Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Παρόχου για Internet και σταθερό (Περιοχή Ν.Κόσμος - Δάφνη)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπάρχει λόγος να πετάς τα λεφτά σου στον οτε, απλά και μόνο επειδή λέγεται οτε. η ταχύτητά σου, θα είναι μεγαλύτερη με 4νετ, αν το σηκώνει η γραμμή σου και έχει 6 margin, τα ping θα είναι τα ίδια πάνω κάτω. 6αρι με fastpath θα είναι καλύτερα από 9αρι με fastpath. 

αυτά που ακούς για αποσυνδέσεις, είναι από αυτούς που δεν σήκωνε η γραμμή τους 6αρι και δεν ήξεραν να πάρουν τηλ και να ζητήσουν να τους αλλάξουν ή δεν πήραν καθόλου.

όσο για το 3play, αν δεν το χρειάζεσαι δεν το βάζεις προφανώς, δεν περισσεύουν τα λεφτά.

Αλλά, αν χρησιμοποιείς το σταθερό για κλήσεις, βασικά με την προσφορά που βγάλαν και να μην το χρησιμοποιείς, θα το κάνεις, στα 30 ευρώ σου δίνουν απεριόριστα κινητά για πάντα. αν σκεφτείς πως ζήταγαν +10 ευρώ για τα κινητά, παίζει να σου βγει πιο οικονομικά από 2 play :P

πραγματι πολλα ατομα εχω ακουσει οτι εφυγαν απο forthnet επειδη ειχαν πχ αποσυνδεσεις αλλα δεν πηραν ποτε τηλ να ζητησουν μεγαλυτερο margin.οτι να νε δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πραγματι πολλα ατομα εχω ακουσει οτι εφυγαν απο forthnet επειδη ειχαν πχ αποσυνδεσεις αλλα δεν πηραν ποτε τηλ να ζητησουν μεγαλυτερο margin.οτι να νε δηλαδη.

 

καταρχήν ο καθένας που να ξέρει τι είναι το Margin και ένα σορό άλλα; απλά παίρνεις τηλέφωνο να τους πεις ότι έχω πρόβλημα και από εκεί και πέρα είναι υποχρεωμένοι να το διορθώσουν επειδή τους πληρώνω. Και πάλι θα σου λένε ότι τα καλώδια είναι παλιά, είσαι μακριά από το κέντρο η οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν ο καθένας που να ξέρει τι είναι το Margin και ένα σορό άλλα; απλά παίρνεις τηλέφωνο να τους πεις ότι έχω πρόβλημα και από εκεί και πέρα είναι υποχρεωμένοι να το διορθώσουν επειδή τους πληρώνω. Και πάλι θα σου λένε ότι τα καλώδια είναι παλιά, είσαι μακριά από το κέντρο η οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς. 

οταν εχεις προβλημα παιρνεις τηλ.μερικοι δεν παιρνουν καν τηλ αυτο λεμε.β.οτι πληρωνεις δεν σημαινει οτι μπορουν να λυθουν ολα τα προβληματα σου.χωρις παρεξηγηση αυτο.ουτε  ο οτε αλλαζει ζευγαρια ετσι για πλακα ουτε ολα τα καλωδια ειναι σωστα.μερικοι δεν μπορουν να βαλουν καν adsl και ο οτε δεν φτιαχνει αστικο κεντρο για εκει η κατι αλλο.η πεφτεις σε pcm και περιμενεις 2 χρονια να το καταργησουν για να βαλεις ιντερνετ.τα καλωδια και παλια ειναι και 1000 κομμενα ειναι και αλλα τοσα.το dslam εχει φτιαχτει να δεινει 24 Mbit.απο εκει και περα αναλογα τις ρυθμισεις και τα profile και τον εξοπλισμο προσπαθεις να ταιριαξεις την γραμμη να παιξει σωστα.πολλες φορες βεβαια φταινε και προβληματα στην καλωδιωση του ιδιου του πελατη.και αν εισαι μακρια οπως βλεπω ατομα με 50 attenuation ε ναι δεν θα παιξεις ποτε σταθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πλήρωνες για όσα mbbps σου ερχόντουσαν, να έβλεπες για πότε θα τα φτιάχνανε όλα

