Προς το περιεχόμενο

Μέχρι πόσα μαθήματα έχετε φτάσει να χρωστάτε;


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι αυτο

Σχεδον ολοι οι καθηγητες εχουν ψιλοστανταρ θεματα τα οποια κυκλοφορουν στα γνωστα "στεκια" δαπ, πασπ κτλ..

Πχ φυλλαδια με 150 ερωτησεις απο τις οποιες μπαινουν 10

Ή καμια 20αρια τυποι ασκησεων απο τους οποιους μπαινουν 3-4

Οποτε και καποιος που δεν παει τα μαθαινει παπαγαλια και περναει

Αυτο γινεται γιατι και οι ιδιοι οι καθηγητες βαριουνται να κανουν συνεχεια καινουργια θεματα

Υπαρχουν βεβαια και οι λιγες εξαιρεσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα το ειδος της σχολης

 

αν σε ενα θετικο τμημα μαθεις να λυνεις 150 διαφορετικες ασκησεις , ε μαλλον το εμαθες το μαθημα :lol:

 

σε μας παντως αυτα που κυκλοφορουσαν στα τραπεζακια των παραταξεων ηταν σκουπιδια και γεματα λαθη , οπως και πολλες απο τις σημειωσεις στα βιβλιοπωλεια 

 

αν δε διαβαζες ή δεν ησουν καμικαζι στα σκονακια , επαιρνες τα 3 ξανα και ξανα μεχρι να βαλεις μυαλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το θεμα ειναι το πως διαβαζεις..δηλαδη αμα διαβαζεις εξυπνα..υπαρχουν σιγουρα μαθηματα σε καθε σχολη που με εξυπνο και επιλεκτικο διαβασμα "περνιεται βραδυ".Υπαρχουν αλλα που δεν φτανει μονο αυτο αλλα θελουν παρακολουθησεις,πολυημερο διαβασμα κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το θεμα ειναι το πως διαβαζεις..δηλαδη αμα διαβαζεις εξυπνα..υπαρχουν σιγουρα μαθηματα σε καθε σχολη που με εξυπνο και επιλεκτικο διαβασμα "περνιεται βραδυ".Υπαρχουν αλλα που δεν φτανει μονο αυτο αλλα θελουν παρακολουθησεις,πολυημερο διαβασμα κτλ.

Παρολου που οπως ειπα χρωσταγα αρκετα στο ΠΤ αυτο που καταλαβα στο τελος ειναι οτι δεν υπαρχει δυσκολο μαθημα αλλα μαλακας καθηγητης.

 

Τα 5 τελευταια μαθηματα τα περασα με την πρωτη οταν εκανα σωστο διαβασμα και αυτο εγυνε οταν πηγα φροντηστηριο γιατι οι καθηγητες στο ΤΕΙ ηταν περα βρεχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο μου μάθημα στην σχολή ήταν τα "Δίκτυα" εξαιτίας μιας γ@μημένης καθηγήτριας. Γέμιζε 4,5 αίθουσες + αμφιθέατρο με τα άτομα που έκοβε κάθε εξεταστική. Ούτε εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια με έκοβε η κ@ριόλ@ μέχρι να καταφέρω να πάρω ένα 5άρι.. Ουστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα φτάσει να χρωστάω στο 3ο έτος γύρω στα 20 μαθήματα, μέσα σε ένα χρόνο με συνεχή παρακολούθηση και κάλυψη κενών έφτασα 5ο έτος και να ξεμπερδεύω με το καλό γιατί μου χουν μείνει 5 μαθήματα.Μεγάλο επίτευγμα αν αναλογιστεί κανείς πως δεν είχα θεωρητικά μαθήματα αλλά πολλά μαθήματα μαθηματικού περιεχομένου όπου χρειάζεται σοβαρό διάβασμα για να μην έχεις κενά.Στο τρόπο διαβάσματος τώρα είχα φτάσει στο σημείο να χω κατανοήσει πλήρως το μάθημα και να λέω σε όλους τα σοσάκια και να πηγαίνω με μια μέρα διάβασμα και να το περνάω!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολου που οπως ειπα χρωσταγα αρκετα στο ΠΤ αυτο που καταλαβα στο τελος ειναι οτι δεν υπαρχει δυσκολο μαθημα αλλα μαλακας καθηγητης.

 

Τα 5 τελευταια μαθηματα τα περασα με την πρωτη οταν εκανα σωστο διαβασμα και αυτο εγυνε οταν πηγα φροντηστηριο γιατι οι καθηγητες στο ΤΕΙ ηταν περα βρεχει!

 

φροντηστηριο οταν πηγαινες ΤΕΙ, μαλιστα.....

