Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί δεν κάνεις αναζήτηση με βάση το ΚΑΥΑΣ;

 

Για να δούμε τι  θα γίνει και απο βδομάδα με τις θέσεις στον τουρισμό!

Αν και για εκεί το ίδιο χλωμό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου έδωσαν ΚΑΥΑΣ που ξεκινάει απο YU και βλεπω μονο ΥS οποτε λε πουλέ?

 

Με YS ξεκινάν των μεταδευτεροβάθμιων. Μπες: http://voucher.gov.gr/program-group/action/pid/6/paction/results

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άλλη κοροϊδία είναι που με πήραν τηλέφωνο πριν καιρό από το ΚΕΚ Ρέντη (έτσι μου είπαν) για να με ρωτήσουν αν γνωρίζω το πρόγραμμα και θέλω να κάνω τα χαρτιά μου. 

 

Τους λέω την έχω κάνει online.

 

Μετά μου λέει πως θα κάνουμε μαζί τα μαθήματα (χωρίς να διευκρινίζει ειδικότητα κλπ) 

 

Ε ναι του λέω, αν με επιλέξουν. 

 

Χαρά εγώ στην αρχή , μα και να με πάρουν τηλέφωνο. Όπως θα έκαναν προφανώς και με άλλο κόσμο. 

 

Και πέφτω σήμερα πάνω σε αυτό το άρθρο : 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=513945

 

Το οποίο με λίγα λόγια λέει ότι σε χειραγωγούν έτσι ώστε να πας σε συγκεκριμένα ΚΕΚ γιατί αυτά τα λαμόγια έχουν κέρδος απ το πόσους ανέργους θα απασχολήσουν. 

 

 

Αυτό είναι παραβίαση βέβαια, γιατί ο κάθε ενδιαφερόμενος είναι ελεύθερος να επιλέξει σε τι ειδικότητα θέλει και σε ποιον φορέα. 

 

Προσέξτε το όσοι θα πάτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Εχω κανει την αιτηση για το 2ο προγραμμα για τον τουρισμο. Το θεμα ειναι οτι εγω εχω καρτα ανεργιας αλλα ειμαι ακομα φοιτητης. Για την ακριβεια , ο υπαλληλος του οαεδ, δεν με ρωτησε καν αν ειμαι φοιτητης η οχι, απλα τη εκπαιδευση εχω τελειωσει και του ειπα δευτεροβαθμια , που ειναι το λογικο. Στην περιπτωση που με παρουν στο προγραμμα, και με καλεσουν για καποια συνεντευξη, να κρυψω το οτι ειμαι ακομα στη σχολη, ή  να το αφησω στο βιογραφικο για να ειναι γεματο? Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να με διωξουν? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Εχω κανει την αιτηση για το 2ο προγραμμα για τον τουρισμο. Το θεμα ειναι οτι εγω εχω καρτα ανεργιας αλλα ειμαι ακομα φοιτητης. Για την ακριβεια , ο υπαλληλος του οαεδ, δεν με ρωτησε καν αν ειμαι φοιτητης η οχι, απλα τη εκπαιδευση εχω τελειωσει και του ειπα δευτεροβαθμια , που ειναι το λογικο. Στην περιπτωση που με παρουν στο προγραμμα, και με καλεσουν για καποια συνεντευξη, να κρυψω το οτι ειμαι ακομα στη σχολη, ή  να το αφησω στο βιογραφικο για να ειναι γεματο? Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να με διωξουν? Ευχαριστω.

 

Ναι υπαρχει το λεει και στους ορους μεσα που ειχα διαβασει πριν κανω την αιτηση οτι αμα τους δωσεις ψευτικα στοιχεια μπορουν να σε διαγραψουν. Ο εργοδοτης που θα πας αμα δει ψευτιες δηλαδη ενημερωνει τον οαεδ και σε διαγραφουν αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πιστευεις απο τους 20000 με πτυχιουχους που πηραν στο πρωτο προγραμμα, δεν ειναι κανεις φοιτητης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άλλη κοροϊδία είναι που με πήραν τηλέφωνο πριν καιρό από το ΚΕΚ Ρέντη (έτσι μου είπαν) για να με ρωτήσουν αν γνωρίζω το πρόγραμμα και θέλω να κάνω τα χαρτιά μου. 

 

Τους λέω την έχω κάνει online.

 

Μετά μου λέει πως θα κάνουμε μαζί τα μαθήματα (χωρίς να διευκρινίζει ειδικότητα κλπ) 

 

Ε ναι του λέω, αν με επιλέξουν. 

 

Χαρά εγώ στην αρχή , μα και να με πάρουν τηλέφωνο. Όπως θα έκαναν προφανώς και με άλλο κόσμο. 

 

Και πέφτω σήμερα πάνω σε αυτό το άρθρο : 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=513945

 

Το οποίο με λίγα λόγια λέει ότι σε χειραγωγούν έτσι ώστε να πας σε συγκεκριμένα ΚΕΚ γιατί αυτά τα λαμόγια έχουν κέρδος απ το πόσους ανέργους θα απασχολήσουν. 

