Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια τρόμου (horror / survival)


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Thief 1, όλα τα λεφτά. Να γυρίζεις στον άλλο που σε κοιτάει να παίζεις στο pc, και να του λες "σσσσσ, θα μας ακουσει ρε!! "

 

:lol:

 

Thief! XAXA! Ακριβώς το ίδιο! Εγώ σκυμμένος στη γωνία μου να περιμένω με κομμένη ανάσα, η αδερφή μου ανοίγει την πόρτα:

 

-Μανώλ...

-ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΤ!!!

 

+half life. Τώρα παίζω το undying (αν και με κουράζει λίγο, έχει πολύ κινηματογραφικό τρόμο).

 

Τρομακτικό με τον τρόπο του μου είχε φανεί και το morpheus (αν και είναι adventure myst-clone φυσικά, αλλά γενικά η ατμόσφαιρα...) Κρίμα που δεν παίχτηκε από περισσότερο κόσμο αυτό το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη θέση είμαι μεταξύ AvP2 καί Clive Barker's Undying... και τα δύο είναι απλά κορυφαία

 

Phantasmagoria (το πρώτο μου παιχνίδι, μαζί με Dark Seed), System Shock 2, FEAR, STALKER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο τρομακτική σκηνή που μου έχει μείνει σε παιχνίδι είναι στο Doom 3 στην αρχή κάπου όπου κατεβαίνεις μία σκάλα και όταν πας να την ξανανέβεις πετάγεται ένα σαλιαμύδι (γ... το σπίτι του γ...) !

Παιδιά μιλάμε μου έφυγαν πληκτρολόγια και ποντίκια από τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To FEAR εμενα με ψιλοτρομαξε στην αρχη. Δεν ηξερα για το κοριτσακι και πεταγοταν συχνα εδω και εκει. Ειχα χεστει πανω μου. Ηταν ομως μεχρι να συνηθησω και μετα δεν με τρομαζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε όλοι τυχεροί, γιατί κανένας σας δέν έπαιξε το πιο τρομαχτικό game-add-on που υπάρχει στο κόσμο.

 

Τη Μάνα μου.

 

Έπεζα Alien vs Predator 2, και Doom 3, αποροφημένος με ακουστικά στο τέρμα (να μήν ενοχλούμε κιόλας) , και εκεί που έχεις μείνει με λίγες σφαίρες και health και περπάτησες ήδη κανα 3-λεπτο χωρίς να έχει γίνει κάτι συνταρακτικό, οπότε περιμένεις να σου πεταχτεί κανας μπάρμπας πίσω απο τη γωνία, ΤΣΑΦ η μάνα να σε χτυπάει στον ώμο για να σε ρωτήσει αν πεινάς............

 

η καρδιά σταματάει..... το mouse εκτοξεύεται με άπειρα G στο τοίχο, κ (εννοείται καρέκλα με ρόδες) είμαι στον αέρα με τα πόδια ψηλά να χορεύουνε κλακέτες στον αέρα και να παίρνουνε τηλέφωνα οι γείτονες ανήσυχοι γιατί ακούστηκε μια κραυγή που έκανε όλα τα σκυλιά της γειτονιάς να βάλουνε την ουρά κάτω απτα σκέλια και να κρυφτούνε στις γωνίτσες τους....

 

Σόρρυ για το μεγάλο POST αλλά ήθελα να σας περιγράψω τις τρομαχτικές μου εμπειρίες ακριβώς όπως τις έζησαν οι άσπρες τρίχες στα μαλλιά μου....

 

ξέχασα να συμπληρώσω, οτι τρομαχτικό είναι κάτι που σε τρομάζει,απότομο, ξαφνικό. Πολλές φορές όμως σαν τρομαχτικό περιγράφουνε κάτι που στην ουσία είναι φόβος, φοβερό. Το AvP ήτανε αρκετά τρομαχτικό γιατί πολυ συχνά είχε απότομες σκηνές.(κάτι σαν τις αμερικάνικες ταινίες τρόμου) οπότε στη τελική κατέληγες στο φόβο γιατί δεν ήξερες πότε να περιμένεις την επόμενη απότομη σκηνή,με αποτέλεσμα να πηγαίνεις αργά,προσεχτικά κ να προσπαθείς να μήν ξοδεύεις πολλές σφαίρες μόνο και μόνο για να τις σπαταλήσεις όταν θα πεταχτεί κάτι (όπως όταν σπάει ένας σωλήνας) και θα αρχίσεις να αδειάζεις γεμιστήρες στο ΘΕΟ.....

