Προς το περιεχόμενο

προβλημα με acer. μαυρη οθονη μετα απο καθαρισμο


maria_tsimi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα :-) 

 

Τσεκαρες, ολα οσα σημειωσα στο Υ.Γ.?

Η τωρινη του συμπεριφορα, ποια ειναι?

 

Μια παρατηρηση μονο: οι Intel 4500 -απο μονες τους τουλαχιστον- δεν βγαζουν θεματα.. :shifty: 

Μαλιστα, παλιοτερα -οπως και τις 3100- συνιστουσα σε επιλογη λαπτοπ, ακριβως γι' αυτο:

καμμία σχεση με το failure rate π.χ. των Nvidia 8X00 :cry:  Intel => "ασφαλης επιλογη" vga!

  

οχι δεν κανει μπιπ,,,αλλα τα λαμπακια λειτουργουν κανονικα... να σου πω ομως αν ειχε προβλημα στην συνδεση της οθονης δεν θα επρεπε να συνδεετε σε εξωτερικη?? εκτος αν δεν εννοεις την συνδεση της οθονης και εννοεις κατι αλλο...  :fear:

 

Yπηρχε ενα τετραγωνο πλαστικο αυτοκολλητο πανω στην καρτα γραφικων?Το ξαναεβαλες σωστα ή βραχυκυκλωσαν τα πυκνωτακια πανω στην ψυκτρα?

τετραγωνο πλαστικο  αυτοκολλητο πανω στην καρτα γραφικων??? δεν φαινεται για αυτοκολλητο ειναι απλα η καρτα γραφικων και γραφει ιντελ, ενα μαυρο...τωρα αν ειναι αυτοκολλητο θα σε γελασω.. εγω δεν πειραξα την καρτα...την ψηκτρα εβγαλα για να την καθαρισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οχι δεν κανει μπιπ,,,αλλα τα λαμπακια λειτουργουν κανονικα... να σου πω ομως αν ειχε προβλημα στην συνδεση της οθονης δεν θα επρεπε να συνδεετε σε εξωτερικη?? εκτος αν δεν εννοεις την συνδεση της οθονης και εννοεις κατι αλλο...  :fear:

 

τετραγωνο πλαστικο  αυτοκολλητο πανω στην καρτα γραφικων??? δεν φαινεται για αυτοκολλητο ειναι απλα η καρτα γραφικων και γραφει ιντελ, ενα μαυρο...τωρα αν ειναι αυτοκολλητο θα σε γελασω.. εγω δεν πειραξα την καρτα...την ψηκτρα εβγαλα για να την καθαρισω...

Πιθανοτατα εννοει αν ειχε thermal pad η Intel vga & αν το ξαναεβαλες ή οχι.

 

Θεωρω παντως οτι, και thermal paste στη cpu πρεπει να αλλαξες, σωστα?

 

 

Εκεινο που (επιμενω να ρωταω) ειναι: τι κανει μετα? Οταν δοκιμαζεις power on,

δεν κανει beep(s), λειτουργουν τα λαμπακια του, δεν βγαζει εικονα στην lcd του

ή σε εξωτερικη οθονη.. Tο cpu cooler, δουλευει? Kαι μετα τι? Σβηνει μονο του?

 

Μη νομιζεις οτι, οσα σου ειπα να διπλοτσεκαρεις, δεν εχουν νοημα, ή τα κατεβαζω απο το μυαλο μου B) 

 

Εκτος απο συνηθισμενα λαθη, ειναι βασικα standar procedure -περιγραφεται κ' στο Acer service guide:

http://tim.id.au/laptops/acer/aspire%205738g%205738zg%205738z%205738%205338%205536%205536g%205236.pdf

Σε περιπτωση που δεν το εχεις συμβουλευτει, κανε το, θα μπορουσε να σε βοηθησει στο τσεκαρισμα!

:ph34r:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτατα εννοει αν ειχε thermal pad η Intel vga & αν το ξαναεβαλες ή οχι.

 

Θεωρω παντως οτι, και thermal paste στη cpu πρεπει να αλλαξες, σωστα?

 

 

Εκεινο που (επιμενω να ρωταω) ειναι: τι κανει μετα? Οταν δοκιμαζεις power on,

δεν κανει beep(s), λειτουργουν τα λαμπακια του, δεν βγαζει εικονα στην lcd του

ή σε εξωτερικη οθονη.. Tο cpu cooler, δουλευει? Kαι μετα τι? Σβηνει μονο του?

