Προς το περιεχόμενο

Επαναφορά SSD στην αρχική του κατάσταση για αποκατάσταση της ταχύτητας του ?


toxotis70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το secure erase είχε περισσότερο νόημα στους πρώτους SSD που δεν είχαν TRIM ή Garbage collection, ή όταν το λειτουργικό δεν υποστήριζει TRIM (πχ windows vista ή παλαιότερες εκδόσεις του MacOS). Έτσι καθώς με την χρήση έπεφταν οι επιδόσεις, για να τις επαναφέρεις ο μόνος τρόπος ήταν το secure erase και η επαναεγκατάσταση του λειτουργικού.

 

Μία σημείωση για το TRIM/GC. Το Trim είναι εντολή που υποστηρίζεται από τον SSD και δίνεται από το λειτουργικό. Το GC είναι διαδικασία που γίνεται από τον SSD ανεξάρτητα από το λειτουργικό και δεν είναι τόσο αποτελεσματική όσο το TRIM.

 

Επίσης η εντολή TRIM λειτουργεί μόνο σε intel 6 & 7-series σε RAID-0, σε παλαιότερα chipsets πρέπει να βασιστείς στο GC.

 

Έτσι σήμερα κάνεις secure erase αν: 1) έχεις παλιό SSD 2) δεν υποστηρίζει TRIM το λειτουργικό 3) έχεις raid-0 σε pre 6-series chipset.

 

Τώρα αν κάποιος θα μπει στον κόπο να κάνει secure erase ή όχι εξαρτάται από τον χρήστη. Μερικοί θέλουν να έχουν τα πάντα στο 100% και κάποιοι άλλοι δεν τους ενδιάφέρει και τόσο.

Ο topic starter ενδιαφέρεται για τις επιδόσεις οπότε η λύση για αυτόν είναι secure erase.

Ακριβως!

O topic starter βρισκεται στην κατηγορια 2). Δεν υποστηριζει TRIM το λειτουργικο. (για τον ssd του)

 

Για αυτο εχει πεσμενες επιδοσεις.

 

Οποτε ή κανει secure erase ή εγκαθιστα το trim enabler.

Φυσικα το να κανει defrag οπως προταθηκε απο ασχετους, δεν θα βοηθησουν την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζεις τα ψεμματα.

Πουθενα δεν εγραψε ο φιλος toxotis70 οτι η πτωση της ταχυτητας του ssd ειναι λογω οτι "επεσε απο την sequential στην random".

 

Και φυσικα ακομα να καταλαβεις οτι η πτωση της ταχυτητας του ssd λογω χρησης(κ υπαρξης invalid pages κλπ) δεν εχει σχεση με το random κ sequential performance, παρα μονο στο μυαλο μερικων...

 

 Δεν λέω ψέματα,λέω την γνώμη μου,Πουθενα δεν εγραψε ο φιλος toxotis70 οτι η πτωση της ταχυτητας του ssd ειναι λογω οτι "επεσε απο την sequential στην random".

Ναι δεν το λέει αλλά από τι μπορεί να προκλήθηκε;;;

Δηλαδή δεν υπάρχει ούτε trim ούτε gc στο σύστημα οπότε κάθε εγγραφή που γίνεται γίνεται με read-modify-write και για αυτό το read από 250 πάει στα 70;;;

Κάπου κάτι δεν πρέπει να κατάλαβα καλά.....

 

Και μια που σου αρέσουν τα άρθρα,μερικές σελίδες ποιο πέρα στο ίδιο άρθρο που έδωσες εσύ

http://www.anandtech.com/show/2829/5

 

Ugh. These fragmented blocks are a pain to deal with. Try to write to it now and you have to do a read-modify-write. Without TRIM support, nearly every write to these blocks will require a read-modify-write and send write amplification through the roof. This is the downside of write combining.

Intel's controller does its best to recover from these situations. That's why its used random write performance is still very good. Samsung's controller isn't very good at recovering from these situations.

