Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Δωρεάν τα Windows 8.1 για χρήστες Windows 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην αναλωθώ περισσότερο, αλλά φίλε μου καλώς ή κακώς όταν κοιτάω ένα macbook και δίπλα το οποιοδήποτε άλλο laptop, είναι σα να συγκρίνεις mercedes με fiat. Και τα 2 θα σε πάνε στον προορισμό σου. ΕΣΥ όμως πιο θέλεις να οδηγήσεις?

 

Από κει και πέρα όπως με όλα τα πράγματα, όποιος θέλει τα αγοράζει, όποιος δεν ενδιαφέρεται για αυτά που προσφέρει η Apple ή δεν αντέχει το κόστος, απλά προσπερνάει.

 

Αν ήταν να είμαι με mercedes για να πηγαίνω μέχρι την πλατεία και την καφετέρια....

θα πάρω fiat γιατί θέλω να αλωνίζω....τον κόσμο....

 

Options baby.....

 

Το "Προσπέρασμα" του "Σταματημένου"...ήταν εύκολη υπόθεση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Καλά αυτό παίζει, αλλά άντε να μου πουλήσει μούρη το Μερκεντέ, με το w520 με τα 32GB Ram και τα 3 SSD με το Full HD, η το Smart ATIV PC με Core i5 και Touchscreen, φαντάζει μπρίκι για μπαστουνόβλαχους..... τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά της Apple έγκειται στο διαφορετικό approach που έχει σε σχέση με τα PC. Επίσης μην ξεχνάς ότι ΜΟΝΟ η Apple είναι και hardware vendor και OS. Η Microsoft που λέτε, σαν εταιρία επιβιωνει μόνο από Software καθώς δεν έχει hardware, οπότε προφανώς και ο στόχος είναι να είναι 3ψήφιο το νούμερο του κόστους του νέου λειτουργικού.

 

Ξέρω ότι δεν θα ασχοληθείς γιατί προφανώς δεν σε ενδιαφέρει, αλλά αν διαβάζεις τη βιογραφία του Steve Jobs θα καταλάβεις τη λογική.

 

Η λογική λοιπόν αυτή είναι ότι σαν εταιρία δίνουν έμφαση σε 3 κύρια πράγματα.

 

α) Design

B) Απλη λειτουργικότητα

γ) Ποιότητα υλικών

 

Το design όπου και να πας, θα το πληρώσεις. Άλλο Ferarri, άλλο Toyota. Την ποιότητα όπου πας θα την πληρώσεις. Άλλο Mercedes, άλλο Fiat. 

 

Την απλή λειτουργικότητα ο mainstream κόσμος τη θεωρεί ανεκτίμητης αξίας. Η άσχετη μάνα μου δεν τόλμαγε ποτέ να πιάσει στα χέρια της ούτε υπολογιστή ούτε tablet android. Της έδωσα όμως ένα ipad να παίξει, και 1 βδομάδα που γύρισα από ταξίδι δεν ήθελε να το αποχωριστεί, παρόλο που ένα παλιό μου laptop το έχει ακόμα να σκονίζεται. Το να της δώσεις ένα κινέζικο tablet android των 150 ευρώ, δεν θα την κάνει να ασχοληθεί, δεν την ενδιαφέρει και δεν το θέλει. Το ipad όπως και να το κάνουμε είναι σχεδόν στολίδι, όπως και το iphone. Λέει και ξαναλέει ο κόσμος για το iPhone και το Galaxy για specs, και ταχύτητα κλπ... ΔΕΝ ΤΗΝ ΝΟΙΑΖΟΥΝ τη μάνα μου όλα αυτά... Τη νοιάζει να είναι στολίδι αυτό που κρατάει. 

Σαν την μανα μου λοιπόν είναι το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθησμού, συνεπώς η κάθε εταιρία διαλέγει το target group της..

 

Μην αναλωθώ περισσότερο, αλλά φίλε μου καλώς ή κακώς όταν κοιτάω ένα macbook και δίπλα το οποιοδήποτε άλλο laptop, είναι σα να συγκρίνεις mercedes με fiat. Και τα 2 θα σε πάνε στον προορισμό σου. ΕΣΥ όμως πιο θέλεις να οδηγήσεις?

Η διάφορα μεταξύ Ferrari κ Toyota ειναι το design???lol

Ειναι ντροπη για τη Ferrari να τη ταυτιζουν με τα macbook!

Η Ferrari στο χώρο των pc,ταυτίζεται με συστήματα οπως ειναι τα alienware και οχι με designατες "καροτσες" οπως ειναι τα macbook!

Σοβαρευτητε λιγο!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...