Προς το περιεχόμενο

Android GooglePlay. Permissions που ζητούν οι διάφορες εφαρμογές.


kfyros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα σήμερα σε μία free εφαρμογή που πήγα να εγκαταστήσω από το googleplay, ότι ζητούσε permissions σχεδόν στα πάντα στο κινητό μου, χωρίς να χρειάζεται (εκ πρώτης όψεως).

 

Π.χ Πρόσβαση στο αρχείο κλήσεων μου (!) , στην κατάσταση του τηλεφώνου και στις εισερχόμενες κλήσεις (και αναγνώριση του incoming ID , δηλαδή του τηλ. αριθμού κάποιου που με καλεί (!!)  )..

 

Έστειλα email στον developer για ποιο λόγο χρειάζονται τα permission αυτά, και μόλις λάβω απάντηση θα την ποστάρω για να ξέρετε τι γίνεται.

 

Προτείνω να βάζουμε εδώ εφαρμογές που μας έχει τύχει να ζητάνε κουλά permissions
και το που χρησιμοποιεί κάθε μια αυτά τα permissions,
για να γνωρίζει ο κάθε χρήστης λεπτομέρειες πριν αποφασίσει να εγκαταστήσει μια εφαρμογή.

 

Πχ. η εφαρμογή του gsis για android (globosoft), θέλει πρόσβαση στο location του κινητού, και στο αρχείο κλήσεων (!!).

Ψάχνω στοιχεία επικοινωνίας και για αυτούς για να ρωτήσω τι τα χρειάζονται.

 

Γνώμη μου είναι ότι το "τσάμπα" δεν είναι και τόσο τσάμπα τελικά, αλλά ας μην συνωμοσιολογώ ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια εφαρμογη αναφερεσαι?

 

 

 

Εννοειται πως φιλτραρουμε τα permissions βεβαια :) 

 

Weathersignal

και

Tax alert

πχ.Έχω στείλει mail και περιμένω απαντήσεις όμως.

 

από το weathersignal μου έστειλαν μια απάντηση σούπα που απαντάει μόνο στο για το

READ_PHONE_STATE με το παρακάτω link :

 

http://stackoverflow.com/questions/2785485/is-there-a-unique-android-device-id

 

 

έχουμε τρόπο να κόβουμε permissions σε μια εφαρμογή μετά την εγκατάσταση;

πχ. αν δεν μπορούμε να κόψουμε το network access να μην επιτρέπουμε πρόσβαση στο call log..

 

ακόμα και η εφαρμογή gsis ζητάει πρόσβαση σε υπηρεσίες που δεν καταλαβαίνω τι τις θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε root και εγκαταστήστε το Lucky Patcher θα αφαιρέσει σε κάθε εφαρμογή/παιχνίδι μεμονωμένα με ένα patcaρισμα διαφημίσεις και περίεργα permissions ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι γινεται στα υπολοιπα mobile λειτουργικα (περιπου τα ιδια φανταζομαι) αλλα στο android εχει ξεφυγει το πραγμα με τα περμισιονς κ τις πληροφοριες που αντλουν οι εφαρμογες,ειδικα οι free

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν ξερω τι γινεται στα υπολοιπα mobile λειτουργικα (περιπου τα ιδια φανταζομαι) αλλα στο android εχει ξεφυγει το πραγμα με τα περμισιονς κ τις πληροφοριες που αντλουν οι εφαρμογες,ειδικα οι free

καλα  φαντάζεσαι περιπου τα ίδια γίνονται.....

Δες εδω τι ζητάει μια αθωα δωρεαν εφαρμογη στα WP...

  • επαφές
  • ταυτότητα κατόχου
  • καταγραφή βίντεο και εικόνας
  • βιβλιοθήκες φωτογραφιών, μουσικής και βίντεο
  • μικρόφωνο
  • υπηρεσίες δεδομένων
  • αισθητήρας κίνησης και κατεύθυνσης
  • κάμερα
  • πυξίδα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

weather signal.

παραδόξως μετά από δυο μέρες που επικοινωνούσαμε με mail και κάποιος από την ομάδα που έλεγε ότι δεν ζητάνε call log permissions κλπ. δοκίμασα να ξαναεγκαταστήσω την εφαρμογή από το google play και δεν μου το ζήτησε αυτό.

 

Ζητάνε το phone state οι περισσότερες εφαρμογές για να έχουν το unique id της συσκευής.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή το θέλει γιατί της στέλνεις δεδομένα θερμοκρασιών για το open source project καταγραφής δεδομένων απ'όλο τον πλανήτη και εμφάνιση σε real time στο google maps χρησιμοποιώντας τα smartphones
σαν φορητούς μετεωρολογικούς σταθμούς.



Για το tax alert πάντως δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.

 

Πολλοί μπορεί απλά να το έχουν κάνει από τσαπατσουλιά των developers, αλλά δεν μπορεί να είσαι σίγουρος..

 

 

 

 

===================

Η εφαρμογή του facebook πάντως μόνο τι χρώμα βρακί φοράς δε ζητάει για να εγκατασταθεί.

Έχει βέβαια ρυθμίσεις στο setup της εφαρμογής αλλά σου σπάει τα μεμένια κάθε τόσο να σε ρωτάει αν θες να ψάξει για φίλους από το contact list του κινητού σου.

 

Ρε ΟΥΣΤ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...