνεται;


drspiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έβαλα αγγελία σε εφημερίδα του χώρου και μου ήρθε email από ένα χουβαρντά από το εξωτερικό ότι θέλει το αντικείμενο και προσφέρει πολύ περισσότερα από αυτά που θέλω, αλλά μου ζητάει όνομα, αριθμό λογαριασμού, τράπεζα και iban για να μου... βάλει τα χρήματα!

Ξέρω φυσικά ότι πρόκειται για απατεώνα, αυτό που αναρωτιέμαι είναι πώς μπορούν αυτοί οι τύποι να κλέψουν; Κι αν τους δώσω ένα λογαριασμό που είναι φυσικά άδειος και άνευ κινήσεων τι μπορούν να κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έβαλα αγγελία σε εφημερίδα του χώρου και μου ήρθε email από ένα χουβαρντά από το εξωτερικό ότι θέλει το αντικείμενο και προσφέρει πολύ περισσότερα από αυτά που θέλω, αλλά μου ζητάει όνομα, αριθμό λογαριασμού, τράπεζα και iban για να μου... βάλει τα χρήματα!

Ξέρω φυσικά ότι πρόκειται για απατεώνα, αυτό που αναρωτιέμαι είναι πώς μπορούν αυτοί οι τύποι να κλέψουν; Κι αν τους δώσω ένα λογαριασμό που είναι φυσικά άδειος και άνευ κινήσεων τι μπορούν να κάνουν;

 

Εάν κάνεις αναζήτηση με τη λέξη "Νιγηρία" θα βρεις αρκετά θέματα απάτης που θα απαντήσουν στις απορίες σου.

Ο στόχος τους είναι να σε βάλουν στο παιχνίδι και να δώσεις λογαριασμό τράπεζας. Από εκεί και πέρα έχασες το παιχνίδι. Διάβαε τα θέματα αυτά και θα καταλάβεις πώς παίζεται το "παιχνίδι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός λογικά θα σου πει οτι και καλα στα έχει στείλει και τα έχει δεσμεύσει τα λεφτά και οτι θα είναι διαθέσιμα μόλις του στείλεις το πακέτο, ε αυτός δεν θα έχει βάλει λεφτά και απλά θα του στείλεις τσάμπα αυτό που πουλάς. Μερικοί σε βάζουν στο τρυπάκι να τους στείλεις και καλά κάποια χρήματα εσύ, οτι και καλά καταλάθος έστειλε παραπάνω ή για τα μεταφορικά οτι τα δίνεις εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις ιστορίες με Νιγηρίες κτλ. τις ήξερα εδώ και 10 χρόνια που είχα κάνει λογαριασμό στο eBay, αλλά νόμισα ότι θα είχαν βρει κάτι καινούργιο. Δεν καταλαβαίνουν τα ζώα ότι αν δεν πάρω τα χρήματα στα χέρια μου, δεν πρόκειται να τους στείλω τίποτα;

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κάθε φορά που βάζω μια αγγελία στη Χ.Ε. (γιατί περί αυτής πρόκειται) αμέσως λαμβάνω τέτοια email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις ιστορίες με Νιγηρίες κτλ. τις ήξερα εδώ και 10 χρόνια που είχα κάνει λογαριασμό στο eBay, αλλά νόμισα ότι θα είχαν βρει κάτι καινούργιο. Δεν καταλαβαίνουν τα ζώα ότι αν δεν πάρω τα χρήματα στα χέρια μου, δεν πρόκειται να τους στείλω τίποτα;

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κάθε φορά που βάζω μια αγγελία στη Χ.Ε. (γιατί περί αυτής πρόκειται) αμέσως λαμβάνω τέτοια email.

 

Μα υπάρχουν θύματα ακομα απο οτι καταλαβαίνεις για αυτο υπάρχουν ακόμα αυτοί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά νόμισα ότι θα είχαν βρει κάτι καινούργιο.

