Προς το περιεχόμενο

Χαζή ερώτηση για ασύρματη επέκταση ethernet δικτύου... Αλλά αν το ήξερα δεν θα ρωτούσα!


oxazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι γειά σας!

Ως νέο μέλος θα ήθελα κι εγώ να πω πόσο καλή δουλειά γίνεται σε αυτό το site μπλα, μπλα, και οπωσδήποτε (γλυψ, σλουρπ) για να κατανοούμε εμείς οι χαζοί! Αφήνοντας τις τυπικότητες κατά μέρος, να εκθέσω κι εγώ το χαζό μου πρόβλημα :

Στο σπίτι μου (όχι δεν σας λέω που είναι) έχω κάνει εξαρχής data καλωδίωση, και εγκατέστησα (όχι εγώ ντε, ο τεχνικός!) ένα μικρό ethernet δίκτυο, με την εξής δομή: γραμμή dsl -> splitter (για τα τελέφωνα) -> dsl modem -> ethernet adaptor (νομίζω 10αρι) -> 6 σημεία πρόσβασης σε επιλεγμένες "τηλεφωνόπριζες" στο σπίτι για ethernet σύνδεση "πελατών" του δικτύου σε αυτές. Οι "πελάτες" είναι ένα φορητό με win7, άλλο ένα με winXP, ένα ethernet adaptor (8άρι d-link) ακόμη στο οποίο υπάρχει ένα media player, και μια συσκευή ακόμη και τίποτε άλλο. Καλά μέχρι εδώ. Έχοντας όμως μόνο ενσύρματη πρόσβαση εις το διαδίκτυον, και μετά της ελεύσεως των ασυρμάτων πια τηλεφωνικών κινητών συσκευών - υπολογιστών (βλέπε ζμάρτφοουνς), παρουσιάστηκε η αδήριτος ανάγκη να συνδέσουμε και αυτές εις το internet. Δια τούτο λοιπόν (και για να βλέπουμε youtube στα κινητά, αλλά δεν το παραδεχόμαστε!) θέλω να φτιάξω ένα ασύρματο σημείο πρόσβασης στο ενσύρματο δίκτυό μου. Και λέω λοιπόν ο χαζός με το πτωχό μου μυαλό, να πάρω ένα wireless router geetek homestart, και να το κάνω access point, πάνω στο 8άρι ethernet adaptor. Το ασύρματο router το πήρα. Η ερώτηση λοιπόν προς τους επαΐοντες:

Πως το κάνω αυτό παίδες; Απλά συνδέω με ethernet καλώδιο το wireless router στο 8άρι ethernet adaptor ή χρειάζομαι άλλου τύπου ρυθμίσεις;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Qμα θεωρήσουμε ότι η παροχή σου internet από την οποια υποδομή εxεις ήδη είναι ok :

* Συνδέεις το ΑP με το δίκτυο μέσο ethernet.

* Μπαίνεις στο webgui του ΑP

* Aλλάζεις IP άμα χρειάζεται ανάλογα με το δίκτυο που εxεις

* Διαλέγεις Mode Access Point

* Bάζεις όνομα SSID που θα κανει Broadcast ο ΑP

* Bάζεις KEY για το WiFi

* Κλεινεις firewall άμα είναι Enabled

* Ενεργοποιείς UPNP

* Κλεινεις DHCP

 

Κανεις test με Laptop


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω κ εγω μια χαζη ερωτηση για ασυρματο εσωτερικο ιντερνετ, xωρις να ανοιγω νεο χαζο thread:-)

 

Για να κανει κανεις γρηγοροτερες μεταφορες αρχειων μεσω του ασυρματου οικιακου δικτυου του... τι πρεπει να αγορασει ταχυτερο?

α) το router?

β) την pci-wifi καρτα?

γ) και τα δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Qμα θεωρήσουμε ότι η παροχή σου internet από την οποια υποδομή εxεις ήδη είναι ok :

 

* Συνδέεις το ΑP με το δίκτυο μέσο ethernet.

 

* Μπαίνεις στο webgui του ΑP

 

* Aλλάζεις IP άμα χρειάζεται ανάλογα με το δίκτυο που εxεις

 

* Διαλέγεις Mode Access Point

 

* Bάζεις όνομα SSID που θα κανει Broadcast ο ΑP

 

* Bάζεις KEY για το WiFi

 

* Κλεινεις firewall άμα είναι Enabled

 

* Ενεργοποιείς UPNP

 

* Κλεινεις DHCP

 

Κανεις test με Laptop

 

 

 

 

Καλυτερα το 1ο βημα που εγραψες να το κανει τελευταιο. Επισης προσεξε να μην χρησιμοποιειται η IP που θα δωσεις στο AP (αυτη η IP θα ανηκει στο lan του αρχικου σου router).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γ και η ποιο γρηγορη ταχυτητα ειναι η Ν

Ποια Ν?

 

Τι πρεπει να αγορασω λοιπον, και πόσο θα αυξηθει η ταχυτητα στις ενδομεταφορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, το modem ειναι 54ρι, υποθετω το ιδιο και η pci wifi καρτα.

