Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορω να εστιασω το προβλημα...


tkvkp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Λιγη ιστορια.Το πορισμα ητανα να αλλαξω,καποια στιγμη,καρτα γραφικων...

Με λιγα λογια και πριν 1+ χρονο,δοκιμασα για πρωτη και τελευταια φορα το john the ripper σε περιβαλλον linux.Το pc Μεσα σε 15 λεπτα,ειχε σβησει.Μετα απο ελεγχο(περιβαλλον windows),διαπιστωσα πως η gpu(gigabyte 9800 gt,τοτε) ανεβαζε θερμοκρασιες και το pc εκλεινε.

 Αποφασισα να παρω αλλη καρτα(evga gt 630).Την εβαλα και εχω την ιδια συμπεριφορα με πριν.

Παραθετω και 2 screenshot απο το αξιοπιστο,κατ'εμε,hwinfo32.

 Ανεμιστηρες,σκονη,ψυκτρες,παστες(μητρικη,cpu),ειναι ολα ελεγμενα/καθαρισμενα/αλλαγμενα.

 

cpu%2B.pnggpu.png

 

Τα 80αρια της gpu,ηταν οταν ανοιξα για 1-2 λεπτα το LoL.Το εκλεισα γιατι θα μου εκλεινε το pc.

Καμια ιδεα?

Επεξ/σία από tkvkp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε το msi afterburner μηπως τα στοιχεια που σου δινει το hwinfo32 ειναι λαθος κι ελα παλι. Εχεις εγκατεστημενους τους τελευταιους drivers? αν ναι, απεγκατεστησε τους και ξαναπερνα τους  (απεγκατασταση με driver fusion). Μηπως εχεις κανει overclock?

 

 

http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm

 

 

 

http://treexy.com/products/driver-fusion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με τις θερμοκρασιες σου δεν είναι τοσο στη καρτα όσο στον επεξεργαστή! Μιας και οι καρτας αντεχουν μεχρι τους 100.

 

Απο εκει και πέρα εχεις γενικο θέμα με τις θερμοκρασίες! Εχεις καθαρίσει ποτε το κουτι απο σκόνες? Εχεις αλλαξει ποτε παστες? Πιο κουτι έχεις , έχει καθολου ανεμηστηρες εισαγωγής, εξαγωγής για το απαραίτητο airflow? 

 

Τελος, σημαντικοτατο, πιο τροφοδοτικο έχεις και ποσα χρόνια λειτουργίας έχει στην πλάτη του? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε το msi afterburner μηπως τα στοιχεια που σου δινει το hwinfo32 ειναι λαθος κι ελα παλι. Εχεις εγκατεστημενους τους τελευταιους drivers? αν ναι, απεγκατεστησε τους και ξαναπερνα τους  (απεγκατασταση με driver fusion). Μηπως εχεις κανει overclock?

 To msi afterburner εχει τις ιδιες τιμες με τα evga precision x και cpuid hardware monitor που και τα 3,εχουν τις ιδιες τιμες με το hwinfo32.Αυτο με τους οδηγους,το εκτελεσα ακριβως οπως το ειπες.Παλι τα ιδια.Overclock,δεν εχω κανει.

 

Το προβλημα με τις θερμοκρασιες σου δεν είναι τοσο στη καρτα όσο στον επεξεργαστή! Μιας και οι καρτας αντεχουν μεχρι τους 100.

 

Τελος, σημαντικοτατο, πιο τροφοδοτικο έχεις και ποσα χρόνια λειτουργίας έχει στην πλάτη του? 

 Το προσεξα και εγω συγκριτικα με τα screenshot του απριλη του 12'.Δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο.

