Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο πάγκου σε παζάρι


gmch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διατηρώ και εγώ δεν ξέρω για πόσο ακόμα, κατάστημα με χαρτικά-απορρυπαντικά. Είχα ακούσει τις προάλες στη TV για εμπόρους που βγαίνουν πια έξω από τα μαγαζιά τους και πάνε για παράδειγμα στον Σχιστό και πουλάνε σε πάγκο. Ξέρει κάποιος τι χρειάζεται για να γίνει αυτό δηλαδή συμμετοχή σε παζάρια , πανυγύρια εκτός μάλλον από την δήλωση του σχετικού ΚΑΔ στην εφορία ??

Και κάτι άλλο. Αν εγώ πάω σε ένα δημόσιο παρκινγκ ας πούμε, και βάλω τα πράγματα πάνω στο αυτοκίνητο μου, μπορω να πουλάω ?? (πχ οι τύποι με τα παπούτσια πάνω στο αυτοκίνητο σε διάφορα σημεία ή ο τύπος με τα καρπούζια στην δευτερη είσοδο του παρκινγκ του κολυμβητηρίου του ΟΑΚΑ, αυτοί άραγε έχουν κάποιο είδος άδειας ??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 (πχ οι τύποι με τα παπούτσια πάνω στο αυτοκίνητο σε διάφορα σημεία ή ο τύπος με τα καρπούζια στην δευτερη είσοδο του παρκινγκ του κολυμβητηρίου του ΟΑΚΑ, αυτοί άραγε έχουν κάποιο είδος άδειας ??)

ε αυτοι δε νομιζω να εχουν και αδεια 

 

πχ τυπο με παπουτσια εχουμε αρκετα πιο περα καθε σαββατο απο τη λαικη μας 

αν ειχε αδεια θα πηγαινε μαζι με τους αλλους στη λαικη , οχι 100αδες μετρα παραπερα 

 

καλα για τα καρπουζια απλα lol 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Διατηρώ και εγώ δεν ξέρω για πόσο ακόμα, κατάστημα με χαρτικά-απορρυπαντικά. Είχα ακούσει τις προάλες στη TV για εμπόρους που βγαίνουν πια έξω από τα μαγαζιά τους και πάνε για παράδειγμα στον Σχιστό και πουλάνε σε πάγκο. Ξέρει κάποιος τι χρειάζεται για να γίνει αυτό δηλαδή συμμετοχή σε παζάρια , πανυγύρια εκτός μάλλον από την δήλωση του σχετικού ΚΑΔ στην εφορία ??

Και κάτι άλλο. Αν εγώ πάω σε ένα δημόσιο παρκινγκ ας πούμε, και βάλω τα πράγματα πάνω στο αυτοκίνητο μου, μπορω να πουλάω ?? (πχ οι τύποι με τα παπούτσια πάνω στο αυτοκίνητο σε διάφορα σημεία ή ο τύπος με τα καρπούζια στην δευτερη είσοδο του παρκινγκ του κολυμβητηρίου του ΟΑΚΑ, αυτοί άραγε έχουν κάποιο είδος άδειας ??)

 

Για να είσαι απολύτως νόμιμος και τυπικός χρειάζεσαι άδεια υπαίθριου πωλητή ή πωλητή λαϊκών αγορών ή άδεια άσκησης υπαίθριου εμπορίου. Ρώτα στον Δήμο στον οποίο θέλεις να δραστηριοποιηθείς για τους όρους και τις προϋποθέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτους στα @@ σου και άπλωσε τραχανά όπου γουστάρεις.

 

Κι ο Νιγηριανός στη Σόλωνος έχει αδεια απ´ την αστυνομία να σμπρώνει ζα.Aswell κι ο Μπάγκλας στη Στουρνάρη είναι πιστοποιημένος απ´ τη Φιλιπ Μόρις για τα καπνά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 μαζι τα φαγαμε

Εσύ φάτα όξω απ' τη παράγκα,άσε μας εμάς,έχουμε χαράτσια,μιά ορφανή μακαρονάδα περισσεύει μόνο.

 

Η ακριβής φράση (για να μαθαίνεις) είναι "μαζί μας τα φάγατε".Παγκαλιστές.

 

Αν και δεν θάπρεπε,σου εξηγώ σαν σε μικρό άνθρωπο,ότι το τριμπούρδελο που έχουμε  βασίζεται στην επιλεκτική εφαρμογή του νόμου,συνεπώς οι ελεγκτικοί μηχανισμοί θα του φέρουν μιά "πορς" άμα πουλάει στο δρόμο.

Το παράδειγμά μου έχει το καλολογικό στοιχείο της υπερβολής και επισημαίνει το εφικτόν του λάθε βιώσας,όπως μας κατάντησαν.