 

Μη νομιζεις οτι, οσα σου ειπα να διπλοτσεκαρεις, δεν εχουν νοημα, ή τα κατεβαζω απο το μυαλο μου B) 

 

Εκτος απο συνηθισμενα λαθη, ειναι βασικα standar procedure -περιγραφεται κ' στο Acer service guide:

http://tim.id.au/laptops/acer/aspire%205738g%205738zg%205738z%205738%205338%205536%205536g%205236.pdf

Σε περιπτωση που δεν το εχεις συμβουλευτει, κανε το, θα μπορουσε να σε βοηθησει στο τσεκαρι

δεν κανει κανενα μπιπ,αναβουν τα λαμπακια,δεν βγαζει πουθενα εικονα ουτε σε εξωτερικη...ο cpu cooler δουλευει..και οχι δεν σβηνει ποτε..το αφησα πανω απο μιση ωρα σε αυτην την κατασταση..δεν εδειχνε τπτ και ο cpu cooler ακομα δουλεβε...

 

ααα και επισης δεν ακουσα να ξεκιναν τα windows..

 

το guide το ειχα...και με οδηγιες απο αυτο το ανοιξα...και τα ειδα ολα ενα ενα...και τα εκανα ακριβως οπως τα γραφει..ποτε δεν ανοιγω λαπτοπ χωρις guide..

 

αν οντως εννοει το thermal pad..οχι δεν ειχε πανω η καρτα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανει κανενα μπιπ,αναβουν τα λαμπακια,δεν βγαζει πουθενα εικονα ουτε σε εξωτερικη...ο cpu cooler δουλευει..και οχι δεν σβηνει ποτε..το αφησα πανω απο μιση ωρα σε αυτην την κατασταση..δεν εδειχνε τπτ και ο cpu cooler ακομα δουλεβε...

 

ααα και επισης δεν ακουσα να ξεκιναν τα windows..

 

το guide το ειχα...και με οδηγιες απο αυτο το ανοιξα...και τα ειδα ολα ενα ενα...και τα εκανα ακριβως οπως τα γραφει..ποτε δεν ανοιγω λαπτοπ χωρις guide..

 

αν οντως εννοει το thermal pad..οχι δεν ειχε πανω η καρτα... 

 

Εφοσον δεν σβηνει μετα απο λιγα δευτερολεπτα, δεν παραπεμπει προς λυση με/για blind flashing... :fear:

 

Αν αφαιρεσεις εντελως το δισκο, βλεπεις να ψαχνει για boot @ dvdrw, ή σε usb flashάκι/δισκο κ.λπ.?

Δηλαδη αν εχεις μεσα στο dvdrw του ενα bootable, θα το διαχειριστει? Η δεν κανει καν προσπαθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλα τον σκληρο και εβαλα ενα cd μεσα.....ακουγεται οτι προσπαθει να το επεξεργαστει χωρις φυσικα να βγαλει κατι στην οθονη...

 

Κοιτα, το οτι ψαχνει για boot device -κι ως εκ τουτου πηγαινει στο dvdrw-

ειναι σαφως θετικο σημαδι: πως η μητρικη του λαπτοπ, δεν ειναι νεκρη  :shifty: 

 

Θα μου πεις: τι να κανω με τη μητρικη, αν εχει καει/χαλασει η (ενσωματωμενη σε αυτη) καρτα γραφικων vga?

Αυτο δεν μπορω να στο αποκλεισω -αλλωστε, με τους υπολογιστες, ολα πια τα εχουμε δει...- αναφερω μονο

οτι, αν τα εχει καταφερει ετσι το Acer σου, θα ειναι η πρωτη καμμενη/χαλασμενη Intel 4500 που εχω ακουσει!

 

Θα ξανατσεκαρα τις ενωσεις του σε σχεση με την οθονη, αν εβρισκα spare θα δοκιμαζα ετερο inverter, καλωδια, κ.λπ.,

και τελος γιατι οχι, κι ενα blind flashing -μηπως και εχει φαει "κολλημα" (σ)το bios του: Ναι, στα Acer, συμβαινει αυτο  :blink: 

 

Οσο για το πως? Υπαρχουν περιγραφες στο .net => λιγα λεπτα παιρνει, δεν ειναι δυσκολο

και δεν εχεις να χασεις κατι [εφοσον, στη τωρινη του κατασταση, δεν ειναι λειτουργησιμο....]

http://forum.notebookreview.com/acer/242740-how-rescue-your-acer-7720g-bios-update-failure.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλα τον σκληρο και εβαλα ενα cd μεσα.....ακουγεται οτι προσπαθει να το επεξεργαστει χωρις φυσικα να βγαλει κατι στην οθονη...

τα έχουμε ξανά πει

απο την στιγμή που δέν δείχνει είκονα και απο την έξοδο vga σε εξωτερική οθόνη έχει πρόβλημα η μητρική στην κάρτα γραφικων.

τα υπόλοιπα είναι χάσιμο χρόνου.