 

Το χειρότερο μου μάθημα στην σχολή ήταν τα "Δίκτυα" εξαιτίας μιας γ@μημένης καθηγήτριας. Γέμιζε 4,5 αίθουσες + αμφιθέατρο με τα άτομα που έκοβε κάθε εξεταστική. Ούτε εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια με έκοβε η κ@ριόλ@ μέχρι να καταφέρω να πάρω ένα 5άρι.. Ουστ...

 

ετσι το λεμε τωρα ΜΕ ΕΚΟΒΕ, οχι εμενα στο μαθημα. παντα να ριχνουμε την ευθυνη στους αλλους, εμεις δεν φταιμε ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φροντηστηριο οταν πηγαινες ΤΕΙ, μαλιστα.....

 

 

 

 

Γιατι σου φαινετε περιεργο ? Μιλαμε για πολυ απαιτιτικα μαθηματικα και μαθηματα παλουκια οταν λοιπον ο καθηγητης εκανε σκατα παραδοση και σου εδυνε χειρογραφες σημειωσεις γεματες λαθη πως αλλιως να περναγα το κωλομαθημα ???????

Επεξ/σία από REDODIN7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σου φαινετε περιεργο ? Μιλαμε για πολυ απαιτιτικα μαθηματικα και μαθηματα πσαλουκια οταν λοιπον ο καθηγητης εκανε σκατα παραδοση και σου εδυνε χειρογραφες σημειωσεις γεματες λαθη πως αλλιως να περναγα το κωλομαθημα ???????

 

ναι περιεργο μου φαινεται, υπαρχουν βιβλιοθηκες και ιντερνετ στις μερες για να κατσεις να βρεις την ακρη. τα φροντηστηρια ειναι για τα παιδακια, η ενοια της ανωτατης σχολης συμπεριλαμβανει και προσωπικη δουλεια και ψαξιμο αλλιως θα το λεγανε σχολειο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρωστουσα γυρω στα 23-24 μαθηματα στα μεσα ακριβως των σπουδων (στο τελος του 5ου εξαμηνου δηλαδη, ΗΜ/ΜΥ@ΕΜΠ).

 

Απο εκει και περα ανεβασα επιδοσεις, αν και τελικα τελειωσα στα 6 χρονια λογω και μιας προσωπικης αναποδιας.

 

Παντως συμφωνω με το "εξυπνο διαβασμα" και τον κανονα του 80/20 γενικοτερα, ο οποιος εφαρμοζεται σε αρκετα μαθηματα, δεδομενου βεβαια οτι δεν κυνηγας υψηλο βαθμο πτυχιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι περιεργο μου φαινεται, υπαρχουν βιβλιοθηκες και ιντερνετ στις μερες για να κατσεις να βρεις την ακρη. τα φροντηστηρια ειναι για τα παιδακια, η ενοια της ανωτατης σχολης συμπεριλαμβανει και προσωπικη δουλεια και ψαξιμο αλλιως θα το λεγανε σχολειο.

Όταν για οποιουσδήποτε λόγους έχεις δημιουργήσει κενά, είσαι στην ίδια φάση με το "παιδάκι" που λες, είτε είσαι 22, είτε 25 είτε 40, οπότε χρειάζεσαι βοήθεια. Όσο για το ίντερνετ και το προσωπικό ψάξιμο οκ, εννοείται πρέπει να τα κάνεις μόνος σου αλλά σε κλάδους όπως των θετικών επιστημών και δει μαθηματικών δε μπορείς να τα βγάλεις πέρα μόνος γιατί τα μέσα που λες δε σου δίνουν και τις άπειρες λύσεις, όσο μεγάλο και να 'ναι το ίντερνετ, όσες σημειώσεις και να βρεις. Επίσης, είναι η φύση της επιστήμης τέτοια που χάνεις γρήγορα τη μπάλα αν το παρατήσεις και μετά δεν αρκεί απλά να το διαβάσεις, πρέπει να σου εξηγήσει κάποιος και τις πιο μικρές λεπτομέρειες. Θες πιο έμπειρο άνθρωπο δίπλα σου να σου λύνει απορίες στο μπαμ, LIVE.

 

Χαρακτηριστικά να σου πω ότι στα Γιάννενα εδώ και 5-6 χρόνια με τα φοιτητικά φροντιστήρια έχουν χεστεί στο τάλιρο. Απίστευτη πελατεία. Όταν ήμουνα Γιάννενα πήγα κι εγώ και βοήθησε να θυμηθώ και να καταλάβω πράγματα που είχα ξεχάσει απ' το λύκειο. Εννοείται χρώσταγα τον πάτο μου κι ήμουν ήδη επί πτυχίω (μαθηματικό Γιάννενα), δε θυμάμαι αριθμό.

