Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Aliexpress - Είναι ασφαλές το σάιτ;


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αλλά τόσες πολλές ημέρες κάνουν για να τα επιστρέψουν? Της παραγγελίες της ακύρωσα μέσα σε τρεις ώρες το πολύ! Και δεν μου είχαν απάντηση καν οι πωλητές στην (επιβεβαίωση) τους αναφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα του αλι, αλλά της κάρτα σου και των τραπεζών, και στην Ελλάδα να σου επιστρέψουν χρήματα στην κάρτα τόσο κάνει, ισχυει για οποιαδήποτε επιστροφή ποσού σε κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι έχεις κι αυτή την επιλογή δεν σημαίνει ότι υπάρχει μόνο αυτή 

το ali έχει το δικό του "paypal" , οπότε αν δεν ήθελες να βάλεις απευθείας την κάρτα (που και πάλι δεν νομίζω να φαίνεται στον προμηθευτή-πωλητή αυτό αφού είναι θέμα του ali) μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αντίστοιχο Paypal (alipay)

Να ρωτήσω 3 πραγματάκια, να επιβεβαιώσω ότι τα έχω σωστά στο μυαλό μου;

 

- Για να δημιουργήσεις λογαριασμό Alipay πρέπει να τους στείλεις οπωσδήποτε και κάποιο identification document, τύπου ταυτότητα, διαβατήριο κλπ.;

 

- Μπορείς να αγοράσεις από aliexpress και χωρίς να δώσεις ταυτότητες κλπ. απλά πρέπει να πληρώνεις απ' ευθείας με την κάρτα σου;

 

- Το να αγοράζεις από aliexpress με κάρτα αντί μέσω alipay σου παρέχει λιγότερες ασφαλιστικές δικλείδες, αντίστοιχα περίπου με το να κάνεις αγορά από Ευρώπη χωρίς Paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω 3 πραγματάκια, να επιβεβαιώσω ότι τα έχω σωστά στο μυαλό μου;

 

- Για να δημιουργήσεις λογαριασμό Alipay πρέπει να τους στείλεις οπωσδήποτε και κάποιο identification document, τύπου ταυτότητα, διαβατήριο κλπ.;

 

- Μπορείς να αγοράσεις από aliexpress και χωρίς να δώσεις ταυτότητες κλπ. απλά πρέπει να πληρώνεις απ' ευθείας με την κάρτα σου;

 

- Το να αγοράζεις από aliexpress με κάρτα αντί μέσω alipay σου παρέχει λιγότερες ασφαλιστικές δικλείδες, αντίστοιχα περίπου με το να κάνεις αγορά από Ευρώπη χωρίς Paypal;

 

δεν έκανα ποτέ alipay, πάντα με την κάρτα πλήρωνα 

και όποτε ήταν να πάρω refund το πήρα, δεν ξέρω αν θα κέρδιζα κάτι με το alipay (πέραν ίσως της "ασφάλειας" του να βάζω κάθε λίγο και λιγάκι τα στοιχεία της κάρτας)

αλλά και πάλι , μέσω ali πληρώνεις, δεν πληρώνεις στην "σελίδα" του κάθε πωλητή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε.

 

Οι υπόλοιποι με τί πληρώνετε; Και αν μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει το 1ο point, για να καταλήξω στο πως θα πληρώσω (αν alipay=υποχρεωτικά ταυτότητες κλπ. με βλέπω για σκέτη κάρτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κατι? Εκανα μια αγορά απο το Aliexpress και μετα απο ενα 24ωρο μου ειπε οτι η πληρωμη ηταν επιτυχής. Μετα μου γραφει

 

"Your order will be automatically cancelled if the seller fail to ship your order in 17days 07hours 57minutes 08seconds  ."

