Προς το περιεχόμενο

sorttbls.nlp αρχειο και "ιος της αστυνομιας"


slevinkelevra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει lex... αν και οσες φορες εχω κανει repair to framework, μου φτιαχνει ολα τα χαλασμενα αρχεια. Στη προκειμενη περιπτωση ομως μπορει και να θελει αφαιρεση, δε τον κοβω.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια πιθανότητα με το repair να μπλέξει περισσότερο (όχι ότι δεν θα κάνει δουλειά eventually). Απλά με την αφαίρεση και επανεγκατάσταση είναι πιο σίγουρο ότι θα ξεμπλέξει μια και καλή :)

 

So, I'm with magdalhnh on this one :P

 

Edit:

 

και αυτό επειδή είπε ότι πείραξε registry, διαφορετικά θα έλεγα και εγώ repair. ;) 

 

(ποτέ μην εμπιστεύεσαι πρωτάρη όταν σου λέει ότι πείραξε registry. Ποτέ δεν έχει πειράξει μόνο αυτό για το οποίο λέει :P ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά στις μισές φορές το framework θα αποτύχει να στρώσει...

..έχω pc δίπλα μου που δεν μπορεί να κάνει ενημερώσεις ούτε να κάνει check το framework όταν πας να βάλεις ας πούμε κάτι της autodesk επειδή κάπου έχει φάει φλασιά...εεε δεν στρώνει με τίποτα...ούτε με reinstall ούτε με repair ούτε με παλιότερη έκδοση...

Αμα στρώσει μακάρι....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, μισο παιδια, δεν πειραξα κανενα registry τελικα. Ναι, δεν διευκρινησα καλα... Σκοπος μου ηταν να ανοιξω το συγκεκριμενο registry που παει συνηθως ο ιος και καθεται εκει. Οποτε να εσβηνα το ονομα/αρχειο του ιου και να το αντικαθιστουσα με το "explorer.exe" oπως θα επρεπε να ειναι κανονικα. Μονο που οταν ανοιξα το registry, εγραφε κανονικα "explorer.exe". Οποτε λεω, και τωρα που πηγε κ εκατσε ο ιος? Θα ψαξω ολα τα registry? Οχι! Οποτε τα εκλεισα ολα χωρις να πειραξω τιποτα απολυτως και μετα στα καπακια τραβηξα Επαναφορα Συστηματος.

 

Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι ...δεν εχω κανει τιποτα απ οσα με συμβουλευεται (γιατι εχω κατι τρεχαματα, οχι οτι σας γραφω) και παρόλα αυτα μετα απο 2 μερες το προβλημα εφτιαξε μονο του (?) . Δηλαδη ανοιγω το λαπτοπ και δεν εμφανιζει ΚΑΝΕΝΑ μηνυμα οτι λειπει κατι. Επειδη αποκλειεται να μου εδωσαν τον μαγικο υπολογιστη που αυτο-διορθωνεται, τι μπορει να εγινε? (Εκτος αν το self-healing ειναι το νεο feature των hp, οποτε οκ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, έχω κ εγώ θέμα με τον ιό της αστυνομίας κ πλέον, μεγάλο. Τον έχω κολλήσει άλλες δύο φορές (πιθανόν απο site όπως online filmer, teniesonline κλπ) αλλά με άφηνε να μπω σε safe mode κ με μια επαναφορά ρυθμίσεων ξεμπέρδευα σε λίγα λεπτά. Τώρα όμως ο ιός:

  • Δεν με αφήνει να μπω σε safe mode
  • Δεν με αφήνει να μπω στα bios
  • Δεν με αφήνει να αλλάξω το boot order
  • Αν μπω σε safe mode με command prompt και ανοίξω τον explorer των windows δεν με αφήνει να τρέξω προγράμματα
  • Δεν με αφήνει να κάνω restore
  • Δεν με αφήνει να συνδεθώ στο internet αν μπω στον explorer με command prompt, αν κ δεν είμαι σίγουρος αν φταίει ο ιός ή το safe mode, ενώ έχω internet σε άλλους υπολογιστές που μοιράζονται το ίδιο δίκτυο

Έχω δει μέσω command prompt τα τελευταία προγράμματα που εγκαταστάθηκαν στον υπολογιστή, τα έχω διαγράψει κ δεν έγινε τίποτα (αν κ έχω την υποψία ότι θα έχω πρόβλημα με τους drivers της nvidia αν καταφέρω να τον ξεφορτωθώ χωρίς format). Επίσης βρήκα το Shell στον φάκελο winlogon κ η τιμή του είναι explorer και όχι κάποιο path που να οδηγεί σε περίεργο πρόγραμμα. Έχω προφανώς δοκιμάσει rescue discs αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να τα bootαρω, προσπάθησα να τρέξω το roguekiller από safe mode κ όπως ανάφερα παραπάνω απλά έκλεινε πριν προλάβει να το ξεκινήσει, προσπάθησα να εγκαταστήσω το malware bytes antimalware από safe mode κ έγινε το ίδιο, έχω ψάξει κάποια πιθανά paths εγκατάστασης του ιού, που βρήκα στο internet, χωρίς τύχη (κ κρυφούς φακέλους) και έχω κάνει μπόλικες προσευχές σε Θεό, Odin, Horus και Αλάχ και ακόμα περιμένω. 

