Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Dell Inspiron N7110


sidarta-7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα καταρχας,,,αποφασισα που λετε χθες να κανω ενα φορματ γιατι δε πηγαινε αλλο....

Αλλα δε το εκανα με recovery,,γιατι θα μου περναγε παλι τα win-7 (Home Edition) .....οποτε κατεβαζω τα

Win 7 Ultimate.....κανω το φορματ μου,,ολα καλα.....μεχρι,που παω στον πινακα ελεγχου,

Και εκει που λεει το μοντελο του λαπτοπ.....Αντι να μου λεει ,  (--Intel Core i3 - N7110--)  τωρα μου βγαζει,

  (--Intel Core i3 - 2310m--)     Καποιος να μου πει τι γινεται εδω περα? :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο i3 2310m είναι ο επεξεργαστής σου. Το Ν7110 είναι το μοντέλο του laptop σου.

χμμμμ.....ισως ειναι ετσι τι να πω....αλλα θυμαμαι πως αυτο το 2310////πρωτη φορα βγηκε....

τεσπα....να σαι καλα φιλε μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ.....ισως ειναι ετσι τι να πω....αλλα θυμαμαι πως αυτο το 2310////πρωτη φορα βγηκε....

τεσπα....να σαι καλα φιλε μου :)

 

απλά πριν είχες τα Windows εγκατεστημένα από την Dell γι'αυτό εβλεπες λογότυπα,μοντέλα,δικά της προγράμματα.

τώρα που έκανες καθαρή εγκατάσταση δεν υπάρχει τίποτα που να γράφει Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμ.....ισως ειναι ετσι τι να πω....αλλα θυμαμαι πως αυτο το 2310////πρωτη φορα βγηκε....

τεσπα....να σαι καλα φιλε μου :)

 

it's women :P

 

όπως καλά είπαν

έφυγε η "σαβούρα" απο τα εξτρά προγράμματα dell.

δεν είναι τπτ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα καταρχας,,,αποφασισα που λετε χθες να κανω ενα φορματ γιατι δε πηγαινε αλλο....

Αλλα δε το εκανα με recovery,,γιατι θα μου περναγε παλι τα win-7 (Home Edition) .....οποτε κατεβαζω τα

Win 7 Ultimate.....κανω το φορματ μου,,ολα καλα.....μεχρι,που παω στον πινακα ελεγχου,

Και εκει που λεει το μοντελο του λαπτοπ.....Αντι να μου λεει ,  (--Intel Core i3 - N7110--)  τωρα μου βγαζει,

  (--Intel Core i3 - 2310m--)     Καποιος να μου πει τι γινεται εδω περα? :P

offtopic αλλά εμένα μου έκανε κάτι άλλο εντύπωση

 

Έχεις πληρωμένο γνήσιο λειτουργικό και προτιμάς να λειτουργείς το λάπτοπ σου με άλλο (λογικά) παράνομο,το οποίο δεν σου προσφέρει τίποτα παραπάνω.Γιατί μην μου πείς ότι κάποιος που δεν ξέρει τι επεξεργαστή έχει (δεν το λέω με κακία),αξιοποιεί τις έξτρα δυνατότητες των Ultimate εκδόσεων οι οποίες είναι πολύ συγκεκριμένες.

Προσωπικά δεν είμαι αρχάριος χρήστης και δουλεύω Home Premium χωρίς να μου λείπει κάτι ποτέ.Βλέπω συχνά αυτη τη νοοτροπία με τα Ultimate και ειλικρινά ποτέ δεν την κατάλαβα,μάλλον κάποιοι αφελώς νομίζουν ότι είναι και πιο "γρήγορα" τα Ultimate,τί να πω :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ υπέρ του γνήσιου... μπορείς να περάσεις μια εγκατάσταση των 7 home prem Και να περάσεις κανονικά το κλειδάκι σου νόμιμα.

αυτο για να ξεφορτωθείς τα περιττά της DELL ..

Τα Ultimate σε ταχύτητα δεν προσδίδουν κάτι.. εχουν κάποια εξτρα χαρακτηριστικά που δεν τα έχω ψάξει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειχατε δικιο παιδες.....ηταν επειδη εφυγε η σαβουρα της Dell ,απλα,νομιζα ,μηπως και....περασα λαθος τους Drivers?