2 τρόποι υπάρχουν η reballing η αλλαγή μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχουμε ξανά πει

απο την στιγμή που δέν δείχνει είκονα και απο την έξοδο vga σε εξωτερική οθόνη έχει πρόβλημα η μητρική στην κάρτα γραφικων.

τα υπόλοιπα είναι χάσιμο χρόνου.

2 τρόποι υπάρχουν η reballing η αλλαγή μητρικής.

 

Μαλιστα..... :fear:  Δηλαδη π.χ. αν εχει αποσυνδεθει, ή κοπει απλως ενα καλωδιο/connectoρας,

εσυ θα παιζεις τη στανταρ κασσετα: "μη χανετε χρονο -χαστε μονο χρηματα!- καντε reballing*

Kι αν τους κατσει, να χρειαζονται αυτο, κατι γινεται... Αλλωστε μηνυση, δεν θα σου κανουν! :wacko: 

 

*Πιθανοτητα να παιζει οντως/πραγματικο reballing στην Intel 4500, το βλεπω πολυ δυσκολο.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαλιστα..... :fear:  Δηλαδη π.χ. αν εχει αποσυνδεθει, ή κοπει απλως ενα καλωδιο/connectoρας,

εσυ θα παιζεις τη στανταρ κασσετα: "μη χανετε χρονο -χαστε μονο χρηματα!- καντε reballing*

Kι αν τους κατσει, να χρειαζονται αυτο, κατι γινεται... Αλλωστε μηνυση, δεν θα σου κανουν! :wacko: 

 

*Πιθανοτητα να παιζει οντως/πραγματικο reballing στην Intel 4500, το βλεπω πολυ δυσκολο.... 

αναφέρει οτι την  έχει κάνει ξάνα πάλι αυτή την διαδικασία με κανένα πάλι αποτέλεσμα.

τα μόνα καλώδια που έχει είναι του wifi & το ρεύμα & ηχείων όποτε λίγο δύσκολο να επηρεάζει την λειτουργία τις κάρτας γραφικών.

επίσης καλωδιοταινίες είναι 5-6 που πρέπει να βγούν προσεκτικά για να πάρεις την μητρική στα "χέρια" αλλά και πάλι και μην έχει γίνει σωστό κούμπωμα καλωδίων,

απο την έξοδο vga σε εξωτερική οθόνη έπρεπε να έχει εικόνα γιατί δεν επηρεάζεται απο κάπου η λειτουργία της

η καλωδιοταινίες είναι για τα περιφερειακά touchpad/dvd-writter και άλλα τέτοια μπιχλιμπίδια στο εσωτερικό του.

δεν μασάω καμμία "κασέτα" φίλε μου,ίσως γίνεται το αντίθετο :devil:

σε τέτοια θέματα ενδεδείγμενα ένα απο τα 2 γίνονται αλλαγή η reballing.

άλλωστε μην ξεχνάς είναι acer και πονάνε σε θερμοκρασίες.

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'οσο μας γραφεις ,το λαπτοπ δουλευε κανονικα πριν το ανοιξεις ,εστω εκανε restart και μετα το ανοιγμα δεν ξαναεδωσε ποτε οθονη,σωστα?

Εχεις βραχυκυκλωσει τα πυκνωτακια πανω στην καρτα γραφικων με καποιο τροπο και η καρτα βγηκε off.

Αν θα γινει reballing θα πρεπει να αγοραστει καινουργιο τσιπακι,και ο θεος βοηθος,δεν μπορει να ξερει κανενας αν την εφαγε και το board με καποιο βραχυκυκλωμα και ο μαστορας μπει στην διαδικασια να αγορασει τσιπακι,να κανει ολη την δουλεια και τελικα το board να ειναι για τα σκουπιδια.

Κατα την γνωμη μου,αλλαξε board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αξιζει η αλλαγη της board...και αφου ειναι για πεταμα...αν δεν μου το κανει κανενας σε καποια φαση θα το κανω μονη μου..δεν εχω να χασω κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφέρει οτι την  έχει κάνει ξάνα πάλι αυτή την διαδικασία με κανένα πάλι αποτέλεσμα.

τα μόνα καλώδια που έχει είναι του wifi & το ρεύμα & ηχείων όποτε λίγο δύσκολο να επηρεάζει την λειτουργία τις κάρτας γραφικών.

επίσης καλωδιοταινίες είναι 5-6 που πρέπει να βγούν προσεκτικά για να πάρεις την μητρική στα "χέρια" αλλά και πάλι και μην έχει γίνει σωστό κούμπωμα καλωδίων,

απο την έξοδο vga σε εξωτερική οθόνη έπρεπε να έχει εικόνα γιατί δεν επηρεάζεται απο κάπου η λειτουργία της

η καλωδιοταινίες είναι για τα περιφερειακά touchpad/dvd-writter και άλλα τέτοια μπιχλιμπίδια στο εσωτερικό του.

