Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Δωρεάν τα Windows 8.1 για χρήστες Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαντάσου που έχουμε φτάσει ώστε να θεωρείται είδηση το ότι θα είναι δωρεάν τα... 8.1.... Είναι είδηση και όχι αυτονόητο που λίγους μήνες μετά την έκδοση των 8 δεν βάζει τους χρήστες να πληρώσουν για τα 8.1...

 

Έπρεπε να χρέωνε και τα service pack παλαιότερα λοιπόν.....

 

Πως του φαίνεται καμιά φορά του κόσμου το να το πεις 8.1 και όχι service pack, ε; Λες και στο λειτουργικό μας ήταν όλα μια χαρά και δεν χρειάζεται διορθώσεις αλλά επειδή είμαστε πολύ large εμείς εδώ στο ρεντμοντ σας δίνουμε απλόχερα την τελευταία, ολοκαίνουρια και γυαλιστερή έκδοση των windows. Επειδή σας ΑΓΑΠΑΜΕ!

 

Τώρα για μερικούς που κάνουν συγκρίσεις με την apple (λες και είναι καλύτερη ή ανώτερη....) και λένε για το «φτηνό» λειτουργικό που παρέχει η apple εγώ λέω το εξής: Πόσο παραπάνω να σου χρεώσει το λειτουργικό η apple όταν για να αγοράσεις τον υπολογιστή της θέλεις 1.500€+; Δεν είναι στην τιμή; Πωλείται 20$ λέει ο άλλος και το βάζεις έστω και παράνομα (γιατί παράνομα θα ήθελα αλήθεια να μάθω) σε ότι pc θες. Εγώ προκαλώ όποιον το πιστεύει να έρθει να του δώσω τα 20$ και να το εγκαταστήσει στον δικό μου υπολογιστή. Όταν σου χρεώνει λοιπόν μια εταιρεία τόσο ακριβό πακέτο δεν μπορείς να λες ότι δεν τα παίρνει από το λειτουργικό.... Αυτό έλειπε να δώσει κανείς 1.500-2.000€ και να δίνει και κάθε χρόνο άλλα 100-200€. Τέλος αν εγώ έχω τον υπολογιστή μου 5 χρόνια και θέλω το τελευταίο λειτουργικό της apple θα παίζει στον δικό μου υπολογιστή ή θα πρέπει να δώσω άλλα 1.500€ για να πάρω καινούριο, μαζί φυσικά με το «φτηνό» λειτουργικό της apple;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλείται 20$ λέει ο άλλος και το βάζεις έστω και παράνομα (γιατί παράνομα θα ήθελα αλήθεια να μάθω) σε ότι pc θες. Εγώ προκαλώ όποιον το πιστεύει να έρθει να του δώσω τα 20$ και να το εγκαταστήσει στον δικό μου υπολογιστή. Όταν σου χρεώνει λοιπόν μια εταιρεία τόσο ακριβό πακέτο δεν μπορείς να λες ότι δεν τα παίρνει από το λειτουργικό.... Αυτό έλειπε να δώσει κανείς 1.500-2.000€ και να δίνει και κάθε χρόνο άλλα 100-200€. Τέλος αν εγώ έχω τον υπολογιστή μου 5 χρόνια και θέλω το τελευταίο λειτουργικό της apple θα παίζει στον δικό μου υπολογιστή ή θα πρέπει να δώσω άλλα 1.500€ για να πάρω καινούριο, μαζί φυσικά με το «φτηνό» λειτουργικό της apple;

Δεν είπα τη λέξη PC. Σε οποιοδήποτε μηχάνημα είπα και φυσικά εννοώ σε οποιοδήποτε μηχάνημα Apple, που φυσικά είναι συμβατό. Σιγά που θα έμπαινε και στο PC σου. Αν θες OSX πήγαινε αγόρασε Macintosh.

 

Εξαρτάται από εσένα και τις ανάγκες σου αν θέλεις να βάλεις το τελευταίο λειτουργικό εφόσον μπορεί να το υποστηρίξει το σύστημα σου. Αν δεν το υποστηρίζει δεν γίνεται. Όπως συμβαίνει και με τα PC. Αν θες να παίζεις Crysis 3, με PC 5ετίας, δεν πας πουθενά.

