Προς το περιεχόμενο

Εκθεση καποιο tip τιποτα?


ShadowSora94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι,αυριο δινω πανελληνιες και ειμαι εδω και ψαχνω για hints lol,περα απο την πλακα τιποτα να προτεινετε δεν ειμαι καλος στην εκθεση αλλα δεν ειμαι και τουβλο θεματικες περιοδους κατακλειδες κτλπ ξερω αλλα περα απο αυτα  στην περιληψη και την εκθεση δεν.Δευτερη φορα δινω πανελληνιες μιας και περυσι δεν περασα στην σχολη που ηθελα για 6 μορια btw απο επαλ ειμαι οποτε δειξτε επιεικεια.

 

ααα και ξεχασα, οχι η ορθογραφια μου δεν φτιαχνει οχι ειρωνικα σχολια χΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσεις περισσότερη βάση στα σημεία στίξης. Αν γράψεις μονοκοπανιά όπως έγραψες το ποστ, μάλλον στην 2η παράγραφο τα έχει παρατήσει ο διορθωτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ σιγουρα θα γραφω ποιο προσεκτικα αυριο απο οτι γραφω εδω(+ τονους lol),αν και βασιζομαι στα ειδικοτητας περισσοτερο(Pascal,δικτυα) οπως εκανα και περυσι και το εχασα για αυτον τον λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φυγεις πριν τελειωσει η ωρα και ελεγξε το γραπτο σου ξανα και ξανα μεχρι να  εισαι σιγουρος πως δεν εχεις ξεχασει κατι,δεν εχεις κανει ορθογραφικα κτλ..Και το βασικο,διαβασε καλα το θεμα,και  διατυπωσε σωστα τα επιχειρηματα σου(να στεκουν κιολας)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόλογος μιλάς λίγο γενικά επι του θέματος

Αναπτύσσεις το θέμα μέσα σε 3 4 παραγράφους.

Επίλογος. Καταλήγεις κάπου, συνήθως λες την προσωπική σου γνώμη.

 

Μικρές προτάσεις, μάθε μερικές συνδετικές λέξεις να χρησιμοποιείς και διάβαζε που και που αυτό που γράφεις για να βλέπεις αν είναι ευκολοκατανόητο ώστε να μην κουράζει το διορθωτή.

Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εμείς που γράψαμε παρασκευή βαλαν γελοία θέματα...αν είναι έτσι και σ σένα θα τα καταφέρεις...τα βασικά κάνε...στην περίληψη η πρώτη πρόταση να αναφέρεται σ όλο το κείμενο...το ίδιο και με την έκθεση στην πρώτη παράγραφο...βάζε κόμμα χωρίς να το παρακάνεις...μην βγεις εκτός θέματος...κάνε ένα μικρό προσχέδιο...μην χάσεις από βλακείες στο Β...διάβασε τι έγραψες πριν το δώσεις!!!!!!καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο επαλ και εγώ. Καλή μας επιτυχία btw!

προσωπικά εγώ με την έκθεση το χω γενικώς. Στα μαθηματικά την πέμπτη δεν το συζητάω καν, σκέτη αποτυχία απο τώρα  :-(

και εγώ στις ειδικότητας ποντάρω περισσότερο (γεωπονία μεριά) αν και πλέον δεν με ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη σχολή απο αυτές που μπορώ να δηλώσω.. λάθος επιλογές δυστυχώς, τον προσανατολισμό μου μέσα.

 

στα γενικά πάντως τους έτυχε καλό θεματάκι στην έκθεση. μακάρι να πέσει κάτι παρόμοιο και αύριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίληψη δε θα βάζεις δικά σου σχόλια. Θα προσπαθείς να είσαι όσο πιο κοντά στο περιεχόμενο γίνεται.

Στην έκθεση χρειάζεται να έχεις ομαλότητα και ο λόγος σου να "γλιστράει". Μικρές περιόδους που συνδέονται νοηματικά. Εγώ πάντα κάθε μου έκθεση τη ξεκινούσα με αναφορά στο στοιχείο που μου ζητείται (παρελθόν κ.λπ.) και ύστερα συνέχιζα να απαντήσω σε αυτά που μου ζητούνται. Επίσης, φτιάξε σκελετό! Θα σε βοηθήσει σίγουρα! Τέλος, σε κάθε έκθεση κλείνεις στον επίλογο με αισιόδοξο μήνυμα.

 

Και κάτι που ξέχασα. Κάθε θέμα θα το βλέπεις ανθρωπιστικά. 80% θα πρέπει να συμπεριλάβεις φορείς κοινωνικοποίησης στην έκθεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίληψη δε θα βάζεις δικά σου σχόλια. Θα προσπαθείς να είσαι όσο πιο κοντά στο περιεχόμενο γίνεται.

Στην έκθεση χρειάζεται να έχεις ομαλότητα και ο λόγος σου να "γλιστράει". Μικρές περιόδους που συνδέονται νοηματικά. Εγώ πάντα κάθε μου έκθεση τη ξεκινούσα με αναφορά στο στοιχείο που μου ζητείται (παρελθόν κ.λπ.) και ύστερα συνέχιζα να απαντήσω σε αυτά που μου ζητούνται. Επίσης, φτιάξε σκελετό! Θα σε βοηθήσει σίγουρα! Τέλος, σε κάθε έκθεση κλείνεις στον επίλογο με αισιόδοξο μήνυμα.

 

Και κάτι που ξέχασα. Κάθε θέμα θα το βλέπεις ανθρωπιστικά. 80% θα πρέπει να συμπεριλάβεις φορείς κοινωνικοποίησης στην έκθεση σου.

 

Ρε σόρρυ που επιμένω αλλά αν είσαι του 94 θα είχες δώσει πέρυσι πανελλήνιες... :P

Ίδια ηλικία έχουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...