Προς το περιεχόμενο

Αποριες με OC σε sandy bridge


apple32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

 

Εχοντας κανει απο πολυ καιρο oc το δευτερο μηχανημα της υπογραφης,ειπα να ασχοληθω και με το πρωτο.

Το δευτερο με το p35,το εχω 1:1 την ram(800mhz) με το fsb (400mhz) και με τον τερμα (κλειδωμενο ομως) multiplier του e8400 που ειναι 9.Δηλαδη 400mhz x 9 = 3.60ghz.Με το sandy bridge,που εχουν αλλαξει τα πραγματα με εχει μπερδεψει καπως.Επειτα απο πολυ ψαξιμο,εχω καταλαβει οτι ειναι το bclk (100 default) x multiplier (34 default) και υπαρχει και ο multiplier της μνημης που αντι για x2 οπως το p35 ειναι μεταβλητος.Πριν αρχισω να ανεβαζω τον cpu,θα ηθελα να ανεβασω τον multiplier της μνημης ωστε να φτασει τα 1600mhz που ειναι

φτιαγμενη για αυτο.Πηγα στο bios και δεν το βρηκα πουθενα το multiplier αλλα αλλαξα μια ρυθμιση που

ρυθμιζε την ταχυτητα της μνημης απο auto σε ddr3-1600mhz.Aυτη η ρυθμιση,ρυθμιζει απο μονη της

τον multiplier στο x16 ή ειναι καπου αλλου ο multiplier?Eχω καταλαβει κατι λαθος απο τα παραπανω για

το sandy bridge?

 

Eυχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην παιδεύεσαι τόσο .τα πράγματα έχουν γίνει πιο εύκολα. δεν χρειάζεται να ψάχνεις για τον multiplier από τις ραμ και να ψάχνεις για αναλογίες μεταξύ ραμ και bclk για να πετύχεις την σωστή συχνότητα.

άμα πας για oc και αφού έχεις επεξεργαστή ξεκλείδωτο (βλέπε το k στο τέλος) αφήνεις το bclk μόνο του και θα παίξεις μόνο με multiplier της cpu (που είναι "αυτόνομος" και δεν επηρεάζει τις ραμ) και από εκεί και πέρα ότι συνεπάγεται από αλλαγές στις ρυθμίσεις του bios (ρεύματα κτλ).

για να έβαλες την ραμ στα 1600 θα ενεργοποίησες xmp λογικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!Τον cpu με το k τον είχα πάρει πριν 1.5 χρόνο ειδικά για αυτήν την χρήση.

Διαβάζοντας πολλους οδηγούς το έφτασα στα 4.0ghz για αρχή και τεσταρω την σταθεροτητα.

Αλλαγή στα volt δεν έκανα για αρχή αλλά είναι σε offset mode που δεν μένει σε μια σταθερή τιμή από την μάνα του.

Οσο για την ram στα 1600 η ρύθμιση αυτή ήταν και την άφησα default.Πρεπει να την αλλάξω?Δεν το γράφει κανένας οδηγός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι intel i3,i5,i7 υποστηριζουν μεχρι 1600mhz?γιατι αργοτερα αμαν προχωρισω σε αναβαθμηση θα βαλω κατι που να υποστηριζει τουλαχιστον μεχρι 1866

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε ανεπισημα (oc) και μου φενετε οταν ειναι η ωρα για αναβαθμηση cpu θα αλλαξω και μητρικη για amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε ανεπισημα (oc) και μου φενετε οταν ειναι η ωρα για αναβαθμηση cpu θα αλλαξω και μητρικη για amd

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20111023144123AAiVUPx

 

με oc υποστηριζουν μεχρι και 2133.Ακομα και 1600 θεωρειται oc για αυτο το default φτανει μεχρι και 1333.

Eγω τωρα ειμαι με 1600 και ειμαι μια χαρα χωρις κανενα προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με τον ι5 2500κ αν τις βαλω πανω απο 1600 μου αναβοσβεινει και μετα μου ξαναπαει 1600 μηπος φτεει ο συγκεκριμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα (τις πουλισα) 4x2 gb crorsair mxs3 τωρα που θα παρω μια μονη 8gb ποια να παρω το πολυ 65 ευρω?

σκευτομουνα απο εξωτερικο θα γλητοσω κανενα 10αρικο γιατι αν παρω απο εξωτερικο θα παρω 2 γιατι θελει και ενας φιλος μου

η μητρικη μου ειναι αυτη http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/MSI-Z77A-GD55-s-1155-Z77-DDR3-Z77A-GD55.htm#tabCharacteristics

 

φτεει αυτη ή ο επεξεργαστης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνημες σου ειναι default 1600.Eσυ λες πως οταν περνας το 1600 (πχ 1866) δεν δουλευει αν καταλαβα καλα.

Αυτο το προβλημα το αντιμετωπιζουν και αλλοι με το Ζ77 αλλα ισως αν ανεβαζες τα volt ελαχιστα μπορει να δουλευε.

 

Θα σου προτεινα να παρεις δυο μνημες γιατι δουλευουν σε dual channel και εχουν μεγαλυτερο bandwidth.

Αν παρεις απο εξωτερικο,παρε απο το αγγλικο amazon.co.uk για να εχεις full εγγυηση και χωρις φορο τελωνειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μνημες ηταν για 1,65 βολτ και εγω τις ειχα 1,64 βολτ στις επομενες που θα παρω αν ειναι θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μνημες ηταν για 1,65 βολτ και εγω τις ειχα 1,64 βολτ στις επομενες που θα παρω αν ειναι θα δουμε

Θα σου δωσω μια σοβαρή απάντηση. Αν δε μπορουσες να ανεβεις μεχρι 1.65 άλλαξε γεννητρια. Τα 0, 01volt ειναι οντως προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...