Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Aliexpress - Είναι ασφαλές το σάιτ;


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω παραγγειλει ενα κινητο απο 30/10 απο Ali express.Μου εδωσαν tracking number RF140012296SG απο 7/11, αλλα ακομα δεν εχει εμφανιστει πουθενα..Ειναι νορμαλ η κατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αγοράσει πολλά πράγματα από εκεί. Κάμερες CCTV / καταγραφικά  / ταβλέτες / 1-2 επιτραπέζια κτλ κτλ..

 

Δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα . Συνήθως κάνουν 50 με 60 ημέρες για να έρθουν.

 

όπως και με το ebay πρέπει να διαβάζετε τις αξιολογήσεις, γιατί και εκεί υπάρχουν απατεώνες.

 

[να προσθέσω ότι κάτι δεν είχε έρθει σε 60 ημέρες αλλά σε 70 , αν και είχε gurantee delivery 60 days, άνοιξα ένα dispute/case και μετά από 1 μήνα μου επιστράφηκε το ποσό (15$) από το site ] 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αγοράσει πολλά πράγματα από εκεί. Κάμερες CCTV / καταγραφικά  / ταβλέτες / 1-2 επιτραπέζια κτλ κτλ..

 

Δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα . Συνήθως κάνουν 50 με 60 ημέρες για να έρθουν.

 

όπως και με το ebay πρέπει να διαβάζετε τις αξιολογήσεις, γιατί και εκεί υπάρχουν απατεώνες.

 

[να προσθέσω ότι κάτι δεν είχε έρθει σε 60 ημέρες αλλά σε 70 , αν και είχε gurantee delivery 60 days, άνοιξα ένα dispute/case και μετά από 1 μήνα μου επιστράφηκε το ποσό (15$) από το site ] 

το πολυ 30 μερες να κανει αλλιως υπαρχουν πολυ λογοι που μπορει να καθυστερησει...dispute ανοιγεις πριν κλεισει το 45ημερο απο την ημερα αγορας για να παρεις τα λεφτα σου πισω..50 και 60 μερες δε εχω ξαναακουσει και δε νομιζω να ισχυει.

 

Εργασιμες μερες παντα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πολυ 30 μερες να κανει αλλιως υπαρχουν πολυ λογοι που μπορει να καθυστερησει...dispute ανοιγεις πριν κλεισει το 45ημερο απο την ημερα αγορας για να παρεις τα λεφτα σου πισω..50 και 60 μερες δε εχω ξαναακουσει και δε νομιζω να ισχυει.

 

Εργασιμες μερες παντα

 

 

είναι προφανές οτι δεν γνωρίζεις το aliexpress φίλε μου, και ναι δίνει 60 ημερολογιακές (και όχι τις 45 ημερολογιακές του paypal) γιατι τα free china airmail κάνουν από 20 μέχρι και 45..... τον Οκτώβριο φάγανε γερό μπούκωμα και οι 40-45 μέρες έγιναν στανταράκι, σκέψου πόσο οριακά θα ήσουν με το 45ήμερο του paypal.

και ναι, εάν δεν παραλάβεις στις 60 μέρες (και δεν κάνεις συμφωνία με τον πωλητή για extend delivery) παίρνεις τα λεφτά σου πίσω γιατί ακυρώνεται η παραγγελία, ανεξάρτητα αν είναι ήδη καθοδόν- το έκανα μια φορά με έναν πωλητή που μου είχε σπάσει τα νεύρα, του έδινα το tracking οτι δεν είχε φύγει από Κίνα και αυτός το βιολί του, κάνε υπομονή και έρχεται.... ε στις 60 μέρες έκανα dispute και πήρα τα λεφτά πίσω (κάτι αυτοκόλητα τοίχου των 9$ μη φανταστείς κάτι ακριβό), και ως εκ θαύματος, σχεδόν 2 μήνες μετά την αγορά το tracking ενημερώθηκε οτι ταξιδεύει.... τα έλαβα μετά από συνολικά 2,5 μήνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι προφανές οτι δεν γνωρίζεις το aliexpress φίλε μου, και ναι δίνει 60 ημερολογιακές (και όχι τις 45 ημερολογιακές του paypal) γιατι τα free china airmail κάνουν από 20 μέχρι και 45..... τον Οκτώβριο φάγανε γερό μπούκωμα και οι 40-45 μέρες έγιναν στανταράκι, σκέψου πόσο οριακά θα ήσουν με το 45ήμερο του paypal.