Εχω αυτο εδω και ειναι αγορασμενο 5χρονια+ χωρις να θυμαμαι ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα οτι δεν παταει καλα η ψυκτρα στην καρτα σου και στη cpu, αλλα η καρτα ειναι καινουργια οποτε δυσκολο μου φαινεται....αυτο που με ξενιζει ειναι οτι ενω cpu, gpu καιγονται, η Mobo ειναι δροσερη (33 max). Mπορει να φταιει και το τροφοδοτικο οπως εγραψε καποιος αλλος αλλα αυτο δεν εξηγει τοσο υψηλες θερμοκρασιες...κοιταξες με τα ματια σου να δεις αν οντως δουλευουν ολοι οι ανεμιστηρες στο κουτι-καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κοιταξες με τα ματια σου να δεις αν οντως δουλευουν ολοι οι ανεμιστηρες στο κουτι-καρτα?

Το αναφερα στο πρωτο μου ποστ για να μην αναλωθουμε στα αυτονοητα.Θα το κανω και bold για τα υπολοιπα ματια ;)

Την ιδια συμπεριφορα,με θερμοκρασιες,εχει και η 9800 gt,που ευτυχως δεν προλαβα να στειλω στον τενεκε.

 Εχω μιαν υποψια για την μητρικη,ασχετως θερμοκρασιων της.

Το psu σε ηρεμια,βγαζει κρυο αερα.Οι τασεις του σε idle ή load,φαινονται σταθερες.

 Εχω στερεψει απο ιδεες.(παρεμπιπτοντως,το driver fusion ειναι τρομερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τασεις μέτρησες με πολυμετρο? Αν και αξιοπιστο το τροφοδοτικο τα έχει τα χρονακια του!! Μην το αποκλειεις. Καλο θα ηταν να δανειστεις ενα αλλο και να δοκιμασεις



Παντως η θερμοκρασίες σου είναι αρκετα ψηλές... βεβαιωσου ότι όλα είναι σωστα τοποθετημενα και δεν μου ειπες πιο κουτι εχεις και αν εχει ανεμηστηρες ειαγωγής εξαγωγής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τασεις μέτρησες με πολυμετρο? Αν και αξιοπιστο το τροφοδοτικο τα έχει τα χρονακια του!! Μην το αποκλειεις. Καλο θα ηταν να δανειστεις ενα αλλο και να δοκιμασεις

...πιο κουτι εχεις και αν εχει ανεμηστηρες ειαγωγής εξαγωγής 

 

Εχω το thermaltake armor junior.Με εναν 12αρι μπρος και εναν πισω.Ο μπροστα τραβαει,ο πισω βγαζει.

Τα       3.3v = 3.45v

              5v = 5.25v

          5vsb = 5.04v

          +12v = 12.43v

           -12v = -12.37v      

 

Μήπως έβαλες πάρα πολύ πάστα?

 Δεν ειναι εκει το προβλημα.Αν και δεν εβαλα πολυ.Εβαλα οση πρεπει.

Το θεμα μου ειναι η gpu.Το pc απο υψηλες θερμοκρασιες cpu,δεν εχει κλεισει ποτε.

Επεξ/σία από tkvkp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με passive cooling ειναι η 630?

 

Το οτι σου κλέινει απο καρτα γραφικών και όχι απο επεξεργαστή πως το συμπέρανες? 

 

Για τρέξε κανενα occt linpack να δουμε ποσο θα παει ο επεξεργαστής.

 

Τα ρευματα σε ξαναρωτάω τα μετρησες με πολυμετρο η απλα παραθέτεις τα νουμερα απο το προγραμμα στα windows το οποιο δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με passive cooling ειναι η 630?

 

Το οτι σου κλέινει απο καρτα γραφικών και όχι απο επεξεργαστή πως το συμπέρανες? 

 

Για τρέξε κανενα occt linpack να δουμε ποσο θα παει ο επεξεργαστής.

 

Τα ρευματα σε ξαναρωτάω τα μετρησες με πολυμετρο η απλα παραθέτεις τα νουμερα απο το προγραμμα στα windows το οποιο δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι!

 

 

Ειναι με ανεμιστηρα.

Με παιχνιδι σε παραθυρο και ανοιχτο το Hwinfo32.

