Προς το περιεχόμενο

Μέχρι πόσα μαθήματα έχετε φτάσει να χρωστάτε;


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ότι κι αν γίνει, να θυμάσαι πως είμαστε αδέρφια.

 

rCjNBJK.jpg

 

Mετά εστρωσα (και σε μερικες περιπτωσεις, εστησα) κωλο και μεσα σε 2 χρόνια τα διωξα τα γαμημένα.   -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5,αλλά τι 5.

Μεγάλο παλούκι φάγαμε και πολύ τρέξιμο.

Ειλικρινά θα προτιμούσα 20 μαλακίες/μέτρια παρά αυτά.

 

Μην συγκρίνετε Ελλάδα με εξωτερικό.

Είναι εξαιρετικά πολύπλοκο θέμα και πέφτει(εκατέρωθεν) πολύ τσουβάλιασμα που αδικεί πολύ κόσμο. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι είχαν 5 μαθήματα ή κανένα πραγματικά μπράβο τους. Οι υπόλοιποι πολύ κωλοβάρεμα...

 

Κλασσικά εγώ μπήκα 4ο έτος και χρώσταγα 20 + 5 του νέου χειμερινού εξαμήνου = 25.... Και μόνο που το σκέφτομαι σήμερα γελάω. Στρώθηκα άμεσα όμως και τέλειωσα 1,5 χρόνο αργότερα. Ακόμα και καλοκαίρι είχα καταντήσει να διαβάζω για να κάνω το 5/5 το σεπτέμβρη... Πάντως παιδιά με πρόγραμμα και επιμονή όλα γίνονται.

 

Φϊλος μου στο 5ο έτος είχε 34.... σημερα 8ο έτος έχει καμια 10αρια χωρίς πολυ πίεση...

 

Τι να πω............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αλλα προχθες ημουν σε μια παρεα με αποφοιτους ΕΜΠ και οταν εκανα την ερωτηση τι πτυχιακη ειχες ακουγα του κοσμου τις μαλακιες. πραματα που στα πανεπιστημεια του εξωτερικου δεν ακουγονται ουτε για πλακιτσα

 

εγω κοιταγα πως ειναι οι διδακτορικες διατριβες στην ελλαδα [στον κλαδο μου] και ειδα εναν που το θεμα του ηταν πως δουλευει το αμαζον...

 

ας μην ανοιξουμε το θεμα αγγλια..

 

στην αγγλια ζου ζητανε να "σπασεις" καινουργιες πληροφοριες σε γνωση και να την μοιρασεις στους υπολοιπους. Στην Ελλαδα, δεν ξερω

 

χαχαχαχαχα!! Τραγικό!!

Γενικά για κάποιο λόγο εχω ακούσει πολύ κακα σχόλια για διδακτορικό στην Αγγλία! Και ο ξάδερφος μου που είναι ιατρική 5 έτος, μου είπε προχθες οτι το διδακτορικό στην ιατρική στην Αγγλία είναι απλά γελοίο. Είναι σαν να μην κάνεις τίποτα!!

 

εγω παλι ακουσα οτι τα μαστερ αρχιζουν και γινονται ισοβαθμα με τα phd's στην Αγγλια...

 

Αλλα γενικα οποιος εχει πληροφοριες ας μιλησει...

:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά , παρόλο που είχα περάσει σε καλό ΤΕΙ , η αποφασή μου να φύγω Αγγλία ήτανε σωστότατη.

Χαλάλι ο χάλια καιρός , χαλάλι η μοναξια που ένιωθα κατα καιρούς , χαλάλι πολλά που πέρασα.

Έμαθα πραγματικά , δεν "περασα" απλα μαθήματα....

 

Αν συνδυαζότανε και με μια δουλίτσα , ο κόσμος θα ήτανε μαγικός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα πραγματικά , δεν "περασα" απλα μαθήματα....

 

Αν συνδυαζότανε και με μια δουλίτσα , ο κόσμος θα ήτανε μαγικός....

 

Οποιος θελει να μαθει θα μαθει ανεξαρτητα του που βρισκεται.

Απλως εκει αναγκαστηκες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγω παλι ακουσα οτι τα μαστερ αρχιζουν και γινονται ισοβαθμα με τα phd's στην Αγγλια...

 

Αλλα γενικα οποιος εχει πληροφοριες ας μιλησει...

:D

δε νομιζω οτι ισχυει αυτο , συνηθως οσοι πανε για phd περνουν και απο μαστερ πρωτα 

 

ρωτουσα ενα φιλο μου ηλεκτρολογο που ψηνεται για master και τον ρωταγα γιατι δε παει για phd (γιατι ειχα την εντυπωση οτι αυτοι απο το ΕΜΠ θεωρουνται οτι εχουν κανει master λογω της 5ετιας ) και μου ελεγε οτι αν πας για phd λογω του εμπ αντε να δωσεις μερικα μαθηματα απο το master και να το παρεις "αερα"  και μετα να πας κανονικα για phd, αλλα τελειως δε μπορεις να το αποφυγεις

 

και φυσικα εξαρταται απο το πανεπιστημιο και τι θα πας να κανεις , αυτος παντως θα παει απλα για master το οποιο θα κανει σε κανονικη διαρκεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0 (μηδέν). Μαλακία μου όμως, γιατί όταν τυχαία βρέθηκα Σεπτέμβριο στην σχολή και είδα τι θέματα έβαζαν... Θα μπορούσα να έχω πτυχίο 9+.