και ναι, εάν δεν παραλάβεις στις 60 μέρες (και δεν κάνεις συμφωνία με τον πωλητή για extend delivery) παίρνεις τα λεφτά σου πίσω γιατί ακυρώνεται η παραγγελία, ανεξάρτητα αν είναι ήδη καθοδόν- το έκανα μια φορά με έναν πωλητή που μου είχε σπάσει τα νεύρα, του έδινα το tracking οτι δεν είχε φύγει από Κίνα και αυτός το βιολί του, κάνε υπομονή και έρχεται.... ε στις 60 μέρες έκανα dispute και πήρα τα λεφτά πίσω (κάτι αυτοκόλητα τοίχου των 9$ μη φανταστείς κάτι ακριβό), και ως εκ θαύματος, σχεδόν 2 μήνες μετά την αγορά το tracking ενημερώθηκε οτι ταξιδεύει.... τα έλαβα μετά από συνολικά 2,5 μήνες!

αμα αγοραζετε απο πωλητες οτι να ναι αυτα γινονται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ισχύει ότι κσι σε ολες τις διαδυκτιακες και μη συναλλαγες. Αν δωσεις σημασια στα feedback κατα 99% δε θα εχεις κανενα προβλημα.

Οσον αφορα την πληρωμη εισαι καλυμμένος οσο και με το paypal. Αλλωστε αν δεν κανω λαθος λαθος πισω απο alibaba και aliexpress ειναι η yahoo

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ισχύει ότι κσι σε ολες τις διαδυκτιακες και μη συναλλαγες. Αν δωσεις σημασια στα feedback κατα 99% δε θα εχεις κανενα προβλημα.

Οσον αφορα την πληρωμη εισαι καλυμμένος οσο και με το paypal. Αλλωστε αν δεν κανω λαθος λαθος πισω απο alibaba και aliexpress ειναι η yahoo

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

σωστός, η yahoo κατέχει 25% από πριν εξαπλωθεί τόσο ραγδαία το alibaba (και οι πλατφόρμες του).... επιβεβαίωση εδω

http://money.cnn.com/2013/10/29/technology/yahoo-alibaba/

 

και εδώ http://www.businessweek.com/news/2013-10-14/how-alibaba-could-underprice-amazon-and-other-things-you-should-know

 

για να διαβάσουν και κάποιοι που δεν ξέρουν τα μεγέθη του alibaba, για να ξέρουν πριν μιλήσουν .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν έχω κάνει αγορά ακόλμη από AliExpress αλλά έχω κάνει από αλλα κινέζικα site κυρίως από κατασ΄τηματα με ηλεκτρονικά ήδη. Από την ημέρα που κάνω την παραγγελία κάνουν 25 -30 μέρες για να φτάσει σπίτι. Πιστεύω όμως ότι από αυτες τις 30 ημέρες οι δέκα έιναι να έρθεια από Κίνα ώς την Ελλάδα και οι υπόλοιπες είανι διαλογή και από τα "Ελληνικά ταχυδρομεία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα...εγω εκανα αγορα πριν λιγες μερες τελικα με WU

 

χρεωστικη δεχεται μονο maestro....πηρα τηλ στην εθνικη τραπεζα που εχω μαεστρο και με ειπανε οτι πρεπει να εχει το σηματακι η σελιδα veryfied by visa ή mastersecure code..αλλα δεν το εχω δει πουθενα..βεβαια εψαξα καπου στις οδηγιες και λεει πρεπει να εχεις παρει mastercode απτην τραπεζα σου...αλλα ειναι εγκεκριμενο το σαιτ??

 

εχω και χρεωστικη mastercard απτην πειραιως αλλα δεν την δεχοταν..

 

ξερεις κανεις τπτ σχετικο???

 

με πιστωτικη δεν ειναι λιγο διακινδυνευμενο?επειδη θελω να αγορασω καποια πραματα αλλα με ανχωνει και με wu να πληρωνεις ενα κοστος και εκει δεν λεει καθε φορα..