Πιανει τους 85 και τερματιζεται αυτοματα το τεστ.

Δεν θα ηθελα να σε ειχα αφεντικο. :-D .Με πολυμετρο τα μετρησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφερα στο πρωτο μου ποστ για να μην αναλωθουμε στα αυτονοητα.Θα το κανω και bold για τα υπολοιπα ματια ;)

Την ιδια συμπεριφορα,με θερμοκρασιες,εχει και η 9800 gt,που ευτυχως δεν προλαβα να στειλω στον τενεκε.

 Εχω μιαν υποψια για την μητρικη,ασχετως θερμοκρασιων της.

Το psu σε ηρεμια,βγαζει κρυο αερα.Οι τασεις του σε idle ή load,φαινονται σταθερες.

 Εχω στερεψει απο ιδεες.(παρεμπιπτοντως,το driver fusion ειναι τρομερο)

Φιλε διαβασα πολυ προσεκτικα τα οσα γραφεις, ομως εχεις προβλημα με τις θερμοκρασιες και αυτο 99,9% παντα οφειλεται σε ψυκτρα-κακη ροη αερα-σκονη. Αυτα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε διαβασα πολυ προσεκτικα τα οσα γραφεις, ομως εχεις προβλημα με τις θερμοκρασιες και αυτο 99,9% παντα οφειλεται σε ψυκτρα-κακη ροη αερα-σκονη. Αυτα απο εμενα.

 

 

 Ευχαριστω πολυ αλλα εαν ηταν απο ροες,ψυκτρες,παστες και ανεμιστηρες,θα ειχα λυσει το προβλημα απο περσι.

 

 Ενα καινουργιο που παρουσιαστηκε εχθες,ηταν οταν πηγα να απεγκαταστησω τους οδηγους απο safe mode.Μπουταρε πολυ αργα σε αυτο και εσβηνε μετα απο 2-3 λεπτα,φυσικα χωρις να καταφερω να κανω κατι απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιανει τους 85 και τερματιζεται αυτοματα το τεστ.

 

 

Και ακομη αναρωτιέσαι τι φταίει? 

 

Δεν ξερω πως το έχεις καταφέρει σε ΑΜ σοκετ αλλα μαλλον δεν παταει καλα η ψυκτρα σου. 

 

Αλλη ενναλακτικη είναι να εχεις δώσει τρελά ρεύματα στον επεξεργαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακομη αναρωτιέσαι τι φταίει? 

 

Δεν ξερω πως το έχεις καταφέρει σε ΑΜ σοκετ αλλα μαλλον δεν παταει καλα η ψυκτρα σου. 

 

Αλλη ενναλακτικη είναι να εχεις δώσει τρελά ρεύματα στον επεξεργαστή. 

 

 Εαν υποθεσουμε ολα αυτα που λες για την cpu,γιατι αγνοεις ολα οσα αναφερω για την gpu;

Ας γινω ακομα ποιο συγκεκριμενος.

Βαζω το LoL σε 1280*800 και παραθυρο.Διπλα ακριβως,ανοιγω το hwinfo32.

Η cpu ανεβαινει και σταθεροποιειται στους ~67C και η gpu σκαρφαλωνει στους 95+C μεσα σε 2-3 λεπτα παιχνιδιου.Για ποιον λογο κλεινει ή κολλαει το Pc;Φταινε οι 67C του επεξεργαστη;Δεν το νομιζω.

 Και πες,ξαναλεω,οτι ισχυουν ολα οσα λες για την cpu.Για ποιον λογο να ανεβαζει θερμοκρασια ΚΑΙ η gpu;Για ποιον λογο να εχουν την ιδια ακριβως συμπεριφορα και οι 2 καρτες γραφικων(9800 & 630);

 Φυσικα,το ιδιο ισχυει και σε περιβαλλον Linux.

 Και τελος για τα τρελα ρευματα που λες,οι ρυθμισεις του bios ειναι απειραχτες και στο AUTO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...