 

Silent Ηill. Έπος. Φρίκη και ΦΟΒΟΣ στο μεγαλείο.Δέ τρόμαζες ποτέ. Όλα γινότανε αργά, με το πάσο τους και μπροστά στα μάτια σου, και αυτό είναι που σε κάνει να χέζεσαι πραγματικά.(Σαν τις Γιαπωνέζικες ταινείες Τρόμου) Εμφανιζεται "αυτό" μπροστά σου και σε πλησιάζει αργά και σταθερά. Ο χρόνος απο τι στιγμή που θα το δείς μέχρι να μπορέσει ο εγκέφαλος να απορροφήσει τη φρίκη που αντικρίζεις, και μαζί να πρέπει είτε να τρέξεις είτε να πολεμήσεις είναι βασανιστικό για τη ψυχή σου.

 

Αγαπημένα παιχνίδια του είδους Φόβου και τρόμου. AlienVSPredator, Condemned, Silent Hill, Undying, Siren, Doom3, DarkSeed ... δέ θυμάμαι άλλα τώρα....

 

Και πάλι σόρρυ για το γιγαντιαίο POST ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανιζεται "αυτό" μπροστά σου και σε πλησιάζει αργά και σταθερά. Ο χρόνος απο τι στιγμή που θα το δείς μέχρι να μπορέσει ο εγκέφαλος να απορροφήσει τη φρίκη που αντικρίζεις, και μαζί να πρέπει είτε να τρέξεις είτε να πολεμήσεις είναι βασανιστικό για τη ψυχή σου.

 

Κορυφαίο :mrgreen:

 

Για μένα Resident Evil 2 kai 4, Silent Hill 4 the Room

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. The Suffering και η συνεχεια του (απαραιτητο σ΄αυτους που θελουν καλο σεναριο και τρομο)

 

2. Call Of Cthulhu: Dark Corners Of The Earth (μοιαζει με το προηγουμενο αλλα πολλα bugs τοσα που δε το τελειωσα)

 

3. F.E.A.R. (λιγοτερο τρομακτικο απο τα αλλα 2)

 

Έχει βγεί patch από το community που διορθώνει πολλά από τα bugs. Αμαρτία να μην το τελειώσεις!:mrgreen:

 

http://callofcthulhu.com/forums/index.php?showtopic=2992&st=360&start=360

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Resident Evil 1

 

Σε ξεσηκώνει απο την εισαγωγή με τα σκυλιά...

 

Πηγαίνεις στο 1ο δωμάτιο και Τζαααααα! 1st interesting zombie ever στα games... και μετά το χάος! Μέχρι να συνειδητοποιήσεις τι παίζει αρχίζει να έρχεται πάνω σου και άντε γεια! (και όλα αυτά σε μικρή ηλικία...)

 

Επίσης στο ίδιο παιχνίδι... όταν περπατάς αμέριμνος στο διάδρομο και

1) Σπάει το παράθυρο και σε αρπάζουν ζομπόχερα απο το πουθενά...

2) Πάλι απο παράθυρο πετάγονται τα κοράκια! Άλλη φάση!

 

Ακόμα... η πρώτη επαφή με το σλάιμερ ήταν πολύ ενδιαφέρουσα...

(Ίσως κάτι απο τα παραπάνω να είναι και απο το re2 ...πάει καιρός...)

 

Α! Και ο νέμεσις στο 3 που πεταγότανε σαν το @@ στο 3 δέν ήταν κακός!

 

Επιπλέον....

 

Silent hill 2...

Red pyramid thing... Είσαι μέσα στο ντουλάπι και είναι απο έξω με τη μαχαίρα... Άουτς!

 

Γενικά πάντως νομίζω οτι είναι πολύ δύσκολο να βρείς τρομακτικό game σήμερα... Πάντα ξέρεις τι παίζεις και ότι και να πετύχεις σου φαίνεται μάλλον γραφικό...

Μόνο το στοιχείο του αιφνιδιασμού (και κυρίως χάρη στον ήχο) μπορεί να λειτουργήσει ιδανικά για κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ήταν το Manhunt (rockstar games :mrgreen: ).

Μ'άρεσε πολύ επειδή πρώτη φορά είμουν σε τέτοιο άγχος και είχα τόσο μεγάλο φόβο.

Άν και δοκίμασα να το ξανα-τερματίσω δεν τα κατάφερα, είναι ψυχολογικό βασανιστήριο

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...