αυτο ισχυει μονο στα μισθωμενα.στο adsl δεν μπορει να γινει.ειναι χαλκος με ολα τα παραξενα οποτε δεν μπορει να γινει αυτο.μονο σε οπτικη ινα θα μπορουσε να γινει αυτο.στο adsl vdsl δεν θα γινει ποτε .θα μπορουσε να γινει μονο σε vdsl απο kv αλλα και παλι δεν θα γινει.και τα μισθωμενα χαλκος ειναι αλλα εκει μπορει να εχεις πολλα ζευγαρια οποτε υπαρχει και backup αν παθει κατι η μια γραμμη.για να γινει στο adsl πρεπει να πεταχτουν ολα τα καλωδια και να μπουν καινουρια.

 

και παλι υπαρχουν crosstalk κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ισχυει μονο στα μισθωμενα.στο adsl δεν μπορει να γινει.ειναι χαλκος με ολα τα παραξενα οποτε δεν μπορει να γινει αυτο.μονο σε οπτικη ινα θα μπορουσε να γινει αυτο.στο adsl vdsl δεν θα γινει ποτε .θα μπορουσε να γινει μονο σε vdsl απο kv αλλα και παλι δεν θα γινει.και τα μισθωμενα χαλκος ειναι αλλα εκει μπορει να εχεις πολλα ζευγαρια οποτε υπαρχει και backup αν παθει κατι η μια γραμμη.για να γινει στο adsl πρεπει να πεταχτουν ολα τα καλωδια και να μπουν καινουρια.

 

και παλι υπαρχουν crosstalk κτλ.

 

Σωστά, σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλα στο περίπου ξέρουνε μέχρι που θα φτάσει η ταχύτητα.

Εγώ π.χ max μπορώ να πιάσω μέχρι 8mbps και έχω 24 άρα. Λίγοι υπάλληλοι είναι που θα σου πουν μην βάζεις μεγάλη γραμμή γιατί δεν αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλα στο περίπου ξέρουνε μέχρι που θα φτάσει η ταχύτητα.

Εγώ π.χ max μπορώ να πιάσω μέχρι 8mbps και έχω 24 άρα. Λίγοι υπάλληλοι είναι που θα σου πουν μην βάζεις μεγάλη γραμμή γιατί δεν αξίζει. 

το περιπου ναι το ψιλοξερεις αλλα παλι δεν ισχυει γιατι μερικα ζευγαρια ειναι χαλια.επισης ενταξει δεν χρειαζεται να στο πει ο πωλητης οτι κοιτας παιζεις 8 αλλαξε πακετο.αφου το δεις οτι παιζεις 8 ζητας μικροτερο πακετο για οποιον παροχο δινει μικροτερο βεβαια.η forthnet δεν δινει η hol και η cyta δινουν.ο οτε δινει 2 και 24 οσο ξερω που ειναι πολυ μακρια.η cyta κατι 6 και 8 δινει νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάγκες, τελικά ο ΟΤΕ δεν ήθελε κόστος ενεργοποίησης.

Μετά ρώτησα, και μου επιβεβαίωσαν 2 φορές κι όλας ότι μπορώ να ζητήσω για αλλαγή margin σε μικρότερο, και εαν παρουσιάσει πρόβλημα να το πάμε πάλι πίσω.

Επίσης προφανώς και υπάρχει fastpath Και στον ΟΤΕ.

Το πρόβλημα ήταν ότι η forthnet μου είπε ότι δεν έχω δικαίωμα υπαναχώρησης.
Αντίθετα ο ΟΤΕ δίνει δικαίωμα υπαναχώρησης.

Οπότε αφού και στον ΟΤΕ μπορώ να κατεβάσω margin, και στην τελική εαν δεν γουστάρω να φύγω χωρίς να πληρώσω ΤΙΠΟΤΑ, ούτε κόστος ενεργοποίησης, ούτε τέλος διακοπής, προτιμώ να δίνω αυτά τα λίγα λεφτά παραπάνω.

Σήμερα λοιπόν έκανα αίτηση, και απόγευμα μου ήρθε sms ότι έχω adsl.