Now you can see why performing a sequential write over the span of the drive fixes a fragmented drive. It turns the overly fragmented case into one that's easy to deal with, hooray. You can also see why SSD degradation happens over time. You don't spend all day writing large sequential files to your disk. Instead you write a combination of random and sequential, large and small files to the disk.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και μια που σου αρέσουν τα άρθρα,μερικές σελίδες ποιο πέρα στο ίδιο άρθρο που έδωσες εσύ

http://www.anandtech.com/show/2829/5

To οποιο αρθρο επιβεβαιωνει πως το προβλημα υπαρχει οταν δεν υπαρχει TRIM και πεφτει η ταχυτητα γιατι χρειαζεται read-modify-write, αντι για κατευθειαν write.

Αν υπηρχε TRIM, θα ειχε φροντισει στο να μην μενουν μισογραμμενο και invalid αυτα τα blocks και θα μπορουσε να κανει ο ssd κατευθειαν write, χωρις να χρειαζεται να κανει  read-modify-write και να χανει χρονο.

 

Το παρεθεσες και εσυ ο ιδιος:

Ugh. These fragmented blocks are a pain to deal with. Try to write to it now and you have to do a read-modify-write. Without TRIM support, nearly every write to these blocks will require a read-modify-write and send write amplification through the roof. This is the downside of write combining.

Intel's controller does its best to recover from these situations. That's why its used random write performance is still very good. Samsung's controller isn't very good at recovering from these situations.

Now you can see why performing a sequential write over the span of the drive fixes a fragmented drive. It turns the overly fragmented case into one that's easy to deal with, hooray. You can also see why SSD degradation happens over time. You don't spend all day writing large sequential files to your disk. Instead you write a combination of random and sequential, large and small files to the disk.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδή δεν υπάρχει ούτε trim ούτε gc στο σύστημα οπότε κάθε εγγραφή που γίνεται γίνεται με read-modify-write και για αυτό το read από 250 πάει στα 70;;;

Κάπου κάτι δεν πρέπει να κατάλαβα καλά.....

 

Δεν πέφτουν οι επιδόσεις από το 250 σε 70 άμεσα αλλά σταδιακά και ανάλογα με τη χρήση που κάνεις (συχνές ή οχι εγγραφές, μικρά ή μεγάλα αρχεία). Αν κάποιος πχ έχει ένα SSD των 40 GB με λειτουργικό και προγράμματα και το αφήσει "ήσυχο" οι μεταβολές θα είναι πολύ αργές.

 

Όπως σημείωσα και παραπάνω, ο καθένας κρίνει τί ειναι σημαντικό και τί όχι στο σύστημά του. Πχ στον δικό μου υπολογιστή δεν έχω εγκατεστημένο κανένα benchmark πρόγραμμα, κάποιος άλλος μπορεί να μετράει κάθε κυριακή την ταχύτητα των SSD και αν δουν έστω και μικρή απώλεια κυνηγούν για να επαναφέρουν τις επιδόσεις (και όλες οι ενδιάμεσες καταστάσεις φυσικά). Ο καθένας ανάλογα με τις επιθυμίες του κάνει και τις ανάλογες ενέργειες.

 

Edit: Το διάβασα λάθος, το write πέφτει, νομίζω το read πέφτει μόνο όταν γεμίσει η σκληρός αλλά πρέπει να το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οποιο αρθρο επιβεβαιωνει πως το προβλημα υπαρχει οταν δεν υπαρχει TRIM και πεφτει η ταχυτητα γιατι χρειαζεται read-modify-write, αντι για κατευθειαν write.

Αν υπηρχε TRIM, θα ειχε φροντισει στο να μην μενουν μισογραμμενο και invalid αυτα τα blocks και θα μπορουσε να κανει ο ssd κατευθειαν write, χωρις να χρειαζεται να κανει  read-modify-write και να χανει χρονο.