Και μου τα εβγαζε αλλιως? Τι να πω......παντως ολα καλα :)

Και σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση στο ερωτημα μου...Θενκς

Τωρα,για τους φιλους που λενε πως,καλο θα ηταν να περασω αυτα που ειχε ηδη μεσα....τα γνησια δλδ. Φιλοι μου,,ουτε εγω πιστευω 

οτι εχει διαφορα στην ταχυτητα,,,μονο απο το φορματ ειδα καποια :P  νομιζω ομως,,οτι ειναι λιγο πιο σταθερα,,και γενικα κρασαρουν λιγοτερο....Και κυριως για το ολο interface ας πουμε....Τα Home μου κανανε λιγο παιδικα :P

Σε καμια περιπτωση δε θα το εβλεπα πως,,,α,αυτο ειναι το γνησιο,,αρα αυτο θα περασω . Κοιταζω απλα τι καθεται καλυτερα για τα δεδομενα μου παντα.  (Ασχετως πως αν ειχα την ανεση,θα ειχα περασει τα ubuntu,χωρις δευτερη σκεψη.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 νομιζω ομως,,οτι ειναι λιγο πιο σταθερα,,και γενικα κρασαρουν λιγοτερο....Και κυριως για το ολο interface ας πουμε....Τα Home μου κανανε λιγο παιδικα :P

Σηκώνω τα χέρια ψηλά,παραδίνομαι.Αφού έχουν διαφορές και στο interface...

 

Σε καμια περιπτωση δε θα το εβλεπα πως,,,α,αυτο ειναι το γνησιο,,αρα αυτο θα περασω . Κοιταζω απλα τι καθεται καλυτερα για τα δεδομενα μου παντα. 

Ωραίο σκεπτικό,να δώ αν θα το υποστήριζες όμως και αν έπρεπε να πληρώσεις κανα 300άρι για να έχεις τα Ultimate νόμιμα.Φυσικά και όχι,μόνο στα τζάμπα είμαστε εκλεκτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 νομιζω ομως,,οτι ειναι λιγο πιο σταθερα,,και γενικα κρασαρουν λιγοτερο....Και κυριως για το ολο interface ας πουμε....Τα Home μου κανανε λιγο παιδικα :P

Σηκώνω τα χέρια ψηλά,παραδίνομαι.Αφού έχουν διαφορές και στο interface...

 

Σε καμια περιπτωση δε θα το εβλεπα πως,,,α,αυτο ειναι το γνησιο,,αρα αυτο θα περασω . Κοιταζω απλα τι καθεται καλυτερα για τα δεδομενα μου παντα. 

Ωραίο σκεπτικό,να δώ αν θα το υποστήριζες όμως και αν έπρεπε να πληρώσεις κανα 300άρι για να έχεις τα Ultimate νόμιμα.Φυσικά και όχι,μόνο στα τζάμπα είμαστε εκλεκτικοί.

Κοιτα κατι φιλε μου....επειδη εξω απο τον χορο...πολλα τραγουδια λεγονται.

Το καραμελακι που εχετε πολυ ,του στυλ ,πως πρεπει σονι και ντε να τα παιρνουμε γνησια .....κρατηστε το για σας,,που εχετε την ανεση ,να τα αγοραζετε και γνησια,,,και οπως γουσταρετε.....

Προσωπικα ,θα προτιμησω να τα δωσω για το νοικι μου.....παρα για ενα λειτουργικο συστημα,ωστε να δειξω "νομιμος" ...Και εκλεκτικος,,οπως πολυ χαριτωμενα ειπες..

