Προς το περιεχόμενο

1080p Gaming PC | 1.000 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην όμορφη παρέα.

 

Είμαι ο ίδιος που είχε ποστάρει αυτό: http://www.insomnia.gr/topic/470919-gaming-pc-800-euro/

 

Δυστυχώς δεν έλαχε να προχωρήσει η αγορά, καθώς μέρος του budget διατέθηκε προς κάλυψη έκτακτων εξόδων.

 

Τώρα, με τις υποχρεώσεις καλυμμένες, ξαναμπήκαν στην άκρη λεφτά και πλέον το budget είναι στα 1.000+-.

 

Τότε που μου προτάθηκαν κάποιες συνθέσεις, είχα κατασταλάξει σε αυτή του Δεινόσαυρου με i5. Με τις εξελίξεις να τρέχουν και το socket να οδεύει προς απόσυρση, σκεφτόμουν να δοκιμάσω μια AMD λύση.

 

Διαβάζοντας αρκετές από τις προτάσεις μελών σε αντίστοιχα θέματα, που κινούνται στο budget μου, έφτασα σε μια σύνθεση την οποία και παραθέτω.

 

post-251007-0-40861400-1369213215_thumb.jpg

 

+ αυτόν τον HDD: http://visionstudio.gr/prodsmallinfo.asp?id=31529&cat=6

 

Η παραγγελία θα προχωρήσει άμεσα (για να μην δωθεί ευκαιρία να κάνω πίσω ξανά).

 

Η γνώμη σας και τυχόν διορθώσεις άκρως απαραίτητες και επιθυμητές!

 

- Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα ετοιμο Turbo-X, θα κανεις και γυμναστικουλα, καθε τοσο στο service θα τρεχεις :D

 

 

Στον SSD τι σκεφτεσε να περασεις? Κοιτα αν ειναι στις δυνατοτητες σου να στριμωξεις καμια 7970 μεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα ετοιμο Turbo-X, θα κανεις και γυμναστικουλα, καθε τοσο στο service θα τρεχεις :D

 

 

Στον SSD τι σκεφτεσε να περασεις? Κοιτα αν ειναι στις δυνατοτητες σου να στριμωξεις καμια 7970 μεσα.

 

Merci, δε θα πάρω!

 

Στον SSD τυπικά Windows, games και κάνα photoshop;

 

edit:

 

Για 7970 ειπώθηκε στο πρώτο post που έκανα πριν μήνες, ότι μάλλον είναι overkill για τις ανάγκες μου. Να συμπληρώσω σε αυτό το σημείο ότι και να "ρίξω" γραφικά για κάποιο πολύ απαιτητικό game (τωρινό ή μελλοντικό) δε με καίει ιδιαίτερα - έχω να αγοράσω pc από το 2004 (και εκείνο τα τίναξε πρόωρα). Τον τελευταίο καιρό δουλειά και gaming γίνονται σε φόλες laptop 4-5ετίας, οπότε με την επικείμενη αγορά θα δω τεράστια αλλαγή ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 60 λεπτά/giga, είναι καλή ευκαιρία ο ssd. Στα υπόλοιπα είμαι 100% σύμφωνος..πλην της gpu.

Σε 2-3 εβδομάδες εικάζεται οτι θα παρουσιαστεί η 760ti (rebrand της 670) στο εύρος των 300ε και θα παιχτεί κόντρα ειδικά με τις 7950. Βέβαια η saphire vapor-x θεωρείται πολύ καλή υλοποίηση σε αντίθεση με τις 760ti που κατα πάσα πιθανότητα σε αυτή τη τιμή, θα ξεκινάνε οι reference. Oπότε τίθεται το ερώτημα καλύτερες επιδόσεις vs καλή υλοποίηση με οτι αυτό συνεπάγεται απο θόρυβο/θερμοκρασίες και δυνατότητα overclock. Πάντως οτι και να πάρεις, σε σχέση με laptop πενταετίας, θα είναι η μέρα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 60 λεπτά/giga, είναι καλή ευκαιρία ο ssd. Στα υπόλοιπα είμαι 100% σύμφωνος..πλην της gpu.

Σε 2-3 εβδομάδες εικάζεται οτι θα παρουσιαστεί η 760ti (rebrand της 670) στο εύρος των 300ε και θα παιχτεί κόντρα ειδικά με την 7950. Βέβαια η saphire vapor-x θεωρείται πολύ καλή υλοποίηση σε αντίθεση με τις 760ti που κατα πάσα πιθανότητα σε αυτή τη τιμή, θα ξεκινάνε οι reference. Oπότε τίθεται το ερώτημα καλύτερες επιδόσεις vs καλή υλοποίηση με οτι αυτό συνεπάγεται απο θόρυβο/θερμοκρασίες και δυνατότητα overclock. Πάντως οτι και να πάρεις, σε σχέση με laptop πενταετίας, θα είναι η μέρα με τη νύχτα.

 

Thx Trek.

 

Απ' όσο καταλαβαίνω, με τον FX6300, την vapor-x και το επιλεγμένο τροφοδοτικό είμαι ok όσον αφορά το O/C, σωστά; Όποτε, το προχωράω και δε στέκομαι σε εικασίες και περαιτέρω αναβολή γιατί θα πέσω σε λούπα και δε θα αγοράσω τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα..σε καταλαβαίνω. Τώρα που τά χεις, δώστα. Σε 2-3 εβδομάδες ποιος ξέρει τι θα παρουσιαστεί απο άλλες υποχρεώσεις.

Μια χαρά είσαι με το υπόλοιπο hardware..μην ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...