 

Αλλά για σένα αυτά είναι κοινωνική μηχανική,κουτούποστον ογλήγορις μπας και βγει κανας άλλος και τον μιμηθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνουν και οι δικοί μου για πάγκο με ρούχα-εσώρουχα. 
Πρέπει να έχεις κατάστημα για να πάρεις πάγκο; 

Μέχρι στιγμής αυτό που έχω βρει είναι ότι πρέπει να είσαι άνεργος/πολύτεκνος/αμεα (και ψάχνουμε να βρούμε αν μπορεί κάποιος που είναι τρίτεκνος να βγάλει), να μην έχεις άδεια λαϊκής (αν θες να έχεις πάγκο και να τον πηγαίνεις πχ στο σχιστό και την άλλη μέρα αλλού), ανοίγεις απαυτούλι στο τεβε, και αν θες πχ να πας στο σχιστό την κυριακή, πληρώνεις εκεί στους υπεύθυνους (περνάνε πρωί πρωί) κάποια χρήματα. 

Γενικά, σε όποιο παζάρι και να πας, πληρώνεις στον εκεί υπεύθυνο κάποια χρήματα (γύρω στα 30 ευρώ νομίζω είναι αλλά δεν ορκίζομαι). 

Όποιος ξέρει πάντως για το αν τρίτεκνος μπορεί να βγάλει, ας μου πει κι εμένα για να ξέρουμε! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνουν και οι δικοί μου για πάγκο με ρούχα-εσώρουχα. 

Πρέπει να έχεις κατάστημα για να πάρεις πάγκο; 

 

Μέχρι στιγμής αυτό που έχω βρει είναι ότι πρέπει να είσαι άνεργος/πολύτεκνος/αμεα (και ψάχνουμε να βρούμε αν μπορεί κάποιος που είναι τρίτεκνος να βγάλει), να μην έχεις άδεια λαϊκής (αν θες να έχεις πάγκο και να τον πηγαίνεις πχ στο σχιστό και την άλλη μέρα αλλού), ανοίγεις απαυτούλι στο τεβε, και αν θες πχ να πας στο σχιστό την κυριακή, πληρώνεις εκεί στους υπεύθυνους (περνάνε πρωί πρωί) κάποια χρήματα. 

 

Γενικά, σε όποιο παζάρι και να πας, πληρώνεις στον εκεί υπεύθυνο κάποια χρήματα (γύρω στα 30 ευρώ νομίζω είναι αλλά δεν ορκίζομαι). 

 

Όποιος ξέρει πάντως για το αν τρίτεκνος μπορεί να βγάλει, ας μου πει κι εμένα για να ξέρουμε! :)

Σε περιπτώσεις "πανηγυριού",χρειάζεται οπωσδήποτε άδεια,υπάρχει συγκεκριμμένη συνομοταξία που λυμαίνεται αυτές τις πανηγυρτζίδικες εκδηλώσεις,θα σε φάνε λάχανο αλλοιώς.

 

Δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη φυσικού καταστήματος πάντως.

Διαδικασία απόκτησης άδειας για εκεί,δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περιπτώσεις "πανηγυριού",χρειάζεται οπωσδήποτε άδεια,υπάρχει συγκεκριμμένη συνομοταξία που λυμαίνεται αυτές τις πανηγυρτζίδικες εκδηλώσεις,θα σε φάνε λάχανο αλλοιώς.

 

Δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη φυσικού καταστήματος πάντως.

Διαδικασία απόκτησης άδειας για εκεί,δεν γνωρίζω.

ναι, για την άδεια το ξέρω, αλλά μου είπαν ότι τη βγάζουν μόνο αμέα/πολύτεκνοι/άνεργοι. Και ψάχνουμε να βρούμε αν μπορεί τρίτεκνος να βγάλει. 

Βρήκα άδειες να αγοράσεις, αλλά λογικά θα γίνεται και χωρίς να αγοράσεις άδεια, σωστά; 

Γενικά, δεν βρίσκω πληροφορίες για ρούχα κτλ. Έχω βρει μόνο για τρόφιμα :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουγα κάτι για χιλιοπεντακοσάρια το τριήμερο (κάποιου πολιούχου,σαν τ' άη_πούτς) και μούφυγε η ούγια μαζί με την όρεξη....

Ισχύει. Στα πανηγύρια ο τοπικός δήμος νοικιάζει το χώρο σε κάποιον που στήνει παράγκες, και αυτός με τη σειρά του τις νοικιάζει με το μέτρο στους μικροπωλητές. Στα "καλά" πανηγύρια το ενοίκιο φτάνει άνετα στα 1.500€ για 5-6 μέτρα παράγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...