Έλαβες κανα e-mail ότι είσαι κληρονόμος μιας αμύθητης περιοσίας; :-D

Το καινούργιο που λέγαμε και παίζει πολύ τώρα τελευταία. Και ναι, το τραγικό είναι πως βρίσκουν ακόμα θύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνουν τα ζώα ότι αν δεν πάρω τα χρήματα στα χέρια μου, δεν πρόκειται να τους στείλω τίποτα;

 

Υποτιμάς το επίπεδο της ανθρώπινης βλακείας. Πως λέμε όσο καλός και να είσαι πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος; Όπου και να φαντάζεσαι ότι είναι το όριο της βλακείας, στην πραγματικότητα είναι παραπέρα.

 

Βέβαια στην πράξη δεν είναι pure βλακεία -- όπως είδες και συ "για καλύτερα αποτελέσματα" πατάνε και πάνω στην απληστία σου (χουβαρντάς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβες κανα e-mail ότι είσαι κληρονόμος μιας αμύθητης περιοσίας; :-D

Το καινούργιο που λέγαμε και παίζει πολύ τώρα τελευταία. Και ναι, το τραγικό είναι πως βρίσκουν ακόμα θύματα.

Εγω φιλε ειχα λαβει πριν χρονια (καπου το 2002), προσεξε, συστημενο γραμμα στο ταχυδρομειο και μεσα ειχε μια επιστολη που ελεγε με τεραστια γραμματα. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΕΡΔΙΣΑΤΕ ΣΤΟ ΛΟΤΤΟ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ 15.000.000 $ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ. Καλεστε τωρα την γραμματεα μας σε αυτο το νουμερο για το πως θελετε να σας σταλουν τα χρηματα.

 

Πριν 2-3 εβδομαδες απο αυτο το περιστατικο ειχα παιξει σε ενα flash banneraki, ξερετε που πας με το mouse και χτυπας 3 παπιες πχ. Τοτε μου ειχε ανοιξει μια σελιδα και μου ελεγε "κερδισες 2$! Τι θες να κανεις τα χρηματα? α) Θες να κατεβασεις ringtones β) Θες να παιξεις λοττο, γ) Θες μια φωτογραφια¨ κλπ. Εγω δεν θυμομουν τοτε τι ειχα διαλεξει αλλα θυμομουν την επιλογη του λοττο. Οποτε λεω ¨βρες μπας και κερδισα τοτε¨?

 

Αυτο που με εκανε ομως να καταλαβω οτι κααατι δεν παει και τοσο καλα ειναι που η επιστολη ειχε και ενα πεδιο να βαλω τα πληρη στοιχεια της πιστωτικης μου καρτας. Παω σε ενα φιλο που ηξερε καλα αγγλικα και αυτος μου επιβεβαιωσε οτι το επανω μερος του χαρτιου εγγραφε σαν να εχω κερδισει ηδη. Μετα κατεβαινοντας παρατηρησαμε κατω κατω με γραμματα size 3-4px κια φραση που ελεγε.

 

"Αυτη την επιστολη θα λαβετε και εσεις αν κερδισετε τα 15.000.000 $, Βαζοντας την καρτα σας παιζετε σε καθε κληρωση ωστε να εχετε μεγαλες πιθανοτητες κερδους"

 

Δεν ξερω αν ειναι 100% απατη ή τροπος προωθησης το περιστατικο που μου συναιβει αλλα το email με την τεραστια κληρονομια που ειπες μου το θυμισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με εκανε ομως να καταλαβω οτι κααατι δεν παει και τοσο καλα ειναι που η επιστολη ειχε και ενα πεδιο να βαλω τα πληρη στοιχεια της πιστωτικης μου καρτας.

 

Δεν ξερω αν ειναι 100% απατη

100% απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ παιδιά, δεύτερη μέρα αγγελίας, μου ήρθε και δεύτερο email, στα αγγλικά φυσικά, για εκδήλωση ενδιαφέροντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ παιδιά, δεύτερη μέρα αγγελίας, μου ήρθε και δεύτερο email, στα αγγλικά φυσικά, για εκδήλωση ενδιαφέροντος.

 

Απο Αγγλία θα ειναι ειναι αλλα οοο τι σύμπτωση.. ο ΓΙΟΣ , ΑΔΕΡΦΟΣ , ΘΕΙΟΣ ειναι... ΝΙΓΗΡΊΑ!!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...