Προς το περιεχόμενο

Επαναφορά SSD στην αρχική του κατάσταση για αποκατάσταση της ταχύτητας του ?


toxotis70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρθηκε,και καλά γίνετε και απενεργοποιείτε η ΥΠΗΡΕΣΊΑ  defrag που έχουν τα windows, σίγουρα δεν πρέπει να τρέχει συνεχώς στο  παρασκήνιο. 

Ούτε πρέπει να κάνεις defrag μόνος σου αλλά ούτε πρέπει να κάνεις secure,εκτός και αν έχεις καβουρδιστήρι με xp χωρίς trim και garbage collection,και πάλι δεν θα έπρεπε να κάνεις κανένα από τα δυο αφού οι πραγματικές ταχύτητες(read) είναι αυτές που έχει ο ssd όταν είναι σε πλήρη χρήση(full efect write leveling), write γίνονται αν έχεις το pagefile ή το cache των browser στον ssd και όταν κάνεις κάνα update και αλλάζεις κάποιο πρόγραμμα, για αυτό και δεν μας νοιάζει πολύ το trim ή το se γιατί ούτως ή άλλος (θα έπρεπε να) αποφεύγουμε τα write στον ssd, πόσο μάλλον όταν δεν έχουμε trim.

 

Την έννοια της λέξεως ρητορική την ξέρεις;; Αν όχι, σημαίνει πως επιδέχεται απάντησης... ;)

 

Καλά γίνεται?? Μα σε τόσα posts επιμένεις για το ακριβως αντίθετο υπο κάποιες συνθήκες.. κοτζάμ μικρομαλακή γιατι να θέλει να σου βλάψει το Hardware? Όπως και τόσοι άλλοι κατασκευαστές που το συνιστούν να μην γίνεται δια ροπάλου;

 

 

 

haHa, δε ξέρω αν μιλάς για 7 SP1, αλλά σε όσες εγκαταστάσεις έχω κάνει με SSD πάντα απενεργοποιούσα μόνος μου τον Scheduler του Windows Defragment.. δε μου χε απενεργοποιηθεί απο μόνο του οπότε μάλλον πρέπει να είναι θέμα έκδοσης..

 

Kalone, κάποτε κ γω είχα μπει σε αυτό το δίλλημα.. ενώ έχει ο ssd μου στο Macbook Pro Garbage Collection, ενεργοποίησα και το TRIM μέσω του TRIM Enabler. Και δεν έχω χάσει καθόλου επιδόσεις τα τελευταία 2 χρόνια που χω βάλει SSD.. και υποστηρίζεται μια χαρα ο συνδυασμος 840+Mountain lion σε macbook φίλου μου, πόσο μάλλον σε Lion που σαι εσυ.. προχώρα άφοβα..!! :)

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

haHa, δε ξέρω αν μιλάς για 7 SP1, αλλά σε όσες εγκαταστάσεις έχω κάνει με SSD πάντα απενεργοποιούσα μόνος μου τον Scheduler του Windows Defragment.. δε μου χε απενεργοποιηθεί απο μόνο του οπότε μάλλον πρέπει να είναι θέμα έκδοσης..

Ο scheduler καλα κανει και ειναι ενεργοποιημενος, γιατι μπορει να εχεις 2ο δισκο κλπ.

Το οτι ειναι ενεργοποιημενος δεν σημαινει οτι τρεχει στους ssd.

O defragment scheduler κανει αυτοματα exclude απο το defrag οσους δισκους ειναι ssd.

 

Δες πχ εδω:

http://www.computingunleashed.com/tweaks-to-speed-up-ssd-optimize.html

 

 

Windows 8 and 7 would automatically exclude the drive that declare themselves as SSD’s or if it possess a random read speed of over 8 MB/sec. In case if it haven’t done this automatically, here’s what you’d need to do.

 

 

 

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/w7itprohardware/thread/c4cca52e-81c3-4139-b600-502b0fbd32fc/

 

 

Will disk defragmentation be disabled by default on SSDs?

 

Yes. The automatic scheduling of defragmentation will exclude partitions on devices that declare themselves as SSDs. Additionally, if the system disk has random read performance characteristics above the threshold of 8 MB/sec, then it too will be excluded. The threshold was determined by internal analysis.

 

The random read threshold test was added to the final product to address the fact that few SSDs on the market today properly identify themselves as SSDs. 8 MB/sec is a relatively conservative rate.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...