 

Το παρεθεσες και εσυ ο ιδιος:

Ναι για την ΕΓΓΡΑΦΉ το read γιατί έχει τόσο δραματική πτώση;;;Αφού σύμφωνα με εσένα δεν θα έπρεπε να παραμένει στα ίδια επίπεδα;;;

 

Για το ότι τελικά το fragmantation επιδράει τον ssd ούτε λόγος ε;;;

 

Λογικα , το write εχει πεσει τοσο πολυ στον φιλο toxoti70, οχι το read.

Και αυτο συνεβει προφανως λογω απουσιας TRIM.

Ακόμα και στο 150 να έχουν πέσει τα read δεν δικαιολογείτε μόνο από την έλλειψη trim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ότι τελικά το fragmantation επιδράει τον ssd ούτε λόγος ε;;;

Δεν επιδραει το fragmentation στους ssd.

 

Αυτο που γραφει σαν fragmentation στο αρθρο δεν ειναι το fragmentation που εχει στο νου σου επειδη σκεφτεσια με λογικη hdd, μιλαει για τα invalid pages μεσα σε ενα block, κατι που λεμε απο την αρχη της συζητησης.

 

Οτι εσυ μας λες οτι το defragment θα βοηθησει τους ssd, δεν σημαινει οτι θα σε παρει στα σοβαρα κανενας, οταν ακομα και οι ιδιες οι εταιριες γραφουν ξεκαθαρα οτι δεν βοηθαει το defrag τους ssd.

 

 

Η intel γραφει ξεκαθαρα οτι με το defragment στους ssd δεν θα εχεις κανενα πλεονεκτημα στις επιδοσεις και αντιθετα θα επιβαρυνουν τον ssd:

http://www.intel.com/support/ssdc/hpssd/sb/CS-029623.htm#5

 

 

Do I need to defragment my Intel® Solid-State Drive (using Windows* Disk Defragmenter* or a similar program)?

No. SSD devices, unlike traditional HDDs, see no performance benefit from traditional HDD defragmentation tools. For legacy operating systems, disable any automatic or scheduled defragmentation utilities for your Intel SSD. Using these tools simply adds unnecessary wear to the SSD.

 

 

Tα ιδια γραφει και η ocz:

http://ocz.com/consumer/ssd-guide/ssd-faqs

 

 

Is there any required maintenance for my SSD?
  • No maintenance is required on OCZ SSDs, but turning off drive defragmentation is highly recommended.
  • Defragmentation is not beneficial to SSDs and may cause unnecessary writes to the drive.

 

 

 

 

Τα ιδια γραφει και η kingston:

http://www.kingston.com/us/support/technical/products?model=sv200s3

 

 

Should I defragment the SSDNow drive to maintain optimal performance?

SSDs do not require defragmentation. Since there are no physical disks, there is no need to organize the data in order to reduce seek time. Therefore defragmenting an SSD is not effective. Also, defragmenting an SSD can put undue wear on specific areas of the drive. SSDs are designed to write data as evenly as possible over the entire drive to reduce undue wear to any one location. Nonetheless defragmenting your SSD drive a couple of times will not harm it. However if it is done continuously over a long period, it may reduce the life of the drive.

 

 

Τα ιδια γραφει και η samsung:

http://www.samsung.com/us/support/faq/FAQ00000260/428/MZ-7PC256N/AM

 

 

Solid State Drives: Do Samsung SSD’s Require Defragmentation?

No, SSD’s do not need defragmentation because they have no moving parts and can access any location on the drive equally fast. Defragmenting an SSD can acutally impair performance. Make sure your OS recognizes the drive as an SSD and enable TRIM to keep performance of the drive consistent.