 

Δηλαδη θα το στειλει μεσα σε 17 ημερες η απλα τιπικο ειναι αυτο και παιζει να το χει στείλει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DownUNDERground

Χρησιμοποιώ πάντα την κάρτα απ' ευθείας. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα στα disputes. Για Alipay που έχω ψάξει, χρειάζεται αριθμός διαβατηρίου και επίσης κάνει και verification μέσω κινητού (Πιθανώς να στέλνει κωδικό με sms).

 

@flogerakos

Είναι το μέγιστο χρονικό διάστημα που έχει στη διάθεσή του ο πωλητής για να σου στείλει το δέμα. Μετά από αυτό ακυρώνεται αυτόματα η παραγγελία και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω. Μου κάνει εντύπωση πάντως, συνήθως είναι γύρω στις 5 μέρες. Ο πωλητής το στέλνει σε 2-3 μέρες το πολύ. Στην Κίνα γιορτάζουν αυτήν την περίοδο την πρωτοχρονιά και πιθανόν να καθηστερήσουν κάποιες παραγγελίες. Το Aliexpress βγάζει και προειδοποίηση για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κατι? Εκανα μια αγορά απο το Aliexpress και μετα απο ενα 24ωρο μου ειπε οτι η πληρωμη ηταν επιτυχής. Μετα μου γραφει

 

"Your order will be automatically cancelled if the seller fail to ship your order in 17days 07hours 57minutes 08seconds  ."

 

Δηλαδη θα το στειλει μεσα σε 17 ημερες η απλα τιπικο ειναι αυτο και παιζει να το χει στείλει?

 

Θα πρέπει να στείλει αυτό που αγόρασες εντός 17 ημερών διαφορετικά θα ακυρωθεί η παραγγελία σου και θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω. Συνήθως το διάστημα αυτό που δίνει το Aliexpress στους πωλητές είναι πολύ λιγότερο (7 ημέρες αντί 17) υπό κανονικές συνθήκες αλλά τώρα έπεσες πάνω στην περίοδο της κινέζικης πρωτοχρονιάς και θα υπάρξουν γενικώς μεγάλες καθυστερήσεις στις μεταφορές από Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα έκανα τις πληρωμές μου στο Aliexpress με τη Revolut και όλα μια χαρά. Εδώ και λίγες μέρες, που έχουν γίνει και αλλαγές στο μενού παραγγελίας, μου πετάει το παρακάτω μύνημα στην τελική φάση της παραγγελίας που γίνεται το payment confirmation:

payment confirmation

 

Το FAQ του Aliexpress για αυτές τις περιπτώσεις λέει μεταξύ άλλων:

"When making payment on AliExpress, you must have an activated 3-D Secure Code. Please contact your bank to confirm whether your card has been authorized with 3-D Secure Authentication."
 

Το οποίο 3-D Secure Authentication πρέπει να είναι αυτό που σε κατευθύνει στη σελίδα της Mastercard για να συμπληρώσεις εκεί τα στοιχεία/κωδικό σου, σαν έξτρα μέτρο ασφαλείας. Αυτό δεν το έχω κάνει και υποπτεύομαι ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν περνάνε οι πληρωμές. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με το κινητό και δέχτηκε την πληρωμή. Σε ευχαριστώ. Έχεις μήπως ιδέα τη μπορεί να μπλοκάρει την πληρωμή από το PC; Έχω ήδη δοκιμάσει με απενεργοποιημένα firewall και άλλες ασφάλειες, αν και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με αυτό το configuration. Θα κάνω και άλλες δοκιμές με άλλο browser και ότι άλλο μπορώ να σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με το κινητό και δέχτηκε την πληρωμή. Σε ευχαριστώ. Έχεις μήπως ιδέα τη μπορεί να μπλοκάρει την πληρωμή από το PC; Έχω ήδη δοκιμάσει με απενεργοποιημένα firewall και άλλες ασφάλειες, αν και ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με αυτό το configuration. Θα κάνω και άλλες δοκιμές με άλλο browser και ότι άλλο μπορώ να σκεφτώ.

Κατι πρέπει να παιζει με τα πιστοποιητικά σου, άλλαξε και browser

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...