Προς το περιεχόμενο

Το Flickr ανακοινώνει 1 Terabyte δωρεάν αποθηκευτικού χώρου για τις φωτογραφίες σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σημερινή ημέρα ανήκει στη Yahoo η οποία ανακοίνωσε και επίσημα την εξαγορά του Tumblr για 1.1 δισ. δολάρια και όχι μόνο. Σε προγραμματισμένη παρουσίαση, η Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας, Marisa Mayer ανακοίνωσε επιπλέον και τον πλήρη ανασχεδιασμό του Flickr.

Το Flickr αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες κοινότητες αποθήκευσης, διαχείρισης και διαμοιρασμού φωτογραφιών αλλά και βίντεο, με τους χρήστες να έχουν ανεβάσει περισσότερες από 8 δισ. φωτογραφίες στην υπηρεσία.

Με σκοπό να κάνει το Flickr «και πάλι φοβερό», η Yahoo προχώρησε σε πλήρη ανασχεδιασμό της υπηρεσίας δίνοντας πολύ μεγαλύτερη έμφαση στην εμφάνιση των φωτογραφιών σας αλλά και σε ένα σημαντικό δώρο προς κάθε χρήστη. Καταργώντας στην ουσία το συνδρομητικό πακέτο Flickr Pro που ίσχυε μέχρι σήμερα, κάθε μέλος του Flickr έχει στη διάθεση του εντελώς δωρεάν 1 ολόκληρο Terabyte για αποθήκευση των φωτογραφιών του στην πλήρη ή όποια άλλη ανάλυση αυτός επιθυμεί. Το συγκεκριμένο όριο είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από κάθε διαθέσιμη υπηρεσία αποθήκευσης δεδομένων και αντιστοιχεί σε 700.000 φωτογραφίες των 5mp ή 436.000 των 8mp κ.ο.κ

8759506948_57309cb942_z.jpg

 

Για όσους δεν επιθυμούν την εμφάνιση διαφημίσεων, το Flickr προσφέρει τη δυνατότητα αυτή μέσω συνδρομητικού πακέτου με κόστος $49.99 το χρόνο ενώ όσοι θέλουν να διπλασιάσουν το διαθέσιμο χώρο στα 2TB, θα πρέπει να αποχωριστούν $500.

Παράλληλα η Yahoo ανακοίνωσε τη νέα έκδοση της εφαρμογής του Flickr για Android η οποία έχει και αυτή ανασχεδιαστεί πλήρως και επιτρέπει το εύκολο ανέβασμα των φωτογραφιών από το smartphone σας στην υπηρεσία.

 

Link.png Site: flickr.com

Link.png Site: blog.flickr.com

File.png Download: ']Flickr για iPhone | Android | Windows Phone


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες τώρα , πολύ συναμική εισοδος με την καινούρια αγορα!! μπράβο, αν και δεν το χρησιμποποιώ θα έιναι πολύ καλά τα νέα για τους ηδη χρήστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπάει το νέο flickr... πάνω που είχα αρχίσει να αγχώνομαι με τον αριθμό των φωτογραφιών που αφαίρεσε αυτή την έγνοια... 

 

Επίσης, η νέα παρουσίαση των φωτογραφιών είναι εξαιρετική και συναγωνίζεται πια αυτή του 500px.. συν την μεγαλύτερη community του flickr...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το flickr να δίνει ένα Terabyte σε οποιαδήποτε ανάλυση, συμπιέζει όμως υποχρεωτικά τις φωτογραφίες σε  lossy  jpeg. Δηλαδή ότι χειρότερο για την ποιότητα της φωτογραφίας και σίγουρα όχι για αποθήκευση. Δείτε λινκ για λεπτομέρειες

http://www.flickr.com/help/photos/

 

Ναι μεν δέχεται lossless Tiff και Png αλλά τα μετατρέπει και αποθηκεύει σε lossy Jpeg. Δηλαδή χαιρετίσματα. 