Moreover, Samsung SSD’s are wear-leveling over the entire space allowing the drive to work globally, so defragmentation is not required.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TheELF δεν καταλαβαίνω ακόμα γιατί επιμένεις με το defrag όταν οι ίδιες οι εταιρίες λένε ότι είναι άχρηστο. Νομίζω ότι μας trollάρεις 5 σελίδες τώρα, δεν εξηγείται αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιδραει το fragmentation στους ssd.

 

Αυτο που γραφει σαν fragmentation στο αρθρο δεν ειναι το fragmentation που εχει στο νου σου επειδη σκεφτεσια με λογικη hdd, μιλαει για τα invalid pages μεσα σε ενα block, κατι που λεμε απο την αρχη της συζητησης.

 

Οτι εσυ μας λες οτι το defragment θα βοηθησει τους ssd, δεν σημαινει οτι θα σε παρει στα σοβαρα κανενας, οταν ακομα και η ιδια η intel το γραφει ξεκαθαρα:

 

Now you can see why performing a sequential write over the span of the drive fixes a fragmented drive. It turns the overly fragmented case into one that's easy to deal with, hooray. You can also see why SSD degradation happens over time. You don't spend all day writing large sequential files to your disk. Instead you write a combination of random and sequential, large and small files to the disk.

 

Τότε ο καλλιτέχνις εδώ τι εννοεί;;;Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ;;;;(γιατί μιλάει για συνεχόμενη εγγραφή στο εύρος του δίσκου και για μεγάλα συνεχόμενα αρχεία) 

Και γιατί η πτώση από 250 σε 150 (ή 70) στο READ;;;;Που το read δεν επηρεάζεται από τίποτα από όσα είπες μέχρι τώρα;;(ή μήπως ανέφερες κάποιο και το ξέχασα;; )

 

Ναι το λέει και η intel και η ocz και το είπα και εγώ(αλλά εμένα μου λες ότι επί 4 σελίδες δεν προσέχω τι γράφεις) 

 

 

Συμφωνώ ότι η πραγματική ταχύτητα δεν πρέπει να θεωρείται το sequential read αλλά το 4κ,δηλαδή κατακερματισμένα στο φουλ με πλήρες wear leveling,αλλά όταν κάποιος σου λέει ότι θα κάνει secure erase για να ξανά πιάσει ταχύτητα....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το λέει και η intel και η ocz και το είπα και εγώ(αλλά εμένα μου λες ότι επί 4 σελίδες δεν προσέχω τι γράφεις) 

Συνεχιζεις να λες ψεμματα, γιατι αυτο ειναι το επιπεδο σου.
 
Η intel και η ocz λενε οτι δεν θα δεις καμμια βελτιωση με το defrag(μαλιστα λενε οτι θα επιβαρυνεις ασκοπα τον δισκο σου).
Εδω ομως τι εγραψες εσυ που ελεγες ανακριβειες οτι με το defrag θα δεις βελτιωση στους ssd(και τωρα λες ψεμματα οτι δεν το ειπες, αλλα τα γραπτα μενουν):

 

 

(Μπορείς και απλά να ρίξεις ένα defrag και να τελειώνεις,υπάρχουν και ειδικά defrag με λιγότερα write,αν σκεφτείς πόσα write θα κάνει η εγκατάσταση και τα προγράμματα που θα ξαναπεράσεις + το secure erase,δεν έχει μεγάλη διαφορά,μπορεί να κάνει ακόμα και λιγότερα write το defrag) 

 

Έχει δηλαδή την ίδια λειτουργικότητα με το defrag μόνο που πρέπει να ξανά χτίσεις ολόκληρο το σύστημά σου. 

 

Μα ίσα-ίσα, αυτό στηρίζει την άποψή μου...

