Προς το περιεχόμενο

Χαζή ερώτηση για ασύρματη επέκταση ethernet δικτύου... Αλλά αν το ήξερα δεν θα ρωτούσα!


oxazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντε παλι με το καλωδιο :lol: σου ειπα οτι δεν παιζει τετοια περιπτωση.

Συμφωνα με τα νουμερα σου θα εχω περ. 2,7 φορες γρηγοροτερη ταχυτητα. Δηλαδη εκει που τωρα θελω 1 λεπτο για 100ΜΒ, θα θελω 22''.

Κανε ομως και μια προταση, για τι ποσα μιλαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

USB WiFi:

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612514

 

 

Access Point:

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612435

 

 

στο ξανά λέω για να το καταλάβεις το καλώδιο το βάζεις και τελείωσες.

Το Access Point μπορεί να μην σου δουλεύει καλά αφού δεν δουλεύει καλά και το παλιό σου λόγο χωρού, άσε που δεν θα ξέρεις να το σεταρις, IP, Channel, Wireless Key, etc etc και θα άνοιξεις άλλο θέμα εδώ μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο εχω καταλαβει πολυ καλα, γιατι καλωδιο ειχα στο παρελθον. Στη τωρινη μου ομως κατασταση καλωδιο δεν προκειται να μπει.

 

Το πρωτο σου λινκ, ειναι σιγουρα ρουτερ? Κατι λεει για επεκταση δικτυου, εγω δε θελω επεκταση. Θελω ενα ασυρματο router, στο οποιo θα συνδεω ενσυρματα(ethernet) το ενα απο τα δυο μου pc.

To δευτερο λινκ τι πραγμα ειναι ακριβως? Εγω βασικα θελω pci καρτα.

 

Τι εστι access point?

Τι να σεταρω φιλε μου? Με τις συνθηκες που εχω τωρα με το 54αρι, με τις ιδιες συνθηκες θα εχω και το 150ρι.

Εσυ που ξερεις να σεταρεις, τι ταχυτητα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο ΑP θα μπει σε μια ethernet του modem router που εxεις. το οποιο θα πρέπει να σεταρις πάνω κάτω όπως σεταρες το modem/router που ήδη εxεις αλλα μάλλον άλλος στο έκανε αυτό

 

Εγώ έχω ΠΑΝΤΟΥ καλώδιο και έχω ένα παλιό αλλα καλο Netgear WG602 54mbps πειραγμένο με linux firmware DDWRT αποκλειστικά για το netbook και το κινητό που μπαίνουν περιστασιακά στο net.

Τώρα σε μεγαλύτερης κλίμακα δίκτυα σε wifi link μεγάλων αποστάσεων για παράδειγμα awmn, με 54mbps περνω 5 megabyte per second  ( κάτι που πολλοί εδώ είπαν πως είναι ψέμα τι να πω ...  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, εγω δε θελω ενα ΑP που να μπει σε μια ethernet του router μου. Γιατι να μπω σε τετοια κατασταση?

Απλα θελω αλλο router, 150ρι.

Κανεις δεν μου εκανε τιποτα. Δεν χρειαστηκα καποιο ιδιαιτερο σεταρισμα(τι σεταρισμα δηλαδη?)

 

Aπ οτι λοιπον καταλαβα, εσυ εχεις διαφορετικο εξοπλισμο απο εμενα, οποτε δε μπορουν να γινουν και συγκρισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα παρεις άλλο modem δεν μπορεί να σου πει κανεις πως θα παιζει καλά με τον ISP σου.

Μπορεί να συγχρονίζει χειρότερα μπορεί να έχεις αποσύνδεσης γιαυτο κρατάς το υπάρχον modem/router που ήδη παιζει και βάλεις ένα Ν wireless ΑΠ

Γιαυτο ο κάθε ISP δίνη 2-3α modem που τα έχει δοκιμάσει. Άμα θες σώνει και καλά modem router ρωτα τον ISP σου μήπως έχει άλλο με Ν wireless

όλα που σου λέω έχουν το λόγο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπαρχον modem ειναι της πλακας, μια πλαστικουρα χαμηλων προδιαγραφων που δινει κατα την εγγραφη σου ο Παροχος.

Ο συγχρονισμος φιλε μου εξαρται απο τη γραμμη. Δε νομιζω οτι αν βαλεις ενα καλυτερο modem(router) θα κινδυνευσεις να μη συγχρονισεις...

 

Το υπαρχον λοιπον φτηνο router ειναι 54ρι και εχει συγκεκριμενη χαμηλη ταχυτητα στις ενδομεταφορες του οικιακου δικτυου. Γιαυτο θελω να παρω ενα 150ρι, να εχω μεγαλυτερη ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θεμα του συγχρονισμου δε νομιζω οτι παιζει ρολο ο router, αλλα ας μας πουν κι αλλοι φιλοι τη γνωμη τους.

 

Στον isp μου γιατι να απευθυνθω? Αυτοι παλι καμμια σαβουρα θα εχουν.

Σημειωνω οτι αυτο που εχω ειναι το 2ο router που πηρα απο τον isp, το πρωτο τα τιναξε μετα απο 3 χρονια χρησης. Τουλαχιστον το πηρα δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...