 

Αν λοιπόν έχεις κάποιο πρόγραμμα που χρειάζεται οπωσδήποτε το τελευταίο λειτουργικό, πας για νέο σύστημα.

 

Πάντως οι Mac users κρατάνε περισσότερο τα μηχανήματα τους από οτι οι PC users και αυτό νομίζω έχει να κάνει λόγω gaming που έχει απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι Service Pack.
Δεν έχουν μαζευτεί updates που πρέπει να μπουν. Δεν είναι τουλάχιστον το Service Pack έτσι όπως το ξέρουμε. Εκτός και αν από εδώ και πέρα το πηγαίνει με νούμερα. Windows 8.0, 8.1, 8.1.1, 8.1.2, κλπ.

In computing, a service pack or SP (in short SP) or a feature pack (FP) comprises a collection of updates, fixes, or enhancements to a software program delivered in the form of a single installable package. Companies often release a service pack when the number of individual patches to a given program reaches a certain (arbitrary) limit.[citation needed] Installing a service pack is easier and less error-prone than installing many individual patches, even more so when updating multiple computers over a network.

Service packs are usually numbered, and thus shortly referred to as SP1, SP2, SP3 etc.[1] They may also bring, besides bug fixes, entirely new features, as is the case of SP2 of Windows XP.

http://en.wikipedia.org/wiki/Service_pack

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν βγαινουν κ δηλωνουν οτι θα ειναι δωρεαν προφανως κ σκοπευαν να το πουλησουν,δεν εχει ξαναγινει θεμα η πωληση ενος service pack αλλα σιγα μην τους παιρνει υστερα απο την νιλα με τις πωλησεις των 8

 

τι θα γινει με ολους εμας που εχουμε after market start menu? θελω να πω μηπως γινει μπερδεμα με το official start που θα επαναφερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λύσσα με το start button. Μακράν καλύτερα και ευκολότερα τα tiles, και για όποιον χρησιμοποιεί πληκτρολόγιο δεν έχει καμία διαφορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να διευκρινίσω κάποια πράγματα γι'αυτά που έχουν ακουστεί για την Apple...

Αρχικά η κάθε major αναβάθμιση κοστίζει 17,99... Πριν ένα χρόνο κόστιζε 15,99 αλλά αυξήθηκαν οι τιμές των πάντων στο App Store κατά 10 λεπτά για κάθε 79 λεπτά που πλήρωνες. Ομως αυτό που αγοράζεις δεν είναι απλή αναβάθμιση. ´Οπως ακούστηκε από ένα φίλο πιο πάνω πρόκειται για πλήρες λειτουργικό σύστημα. Δεν μπορεί να συγκριθεί με Service Pack των windows που εικόνα απλά ένα bundle από ενημερώσεις. Τα Service Pack συγκρίνονται με τις αναβαθμίσεις τύπου 10.8.χ

Θα απαντήσω και στην άλλη ερώτηση για το πόσα 17,99 έχω δώσει από τότε που χρησιμοποιώ τα Mac OS X... Ας ξεκινήσω από το κάθε πότε βγάζει η Microsoft καινούρια windows. Κάθε 3-4 χρόνια... Που σημαίνει ότι θα δώσω 17,99(με τα σημερινά δεδομένα 4 φορές) Δηλαδή θα πληρώσω 71,96... Και αγοράζω την Full έκδοση του λειτουργικού που μπορώ να την χρησιμοποιήσω κανονικά και για καθαρή εγκατάσταση. Στα windows λαμβάνοντας υπόψιν τις τιμές από το plaisio τώρα, βλέπω ότι για την full έκδοση των windows 8 pro 64bit δίνεις 140 ευρώ. Δηλαδή διπλάσια τιμή. Και μην αναφερθώ παλιότερα με τα 7 και τα Vista που έδινες 300 αν θυμάμαι καλά... Οπότε ποιος είναι πιο φθηνός; Απλά στα windows τα σκας μαζεμένα. Μιλάω φυσικά και στις δύο περιπτώσεις που θα αγοράσεις γνήσιο λογισμικό. Γιατί σπασμένο το βάζεις τζάμπα είτε στον έναν είτε στον άλλο υπολογιστή.