 

Προτιμώ το Picasa της Google που δέχεται όλα τα φορμάτ εικόνας. Η απεικόνιση είναι σε jpeg αλλά μπορείς να καταβάσεις την φωτογραφία ή το άλμπουμ στην αρχική lossles  μορφή και ποιότητα. Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκαν δωρεάν  15 Gbyte από 5 στο picasa. Επιπλέον σε αναλύσεις έως 2048 υπάρχει απεριόριστος αριθμός φωτογραφιών ακόμα σε Raw, Tiff ή PNG format, αρκεί να γραφτείς στο google +. 

 

Προσωπικά μετατρέπω της RAW φωτογραφίες μου από την SLR σε lossless PNG format. Τις ανεβάζω στο picasa σε 2048 pixel χωρίς επιβάρυνση στην συνολική χωρητικότητα ή σε μεγαλύτερη ανάλυση. 

 

Γενικά το jpeg το έχω σιχτιρίσει. Για επεξεργασία εικόνας είναι χάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και είμαστε και εμείς οι απλοί users με το αρχείο φωτογραφιών μας, που δεν μας χαλάει και 100gb να μας δώσει.

 

:3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με όλα αυτά τα GB χώρου που δίνει ο καθένας (50 το box, 25 το skydrive, 50 ο dot.com και τώρα αυτό το 1 ΤΒ) αγχώνομαι για το πότε ξαφνικά θα πει κάποιος sorry κλείσαμε και ξαφνικά παπαλα όλες οι φωτογραφίες.

Θα μου πεις ναι το ξέρω, κράτα τις και τοπικά, ΟΚ, αλλα το κάνουν όλοι;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το flickr να δίνει ένα Terabyte σε οποιαδήποτε ανάλυση, συμπιέζει όμως υποχρεωτικά τις φωτογραφίες σε lossy jpeg. Δηλαδή ότι χειρότερο για την ποιότητα της φωτογραφίας και σίγουρα όχι για αποθήκευση. Δείτε λινκ για λεπτομέρειες

http://www.flickr.com/help/photos/

 

Ναι μεν δέχεται lossless Tiff και Png αλλά τα μετατρέπει και αποθηκεύει σε lossy Jpeg. Δηλαδή χαιρετίσματα.

 

Προτιμώ το Picasa της Google που δέχεται όλα τα φορμάτ εικόνας. Η απεικόνιση είναι σε jpeg αλλά μπορείς να καταβάσεις την φωτογραφία ή το άλμπουμ στην αρχική lossles μορφή και ποιότητα. Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκαν δωρεάν 15 Gbyte από 5 στο picasa. Επιπλέον σε αναλύσεις έως 2048 υπάρχει απεριόριστος αριθμός φωτογραφιών ακόμα σε Raw, Tiff ή PNG format, αρκεί να γραφτείς στο google +.

 

Προσωπικά μετατρέπω της RAW φωτογραφίες μου από την SLR σε lossless PNG format. Τις ανεβάζω στο picasa σε 2048 pixel χωρίς επιβάρυνση στην συνολική χωρητικότητα ή σε μεγαλύτερη ανάλυση.

 

Γενικά το jpeg το έχω σιχτιρίσει. Για επεξεργασία εικόνας είναι χάλια.

 

Εγω δεν βρηκα κατι..που το λεει αυτο για το lossy jpeg? Εκτος αν εννοεις το jpeg γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παγίδα πoια ειναι ? σου λεει 1ΤΒ και λες wooow αλλα για να ανεβαζεις μονο φωτος σε jpg που θα αυτοσυμπιεζονται σε μερικα kb. Στην πραξη δε προκειται να φτασεις ουτε το GB ετσι.

 

Για αυτο και λεει "για να διπλασιάσουν το διαθέσιμο χώρο στα 2TB, θα πρέπει να αποχωριστούν $500" Αυτο ειναι το πραγματικο κοστος για αυτους αρα 250$ το ΤΒ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...