Ήρθα το βράδυ, δεν είχα username και password, τα οποία βρίσκονται μαζί με το router που θα έρθει την Πέμπτη, οπότε πήρα τηλ, έκανα αλλαγή, και τώρα όλα ΟΚ

Αύριο θα ζητήσω να κατεβάσω snr, δεν ξέρω πόσο να ζητήσω βέβαια, τι θα λέγατε εσείς? παραθέτω τα τωρινά στατιστικά για να μου πείτε.

 

Max. DSLAM data rate	kBit/s	12032	1024
Min. DSLAM data rate	kBit/s	2304	32
Attainable data rate	kBit/s	13016	1100
Current data rate	kBit/s	12029	993
 			
Latency		10 ms	14 ms
Bit swap		off	off
Seamless Rate Adaption		off	off
Impulse Noise Protection		1.0	1.9
L2 Power mode	enabled	-	-
 			
Signal-to-noise ratio	dB	11	11
Line attenuation	dB	25	13
Power cutback	dB	3	0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν μάγκες, τελικά ο ΟΤΕ δεν ήθελε κόστος ενεργοποίησης.

 

Μετά ρώτησα, και μου επιβεβαίωσαν 2 φορές κι όλας ότι μπορώ να ζητήσω για αλλαγή margin σε μικρότερο, και εαν παρουσιάσει πρόβλημα να το πάμε πάλι πίσω.

 

Επίσης προφανώς και υπάρχει fastpath Και στον ΟΤΕ.

 

Το πρόβλημα ήταν ότι η forthnet μου είπε ότι δεν έχω δικαίωμα υπαναχώρησης.

Αντίθετα ο ΟΤΕ δίνει δικαίωμα υπαναχώρησης.

 

Οπότε αφού και στον ΟΤΕ μπορώ να κατεβάσω margin, και στην τελική εαν δεν γουστάρω να φύγω χωρίς να πληρώσω ΤΙΠΟΤΑ, ούτε κόστος ενεργοποίησης, ούτε τέλος διακοπής, προτιμώ να δίνω αυτά τα λίγα λεφτά παραπάνω.

 

Σήμερα λοιπόν έκανα αίτηση, και απόγευμα μου ήρθε sms ότι έχω adsl.

 

Ήρθα το βράδυ, δεν είχα username και password, τα οποία βρίσκονται μαζί με το router που θα έρθει την Πέμπτη, οπότε πήρα τηλ, έκανα αλλαγή, και τώρα όλα ΟΚ

 

Αύριο θα ζητήσω να κατεβάσω snr, δεν ξέρω πόσο να ζητήσω βέβαια, τι θα λέγατε εσείς? παραθέτω τα τωρινά στατιστικά για να μου πείτε.

 

 

Max. DSLAM data rate	kBit/s	12032	1024
Min. DSLAM data rate	kBit/s	2304	32
Attainable data rate	kBit/s	13016	1100
Current data rate	kBit/s	12029	993
 			
Latency		10 ms	14 ms
Bit swap		off	off
Seamless Rate Adaption		off	off
Impulse Noise Protection		1.0	1.9
L2 Power mode	enabled	-	-
 			
Signal-to-noise ratio	dB	11	11
Line attenuation	dB	25	13
Power cutback	dB	3	0

 

Ζήτα να σε πάνε σε 6 με 7 οπως θα ηταν στην forthnet αν εισουν να δουμε πως θα ειναι η γραμμή εκει , εκτος του συγχρονισμού να δεις και την σταθερότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα να σε πάνε σε 6 με 7 οπως θα ηταν στην forthnet αν εισουν να δουμε πως θα ειναι η γραμμή εκει , εκτος του συγχρονισμού να δεις και την σταθερότητα

Yup, άλλωστε άμα έχω αποσυνδέσεις, και forthnet να είχα, πάλι θα είχα αποσυνδέσεις.

 

I will let you know with the results.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yup, άλλωστε άμα έχω αποσυνδέσεις, και forthnet να είχα, πάλι θα είχα αποσυνδέσεις.

 

I will let you know with the results.

