Προς το περιεχόμενο

Καινούρια Σύνθεση Πρόβλημα


nickaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω το εξής μηχάνημα 1 μέρας:

 

Μητρική: ASROCK 970 PRO3 R2.0

Επεξεργαστής: AMD FX6100

Μνήμες: CORSAIR 8GB(2X4GB) 1600Mhz Vengeance (Μεταχειρισμένες)

Κάρτα Γραφικών: Gigabyte HD7790

Τροφοδοτικό:CORSAIR VS550 (80+ 550W)

 

Συναρμολογώ το PC χθές όλα μια χαρά άλλαξα και στο bios απο 1333Mhz που έβλεπε τις μνήμες στα 1600MHz, κάνω Format, βάζω λειτουργικό. ΟΛΑ ΑΨΟΓΑ. Έβαλα παιχνίδι έπαιξα μια χαρά. Πλήρως λειτουργικό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (για 10 ώρες τουλάχιστον). Πάω να συμμαζέψω τα καλώδια του τροφοδοτικού και κλείνω το κουτί μιας και ήταν μάλλον έτοιμο. Το ανοίγω πάλι βάζω να αντιγράψω ένα αρχείο και πέφτω να κοιμηθώ. Διαπιστώνω πως το PC δεν είχε επαφή με το περιβάλλον. Ήταν κολλημένο. Κάνω Reset τίποτα μόνο POWER LED ανοιχτό. Σβήνω από το τροφοδοτικό το ανοίγω και πατάω να ανοίξει κάνει POST,bios κλπ και παγώνει πάλι. Μένει εκεί στο ίδιο μοτίβο τροφοδοτικό on/off τις περισσότερες φορές αλλά κολλάει ακόμη και στο BIOS. Με τα χίλια ζόρια κάνω update το bios στην 1.10. Μάταια. Δοκίμασα να βάλω user defaults στις επιλογές του BIOS. Τίποτα. Δοκίμασα 1333Mhz. Τίποτα. Δοκίμασα 1.65v στις μνήμες με 1600Mhz όπως διάβασα σε ένα άλλο post. Τίποτα. Δοκίμασα να αλλάξω θέση τις μνήμες. Τίποτα. Single Mode/Dual Channel το ίδιο. Παρατηρώ (ίσως να τυχαίνει βέβαια) ότι όσο το αφήνω εκτός ρεύματος τόσο περισσότερο κρατάει χωρίς να παγώσει. Δηλαδή μπορεί να παγώσει στο bios ή αν κρατήσει λίγο παραπάνω να παγώσει στα windows.Τι το έπιασε ξαφνικά; Να το λύσω και να το ξαναδέσω; memtest Αμφιβάλλω αν μπορώ να κάνω στην προκειμένη περίπτωση. Πολύτιμη η όποια βοήθειά σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζω και σας ενημερώνω....



Δοκίμασα έβγαλα όλες τις USB και τις εξτρά του κουτιού έβγαλα την μπαταρία και τώρα δεν δείχνει ΚΑΘΟΛΟΥ σημάδια ζωής... Δεν ανοίγει τπτ.... Δοκιμάζω τροφοδοτικό; Την μεγάλη φύσα αν έχει τάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λειτουργεί καθόλου τώρα! Δεν ανάβει... Δεν νομίζω να είναι απο τις μνήμες αυτό τώρα.

 

Κάνεις αυτό που είπες στην αρχή

 

Να το λύσω και να το ξαναδέσω

 

Βάλε μονο τα βασικα

 

Edit: καλύτερα θα ήταν να τα δοκιμάσεις έξω απο το κουτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναέλεγξε τις τροφοδοσίες... αφαίρεσε τα όλα και κράτα μόνο τα απαραίτητα... τουλάχιστον το ledάκι της μητρικής ή τα fans θα έπρεπε να δείχνουν σημάδια ζωής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πολύμετρο... το έχω δώσει σε ένα φίλο και λείπει. Δοκίμασα να την βγάλω εκτός κουτιού την μητρική χωρίς κάρτα γραφικών επάνω δεν έκανε κιχ όταν πατούσα το power button. Την ατυχία μου μέσα... Σημάδια καμμένης μητρικής η τροφοδοτικού; Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Δεν είναι η πρώτη φορά που στήνω μηχάνημα. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πολύμετρο... το έχω δώσει σε ένα φίλο και λείπει. Δοκίμασα να την βγάλω εκτός κουτιού την μητρική χωρίς κάρτα γραφικών επάνω δεν έκανε κιχ όταν πατούσα το power button. Την ατυχία μου μέσα... Σημάδια καμμένης μητρικής η τροφοδοτικού; Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Δεν είναι η πρώτη φορά που στήνω μηχάνημα. :(

 

Δεν γινεται να καταλαβουμε αν δε μετρήσεις το τροφοδοτικό ή τουλάχιστον να το δοκιμάσεις σε άλλο pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται να καταλαβουμε αν δε μετρήσεις το τροφοδοτικό ή τουλάχιστον να το δοκιμάσεις σε άλλο pc...