Αν η εικόνα από το σκυλάκι είχε μεταφερθεί από κάποιο defrag στην αρχή του δίσκου,δεν θα υπήρχαν τρία ελεύθερα Block για να γράψει το os μας χωρίς καθυστέρηση;;; 

 

 

Εγώ απλά είπα ότι κάνει την ίδια δουλειά με το secure erase (+ νέα εγκατάσταση win + τα driver + τα προγράμματα που θα ξαναπεράσεις + τα update που θα κάνει)

 

 

Και ξανά, δεν υποστηρίζω ότι το defrag είναι καλό για τον ssd,απλά ότι έχει την ίδια προσωρινή βελτίωση στην ταχύτητα με το secure erase. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TheELF δεν καταλαβαίνω ακόμα γιατί επιμένεις με το defrag όταν οι ίδιες οι εταιρίες λένε ότι είναι άχρηστο. Νομίζω ότι μας trollάρεις 5 σελίδες τώρα, δεν εξηγείται αλλιώς...

Δεν επιμένω στο defrag, ίσα-ίσα είπα αρκετές φορές ότι είμαι ενάντια.

Το αρχικό ζήτημα ήταν να κάνει ο άνθρωπος secure erase και ξανά χτίσιμο για να ξανά έρθουν οι αρχικές ταχύτητες,αυτό ποια εταιρία το υποστηρίζει δηλαδή;;;Δεν κάνει και αυτό πολλά write στον ssd;;;Δεν είναι ανούσιο αφού η πραγματική ταχύτητα των ssd είναι στα 4k;;Αυτό γιατί δεν το κράζετε;;; Το ίδιο καταστροφικό με το defrag δεν είναι;;;

 

Αυτό λέω από την αρχή και φαγωθήκατε ότι το defrag δεν πρόκειται να δουλέψει στον ssd, ε αυτό συζητάμε επί 5 σελίδες αν δουλέψει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μπερδευεις την ταχυτητα 4k με την μειωμενη ταχυτητα των ssd λογω χρησης και απουσιας trim.

Η "ταχυτητα 4k" ειναι για μικρα αρχεια 4k και η "ταχυτητα 128k" ειναι για αρχεια μεγαλυτερα των 128k.

Δεν εχουν σχεση με την μειωμενη ταχυτητα λογω απουσιας trim.

 

 

 

Και φυσικα συνεχιζεις να λες ψεμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το secure erase θα κάνει μία εγγραφή σε όλον το σκληρό δίσκο, δεν πετάει βιτριόλη στον SSD και τον καταστρέφει. Την ίδια φθορά με το να εγκαταστήσεις ένα παιχνίδι 30gb σε ένα νέο SSD χωρητικότητας 30gb (μία εγγραφή). Και δεν κάνεις secure erase κάθε 3 μέρες, ούτε πέφτουν οι επιδόσεις του SSD μετά από 3 μέρες χρήσης.

 

Το αστείο είναι ότι όλες οι πληροφορίες είναι διαθέσιμες με μία μικρή αναζήτηση στο google αλλά το συνεχίζεις προσπαθώντας να διαφωνίσεις μόνο για να διαφωνίσεις νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνεχιζεις να λες ψεμματα, γιατι αυτο ειναι το επιπεδο σου.
 

 

Το βλέπεις ότι σε κάθε post που αναφέρεις εγώ αναφέρω και το secure erase;;;

Αν βοηθάει το se βοηθάει και το defrag αυτό είπα από την αρχή.Είμαι ενάντια και στα δύο αλλά και τα δύο έχουν το ίδιο προσωρινό αποτέλεσμα,πολύ απλά επειδή εγώ πιστεύω ότι το sequential read αναφέρετε σε συνεχόμενα άδεια page(οπότε δεν έχεις και καθυστέρηση από το access time) τα οποία μπορούν να προσέλθουν και από το defrag,εσύ δεν το πιστεύεις οπότε με περνάς για ψεύτη...

 

Και ναι υπάρχουν ssd που κάνουν πάντα wear leveling οπότε ούτε το defrag θα κάνει δουλειά αλλά ούτε και το se.

Υπάρχουν άλλοι δίσκοι που δεν κάνουν πάντα wear leveling οπότε προσωρινά θα κάνει δουλειά το se θα κάνει και το defrag.