δεν μασάω καμμία "κασέτα" φίλε μου,ίσως γίνεται το αντίθετο :devil:

σε τέτοια θέματα ενδεδείγμενα ένα απο τα 2 γίνονται αλλαγή η reballing.

άλλωστε μην ξεχνάς είναι acer και πονάνε σε θερμοκρασίες.

καλή συνέχεια

 

Γενικος κανονας 1ος:

Αλλαγη μητρικης, αν δεν ειναι -εστω 95%- σιγουρο οτι δεν φταινε (και) αλλα π.χ. τροφοδοσιες,

δεν ειναι αμεσα προτεινομενο να γινει, εκτος και τα χρηματα δεν αποτελουν/ειναι προβλημα..  :-(  

Γιατι εκτος που ειναι (πολυ) ακριβο σεναριο, τι γινεται αν βαλεις τη καινουργια, κι εχεις τα ιδια? 

O τεχνικος -καλως ή κακως- θα μετακυλισει το μπουγιουρντι, στον πελατη... Ο ιδιωτης ομως?

 

Γενικος κανονας 2ος:

Να το ξαναγραψω = πραγματικο/ουσιαστικο reballing, σε Intel 4500, δεν γινεται -τονιζω το πραγματικο!

[Απο περιεργεια το ξαναρωτησα σημερα, μηπως πλεον τυχον εχουν αλλαξει, δεδομενα που θυμομουν..]

 

Θα μπορουσε να γινει? Ναι, εχμ περιπου οπως...κι η Ελλαδα θα μπορουσε να βγει απο τη κριση :blink: 

Δηλαδη θεωρητικως ναι, αλλα με τι (οικονομικο) κοστος, θα γινοταν αυτο? Και ποιος θα το εκανε? 

Ασχετως αν βρισκονται ορισμενοι, που για λογους δικου τους (κερδους) θα υποστηριζαν οτι,

μπορουν να το πετυχουν -οπως και reballing στην 4500?- καλυτερα να τους αποφευγουμε...!

 

Τελος, παρα εναντιον τους καταμαρτυρουμενα, δεν πονανε οοολα τα Acer σε θερμοκρασιες,

και συνολικα/αθροιστικα δεν θα ελεγα οτι εχουν ιδιαιτερα μεγαλυτερο προβλημα, απο οτι π.χ.

τα HP που τωρα @ 04:12, μου ερχονται στο μυαλο. Και -καλως κακως- εχω δει πολλα Acer...

:cry: 

 

 

 

δεν αξιζει η αλλαγη της board...και αφου ειναι για πεταμα...αν δεν μου το κανει κανενας σε καποια φαση θα το κανω μονη μου..δεν εχω να χασω κατι...

 

Τι ακριβως, φανταζεσαι οτι, θα κανεις? Για reballing* εχω ηδη προηγουμενως απαντησει => χλωμοτατο σε 4500 :shifty: 

Βασικα, αν καποιος σου πει οτι το κανει, μην τον πιστεψεις -εκτος και το παρακολουθησεις την ωρα που γινεται (?)

 

Δεν μπορω να αποκλεισω εντελως, καποιος να εχει κανει μια οικονομικως απιστευτη επενδυση,

αλλα παλι αν εχει δωσει ενα τσουβαλι (!) ευρα, στη προσπαθεια να μπορει (?) να κανει και αυτο,

δεν βλεπω πως δεν θα φροντιζε για αμεση ευραποσβεση @ τιμολογιακη του πολιτικη κατοπιν :fear: 

 

* don't just take my word for it: αν θελεις, να σου στειλω τα στοιχεια επικοινωνιας, 

φιλου αριστου τεχνικου, που κανει [&] αυτη τη δουλεια: reballing @ vga φορητων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια,reballing μας λες οτι δεν γινεται,αν και αφου ειναι bga δεν μπορω να φανταστω για ποιο λογο να μην γινεται.Θα πρεπει να ψαξω ολα τα stencils που εχω μηπως και το εχω,παρολαυτα ας θεωρησουμε οτι δεν γινεται,να αλλαξει board δεν το προτεινεις,αρα ουσιαστικα τι προτεινεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ, ενδεχομενως τα Ελληνικα μου, να μη γινονται αντιληπτα..
:ph34r:
Στη πραξη: προτεινε της, που κανουν reball 4500 @ max 100e
[Επισης που, αν δεν ειναι αυτο το προβλημα, δε θα χρεωσουν]

Τι θα δοκιμαζα? Τα εχω αναφερει ηδη... Εχουν προσεχθει & γινει ολα?
[Αρκετα πιθανο] οχι. Για παραδειγμα, λογικα, δεν θα διαθετει spares..  :cry: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...