Προς το περιεχόμενο

ενοικίαση βάρκας. χρειάζομαι δίπλωμα;


kep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έκανα σχέδια για τις καλοκαιρινές μου διακοπές.

σε αρκετές περιοχές έχω δει ότι νοικιάζουν θαλάσσια ποδήλατα, βάρκες........

 

για να νοικιάσεις κάποια βάρκα χρειάζεσαι δίπλωμα; αναφέρομαι σε μικρές βάρκες με μηχανές 15Hp.

στις μεγαλύτερες προφανώς και θα χρειάζεται.

απ ότι ξέρω αν είναι μικρή η μηχανή δε χρειάζεται. δε κατάφερα να βρω το όριο όμως. άλλο πρέπει να είναι στα φουσκωτά και άλλο στα πολυεστερικά.

 

παρόλο αυτά στις ενοικιάσεις τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 ίπποι είναι το όριο. Πάνω από 30 θες δίπλωμα, μέχρι 30 χρειάζεται άδεια πλεύσης η βάρκα απλά. Αν θες να ψαρέψεις, θες άδεια αλιείας τόσο εσύ, όσο και η βάρκα. Παλιότερα το όριο ήταν σχετικό με την ταχύτητα που μπορούσε να αναπτύξει η βάρκα, αν θυμάμαι καλά από 15 μ.α.ω και πάνω θεωρούνταν ταχύπλοο και ήθελε άδεια ταχυπλόου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι 30 χρειάζεται άδεια πλεύσης η βάρκα απλά.

 

αυτό δεν κατάλαβα.

 

δεν έχω καμιά σχέση με βάρκες. παλαιότερα έκανα κωπηλασία. μόνο αυτό.

δε με ενδιαφέρει το ψάρεμα.

απλά αν μπορέσω να νοικιάσω κάποια βάρκα στις διακοπές για να κάνω κάποιες βόλτες σε περιοχές που δεν πας με τα πόδια. τι ζητάνε αυτά τα γραφεία;

 

θα μου ρίξουν άκυρο;

θαλάσσιο ποδήλατο ok  μπορώ αλλά βάρκα με μηχανή παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει. Συνήθως νοικιάζουν βάρκες γύρω στα 4 μέτρα με μηχανές 10 ή 15 ίππων.  Οπότε δεν χρειάζεται να έχεις δίπλωμα. Η άδεια πλεύσης είναι κάτι σαν την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Δεν έχει να κάνει με εσένα.

 

Λογικά θα βάζουν κάποιο όριο ηλικίας, αν είσαι 15 ξερωγώ, μάλλον χλωμό, αλά δεν ξέρω σίγουρα.

 

Αν δεν έχεις καμία σχέση με βάρκες, είσαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις; Δεν θέλει και τίποτα τρομερές δεξιότητες, αλλά όσο νάναι, θάλασσα είναι, μια ψιλοεπαφή πρέπει να την έχεις πριν πάρεις το εργαλείο μόνος σου και βγεις τσάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα ακούσει πως δίπλωμα ταχυπλόου χρειάζεται όταν έχει από 15 ίππους και πάνω για φουσκωτό, και 30+ για πολυεστερικό. Παλιότερα ήταν ανάλογα την τελική ταχύτητα της βάρκας όπως είπε και ο lefterman.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις αυτούς που νοικιάζουν βάρκες, αν έχουν κάτι που δεν χρειάζεται δίπλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα ακούσει πως δίπλωμα ταχυπλόου χρειάζεται όταν έχει από 15 ίππους και πάνω για φουσκωτό, και 30+ για πολυεστερικό. Παλιότερα ήταν ανάλογα την τελική ταχύτητα της βάρκας όπως είπε και ο lefterman.

 

Ακριβώς αυτό είναι. Ο φίλος δεν θα έχει κανένα θέμα να νοικιάσει την βάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επ επ, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι άλλο για φουσκωτά. Οι 30 ίπποι που είπα, ξέρω ότι ισχύουν για πολυεστερικά, τέτοιο έχει ο Γαλάτης πατέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει. Συνήθως νοικιάζουν βάρκες γύρω στα 4 μέτρα με μηχανές 10 ή 15 ίππων.  Οπότε δεν χρειάζεται να έχεις δίπλωμα. Η άδεια πλεύσης είναι κάτι σαν την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Δεν έχει να κάνει με εσένα.

 

Λογικά θα βάζουν κάποιο όριο ηλικίας, αν είσαι 15 ξερωγώ, μάλλον χλωμό, αλά δεν ξέρω σίγουρα.

 

Αν δεν έχεις καμία σχέση με βάρκες, είσαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις; Δεν θέλει και τίποτα τρομερές δεξιότητες, αλλά όσο νάναι, θάλασσα είναι, μια ψιλοεπαφή πρέπει να την έχεις πριν πάρεις το εργαλείο μόνος σου και βγεις τσάρκα.