 

Το ότι τα invalid προκαλούν την καθυστέρηση στην εγγραφή οκ αλλά στο read όπου έχει μεγάλη πτώση ο ts δεν μπορείς να βρεις δικαιολογία οπότε αρχίζεις και επιτίθεσθε. 

 

Ακομα μπερδευεις την ταχυτητα 4k με την μειωμενη ταχυτητα των ssd λογω χρησης και απουσιας trim.

Η "ταχυτητα 4k" ειναι για μικρα αρχεια 4k και η "ταχυτητα 128k" ειναι για αρχεια μεγαλυτερα των 128k.

Δεν εχουν σχεση με την μειωμενη ταχυτητα λογω απουσιας trim.

 

 

 

Και φυσικα συνεχιζεις να λες ψεμματα...

Το read θέλεις να μου το εξηγήσεις;;;

 

Το secure erase θα κάνει μία εγγραφή σε όλον το σκληρό δίσκο, δεν πετάει βιτριόλη στον SSD και τον καταστρέφει. Την ίδια φθορά με το να εγκαταστήσεις ένα παιχνίδι 30gb σε ένα νέο SSD χωρητικότητας 30gb (μία εγγραφή). Και δεν κάνεις secure erase κάθε 3 μέρες, ούτε πέφτουν οι επιδόσεις του SSD μετά από 3 μέρες χρήσης.

 

Το αστείο είναι ότι όλες οι πληροφορίες είναι διαθέσιμες με μία μικρή αναζήτηση στο google αλλά το συνεχίζεις προσπαθώντας να διαφωνίσεις μόνο για να διαφωνίσεις νομίζω.

Και μετά βέβαια θα τον βάλεις στο ντουλαπάκια σου;;;Είπαμε ότι θα ξανά χτίσει και όλο του το σύστημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπεις ότι σε κάθε post που αναφέρεις εγώ αναφέρω και το secure erase;;;

Αν βοηθάει το se βοηθάει και το defrag αυτό είπα από την αρχή.Είμαι ενάντια και στα δύο αλλά και τα δύο έχουν το ίδιο προσωρινό αποτέλεσμα,πολύ απλά επειδή εγώ πιστεύω ότι το sequential read αναφέρετε σε συνεχόμενα άδεια page(οπότε δεν έχεις και καθυστέρηση από το access time) τα οποία μπορούν να προσέλθουν και από το defrag,εσύ δεν το πιστεύεις οπότε με περνάς για ψεύτη...

 

Και ναι υπάρχουν ssd που κάνουν πάντα wear leveling οπότε ούτε το defrag θα κάνει δουλειά αλλά ούτε και το se.

Υπάρχουν άλλοι δίσκοι που δεν κάνουν πάντα wear leveling οπότε προσωρινά θα κάνει δουλειά το se θα κάνει και το defrag.

 

Δεν σχετιζεται το wear leveling με το secure erase, τα εχεις τελειως μπερδεμενα.

 

To wear leveling φροντιζει να γραφει εξισου στον δισκο, ωστε να μην "κουραζονται" συνεχεια τα ιδια cells.

 

To secure erase φροντιζει ωστε ολα τα blocks που ειχαν δεδομενα πριν να γινουν free blocks, ωστε να μπορει ο ssd να κανει write κατευθειαν πανω τους και να μην χρειαζεται να κανει read-modify-write που καθυστερει.

 

Το defrag δεν βοηθαει σε τιποτα(δεν μπορει δημιουργησει free blocks, αρα την επομενη φορα που θα παει να γραψει ο ssd θα αργησει γιατι θα πρεπει να κανει read-modify-write και οχι κατευθειαν write), το λενε ακομα και οι εταιριες οτι δεν βοηθαει καθολου στις επιδοσεις, αλλα εσυ ειδαμε οτι λες οτι βοηθαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...