Προς το περιεχόμενο
Συνδεθείτε  
apostolisR

είμαι κοντά στην αγορά αυτής της σύνθεσης!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Σε κανα μήνα σκοπεύω επιτέλους να πάρω dekstop και έχω σκεφτεί μέχρι τώρα την παρακάτω σύνθεση.

Να πω καταρχήν ότι η χρήση του υπολογιστή θα είναι καθημερινή για αρκετές ώρες όπως internet, μουσική, καμιά ταινία κλπ.

Παιχνίδια δεν μπορώ να πω ότι παίζω, για αυτό κιόλας αρχικά δεν θα βάλω καν κάρτα γραφικών. Ίσως αργότερα αν βλέπω πως την χρειάζομαι, επενδύσω σε μια καλή.

intel core-i3 3220 (3.3GHz)

gigabyte GA-B75-D3V

WD caviar blue 1TB HDD 3.5''

corsair CX600 80+ Bronze

corsair DDR3 4GB (x2) ή corsair xms3 DDR3 8GB (2x4GB)

samsung dvd-rw sh-224bb

για κουτί δεν έχω καταλήξει ακόμη σε κάποιο 100% αλλά ίσως βάλω το 200R της corsair και απο λειτουργικό θα μπουν τα windows 7 home premium.

Γενικά για το hardware μπορώ να διαθέσω μέχρι 500€ αλλά σκεφτόμουν το ενδεχόμενο αν είναι να ξεφύγω απο το συγκεκριμένο μπάτζετ, να το κάνω για να βάλω έναν i5 στην θέση του i3 αν και δύσκολο.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να βάλεις στο μέλλον καλή vga, όπως λες, προτείνω να πας σε κάποιον πιο δυνατό επεξεργαστή...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

το σκεφτόμουν και για amd αλλά είχα ακούσει για μερικούς που είχαν προβλήματα με τις μνήμες σε amd μητρικές και απο τότε τους είχα πάρει με φόβο.

@Orpheas1992 σχεδόν κάτι ανάλογο είχα στον νου μου αν πήγαινα σε AMD.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Είναι δύσκολο να τύχεις πλέον σε ασυμβατότητες με μνήμες και δεν έχει να κάνει με amd.

Η σύνθεση του Orpheas1992 είναι καλή.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ναι εχει ακουστει αρκετα αυτο που λες αλλα πλεον δε νομιζω να υπαρχει θεμα ειδικα σε αυτο το σοκετ. 
Οι kingston συνηθως αποτελουν πιο "σιγουρη" λυση σε amd πλατφορμες οποτε για ψυχολογικους λογους καθαρα πας εδω αλλα πρεπει να ανεβεις λιγο σε τιμη http://coolbytes.gr/%CE%BC%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%83-ram/6304-kingston-hyperx-beast-8gb-dual-channel-ddr3-memory-kit-khx21c11t3k28x.html

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για corsair vengeance έχει ακουστεί.Εγώ προσωπικά έχω βάλει 2 σετακια σε 2 amd και δεν είχαν το παραμικρό.Αν ψάξεις στο νετ θα βρεις περιπτώσεις και σε intel.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

έγινε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

μένει τώρα να αποφασίσω αν θέλω να πάω σε amd ή να κάτσω στην intel.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
Συνδεθείτε  
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.