Προς το περιεχόμενο

ρυγχόσπερμα και καλή στράγγιση


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φυτέψω ένα ρυγχόσπερμα σε ζαρντινιέρα (80x40εκ.) και θέλω να ξέρω ποιός τρόπος ενδείκνυται ώστε να επιτυγχάνεται η καλύτερη στράγγιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρυγχόσπερμα; Ρυγχόσπερμα ρε συ Ζόραν; Δεν το ήξερα το φυτό, γκούγκλωσα για να δω τι είναι, αλλά, αν πχ έρθει η πεθερούλα σπίτι και το δει και της αρέσει, και ρωτήσει "τι είναι αυτό Ζόραν μου;" και της πεις εσύ "ρυγχόσπερμα μητέρα", δεν φοβάσαι μην φας καμιά τσαντιά ξερωγώ;

 

 

Κατατάλλα, έχει ειδικές ανάγκες το ρυγχόσπερμα; Γιατί αν δεν έχει, μερικά εκατοστά ψιλό χαλίκι στον πάτο της γλάστρας πριν βάλεις το χώμα κάνουν μια χαρά δουλειά.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρω γω, ανάλογα την γλάστρα. Αν είναι μεγάλη και σου περισσεύει χώρος βάλε μπόλικο. Κάτι μικρά παρτέρια που έχω στο μπαλκόνι μου, έχουν - δεν έχουν 20 εκατοστά βάθος, δεν έστρωσα καθόλου χαλίκι, μόνο μερικά κομάτια από σπασμένα πλακάκια να καλύπτουν τις τρύπες αποστράγγισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α δεν ξέρω. Εσύ την ζητάς.

 

 

Πλάκα κάνω. Υποθέτω ότι το χώμα πρέπει να κρατάει τόση υγρασία όση αντέχει, να μην γίνεται βούρκος δηλαδή επειδή το πλεόνασμα νερού δεν μπορεί να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χώμα εννοείς να στουμπώνουμε; Λίγο το πιέζουμε, να σφίξει. Μετά με το πότισμα ίσως "καθίσει" λίγο, οπότε ίσως χρειαστεί συμπλήρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...