Τυχαινει μερικοι βλεπεις ,,,ενας εκ των οποιον και εγω...να μην εχω κανα μπαμπα να μου τα σκαει ,για να το παιζω μουρατος και πως αγοραζω μονο γνησια.. Αυτα ,,και φιλικα παντα....πεστα φιλε μου σε κανενα ,που δε ξερει τι να πρωτοκανει με τα λεφτα του,,,οχι σε μενα.......να σαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,δεν κατάλαβες τίποτα από όσα έγραψα και λες ότι να ναι.Η ένστασή μου δεν είναι ότι χρησιμοποιείς πειρατικό λειτουργικό ούτε σου υπέδειξα πώς να ξοδέψεις τα χρήματά σου,λίγα ή πολλά.Κι εγώ έχω εκμεταλλευτεί μη νόμιμες παροχές και δεν θα κρίνω κανέναν για αυτό,δεν το παίζω ηθικός και καλά.

 

Αλλά εσύ έχεις πληρώσει ήδη γνήσιο λειτουργικό και αντί να χρησιμοποιείς αυτό,που μια χαρά καλύπτει και τις ανάγκες σου,προτιμάς να παρανομείς απλά και μόνο για να έχεις τα Ultimate,τα οποία νομίζεις ότι σου προσφέρουν κάτι παραπάνω.Αυτό θεωρώ βλακεία,κατάλαβες τώρα;

 

Οπότε καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά που γράφεις για να "δικαιολογηθείς" είναι άστοχα.Κι εσύ τα έχεις γνήσια,κι εγώ,και η πλειοψηφία όσων αγόρασαν λάπτοπ.Δεν είναι θέμα πορτοφολιού,ούτε μούρης κτλ.

 

Κι άμα όπως λες δεν έχεις μπαμπά να στα σκάει(εγώ βέβαια συμπέρανες ότι έχω),τότε θα έπρεπε να καταλάβεις ακόμα περισσότερο γιατί δεν εκμεταλλευόμαστε τον κόπο του άλλου (βέβαια μιλάμε για τη microsoft,ειρωνεία το ξέρω,αλλά τεσπα) και όχι να το χρησιμοποιείς ως ελαφρυντικό για να "κλέψεις" κάτι.

 

Τελικά συμπεραίνω ότι δεν έχεις καταλάβει καν ότι τα έχεις ήδη γνήσια,γι αυτό και το ποστ περί οικονομικών δυσκολιών κτλ.Λες και σου είπα εγώ να κόψεις από τα έξοδα διαβίωσης για να πάρεις windows...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γνήσια τα έχεις dude ! Δεν πληρώνεις κατι ούτε θα ζητήσεις απο τον μπαμπά! Don't worry και μην είσαι ευθικτος ! Να σε βοηθήσουμε θελουμε οχι να πάρουμε ποσοστά απο τη Microsoft..

Κανε αυτο που σου έγραψα πιο πανω για να παιρνεις και τα update σου χωρίς να ανησυχείς αν θα καταλάβει και το κρακ ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,δεν κατάλαβες τίποτα από όσα έγραψα και λες ότι να ναι.Η ένστασή μου δεν είναι ότι χρησιμοποιείς πειρατικό λειτουργικό ούτε σου υπέδειξα πώς να ξοδέψεις τα χρήματά σου,λίγα ή πολλά.Κι εγώ έχω εκμεταλλευτεί μη νόμιμες παροχές και δεν θα κρίνω κανέναν για αυτό,δεν το παίζω ηθικός και καλά.

 

Αλλά εσύ έχεις πληρώσει ήδη γνήσιο λειτουργικό και αντί να χρησιμοποιείς αυτό,που μια χαρά καλύπτει και τις ανάγκες σου,προτιμάς να παρανομείς απλά και μόνο για να έχεις τα Ultimate,τα οποία νομίζεις ότι σου προσφέρουν κάτι παραπάνω.Αυτό θεωρώ βλακεία,κατάλαβες τώρα;

 

Οπότε καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά που γράφεις για να "δικαιολογηθείς" είναι άστοχα.Κι εσύ τα έχεις γνήσια,κι εγώ,και η πλειοψηφία όσων αγόρασαν λάπτοπ.Δεν είναι θέμα πορτοφολιού,ούτε μούρης κτλ.

