Προς το περιεχόμενο

Safe θερμοκρασίες fx 8120


alexobi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Ήθελα να ρωτήσω για τις μέγιστες θερμοκρασίες που μπορώ να 
"τρέξω" το συγκεκριμένο chip. Ξέρω οτι είναι στους 61 βαθμούς ομως η απορία μου είναι άλλη. Στο HWmonitor αναφέρονται 2 θερμοκρασίες που σχετίζονται με το CPU. Η μια ειναι το CPU η οποία υποθέτω είναι η θερμοκρασίας του Socket και η αλλη είναι CPU core package η οποία προφανώς είναι η εσωτερική θερμοκρασία του cpu. 

Η απορία μου είναι η εξής. Πολύ αναφέρονται σε max safe temp του socket στα 70 και max safe του core στα 61. Ησχύει κάτι τέτοιο η πρέπει να ειναι και οι 2 τιμές μέχρι 61?

 

τα υπόλοιπα "κομμάτια" μου είναι:

Mobo: Sabertooth 990fx r2.0

Psu: Corsair GS800

Cooler: Hyper 212 evo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα νεράκι και ησύχασα (h100i). Μου πέρνει λιγάκι τα αυτιά αλλα δεν βαριέσαι -20 σε full load :)

Θα του πιώ το αίμα (amd ριμάδι κάτω απο τα 4.4 σέρνεται) :D

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω οτι οι θερμοκρασίες σου ειναι λαθος..και εγω εχω τον 8120 και το hw μου βγαζει ίδιες με τις δικες αλλα το βιος βγαζει άλλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κωστα εγω απ'οσα εχω τσεκαρει εδω κ χρονια πιο πολυ το everest κ το aida64 ειναι αυτα που εχω δει οτι συμβαδιζουν περισσοτερο με το bios..

 

παντως τωρα που εχουν αρχισει σιγα σιγα οι ζεστες συνηστω overclock με μετρο γιατι ειδικα το chipset ειναι ενα υπουλο πραγμα που πολλοι δεν δινουν σημασια στις θερμοκρασιες του κ την πατανε..

 

καθως επισης κ ενεργοποιημενο cool n quiet μιας κ δεν υπαρχει κανενας λογος να δουλευει τερμα το συστημα σε web browsing π χ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...