Τώρα θα απαντήσω σε έναν άλλο φίλο που λέει ότι δίνει 20$ για να βάλει τα Mac στον υπολογιστή του που δεν είναι της Apple. Φίλε έχεις ακουστά τα Hackintosh και συγκεκριμένα την σελίδα www.tonymacx86.com ?

Αν έχεις intel επεξεργαστή και μητρική που υποστηρίζει AHCI Mode τότε μπορείς να τα βάλεις. Παλιότερα τα hackintosh ήταν για τα μπάζα μιας και τροποποιούνταν το λειτουργικό σε τέτοιο βαθμό που έχανε την σταθερότητά του. Τώρα όμως έχουν αλλάξει τα πράγματα. 3 χρόνια χρησιμοποιώ hackintosh χωρίς να μου κολλήσει ο υπολογιστής ούτε μία φορά και ούτε να μου βγάλει πρόβλημα. Τα χρησιμοποιώ για iOS programming και επιτέλους το καλοκαίρι θα αγοράσω τον πρώτο μου iMac... Συμφωνώ ότι οι Apple υπολογιστές είναι ακριβότεροι. Αλλά αυτό που πληρώνεις στην Apple δεν είναι μόνο το hardware. Είναι ο συνδυασμός Hardware, Design, ευκολίας χρήσης και λειτουργικού και καινοτομίας. Και ναι είναι καινοτομία να έχεις ολόκληρο υπολογιστή σε μια οθόνη η οποία μάλιστα είναι λεπτότερη από μια συνηθισμένη οθόνη. Σε κανένα άλλο υπολογιστή δεν βρίσκεις καλύτερο συνδυασμό... Η ευκολία χρήσης ενός επαγγελματία σε έναν Mac υπολογιστή δεν συγκρίνεται.

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι σε πολλά forum υπάρχει μια απάθεια προς την Apple κυρίως προς τις τιμές των προϊόντων της. Αν κοιτάξετε τις τιμές της Αμερικής θα δείτε ότι δεν είναι και τόσο ακριβές. Στην Ελλάδα έχουμε 23% ΦΠΑ και εκτοξεύει τις τιμές. Συμφωνώ ότι κάποιοι χρήστες μπορεί να είναι δισαρεστημένοι με την Apple για διάφορους λόγους. Αλλά οι περισσότεροι που κράζουν είναι άτομα που δεν έχουν καμία γνώση για την Apple και τα προϊόντα της ή έχουν πολύ επιφανειακή. Την κακολογούν χωρίς συγκεκριμένα επιχειρήματα(αυτό γίνεται και με άλλες εταιρίες λόγου χάρη με την Microsoft στο συγκεκριμένο thread.) Για να τεκμηριώσω την τελευταία άποψης μου αρκεί να κοιτάξει κανείς σε αυτό το thread το post που αναγράφει ότι η κάθε αναβάθμιση λειτουργικού στα Mac κοστίζει 30 ευρώ ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει κάτι τέτοιο...

Είναι δυνατόν αυτό το άτομο να έχει κάποια γνώση με τα προϊόντα της Apple; Απλά γράφει για να γράφει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν βγαινουν κ δηλωνουν οτι θα ειναι δωρεαν προφανως κ σκοπευαν να το πουλησουν,δεν εχει ξαναγινει θεμα η πωληση ενος service pack αλλα σιγα μην τους παιρνει υστερα απο την νιλα με τις πωλησεις των 8

 

τι θα γινει με ολους εμας που εχουμε after market start menu? θελω να πω μηπως γινει μπερδεμα με το official start που θα επαναφερουν

 

Οταν δεν λεγανε τιποτα γιατι ηταν αυτονοητο, οι φημες οργιαζαν οτι πανε να το πουλησουν.

 

τωρα που λενε οτι δεν χρεωνουν (προφανως δεν ηταν αυτονοητο τελικα), παλι το συμπερασμα ειναι οτι σκοπευαν να το πουλησουν?