 

Κι άμα όπως λες δεν έχεις μπαμπά να στα σκάει(εγώ βέβαια συμπέρανες ότι έχω),τότε θα έπρεπε να καταλάβεις ακόμα περισσότερο γιατί δεν εκμεταλλευόμαστε τον κόπο του άλλου (βέβαια μιλάμε για τη microsoft,ειρωνεία το ξέρω,αλλά τεσπα) και όχι να το χρησιμοποιείς ως ελαφρυντικό για να "κλέψεις" κάτι.

 

Τελικά συμπεραίνω ότι δεν έχεις καταλάβει καν ότι τα έχεις ήδη γνήσια,γι αυτό και το ποστ περί οικονομικών δυσκολιών κτλ.Λες και σου είπα εγώ να κόψεις από τα έξοδα διαβίωσης για να πάρεις windows...

Τοτε να με συγχωρεσεις για το υφος μου,,,γιατι οντως δεν καταλαβα με ποια εννοια τα ελεγες,,,,,Ενταξει ισως να φαινεται χαζο να προτιμω να περασω ενα αλλο λειτουργικο ,που στην ουσια ειναι το ιδιο σχετικα....αλλα οκ,,,πεστο γουστο τεσπα :)

Σαφως και δε συμπερανα κατγι για σενα οπως λες...απλα μιλησα για μια μεριδα ατομων που συνηθιζουν να πιπιλανε αυτο το καραμελακι περι γνησιου κλπ....και πιστεψε με δεν εχω αναγκη απο ελαφρυντικα,,στην τελικη οτι θελει κανει ο καθενας...

Αδερφε μου...χεχεχ ,ειπαμε οκ,,δεν ειμαι τοσο ασχετος ωστε να μη γνωριζω πως τα εχω ηδη τα του εργοστασιου....

Εν ολιγοις,,,παρερμνηνευσα τα λεγομενα σου ,σορρυ....αλλα η αποψη μου σχετικα με τους τυπους που ,αν δε το εχεις γνησιο,,,εισαι "παρανομος" και κατι τρεχει....παραμενει ιδια.  Να'σαι καλα!!

 

Μα γνήσια τα έχεις dude ! Δεν πληρώνεις κατι ούτε θα ζητήσεις απο τον μπαμπά! Don't worry και μην είσαι ευθικτος ! Να σε βοηθήσουμε θελουμε οχι να πάρουμε ποσοστά απο τη Microsoft..

Κανε αυτο που σου έγραψα πιο πανω για να παιρνεις και τα update σου χωρίς να ανησυχείς αν θα καταλάβει και το κρακ ..

Χεχεχ....ναι βρε εχω καταλαβει τι γινεται,,απλα ειπα λιγο να αλλαξω ατμοσφαιρα πες :P

Φυσικα και θελετε να με βοηθησετε,,και φανηκε απο την αμεση ανταποκριση σας,,,και σας ευχαριστω και ιδιαιτερως .

Θα το δοκιμασω παντως αυτο που λες....Να σαι καλα φιλε μου ...!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://windows.microsoft.com/en-ie/windows7/products/compare#T1=tab01

 

 

Όπως θα δεις, είναι εντελώς άσκοπο να έχεις Ultimate οπότε ναι μεν τώρα πλέον το έκανες, αλλά αν κάποια στιγμή σε τσακώσει η Microsoft και δεν μπορείς να κάνεις updates ίσως θα είναι καλή ευκαιρία να πας πίσω στην Home έκδοση και να ξενιάσεις :)

 

 

Πάντως μια διαφορά που ΔΕΝ τη λέει το site της Microsoft είναι ότι αν έχεις τα Home Greek, ΔΕΝ σε αφήνει να βάλεις English Language pack ώστε να αλλάξει το interface όλο στα αγγλικά. Οπότε εκεί αναγκαστικά πας σε πιο αναβαθμισμένη έκδοση. Το λέω αυτό γιατί είχα laptop Home Greek, και δεν κατάφερα να αλλάξω. Λόγω εταιρίας και MSDN πήρα MSDN licence και έβαλα την Professional για να βάλω αγγλικό interface...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίνε τα home επειδή είναι Ελληνικά, αλλά το ότι στα home premium γενικά, δεν αλλάζει η γλώσσα. Αν κατεβάσεις το home premium english iso, μια χαρά το ελληνικό κλειδί σου τα ενεργοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...