Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Aliexpress - Είναι ασφαλές το σάιτ;


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μια επιστροφη εγινε 28/6 και η αλλη 18/7 ετσι μου ειπαν στο chat. Ειναι περιπου 33 ευρω.Το θεμα ειναι οτι το refund processing του aliexpress δεν δειχνει ολοκληρωμενο αλλα in progress και στις 2 περιπτωσεις δηλαδη στο συστημα τους δεν φαινεται να εχουν επιστραφει τα χρηματα τουλαχιστον αυτο βλεπω εγω.

Εχεις ανοίξει case στο ali;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 348
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 μήνες μετά...
Καλή σας ημέρα.

 

Μια ερώτηση σας να σας κάνω για να ξέρω τι κακό ίσως με βρει στο τελωνείο.

 

Έχω παραγγείλει τα παρακάτω :


 

και βλέπω στα νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού μπορεί να πληρώσω 15euro επιπλέον...??

Εάν ο πωλητής από Κίνα τα στείλει σπαστά μπορεί να πληρώνω 15euro για κάθε τι που έρχεται...??

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλή σας ημέρα.
 
Μια ερώτηση σας να σας κάνω για να ξέρω τι κακό ίσως με βρει στο τελωνείο.
 
Έχω παραγγείλει τα παρακάτω :
 
και βλέπω στα νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού μπορεί να πληρώσω 15euro επιπλέον...??
Εάν ο πωλητής από Κίνα τα στείλει σπαστά μπορεί να πληρώνω 15euro για κάθε τι που έρχεται...??
 
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...!!!

 

 

αν τα στειλει σε ξεχωριστες παραγγελιες δεν νομιζω να πληρωσεις κατι γιατι ειναι φθηνα

 

αν τα βαλει ολα μαζι λογικα κατι θα δωσεις επειδή ανεβαινει η αξια τους.

 

 

από alixpress θα κανουν κανενα 2μηνο να σου ερθουν παντως να ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα στειλει σε ξεχωριστες παραγγελιες δεν νομιζω να πληρωσεις κατι γιατι ειναι φθηνα

 

αν τα βαλει ολα μαζι λογικα κατι θα δωσεις επειδή ανεβαινει η αξια τους.

 

 

από alixpress θα κανουν κανενα 2μηνο να σου ερθουν παντως να ξερεις.

 

Ευχαριστώ πολύ καταρχάς για τον χρόνο σου.

Θα γίνω λιιιγο κουραστικός... :)

 

Εάν πληρώσω κάτι τι μπορεί να είναι αυτό κατά προσέγγιση πάντα και στις δύο περιπτώσεις που μου λες παραπάνω...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ καταρχάς για τον χρόνο σου.

Θα γίνω λιιιγο κουραστικός... :)

 

Εάν πληρώσω κάτι τι μπορεί να είναι αυτό κατά προσέγγιση πάντα και στις δύο περιπτώσεις που μου λες παραπάνω...???

 

αυτο δεν το γνωρίζω

 

αναλογα τι ποσο θα βγαλει ο τελώνης ποσο θα τα κοστολογησει κτλπ

 

τα ιδια αντικείμενα δεν μπορεις να τα βρεις από άλλο κατάστημα και να γλυτώσεις το τελωνειο??

 

πχ banggood?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν το γνωρίζω

 

αναλογα τι ποσο θα βγαλει ο τελώνης ποσο θα τα κοστολογησει κτλπ

 

τα ιδια αντικείμενα δεν μπορεις να τα βρεις από άλλο κατάστημα και να γλυτώσεις το τελωνειο??

 

πχ banggood?

 

Δεν το ήξερα καν το bangood ευχαριστώ και για την πληροφορία.

Δυστυχώς δεν υπάρχει η ίδια ποικιλία βέβαια, μόλις έψαξα.

 

Τα πράγματα που παραγγέλνω από aliexpress εάν τα κοστολογήσουν ακριβά και ανέβει πολύ το τελικό ποσό δεν έχω την επιλογή να μην τα παραλάβω και άρα να "ακυρωθεί" η παραγγελία...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήξερα καν το bangood ευχαριστώ και για την πληροφορία.

Δυστυχώς δεν υπάρχει η ίδια ποικιλία βέβαια, μόλις έψαξα.

 

Τα πράγματα που παραγγέλνω από aliexpress εάν τα κοστολογήσουν ακριβά και ανέβει πολύ το τελικό ποσό δεν έχω την επιλογή να μην τα παραλάβω και άρα να "ακυρωθεί" η παραγγελία...???

 

το τελωνειο και τα λοιπα εξοδα ειναι υποχρεωση του αγοραστη

 

οποτε αν περασει τελωνειο και δεν παραλαβεις το δεμα θα παει πισω (λογικα) αλλα ο κινεζος πωλητης κατά 99% θα σ πει ότι ειναι δικια σου υποχρεωση το τελωνειο και τα εξοδα του οποτε δεν σου δινει τα λεφτα σου πισω (που ετσι ειναι και το σωστο εδώ που τα λεμε)

 

οποτε εσυ αποφασίζεις

 

εγω στην δικια σου περιπτωση θα εκανα ξεχωριστες παραγγελιες και τελειωσε το θεμα.

 

 παντως τα πολύ φθηνα που εχεις βαλε τα μαζι σε μια παραγγελια δεν κινδυνευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έψαχνα κατι στο ali πηγα μεχρι αρχες του 2016(δυο χρόνια πριν) και ειδα οτι μπορώ ακόμα να ανοίξω dispute:o, οχι οτι θελω να ανοιξω, απλα απο περιέργεια ποση προθεσμία δίνει το ali για dispute, ξέρει κανείς?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Έψαχνα κατι στο ali πηγα μεχρι αρχες του 2016(δυο χρόνια πριν) και ειδα οτι μπορώ ακόμα να ανοίξω dispute:o, οχι οτι θελω να ανοιξω, απλα απο περιέργεια ποση προθεσμία δίνει το ali για dispute, ξέρει κανείς?

Μέχρι 15 μέρες μετά της λήξη buyer protection.

1J3ltr6.png

Μετά εξαρτάται από το warranty program που έχει το προϊόν (συνήθως 1 χρόνια για αυτά που αγοράζεις από ευρωπαϊκές αποθήκες).

Αυτό που λες εσύ τώρα πρώτη φορά το ακούω/διαβάζω :P Αν θες δώσε κάποια info όπως το προϊόν που πήρες και τι επιλογές σου δίνει στο dispute options? Τα κλασικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο, μπορεί απλά να είναι κ κόλλημα του συστήματος. Δοκίμασα κ σε δικές μου παραγγελίες διαφόρων ειδών τυχαία του 2015-2016 αλλά παίρνω το κλασικό μηνυμα λήξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μεθοδος αποστολης στατιστικα εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες να σταματησει τελωνειο;

1. Aliexpress Standard Shipping

2. e-packet

3. China Post Registered Air Mail

Το κοστος του προιoντος (screen dizitizer) για tablet ειναι <22 ευρω απλα επειδη χρεωνουν οτι τους κατεβει οι τελωνες δεν θελω να μπλεξω και να χασω εξτρα χρονο με αναδασμολογησεις.  Το 2 δεν εχω ιδεα τι ειναι, οποτε μαλλον παω για το 1, τι λετε;  Το 3 σταματαει 100%, αποκλειεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...