 

νόμιζα ότι η άδεια πλεύσης έχει να κάνει με μένα. γι αυτό μπερδεύτηκα.

από θέμα ηλικίας δεν θα έχω πρόβλημα.

 

ψάχνοντας τώρα σε μερικά site επιχειρήσεων που νοικιάζουν βάρκες, αναφέρεται σε μικρές βάρκες το "Χωρίς δίπλωμα".

και πάλι υπερβολικό μου φαίνεται να τα δίνουν σε όποιον να 'ναι.

 

 

το ότι δεν έχω εμπειρία με βάρκες με προβληματίζει λίγο.

θα ανοίξω κανένα θέμα εδώ για βασικές οδηγίες και μετά όποιον πάρει ο χάρος....  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνοντας τώρα σε μερικά site επιχειρήσεων που νοικιάζουν βάρκες, αναφέρεται σε μικρές βάρκες το "Χωρίς δίπλωμα".

και πάλι υπερβολικό μου φαίνεται να τα δίνουν σε όποιον να 'ναι.

 

 

το ότι δεν έχω εμπειρία με βάρκες με προβληματίζει λίγο.

θα ανοίξω κανένα θέμα εδώ για βασικές οδηγίες και μετά όποιον πάρει ο χάρος....  :-D

Βασικά αν δεν έχεις εμπειρία, και ποδήλατο(ξηράς) να νοικιάσεις επικίνδυνος θα είσαι και για σένα και για τους άλλους. Παρόλο που τα ποδήλατα τα νοικιάζουν σε όποιον να'ναι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι και τελείως άσχετος με τη θάλασσα.

 

σε μια επιχείρηση αναφέρει (δεν δίνω link Μη θεωρηθεί διαφήμιση)

 

Το μάθημα χειρισμού του σκάφους που δίνεται με την ολοκλήρωση του συμβολαίου, καλύπτει τα εξής:

  • Λειτουργία και προσάραξη του σκάφους
  • Κανόνες και κανονισμοί στη θάλασσα
  • Επιτρεπόμενα όρια αποστάσεων και βάθη θαλασσών
  • Θέση και ορθή χρήση των σωστικού εξοπλισμού
  • Τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης και κανονισμοί ασφαλείας

άρα δε στο δίνουν έτσι. σου μαθαίνουν κάποια πράγματα. πάλι καλά.

 

όταν το αποφασίσω θα σας πω που θα είμαι να αποφύγετε την περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από την πλάκα και το καλαμπούρι, το θέμα "θάλασσα" είναι πολύ σοβαρό και χρειάζεται, πρώτα απ' όλα, σεβασμός σ' αυτό το στοιχείο του πλανήτη.

 

Επειδή ασχολούμαι, ερασιτεχνικά, αρκετά χρόνια με τη θάλασσα, σου συνιστώ να προσπαθήσεις να μάθεις όσα μπορείς περισσότερα στο διάστημα μέχρι να αποφασίσεις να πάρεις την ευθύνη, ακόμη, και της βάρκας, πολύ περισσότερο αν θέλεις να πάρεις και δεύτερο άτομο μαζί σου. Μάθε όσο μπορείς καλλίτερα τη γεωγραφία της περιοχής που θέλεις να επισκεφθείς και στην αρχή μην τολμήσεις να απομακρυνθείς από το σημείο εκκίνησης. Οι μηχανές παρουσιάζουν προβλήματα πολύ συχνά και αν δεν έχεις σχετικές γνώσεις είναι πολύ εύκολο να "πελαγώσεις" με κάποια βλάβη που μπορεί να είναι και αστεία. Βεβαιώσου ότι η βάρκα έχει σωστικά και αρκετή βεζίνη όχι μόνο για τη διαδρομή που θέλεις να κάνεις αλλά και για τη διπλάσια. Έχε στο μυαλό σου ότι αυτοί που νοικιάζουν ενδιαφέρονται, βασικά, να κερδίσουν όσα χρήματα μπορούν περισσότερα, στην περιορισμένη περίοδο του καλοκαιριού, και δίνουν τις βάρκες και τα λοιπά πλεούμενα ακόμη και σε ανθρώπους που δεν έχουν ξαναδεί θάλασσα.

 

Θα μπορούσα να γράψω κατεβατό από συμβουλές αλλά περιορίζομαι σ' αυτά τα λίγα επειδή προέχει η ζωή σου από τη διασκέδαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο άσχετο αλλά αυτές οι μηχανές 15-30hp τι αυτονομία έχουν; καμιά 100 μίλια;

 

Η αυτονομία τους εξαρτάται από το μέγεθος του δοχείου και την ποσότητα (όγκο) της βεζίνης που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά οκ πόση βενζίνη παίρνουν συνήθως;

πχ τα παπάκια παίρνουν κοντά στα 4 λίτρα.

 

αυτές οι μηχανές; δε είναι ψιλο στανταρ; παίρνουν εξωτερικό δοχείο βενζίνης;

δεν έχω ιδέα από αυτά απλά ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...