 

Εκτός αυτού δεν έχω τρόπο να συνδέσω τον μολυσμένο σκληρό δίσκο σε άλλον υπολογιστή. Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη. Ακόμα κ να μου πείτε κάτι που έχω ήδη δοκιμάσει, με άλλον τρόπο θα το κάνω. Δεν έχω κ πολύ εμπειρία με υπολογιστές κ απλά ακολούθησα βήματα που βρήκα σε διάφορα σχετικά site. Το format είναι δεκτή λύση, αν κ δεν είμαι σίγουρος πως μπορώ να κάνω αφού δεν μπορώ να μπω στα bios ή να bootαρω απο cd, αλλά θα προτιμούσα να μην έκανα, έτσι για το γαμώτο.

 

Και αν ξέρει κανείς την ακριβή διεύθυνση των τύπων που τον δημιούργησαν θα το εκτιμούσα αν μου τη λέγατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασφαλής λειτουργία με γραμμή εντολών. Όταν ανοίξει δώσε rstrui.exe (όπως το βλέπεις, μαζί με το «.exe»). Αυτό θα σου ανοίξει την επαναφορά. Από εκεί και πέρα είναι γνωστά πιστεύω :)

 

Πρόσεξε, όχι το safe mode που έχεις ήδη επιλέξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάει να πει γρήγορη απάντηση! Δυστυχώς όμως, όπως είπα κ στο μήνυμα, δεν με αφήνει να κάνω restore. Δοκίμασα κ τώρα, αν κ έχω χρησιμοποιήσει ακριβώς την ίδια μέθοδο για να κάνω restore μέχρι κ δύο μήνες πριν, αλλά τίποτα. Πιο συγκεκριμένα, κάνει restore, ξεκινάει τα windows, βγάζει την εικόνα του ιού κ αφού κάνω restart πετάει ένα μήνυμα που με το ζόρι προλαβαίνω να διαβάσω που λέει ότι το restore δεν έγινε με επιτυχία. Γενικά, φαίνεται να είναι η πιο εξελιγμένη έκδοση του ιού, έχω ψάξει αρκετά στο internet, κ κανείς δεν φαίνεται να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρήσω τον εαυτό μου τυχερό ή άτυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η πιο εξελιγμένη έκδοση, απλά έχεις μαμημένο και το restore σου, πράγμα που, πολύ πιθανόν, σημαίνει ότι δεν είναι ο μόνος ιός στο σύστημά σου. 

 

To malwarebytes, μήπως τυχαίνει να το έχεις ήδη εγκατεστημένο στο σύστημά σου (και ενημερωμένο, τουλάχιστον, 4 μήνες πριν); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... απλά έλεγα, αν το είχες να το τρέχαμε μέσω cmd. Oh well... :P

 

Άλλη λύση δεν έχεις, όπως το βλέπω εγώ, από το ή να βάλεις τον δίσκο σου σε άλλο pc ή να κάνεις format. 

 

Τι υπολογιστή έχεις και τι windows (για να δούμε γιατί δεν μπαίνεις bios).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση και για τις τσόιντες είναι ένα εικονικό λειτουργικό αν εχετε 64bit υπολογιστή και 4+ gb μνήμη οπότε σε περίπτωση που κολήσει κάποιο ιό σαν αυτόν το σβήνετε σε 3 δευτερόλεπτα και το εγκαθηστάτε το πολύ πολύ σε κάνα 20λεπτο πάλι εκ νέου.

Και να πάει να κουρέβετε και ο ιός της δήθεν αστυνομίας που την γυρεύει η πραγματική αστυνομία να την βάλει μέσα και όλοι οι ιοί.

Ενα παράδειγμα εγκατάστασης εικονικής εγκατάστασης διανομής του linux ------->Link.png Site: http://pc-hellas.blogspot.gr/2013/06/vmware_12.html">VIDEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση και για τις τσόιντες είναι ένα εικονικό λειτουργικό αν εχετε 64bit υπολογιστή και 4+ gb μνήμη οπότε σε περίπτωση που κολήσει κάποιο ιό σαν αυτόν το σβήνετε σε 3 δευτερόλεπτα και το εγκαθηστάτε το πολύ πολύ σε κάνα 20λεπτο πάλι εκ νέου.

Και να πάει να κουρέβετε και ο ιός της δήθεν αστυνομίας που την γυρεύει η πραγματική αστυνομία να την βάλει μέσα και όλοι οι ιοί.

Ενα παράδειγμα εγκατάστασης εικονικής εγκατάστασης διανομής του linux ------->Link.png Site: http://pc-hellas.blogspot.gr/2013/06/vmware_12.html">VIDEO

 

 

Δίχως να κάτσω να σχολιάσω τη διαφήμιση που κάνεις στο blog σου, σε κάθε ευκαιρία, θα πιάσω το πιο απλό: 

 

Εικονική μηχανή και τη σβήνεις; σιριουσλι; Προφανιουσλι δεν έχεις ακούσει για τα snapshots, ε; 

 

Αλλά ας προχωρήσουμε παρακάτω. Ξέρεις τίποτα για τον ιό; Τον ιό μπορεί να το «πιάσεις»-κατεβάσεις από οπουδήποτε. Όχι μόνο από τα xxx sites... ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...