 

Σκέφτηκα κάτι άλλο! Και δούλεψε για την ώρα. Εκτός κουτιού. Υποψιάστηκα μήπως φταίει το power button του κουτιού (τραγικό αλλά το δοκίμασα) έβαλα το RESET SW στην μητρική στην θέση του POWER SW και το PC άναψε κανονικά με κάρτα γραφικών και μνήμες RAM. Περίεργα πράγματα. Δοκιμή εκτός τώρα για να δώ αν παγώνει; Τι κάνω με το power button? Όλα μαζί τα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι βραχυύκλωμα... Οι αποστάτες της μητρικής μέσα στο κουτί είναι εντάξει; Καλό είναι όταν κάνουμε τέτοια πράγματα να φοράμε ένα αντι-στατικό βραχιολάκι για να αποφεύγεται ο κίνδυνος βραχυκυκλώματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μα πάντα αντιστατικό βραχιολάκι και πριν έπιασα αντιστατική σακούλα και  καλοριφέρ, όχι χαλιά. Γενικότερα δεν υπάρχει στατικός ηλεκτρισμός. Ναι αλλά το βραχυκύκλωμα δεν φαίνεται να είναι στην μητρική γιατί η μητρική νομίζει ότι είναι το "power button". Δουλεύει άψογα μέχρι στιγμής. Έβαλα μουσική όσο αντιγράφει κάτι ώστε να καταλάβω αμέσως όταν παγώσει. :P  Επάνω έχω, και τις 2 RAM στα 1600, κάρτα γραφικών, σκληρό δίσκο, και ένα usb stick(πληκτρολόγιο-ποντίκι). Υπάρχει περίπτωση να είναι απο το κουτί η δουλειά; Αυτά που δεν έχω επάνω είναι DVD, το Audio του κουτιού, τις usb του κουτιού και το RESET(στην ουσία το Power button). Οι αποστάτες είναι μια χαρά. Τις βίδες της μητρικής τις έσφιξα όσο πρέπει κλπ. Δεν έχει παγώσει καθόλου μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα κάτι άλλο! Και δούλεψε για την ώρα. Εκτός κουτιού. Υποψιάστηκα μήπως φταίει το power button του κουτιού (τραγικό αλλά το δοκίμασα) έβαλα το RESET SW στην μητρική στην θέση του POWER SW και το PC άναψε κανονικά με κάρτα γραφικών και μνήμες RAM. Περίεργα πράγματα. Δοκιμή εκτός τώρα για να δώ αν παγώνει; Τι κάνω με το power button? Όλα μαζί τα προβλήματα...

 

Για αυτό σου είπα πριν εκτός κουτιού καλύτερα...

Το pc μπορούσες να το ανοίξεις με ένα κατσαβιδάκι

Να ακουμπίσεις τα 2 πινακια δηλαδη

 

Τώρα γιατί δε δουλεύει το power button δε μπορώ να καταλαβω

Ενώ δούλευε...

Δες μήπως αποσυνδέθηκε τίποτα

 

Υπάρχει περίπτωση να είναι απο το κουτί η δουλειά;

 

Ναι

Ποιο κουτί έχεις?

Έχει αρκετό χώρο ή όλα είναι στριμωχτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό σου είπα πριν εκτός κουτιού καλύτερα...

Το pc μπορούσες να το ανοίξεις με ένα κατσαβιδάκι

Να ακουμπίσεις τα 2 πινακια δηλαδη

 

Τώρα γιατί δε δουλεύει το power button δε μπορώ να καταλαβω

Ενώ δούλευε...

Δες μήπως αποσυνδέθηκε τίποτα

 

 

Ναι

Ποιο κουτί έχεις?

Έχει αρκετό χώρο ή όλα είναι στριμωχτά?

http://www.e-gate.gr/computers-and-hardware/hardware-components/cases/supercase-fc-pe08a-1-black-case.html

 

Για ποιό λόγο όμως να πάγωνε ο υπολογιστής; 

Το κουτί το γνωρίζω δεν είναι κανένα της προκοπής αλλά δεν είναι στριμωχτά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...