Προς το περιεχόμενο

προβλημα με σκληρο


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα.μου δωσε ενας φιλος ενα σκληρο δισκο στον οποιο ειχε windows και κατι αρχεια και ηθελε να του κανω backup τα αρχεια και μετα να τον φορμαρω.

Οταν τον συνδεω στο pc μου λεει οτι πρεπει να κανει check για consistemcy (?) οταν ανοιγω το πισι. δε το κανω και τις περισσοτερες φορες δε μου μπαινει sta windows και κολααει εκει το πισι μου.

και με το που ξεσυνδεσω τον δισκο αυτον μπαινω μια χαρα.

Τι μπορω να κανω?

 

Κανοντας "ναι¨" στο check for concistency που μου βγαζει στην αρχη μου βγαζει αυτο πουχει στη φωτο παρακατω. 

αν τοα φησω να τελιωσει ολο θα μπορεσω μετα ναχω access στα αρχεια του σκληρου?

 

ΑΑΑΑΑΜΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ και ανοιξει το πισι με τον δισκο αυτο συνδεδεμενο βλεπω το drive στο my computer αλλα δε μαφηνει να μπω μεσα,κολλαει οταν παταω να μπω.

ιδεες;

 

img20130518175828221.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο λινουξ δεν εχω ιδεα.

 

Γινεται να μπω πρωτα γουιντοους και μετα να συνδεσω το σκληρο στη μητρικη?

Αν ναι,υπαρχει κανα προγρσμμα για το μετα?επειδη κ τις λιγες φορες που μπηκα στα γουιντοους με το σκληρο συνδεδεμενο δε μαφηνε να δω ταρχεια του.στο my computer τον εδειχνε σαν μη προσπελασιμο,παταγα να μπω κ κολαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το pc σου κανονικά (Στα windows) και σύνδεσε μετά τον δίσκο

τώρα λες να σύνδεση εσωτερικό σκληρό με το pc live ανοιχτό στο ρεύμα ???? δεν είμαστε σοβαροί που το είδατε αυτό ?. Τι νομίζετε πως είναι τα pc,  server με hot swap drives ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα λες να σύνδεση εσωτερικό σκληρό με το pc live ανοιχτό στο ρεύμα ???? δεν είμαστε σοβαροί που το είδατε αυτό ?. Τι νομίζετε πως είναι τα pc,  server με hot swap drives ?

 

 

H τραγική πλειοψηφία των μητρικων τα τελευταία χρόνια υποστηρίζει Hot swap! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τραγική πλειοψηφία των μητρικων τα τελευταία χρόνια υποστηρίζει Hot swap! 

 

ότι να νε

 

τα drives που υποστηρίζουν HotSwap στα windows φαίνονται στο icon " Safely Remove Hardware " διπλα από το ρολοι για να γινοντε unmount, έχετε δει πολλά pc να έχουν τους σκληρούς τους εκεί ? μονο τα usb drives φαίνονται εκεί όχι οι εσωτερικοί Sata σκληροί. για να φαίνονται και οι σκληροί εκεί θέλει ειδικό hardware

 

 

 

τα drives που υποστηρίζουν HotSwap στα windows φαίνονται στο icon " Safely Remove Hardware " διπλα από το ρολοι έχεις di πολλά pc να έχουν τους σκληρούς του εκεί ? μονο τα usb drives φαίνονται εκεί όχι οι εσωτερικοί Sata σκληροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ολοι μου οι σκληροί περα αυτου που ειναι το λειτουργικο φαίνονται εκει. 

 

 

Και έτσι για την ιστοριά!! 

http://www.intel.com/support/chipsets/imsm/sb/CS-012308.htm



Τα οτι ναναι σου λοιπον αλλου!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Serial ATA (SATA) is a computer bus interface that connects host bus adapters to mass storage devices such as hard disk drives and optical drives. Serial ATA replaces the older AT Attachment standard (ATA; later referred to as Parallel ATA or PATA), offering several advantages over the older interface: reduced cable size and cost (seven conductors instead of 40), native hot swapping, faster data transfer through higher signalling rates, and more efficient transfer through an (optional) I/O queuing protocol.

 

 

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...