 

 

Αυτό είναι παραβίαση βέβαια, γιατί ο κάθε ενδιαφερόμενος είναι ελεύθερος να επιλέξει σε τι ειδικότητα θέλει και σε ποιον φορέα. 

 

Προσέξτε το όσοι θα πάτε. 

 

Μεγαλε .. ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας αλλα τηλεφωνο απο επιχειρηση για να δουλεψει παιρνουνε μονο τον Gates και τον παρακαλανε αχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Εχω κανει την αιτηση για το 2ο προγραμμα για τον τουρισμο. Το θεμα ειναι οτι εγω εχω καρτα ανεργιας αλλα ειμαι ακομα φοιτητης. Για την ακριβεια , ο υπαλληλος του οαεδ, δεν με ρωτησε καν αν ειμαι φοιτητης η οχι, απλα τη εκπαιδευση εχω τελειωσει και του ειπα δευτεροβαθμια , που ειναι το λογικο. Στην περιπτωση που με παρουν στο προγραμμα, και με καλεσουν για καποια συνεντευξη, να κρυψω το οτι ειμαι ακομα στη σχολη, ή  να το αφησω στο βιογραφικο για να ειναι γεματο? Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να με διωξουν? Ευχαριστω.

 

Δηλαδη πιστευεις απο τους 20000 με πτυχιουχους που πηραν στο πρωτο προγραμμα, δεν ειναι κανεις φοιτητης? 

Ναι και λες εσυ οτι το καθε ΚΕΚ θα θελει να χασει πελατη! Σιγα μη το πουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και λες εσυ οτι το καθε ΚΕΚ θα θελει να χασει πελατη! Σιγα μη ττο πουν!

 

Καλα προφανως απο το ΚΕΚ δεν θα πουν τιποτα, το θεμα ειναι μετα με την συνεντευξη στον εργοδοτη. Βεβαια παντα υπαρχει και η λυση να βγει η σχολη απο το βιογραφικο - απλα μετα η θεση που θα βρεις λογω προσοντων θα ειναι χαμηλοτερη. Οχι οτι εχει σημασια γιατι ο μισθος παραμενει ο ιδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα προφανως απο το ΚΕΚ δεν θα πουν τιποτα, το θεμα ειναι μετα με την συνεντευξη στον εργοδοτη. Βεβαια παντα υπαρχει και η λυση να βγει η σχολη απο το βιογραφικο - απλα μετα η θεση που θα βρεις λογω προσοντων θα ειναι χαμηλοτερη. Οχι οτι εχει σημασια γιατι ο μισθος παραμενει ο ιδιος.

 

Εμενα δεν θα μου εκανες καλη εντυπωση... θα ελεγα για κάποιον που θα ξηγιόταν ετσι μας ηρθε ο ψευτης το λαμογιο να μας κοροιδεψει.... προτιμω εναν πιο σωστο.

 

Απλα τα πραγματα. Οταν λες ψέμματα τι αποριες έχεις? μηπως δεν σε θεωρήσουν ψευτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι απαγορευουν σε φοιτητες  χωρις δουλεια να εχουν καρτα ανεργιας, και το οτι αφου σε παρουν σε τετοιο προγραμμα συνεχιζεις να ανανεωνεις την καρτα ανεργιας, μονο και μονο για να μην μπεις στο ταμειο, αυτο σε φαινεται σωστο δλδ? 

 

ps 1 προσεχε με λεξεις 'ψευτης'  'λαμογιο' , δεν ειμαστε και φιλοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ps 1 προσεχε με λεξεις 'ψευτης'  'λαμογιο' , δεν ειμαστε και φιλοι..

 

Ρε με δουλευεις? :P  τι να προσεξω? ειπα εγω οτι ειμαστε φιλοι? εσυ δεν παραδεχτηκες μονος σου οτι εχεις σκοπο να το κρυψεις? δηλαδη να πεις ψεμματα ? ναί ή οχι?

 

Εκει που ο υπαλληλος σε ρωτησε τι εκπαιδευση εχεις τελειωσει επρεπε να του πεις οτι εισαι ακομα φοιτητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλε .. ευχαριστουμε που το μοιραζεσαι μαζι μας αλλα τηλεφωνο απο επιχειρηση για να δουλεψει παιρνουνε μονο τον Gates και τον παρακαλανε αχαχαχαχαχα

Φίλε....άσε...απελπισία. Είμαι 2 χρόνια άνεργος (αυτός ο στρατός με κατέστρεψε) και είχα μια ελπίδα μπας και πάω να δουλέψω αλλά τρίχες...

 

δεν υπάρχει τίποτα....τζάπα πτυχία, τζάπα όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε....άσε...απελπισία. Είμαι 2 χρόνια άνεργος (αυτός ο στρατός με κατέστρεψε) και είχα μια ελπίδα μπας και πάω να δουλέψω αλλά τρίχες...

 

δεν υπάρχει τίποτα....τζάπα πτυχία, τζάπα όλα. 

 

ΣΤο εξωτερικο εψαξες? Καλα ουτε εμενα με πηραν σε αυτο το προγραμμα... θα πρεπει να εισαι 2-3 χρονια ανεργος τελειως και να μην εχει εισοδημα και η οικογενεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...