Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια τρόμου (horror / survival)


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Silent Hill 1, όχι μόνο για τον τρόμο αλλά και για την ψυχολογική βία που σου ασκούσε και τη μαυρίλα που σου άφηνε στην ψυχή ακόμα και ώρες αφού είχες σταματήσει να παίζεις.

2. Undying. Μια φίλη μου δεν άντεξε να το παίξει, με το που σκάσανε τα πρώτα imps έκλασε μέντες.

3. Alone in the Dark: The New Nightmare. Υποτιμημένο πιστεύω.

4. Όλα τα Resident Evil, την πρώτη φορά που μου πετάχτηκε ο Licker στο αστυνομικό τμήμα (στο RE2) παραλίγο να πάθω έμφραγμα.

 

Θυμάμαι παράδειγμα μιας φίλης μου που έπαιζε το silent hill 4 και σε κάποια φάση που πετάχτηκαν κάτι φαντάσματα έβγαλε ένα ουρλιαχτό και πέταξε το joypad στην οθόνη! Γενικά πιστεύω ότι ένα τρομακτικό video game μπορεί να είναι πολύ πιο τρομακτικό από οποιαδήποτε ταινία, λόγω interaction και πολύ εντονότερης ταύτισης με τον χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Mallon sou ksefige kati ^^

 

Μάλλον επειδή είναι δύσκολο να διαβάζεις τα ροζ γράμματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To πρώτο παιχνίδι που με τρόμαξε πρέπει να ήταν το Alone in the Dark 1. Μάλλον έχει σημασία και η ηλικία που το έπαιξα, το πρωτοποριακό του interface -και το ότι δεν είχα ακόμα διαβάσει τίποτα από Lovecraft για να προετοιμαστώ-, αλλά εκεί στην αρχική οθόνη με τα δύο τερατάκια τα'παιξα. Ειδικά στο σημείο που αφού τα σκοτώνεις ακούγεται ένας απότομος θόρυβος και εξαφανίζονται σε κάτι τεράστιες "μπουρμπουλήθρες" (; ). lol . Είχε βέβαια και πολλά άλλα σημεία που το παιχνίδι σκόπιμα και χωρίς προειδοποίηση σε εξολόθρευε.

 

Αλλά για το πιο τρομαχτικό συμφωνώ με όσους ανέφεραν τα Alien Vs predator (ειδικά το 2ο). Εκείνος ο ήχος από το radar και ο χαμός με το όπλο του marine όταν πυροβολούσα σε οποιαδήποτε κατεύθυνση για να γλιτώσω (ακόμα και όταν το radar απλά ανίχνευε ένα πτώμα που κρεμόταν απο κάπου ή ένα κινούμενο σχοινί) ήταν μοναδικές εμπειρίες :/

 

Και τα Silent Hill βέβαια είναι τρομαχτικά αλλά στη κατηγορία του lurking horror.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mallon sou ksefige kati ^^[/quote']Μάλλον επειδή είναι δύσκολο να διαβάζεις τα ροζ γράμματα ;)

 

Mias kai ekanes Quote .. dn mporouses na valeis kai roz epidi to eixa ksexasei?? :(

 

Apo edw kai pera exe to ipopsin sou ..

 

Thankz0r ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sillent Hill ,ever!!!Η ατμοσφαιρα και η ανατρηχιλλα του παιχνιδιου δεν ειχε προηγουμενο.Καμια ταινια δεν το φτανει.Αρρωστημενο και μια ανευ προηγουμενου τρομακτικη ψυχολογικη αισθηση που βιωνεις.Υπερβολες?Απλα οποιος δεν το εχει παιξει δεν ξερει απο horror game!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με φοβισε αρκετα το silent hill 4 the room.Μια φορα μαλιστα το εβαλα γυρω στις 11 το βραδυ και τα ειδα ΟΛΑ.Αλλο ενα τρομακτικο κατα τη γνωμη μου ηταν το neverwinter nights(δεν ειμαι σιγουρος για το ονομα).Ειναι αρκετα παλιο αλλα το τρεχω που και που και πραγματικα ανατριχιαζω καποιες στιγμες.Οσο για το suffering που αναφερετε καποιοι, το θεωρω λιγοτερο τρομακτικο απο τις περιγραφες σας.Δεν ξερω γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα μέχρι στιγμής τα πιο τρομακτικά games που έχω παίξει είναι το resident evil 4 και το project zero 3. Ειδικά στο 2ο έτσι όπως πετάγονται αυτά τα γαμ.. τα πνεύματα και σε κοψοχολιάζουν εκεί που δεν το περιμένεις, πραγματικά σου κόβεται η χολή, το χειρότερο σε αυτό το παιχνίδι είναι ότι πολλές φορές τρέχεις να τους ξεφύγεις για να μην σε ακουμπήσουν και χάσεις ενέργεια, έτσι ο τρόμος παρατείνεται περισσότερο με αυτό το φρικιαστικό κυνηγητό, το ίδιο και η ταχυπαλμία σου. Στο resident evil τουλάχιστον, τρομάζεις μεν στιγμιαία, αλλά με μερικές σφαίρες που φυτεύεις στα κεφάλια των ζόμπι, τα τινάζουν ακαριαία και καθαρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...