 

Για τα after market start δεν θα περιμενα προβλημα. Εδω το classic shell δουλευει και στα 7 που ειχαν κανονικο start (καποιοι το θελανε για το xp-style menu) στο μουφα start των 8.1 θα κολλησουμε?

Στη χειροτερη θα βγαλουν ενα update λιγο μετα και θα δουλευει. Η ζητηση θα συνεχισει να υπαρχει αν και εφοσον το "νεο" start βγαζει στο παλι modern με full screen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τη λύσσα με το start button. Μακράν καλύτερα και ευκολότερα τα tiles, και για όποιον χρησιμοποιεί πληκτρολόγιο δεν έχει καμία διαφορά.

Αμάν ρε παιδιά με το Start στα Windows 8............ "Stardock"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οταν δεν λεγανε τιποτα γιατι ηταν αυτονοητο, οι φημες οργιαζαν οτι πανε να το πουλησουν.

 

τωρα που λενε οτι δεν χρεωνουν (προφανως δεν ηταν αυτονοητο τελικα), παλι το συμπερασμα ειναι οτι σκοπευαν να το πουλησουν?

 

Για τα after market start δεν θα περιμενα προβλημα. Εδω το classic shell δουλευει και στα 7 που ειχαν κανονικο start (καποιοι το θελανε για το xp-style menu) στο μουφα start των 8.1 θα κολλησουμε?

Στη χειροτερη θα βγαλουν ενα update λιγο μετα και θα δουλευει. Η ζητηση θα συνεχισει να υπαρχει αν και εφοσον το "νεο" start βγαζει στο παλι modern με full screen.

 

οσο θυμαμαι κ εχοντας δουλεψει ολα τα win απο τα 3.0 κ μετα δεν εχω ξαναδει SP με ονομα

 

επισης ποτε μεχρι τωρα δεν εχει υπαρξει ουτε καν φημη για SP επι πληρωμη

 

η MS ειναι πολυ μεγαλη εταιρεια για να ασχολειται με ανυποστατες φημες,εμενα το οτι κανουν επισημη δηλωση σχετικα με τα Blue κ το τιμημα τους μου λεει οτι υπηρχε εστω ως σκεψη η πωληση τους,διοχετευσαν φημη για να κοψουν αντιδρασεις κ τωρα το μαζευουν γιατι δεν τους παιρνει

 

κ για να τελειωνουμε με το START,δεν γραφει ολος ο κοσμος για να υπερασπιστει την οποια αγορα του κ το ψωνιο-κολλημα του ,εχει καταντησει αηδια εδω μεσα να γραφεις κατι κ αυτοματα να κατατασσεσαι σε στρατοπεδο,ΝΑΙ για καποιους απο εμας το START κανει το λειτουργικο δυσχρηστο η οχι οποτε κ ειναι πολυ σημαντικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είχε λυσσάξει ότι θα αποτύχει,η είναι αποτυχια και τέτοια...

 

Εξαρχής ήταν γνωστό ότι ποτέ δεν θα χρέωνε για αναβάθμιση η ms τώρα πως βγήκε τέτοια βρώμα ένας θεός ξερει

Καλά, θα τα πούμε στο πακετάκι «8.2» οσονούπω... Ξέρεις, το  «η πρώτη δόση δωρεάν» πολλοί το είπανε. Εξάλλου, αυτό έλειπε να πληρώσουν οι χρήστες το συμμάζεμα...

 

Παρεμπιπτόντως, κι εγώ επίσης γύρισα στα 7. Σαν τα εφτάρια δεν έχει!... Τα οχτάρια τα βλέπω ωσάν υβριδικό, ακατάστατο λειτουργικό. Θα πάρει καιρό να στρώσει η κατάσταση. Εξάλου, τις σημαντικές αναβαθμίσεις επιδόσεων τις έλαβαν τα Windows 7 ( Platform Update ). Εν ολίγοις, δεν έχουν τίποτε να ζηλέψουν απ΄τα νεότερα παραθύρια. Αντιθέτως, παραμένουν πεντακάθαρο λειτουργικό για υπολογιστές γραφείου, χωρίς tablet-related bloat, built-in Marketplaces και... το γνωστό μας Μενού Έναρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...