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλησπέρα έχω ένα θέμα με αυτό το site "Aliexpress" και πραγματικά χρειάζομαι τα φώτα σας...Αγόρασα πρόσφατα ένα κινητό από κίνα το οποιο είναι μεν ακριβώς όπως το περιγραφουν (και καλύτερο) απλός έχει ένα μικρό θεματάκι με την οθόνη του από το εργοστάσιο και το καλύπτει η εγγύηση.(και τα δικά μας το βγάζουν αυτό πολλές φορες) 

Το πρόβλημα είναι πως για να το στείλω πίσω για αντικατάσταση εκτος του ότι θα πρέπει να πληρώσω το courier ξανά (πράγμα που με έκανε να πληρώσω 100 ευρο περίπου έξτρα την πρώτη φορα με τον εκτελωνισμό κτλ.) δε μπορώ να βρω κάπου στο site να λέει αυτό το πράγμα, ότι το στέλνεις για αντικατάσταση.Το μονο που μπορώ να κάνω είναι "Open Dispute" όπου εκεί μπορώ :

1. να ζητήσω όλο το ποσο πίσω για τον A,B λόγο και να επιστρέψω την συσκευή

2. να ζητήσω ένα μέρος του ποσού πίσω και να κρατήσω την συσκευή

Οποτε αν το στείλω εγώ πίσω στον "κινέζο" πως ξέρω ότι θα μου στείλει πίσω άλλο όντως? Δεν θα είναι σαν να του το στέλνω δωράκι από ελλάδα? ούτε μαγαζί είμαι εγώ ούτε site μεσολαβεί ούτε τίποτα.... Εκείνος συμφωνεί με την αντικατάσταση αλλα μέσο μηνυμάτων (ενός chat για την ακρίβεια που δεν αποθηκεύει τα μηνύματα)και μου λέει να του το στείλω πίσω και θα μου στείλει απλά ένα άλλο (αν δεν φτιάχνεται αυτό).Έχω απελπιστεί τελείως και χρειάζομαι τη βοήθεια σας παρακαλώ. 

 

Εδώ έχω και το video με το πρόβλημα τις συσκευής.


 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καταρχήν να μην επιλέγεις courrier επειδη πάντα πληρώνεις τελωνείο.

 

2) άνοιξε το dispute και άσε το ανοιχτό μέχρι να επιλυθεί το θέμα. Μπορείς να το στείλεις με συστημένη

επιστολή (μπορεί 10ε) και αφού έχει συμφωνήσει ο άλλος μόλις το πάρει να σου στείλει συσκευή

αντικατάστασης. Να ακολουθήσεις αυτή την οδό. Μπορεί να συμφωνήσει ο άλλος να σου στείλει νέα συσκευή

και μόλις του στείλεις το tracking code (κάποιοι το κάνουν), ώστε να μη περιμένεις 1-2 μήνες

 

3) δε νομίζω να σου δώσει όλα τα χρήματα πίσω, το πολύ πολύ 30-50 ευρώ, αλλά πάλι δε θα κάνεις

τη δουλειά σου αφού όπως βλέπω έχει νεκρή περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE  EINAI ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΙ ΠΩΛΗΤΕΣ ΤΟΥΣ .

ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ TRAK N.

ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΑ ΣΕ 7 ΜΕΡΕΣ.

ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟΚΛΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ.

Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΡΕΚΟΡ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΩΛΗΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ .

 

ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ   Μ Α Κ Ρ Ι Α    Α Π Ο   A L I E X P R E S S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE  EINAI ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΙ ΠΩΛΗΤΕΣ ΤΟΥΣ .

ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ TRAK N.

ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΑ ΣΕ 7 ΜΕΡΕΣ.

ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟΚΛΙΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΑ.

Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ ΡΕΚΟΡ ΑΠΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΩΛΗΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ .

 

ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ   Μ Α Κ Ρ Ι Α    Α Π Ο   A L I E X P R E S S

 

1).. Σε 7 μερες δεν ερχετε τιποτα φιλε μου απο ΑΣΙΑ

2)Δεν εχει οριο 15 μερες.. 45 (ή 60 εχει) http://help.aliexpress.com/buyer_protection_contents.html#what-protections-can-i

3)Μια χαρα θα παρεις τα λεφτα σου! (ή αυτο που αγορασες)

4)Caps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...