Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Aliexpress - Είναι ασφαλές το σάιτ;


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 ok, οπότε εκεί που δε φταίω θα χρεωθώ κιόλας. για refund 3$ θα χρεωθώ μετατροπή συναλλάγματος 2,5 ευρω!

Δυστυχώς, αυτή είναι η πρακτική κάποιων "ελληνικών" τραπεζών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά επικοινώνησα με το αλι και με ενημέρωσαν ότι οι επιστροφές χρημάτων γίνονται στο νόμισμα που έχει γίνει η αγορά

 

θα περιμένω την επιστροφή και θα σας κάνω update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μέχρι τώρα έκανα τις πληρωμές μου στο Aliexpress με τη Revolut και όλα μια χαρά. Εδώ και λίγες μέρες, που έχουν γίνει και αλλαγές στο μενού παραγγελίας, μου πετάει το παρακάτω μύνημα στην τελική φάση της παραγγελίας που γίνεται το payment confirmation:
 

 

Το FAQ του Aliexpress για αυτές τις περιπτώσεις λέει μεταξύ άλλων:

"When making payment on AliExpress, you must have an activated 3-D Secure Code. Please contact your bank to confirm whether your card has been authorized with 3-D Secure Authentication."
 

Το οποίο 3-D Secure Authentication πρέπει να είναι αυτό που σε κατευθύνει στη σελίδα της Mastercard για να συμπληρώσεις εκεί τα στοιχεία/κωδικό σου, σαν έξτρα μέτρο ασφαλείας. Αυτό δεν το έχω κάνει και υποπτεύομαι ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν περνάνε οι πληρωμές. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

 

 

gallery_138978_3672_12218.jpg

 

κι εμενα μου βγαζει αυτο το μηνυμα και δε με αφηνει να κανω αγορα απο τo pc. Δοκιμασα απο το κινητο κι η αγορα εγινε κανονικα!!!

 

τι μπορει να συμβαινει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gallery_138978_3672_12218.jpg

 

κι εμενα μου βγαζει αυτο το μηνυμα και δε με αφηνει να κανω αγορα απο τo pc. Δοκιμασα απο το κινητο κι η αγορα εγινε κανονικα!!!

 

τι μπορει να συμβαινει??

Τα πιστοποιητικά σου, άλλαξε browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επανερχομαι.  εξακολουθει να μη με αφηνει να κανω αγορες απο laptop. και παρατηρησα οτι στο κινητο με ανφηνει μεν,  μονο ομως σε νομισμα $. αν παω να κανω την αγορα σε € τοτε δε με αφηνει.

το εχει παρατηρησει κανενας αλλος?

Επεξ/σία από sdgeod7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν καταστήματα πολύ αξιόπιστα στο aliexpress,τώρα αν κάποιος θέλει xiaomi note 4 με 50 ευρώ θα τη φάει,παντού μπορείς να τη φας,πρακτικά σε αγορά κινητών γλυτώνεια κανά 50άρι χοντρά χοντρά,εκεί που μετράει είναι σε ανταλλακτικά κινητών που είναι πάμφθηνα και φυσικά tablet(ειδικά αυτά τα dual os τα σπάνε).Εγώ προτείνω hong kong goldaway πηρώνεις κανά 2ευρω μεταφορικά αλλά τα έχεις όλα σε 2 εβδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται ότι υπάρχουν αξιόλογα καταστήματα στο ali απλά πρέπει να αποφεύγονται αυτά με μηδενικές η λίγες αξιολογησεις και να αποφεύγονται αυτά με την πολύ μικρή τιμη γιατί παίζει κάτι ύποπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει να κάνει με τι προσπαθείς να αγοράσεις; Με τι κάρτα έχεις βάλει να κάνεις την αγορά;

γιατι να εχει σχεση το προιον? το δοκιμασα με διαφορετικα προιοντα μαλιστα (απο κατι καλυματα-υφασματα) μεχρι κατι απλα ηλεκτρονικα γκατζετ. σε ολα μου βγαζει το ιδιο error.  ομως δοκιμασα απο το κινητο κι η αγορα εγινε κανονικα!!! αλλα δεχοταν σε $ μονο.

καρτα πρεπεηντ πειραιως. εδω και μηνες τη χρησιμοποιουσα στο ali χωρις προβλημα.  τι μπορει να εχει συμβει τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θέλω να αγοράσω από το alibaba 25 τόνους pellet...

Μήπως έχετε μια εικόνα για το πόσο θα μου έρθουν οι δασμοί εάν π.χ. το προϊόν είναι από Κίνα?

Γενικότερα από πού με συμφέρει να αγοράσω?

Εάν δεν γνωρίζετε κανόνες για τόσο μεγάλες ποσότητες τότε που θα μπορούσα να απευθυνθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λες δηλαδή ότι σαν ιδιώτης δεν μπορώ να κάνω εισαγωγή?

Και εδώ στην Αθήνα πώς μου έρχονται οι παλέτες...

 

Τις εισάγουν έμποροι που μπορούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...