 

Κι επίσης να πούμε ότι ο κύριος λόγος για να πας σε φοιτητικό φροντιστήριο είναι για να περάσεις το μάθημα μια ώρα αρχίτερα, χωρίς να σου βγάλει την πίστη (aka να κοπείς 325425 φορές) κι όχι απαραίτητα για να μάθεις. Αυτά τα δύο βέβαια συνήθως ταυτίζονται σε σχολές θετικών επιστημών (αυτό εννοείται κι από τα παραπάνω που είπα), αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δε το θεωρώ κακό ή υποτιμητικό να πάει κάποιος σε φροντιστήριο. Αμα ο άλλος γουστάρει να περάσει καρφί το τάδε (κωλο)μάθημα χωρίς να κουνήσει τον κώλο του ή επειδή βιάζεται απείρως να τελειώσει και έχει τα φράγκα και τη διάθεση να τα σκάσει στο φροντιστήριο, μαγκιά του. Ούτε κλέβει κανέναν, ούτε είναι λιγότερο άξιος από τους υπόλοιπους πτυχιούχους που το πήραν περνώντας το μάθημα χωρίς βοήθεια από άλλον.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φροντηστηριο οταν πηγαινες ΤΕΙ, μαλιστα.....

 

 

ετσι το λεμε τωρα ΜΕ ΕΚΟΒΕ, οχι εμενα στο μαθημα. παντα να ριχνουμε την ευθυνη στους αλλους, εμεις δεν φταιμε ποτε.

Εύα, μην συγκρίνεις βέλγικες καταστάσεις με τις καταστάσεις των ελληνικών πανεπιστημίων.

Επειδή έχω περάσει και από τα δύο, καμία σχέση.

 

Να σου φέρω παράδειγμα πρώην κοπέλας μου, που καθηγητής σε μάθημα στο ΤΕΙ της, άφηνε τους φοιτητές να έχουν ό,τι βιβλιογραφία ήθελαν μαζί τους και να ανοίξουν ό,τι βιβλίο γούσταραν την ώρα των εξετάσεων. Περιττό να σου πω ότι ο κάθε φοιτητής πήγαινε στην εξέταση με τόμους βιβλία και σημειώσεις μαζί του, που στο τέλος τους ήταν άχρηστα όλα. Αν δεν πήγαινες να γραφτείς στο φροντιστήριο που δίδασκε, δεν υπήρχε περίπτωση να περάσεις το μάθημά του με τα άτοπα που ζητούσε στις εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το ίντερνετ και το προσωπικό ψάξιμο οκ, εννοείται πρέπει να τα κάνεις μόνος σου αλλά σε κλάδους όπως των θετικών επιστημών και δει μαθηματικών δε μπορείς να τα βγάλεις πέρα μόνος γιατί τα μέσα που λες δε σου δίνουν και τις άπειρες λύσεις, όσο μεγάλο και να 'ναι το ίντερνετ, όσες σημειώσεις και να βρεις. Είναι η φύση της επιστήμης τέτοια που χάνεις γρήγορα τη μπάλα αν το παρατήσεις και μετά δεν αρκεί απλά να το διαβάσεις, πρέπει να σου εξηγήσει κάποιος και τις πιο μικρές λεπτομέρεις. Θες πιο έμπειρο άνθρωπο δίπλα σου να σου λύνει απορίες στο μπαμ, LIVE.

 

5 χρόνια πάντως δεν υπήρχε κάτι που δε βρήκα απο internet/συμφοιτητές/καθηγητή...(με τη σειρα που τα βαζω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφορική, ΤΕΙ Σερρών εδώ

 

μπήκα στο 2ο έτος με 9 μαθήματα χρέος, πήρα πτυχίο στα 4 χρόνια ακριβώς (πρακτική και πτυχιακή έκανα στο 8ο εξάμηνο, οι των ΤΕΙ θα καταλάβουν)!

 

Να'ναι καλά η evabb που με ξελάσπωσε στα μαθηματικά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 χρόνια πάντως δεν υπήρχε κάτι που δε βρήκα απο internet/συμφοιτητές/καθηγητή...(με τη σειρα που τα βαζω)

Μωρέ δε λέω ότι δε βρίσκεις. Κι εγώ έβρισκα πράμα από ίντερνετ και σημειώσεις (βιβλιοπωλεία-συμφοιτητές). Ένα κάρο λεφτά είχα χαλάσει σε βιβλιοπωλεία. Αλλά όταν έχεις δημιουργήσει (μεγάλα) κενά, δεν αρκεί να έχεις το υλικό μπροστά σου. Κι ειδικά όταν έχει αρχίσει να παίρνει φωτιά ο κωλαράκος σου και βιάζεσαι. Αν έχεις φίλο/η στη σχολή σου σε καλύτερη κατάσταση από σενα, σε βοηθάει αυτός/η, διαφορετικά την ψάχνεις αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...