Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μπουζι μονος μου!Ποια ειναι τα καλυτερα;;


koulouri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινησα να κανω σερβις το αμαξι μονος μου γιατι πιανουν τα χερια μου και σιγα το δυσκολο πραμα..

Ποια ειναι τα καλυτερα μπουζι που μπορω να βαλω σε peugeot 307 2λιτρο;;

Θεωρω οτι ειβαι πολυ σημαντικα και για την καταναλωση και για την αποδοση!Ψαχνω την καλυτερη μαρκα μεχρι 10€ το μπουζι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θεωρώ ότι δεν θα δεις διαφορά βάζοντας διαφορετικά μπουζί της σειράς. Εκτός αν βάλεις τίποτα πλατίνας πχ που ξεφεύγουν από το budget σου. Η γνώμη μου είναι να βάλεις αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλεις τα προτεινόμενα μπουζί του κατασκευαστή . Θα βρεις αντιστοιχίες σε Denso , NGK και Bosch. Προτίμησε τα Denso . Και δώσε προσοχή σε αυτά που ξεχνούν ακόμη και τα συνεργεία , δλδ  στην ψυχρότητα και στο διάκενο ( θα το ρυθμίσεις με φιλερ). Αυτά τα 2 να είναι ίδια με αυτά που γράφει το manual του αυτοκινήτου σου. 

Και τέλος βίδωσε τα με δυναμόκλειδο στη συνιστώμενη ροπή που αναφέρουν τα μπουζί. 

Άρα χρειάζεσαι δυναμόκλειδο ή ροπόκλειδο και ένα φιλερ. Το πρώτο έχει μεγάλο κόστος για ερασιτέχνη. Έτσι λοιπόν σου προτείνω να βρεις τα μπουζί και να σου τα περάσει ένας μηχανικός.  Από πάνω του να είσαι όμως για να κάνει τα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλεις τα προτεινόμενα μπουζί του κατασκευαστή . Θα βρεις αντιστοιχίες σε Denso , NGK και Bosch. Προτίμησε τα Denso . Και δώσε προσοχή σε αυτά που ξεχνούν ακόμη και τα συνεργεία , δλδ  στην ψυχρότητα και στο διάκενο ( θα το ρυθμίσεις με φιλερ). Αυτά τα 2 να είναι ίδια με αυτά που γράφει το manual του αυτοκινήτου σου. 

Και τέλος βίδωσε τα με δυναμόκλειδο στη συνιστώμενη ροπή που αναφέρουν τα μπουζί. 

Άρα χρειάζεσαι δυναμόκλειδο ή ροπόκλειδο και ένα φιλερ. Το πρώτο έχει μεγάλο κόστος για ερασιτέχνη. Έτσι λοιπόν σου προτείνω να βρεις τα μπουζί και να σου τα περάσει ένας μηχανικός.  Από πάνω του να είσαι όμως για να κάνει τα παραπάνω.

ΟΥΠΣ!

προχθες εβγαλα ενα μπουζι και απλα το ξαναβιδωσα..

δεν εχω δυναμοκλειδο και πραγματικα δεν ηξερα οτι χρειαζεται...

φιλερ εννοειται οτι δεν εχω και νομιζω οτι ειναι για τις βαλβιδες αυτο...

Τελικα μαλλον δε πιανουν τα χερια μου οσο νομιζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΠΣ!

προχθες εβγαλα ενα μπουζι και απλα το ξαναβιδωσα..

δεν εχω δυναμοκλειδο και πραγματικα δεν ηξερα οτι χρειαζεται...

φιλερ εννοειται οτι δεν εχω και νομιζω οτι ειναι για τις βαλβιδες αυτο...

Τελικα μαλλον δε πιανουν τα χερια μου οσο νομιζα!

 

Μα καλά τώρα , χωρίς εργαλεία σέρβις δεν κάνεις. Ζημιά μόνο. Το πολύ πολύ κανένα φίλτρο αέρα και καμπίνας να αλλάξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια τωρα βλεπω απο τον πατερα μου παντα με το κλασσικο μπουζοκλειδο τα αλλαζε... δε θυμαμαι ποτε να ειχε προβλημα μιας και δεν ειναι και καμια επιστημη να το σφυξεις.... καμια φορα μπορει να ηθελαν ρυθμισμα με το filler αλλα ως εκει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο σταρλετακι της μανας μου ( βεβαια αλλη τεχνολογια εκεινο )
με το μπουζοκλειδο απλα τα αλλαζαμε!
Βρηκα φιλερ και μπορω να το δανειστω ανα πασα στιγμη!
( εχει ο απο κατω μου που πουλαει γεωργικα μηχανηματα κλπ )
αλλα πως το χρησιμοποιω;; 
( ντρεπομαι να ρωτησω.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο σταρλετακι της μανας μου ( βεβαια αλλη τεχνολογια εκεινο )

με το μπουζοκλειδο απλα τα αλλαζαμε!

Βρηκα φιλερ και μπορω να το δανειστω ανα πασα στιγμη!

( εχει ο απο κατω μου που πουλαει γεωργικα μηχανηματα κλπ )

αλλα πως το χρησιμοποιω;; 

( ντρεπομαι να ρωτησω.. )

 

Χώνεις το λαμάκι του κατάλληλου μεγέθους ανάμεσα στις ακίδες, μέχρι να δεις ότι γλιστράει άνετα ανάμεσα. 

Συνοπτικά : αν έχεις ένα μπουζί με διάκενο 1mm και θέλεις να το κάνεις 0,8 ...χτυπάς στο σασί του αυτοκινήτου ελαφρά την ακίδα ώστε να κλείσει (σχεδόν) το κενό και μετά χώνεις το λαμάκι 0,8 από το φιλερ μέχρι να περνάει άνετα. Σα να καθαρίζεις τα δοντιά σου με οδοντικό νήμα δλδ. :-D

Όσο για το σφίξιμο πρόσεξε μην το παρακάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια τωρα βλεπω απο τον πατερα μου παντα με το κλασσικο μπουζοκλειδο τα αλλαζε... δε θυμαμαι ποτε να ειχε προβλημα μιας και δεν ειναι και καμια επιστημη να το σφυξεις.... καμια φορα μπορει να ηθελαν ρυθμισμα με το filler αλλα ως εκει... :)

 

Same here

Και ο πατέρας μου το ίδιο και κανένα πρόβλημα τόσα χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο σταρλετακι της μανας μου ( βεβαια αλλη τεχνολογια εκεινο )

με το μπουζοκλειδο απλα τα αλλαζαμε!

Δεν έχει να κάνει η τεχνολογἰα, μέχρι τώρα δεν έχει αλλάξει ο τρόπος που βιδώνουν και σφίγγουν τα μπουζί.

 

Βρηκα φιλερ και μπορω να το δανειστω ανα πασα στιγμη!

( εχει ο απο κατω μου που πουλαει γεωργικα μηχανηματα κλπ )

αλλα πως το χρησιμοποιω;; 

( ντρεπομαι να ρωτησω.. )

Εδώ είσαι:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις μπουζί ιριδίου αν θες κάτι καλό...τα αξίζουν τα λεφτά τους βέβαια είναι λιγάκι σχετικό δεν ξέρω...εγώ είχα βρεί μια καλή προσφορά απο το internet...φοράω στο Xsara και δεν καίγονται εύκολα όπως λέγανε...χαζομάρες...τόσα χρόνια (σχεδόν 3 με 50χιλ σύνολο) δεν έχουν πάθει το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...