Ναι αλλά με forthnet θα  είσαι πολύ πιο φθηνά από ΟΤΕ . Τσέκαρε και την καινούργια προσφορά της forthnet  B)  και δες τι σε συμφέρει περισσότερο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά με forthnet θα  είσαι πολύ πιο φθηνά από ΟΤΕ . Τσέκαρε και την καινούργια προσφορά της forthnet  B)  και δες τι σε συμφέρει περισσότερο  ;)

Εάν αναφέρεσαι στο 3play με 29.90, δεν με έψησε γιατί δεν παρακολουθώ TV καθόλου, και δεν θέλω να πληρώσω για τον εξοπλισμό της nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αναφέρεσαι στο 3play με 29.90, δεν με έψησε γιατί δεν παρακολουθώ TV καθόλου, και δεν θέλω να πληρώσω για τον εξοπλισμό της nova.

κοίτα στο link στην προσφορά και το συζητάμε http://www.forthnetgroup.gr/Services3PlayForm.aspx?a_id=6208  . 

 

Είναι σαν να σου κάνουν δώρο την tv και έχεις και προνομιακή τιμή με σταθερά , ΚΙΝΗΤΑ , και internet   . Εκτός και αν δεν σου αρέσουν τα δωράκια ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λοιπόν μάγκες, τελικά ο ΟΤΕ δεν ήθελε κόστος ενεργοποίησης.

 

Μετά ρώτησα, και μου επιβεβαίωσαν 2 φορές κι όλας ότι μπορώ να ζητήσω για αλλαγή margin σε μικρότερο, και εαν παρουσιάσει πρόβλημα να το πάμε πάλι πίσω.

 

Επίσης προφανώς και υπάρχει fastpath Και στον ΟΤΕ.

 

Το πρόβλημα ήταν ότι η forthnet μου είπε ότι δεν έχω δικαίωμα υπαναχώρησης.

Αντίθετα ο ΟΤΕ δίνει δικαίωμα υπαναχώρησης.

 

Οπότε αφού και στον ΟΤΕ μπορώ να κατεβάσω margin, και στην τελική εαν δεν γουστάρω να φύγω χωρίς να πληρώσω ΤΙΠΟΤΑ, ούτε κόστος ενεργοποίησης, ούτε τέλος διακοπής, προτιμώ να δίνω αυτά τα λίγα λεφτά παραπάνω.

 

Σήμερα λοιπόν έκανα αίτηση, και απόγευμα μου ήρθε sms ότι έχω adsl.

 

Ήρθα το βράδυ, δεν είχα username και password, τα οποία βρίσκονται μαζί με το router που θα έρθει την Πέμπτη, οπότε πήρα τηλ, έκανα αλλαγή, και τώρα όλα ΟΚ

 

Αύριο θα ζητήσω να κατεβάσω snr, δεν ξέρω πόσο να ζητήσω βέβαια, τι θα λέγατε εσείς? παραθέτω τα τωρινά στατιστικά για να μου πείτε.

 

 

Max. DSLAM data rate	kBit/s	12032	1024
Min. DSLAM data rate	kBit/s	2304	32
Attainable data rate	kBit/s	13016	1100
Current data rate	kBit/s	12029	993
 			
Latency		10 ms	14 ms
Bit swap		off	off
Seamless Rate Adaption		off	off
Impulse Noise Protection		1.0	1.9
L2 Power mode	enabled	-	-
 			
Signal-to-noise ratio	dB	11	11
Line attenuation	dB	25	13
Power cutback	dB	3	0

 

Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά κόστος ενεργοποίησης υπάρχει.Δεν υπάρχει για το adsl,αλλά για την γραμμή pstn/isdn(ανάλογα τι έχεις) και ανέρχεται στα 36,09 ευρώ.

Επίσης, το margin κάτω από 9 δε νομίζω να το κατεβάσουν.Φίλος μου, τεχνικός στον Οτέ, μου είπε πως όσο και να κωλοχτυπιέται κάποιος, κάτω από 9 δεν πάει.

Κρατάω μόνο πισινή, γιατί μου το είπε πριν κανά 2μηνο.Δεν ξέρω αν στο μεσοδιάστημα ο ανταγωνισμός τους έχει βάλει μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...