Προς το περιεχόμενο

προβλημα με Port forward..


sotiris123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω συνδεση (fastpath) σε  forthnet και εχω συνδεσει στο ρουτερ( tg585v7) ενα σταθερο με ethernet, ενα λαπτοπ και ενα κινητο. στο σταθερο εχω ανοιξει το Port forward με static ip Κλπ(μου δουλευει σωστα). το θεμα ειναι οτι καποιες φορες "κολλαει" το ιντερνετ στο σταθερο και δε μπορω να μπω πουθενα και παρολο που με δειχνει συνδεδεμενο στο δικτυο δε μπορω να μπω ουτε στη σελιδα του Modem... απο κινητο και λαπτοπ εχω κανονικα ιντερνετ... κανω ρεσταρτ το μοδεμ και παλι δε συνδεετε ο σταθερος.. μου συνδεετε μονο αν αλλαξω το Ipv4 σε αυτοματo(αλλα δεν εχω στατικ ιπ και port forward)... ξερει κανειςπως μπορω να το φτιαξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως έχεις βάλει λάθος Static ip ? η Μήπως υπάρχει Ip Conflict ?

 

Mπορείς να βάλεις Static ip μέσα από το DHCP δηλαδή το DHCP να σου δίνη πάντα μια ίδια IP δοκίμασε άμα το modem σου το κάνει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο που ειπε και ο biomecanoid δες μηπως η ip που βάζεις την εχεις βάλει και στο laptop σαν static οποτε υπάρχει ip conflict αλλα και στο tcpip οταν το φτιάχνεις σιγουρέψουν οτι εχεις βάλει για primary dns server την gateway του router σου (την ip του δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανει conflict με το λαπτοπ πως? μπορει οταν κανω ρεσταρτ να παρει το λαπτοπ την .65 που εχω βαλει στο πσ? στο λαπτοπ δεν εχω στατικ...  το dns ειναι 192.168.1.254 το εχω κανει 4-5 φορες γτ δεν εχει γινει μονο μια φορα να μ κολλησει... dhcp εννοεις κατι τετοιο να κανω?http://www.youtube.com/watch?v=wgXx34WiSFo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι δε μου το κανει συνεχεια... ξεκινησε πριν καμια βδομαδα (που εβαλα σσδ και εκανα φορματ) και μου το κανει τυχαιες στιγμες.. οχι καθε μερα δλδ.. φυσικα μετα το φορματ πηγα στο μοδεμ και ξανασυνδεσα με το πσ μου τα προγραμματα που ηθελα... γτ πριν το φορματ μου εβαζε προτεινομενη ιπ τη 66 και τωρ την 65.. αμα κανω ενα ipconfig τωρα που εχω ιντερνετ βοηθαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ τωρα που μπηκα στο μοντεμ μαλλον καταλαβα τι παιζει... πριν κανω φορματ ειχα παλι βαλει στατικ με την 66. και επειδη εχω κλειδωσει με mac adress το μοδεμ οποιον εβαζα στο διχτυο του εδεινε μια συγκεκριμενη ιπ και τη κραταγε και χθες που μπηκε ξανα μια συσκευη που ειχα βαλει παλια του εδωσε την παλια ιπ και ετυχε να ειναι ιδια με το πσ και πεταξε εμενα(μαλλον αυτο εννοουσατε Ipconflict) και μαλλον κατι παρομοιο θα γινοταν οταν συνδεσα κινητο και λαπτοπ μετα το φορματ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απλα επειδη δεν ηξερα τι ειναι δεν ηξερα και τι να ψαξω.. τωρα καταλαβα τι παιζει.. σε ευχαριστω πολυ γιοα τη βοηθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...