Αρα πρεπει να παρω κι απ τα δυο σε 300ρια?

Πιο κατω/ενδιαμεσο δεν υπαρχει?

Ποσο θα αυξηθει η ταχυτητα των ενδομεταφορων? η αποσταση των pc ειναι 3 μετρα και χωρις εμποδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν πολλές ταχύτητες οι κυριες είναι :

 

 

54mbps / 8                   =   ~7mb/s   μεταφορά

Single N 150mbps        =   ~19mb/s

Dual N 300mbps           =   ~ 37mb/s  

 

 

πάντως η καλύτερη περίπτωση για ταχύτητα είναι πάντα το Καλώδιο και αφού λες πως η απόσταση είναι 3α μετρα δεν χρειάζεται WiFi. Έτσι δεν χρειάζεσαι upgrade απλός βάζεις καλώδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξυπακουεται οτι το καλυτερο ειναι το καλωδιο. Ειχα παλιοτερα. Τωρα ομως δε με εξυπηρετει, θα πρεπει να κανω ολοκληρη ιστορια για να περασει το καλωδιο, επισης δεν θα ειναι τοσο καλαισθητο.

 

Λες οτι για 54ρια(router + wifi καρτα) θελω 7ΜΒ/sec... Δοκιμασες ο ιδιος και διαπιστωσες οτι αυτη ειναι η σωστη ταχυτητα?

Εγω μολις δοκιμασα τη μεταφορα ενος αρχειου 250ΜΒ. Η ταχυτητα ξεκινησε απο 1ΜΒ/sec και ανεβαινε σιγα-σιγα, μεχρι να ολοκληρωθει η μεταφορα(3 ή 4 λεπτα χρειαστηκε, δεν θυμαμαι) εφτασε στο 1,53ΜΒ/sec.

Kατοπιν το ξαναμετεφερα και αυτη τη φορα η ταχυτητα ηταν μ.ο 1,57ΜΒ/sec και χρειαστηκε 2,5 λεπτα.

Πως εξηγουνται αυτα τα χαμηλα νουμερα?

Η μεταφορα εγινε μεσω κοινοχρηστου φακελου. Αν η μεταφορα γινει απο remote ειναι ακομα χειοροτερα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που ηπα πριν είναι τα θεωρητικά μέγιστα (αν και κάποιοι αμφισβήτησαν τα maths ...) στην πράξη τα πάντα αλλάζουν στο WiFi

Γιαυτο προτείνω καλώδιο όσο δύσκολο και ας είναι να μπει γιατί είναι ΧΩΡΙΣ κοστος και εχεις σοβαρή ταχύτητα.

Τώρα άμα θες upgrade μπορείς να παρεις switch και κάρτες δείκτου Giga και να περάσεις καλοδιο CAat6  έτσι θα εxεις τρομερή ταχύτητα Gigabit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλωδιο ειπαμε δεν τιθεται θεμα.

Τι ειναι το σουιτς?(ειχα παλιοτερα ενα τετοιο με την isdn γραμμη μου).

Δε χρειαζεται να εχω τρομερη ταχυτητα, απλα λιγο καλυτερη απο την τωρινη.

Με ενα router και μια καρτα δικτυου, αμφοτερα στα 150, βολευομαι?

Προτασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανεις δεν μπορεί να σου πει τι γίνετε με το wifi χωριςνα έρθει να κανει survey στον χωρό σου δηλαδή:

* να ψάξει για τυχόν παρεμβολές
* να διαλέξει το καλύερο κανάλι με λιγότερες παρεμβολές
* να βρεθεί ο βέλτιστος χωρος για το ΑP
* να αλλαχτούν οι τυχόν κεραίες με καλύτερες η κατευθυντικες

etc

etc

Για σένα που θες μια φτηνή και εύκολη τεχνολογικά ( γιατί την χειρωνακτική εργασία να περάσεις τον καλώδιο μπορείς να την κανεις ) είναι το καλώδιο. Τα αλλα θέλουν γνώσεις και χρήμα
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εαν αντικαταστησω το 54ρι router και τη καρτα με 150ρι, υπαρχει περιπτωση μα μην εχω γρηγοροτερη ταχυτητα?

 

Ποιες κεραιες να αλλαχτουν φιλε μου? Μιλας για τα κεραιακια του router και της καρτας? Αυτα εχουν μεταξυ τους αποσταση 3 μετρα. Δεν εχουν αμεση οπτικη επαφη γιατι το ενα κρυβεται απο το pc case, αλλα δε νομιζω αυτο να παιζει ρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γρηγορότερη ταχύτητα θα έχεις αλλα το ποσο και αν αυτό σε ικανοποιεί δεν το ξέρεις γιατί παιζει ρολο και το περιβάλλον γύρο σου δεν παιζει ρολο μονο το ΑP και οι κάρτες WiFi. Ενώ το καλώδιο δεν έχει τέτοια θέματα.Άδικα το συζητάμε βάλε καλώδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...