Καλά είναι μεγάλη αλήθεια αυτό.

Και εγώ πάντα άφηνα 1-2 για σεπτέμβρη για να χαλαρώνουν λίγο οι ανοιξιάτικες εξεταστικές. Και όντως τα θέματα ήταν συχνά (όχι πάντα) πιο εύκολα

 

Το δικό μου max ήταν 5 μαθήματα μετά το 4 έτος. Μου πήρε 1 εξάμηνο ακόμα να τα τελειώσω αυτά τα 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω το αιώνιο φιλοσοφικό ερώτημα.. Πως γίνεται φοιτητές που δεν εχουν ανοίξει βιβλίο όλο το χρόνο να περνάνε μαθήματα με 2 εβδομάδες διάβασμα.. Και φοιτητές που διαβάζουν όλο το χρόνο συστηματικα και παρακολουθούν να περνάνε οριακά και αγχωμενα...

Πρεπει να αλλάξει ο τρόπος εξετασης και να βασίζεται στη συνολική γνώση και κριση του φοιτητή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω το αιώνιο φιλοσοφικό ερώτημα.. Πως γίνεται φοιτητές που δεν εχουν ανοίξει βιβλίο όλο το χρόνο να περνάνε μαθήματα με 2 εβδομάδες διάβασμα.. Και φοιτητές που διαβάζουν όλο το χρόνο συστηματικα και παρακολουθούν να περνάνε οριακά και αγχωμενα...

Πρεπει να αλλάξει ο τρόπος εξετασης και να βασίζεται στη συνολική γνώση και κριση του φοιτητή..

ποσα ειναι αυτα τα μαθηματα; παντου υπαρχουν μερικα ευκολακια, αλλα δεν ειναι καν τα μισα

 

αν μιλας για δυσκολα και αντιγραφες κτλ, αυτο ειναι οντως προβλημα 

 

επισης υπαρχουν και αυτοι που απλα διαβαζουν με λαθος τροπο, ετσι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω το αιώνιο φιλοσοφικό ερώτημα.. Πως γίνεται φοιτητές που δεν εχουν ανοίξει βιβλίο όλο το χρόνο να περνάνε μαθήματα με 2 εβδομάδες διάβασμα.. Και φοιτητές που διαβάζουν όλο το χρόνο συστηματικα και παρακολουθούν να περνάνε οριακά και αγχωμενα...

Πρεπει να αλλάξει ο τρόπος εξετασης και να βασίζεται στη συνολική γνώση και κριση του φοιτητή..

Εγώ όποιο μάθημα το παρακολουθούσα (δεν έπινα καφέδες στην τάξη ούτε έμπαινα στο facebook από το κινητό) στις εξετάσεις διάβαζα μια νύχτα.

 

Είτε ήταν μαθηματικά είτε λογιστική είτε προγραμματισμός είτε θεωρία (διοίκηση, μάρκετινγκ) το πολύ πολύ μια μέρα και έπαιρνα και πολύ καλό βαθμό (9-10).

 

Κάτι που δεν παρακολουθούσα γιατί πχ το βαρίομουν ή το παρακολουθούσα αλλά επειδή ήταν βαρετό χαζολογοόυσα στην τάξη μιλόντας ή χαζεύοντας εκεί δε πα να διάβαζα 3-4 μέρες ή και βδομάδα, το 6αράκι ήταν δεδομένο...

 

Άρα σε μένα τουλάχιστον δεν ίσχυε.

Και όσο για αυτούς που δεν παταν ποτέ μα τα περνάνε ε συγχαρητήρια παίρνουν ένα πτυχίο πυ έτσι και αλλιώς δεν σημαίνει πλέον τίποτα στην Ελλάδα και δεν πήραν έστω την γνώση (αυτή την λίγη έστω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω το αιώνιο φιλοσοφικό ερώτημα.. Πως γίνεται φοιτητές που δεν εχουν ανοίξει βιβλίο όλο το χρόνο να περνάνε μαθήματα με 2 εβδομάδες διάβασμα.. Και φοιτητές που διαβάζουν όλο το χρόνο συστηματικα και παρακολουθούν να περνάνε οριακά και αγχωμενα...

Πρεπει να αλλάξει ο τρόπος εξετασης και να βασίζεται στη συνολική γνώση και κριση του φοιτητή..

 

την ιδια απορια εχει μια γνωστη, στην περιπτωση της ομως η απαντηση ειναι η προφανης, ειναι ηλιθια οσο δεν παει αλλο κι οσο και να διαβαζει παντα θα περναει οριακα γτ απλουστατα δεν στροφαρει το ριμαδι. νομιζω παιζει ρολο και ποσο εξυπνος ειναι καποιος, υπαρχουν παντα αυτοι οι λιγοι που χτυπανε βαθμους πανω απο το ταβανι γτ εχουν IQ 150 κι ολοι οι υπολοιποι που πρεπει να στρωνουμε κωλο και παλι δεν ειναι αρκετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...