Προς το περιεχόμενο

Nikon D3200 vs Nikon D5100 vs CANON EOS 600D vs SONY A57


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ καιρος να αφησω την Olympus Ε-420 που εχω στην ακρη και να παρω κατι καλυτερο.

 

Το ζητημα ειναι ποια απο τις παραπανω (3200/5100/600D/Α57) ειναι η καλυτερη ?

Καλως η κακως εχω να ασχοληθω με φωτογραφικες απο τοτε που ειχα παρει την Ε-420 οποτε ελπιζω καποιοι εδω να μην τα εχουν παρατησει οπως εγω :)

 

Φυσικα δεν χρειαζομαι εξτρα φακους, με τους μαμα θα παρω οποια παρω οποτε μην αρχισετε για αυτο το θεμα (για την χρηση που την θελω και ο μαμα φακος ειναι υπερ αρκετος).

 

Ευχαριστω για τυχον απαντησεις :)

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δουλευω την 5100 και την α55,προγονο της α57.σε ποιοτητα υπο νορμαλ φωτισμο, ολες ειναι ισαξιες με μικρες διαφορες.στα νυχτερινα η 5100 δινει 1-2 στοπ πλεονεκτημα ξεκαθαρα απο τις slt sony οπως ειναι η α57.λογικα και η 3200 ειναι τουλαχιστον το ιδιο καλη με την 5100.αλλα οταν θελεις γρηγορη ριπη για να πιασεις μια σκηνη σε γρηγορα θεματα οι σονυ ειναι αλλου,12 fps (nikon 4 fps).το ιδιο και στο live view,sto opoio oi sony δεν πιανονται.δλδ ειτε σε live view ειτε απο το σκοπευτρο,οι σονυ δεν εχουν διαφορα.πυροβολανε κανονικα.στις νικον ειναι εκνευριστικο to live view σε σημειο να μην θελω να το δουλευω.οι νικον εχουν μεγαλη αυτονομια μπαταριας ,σχεδον διπλασια,γραφουν περισοτερη ωρα βιντεο,ενω η σονυ θερμαινεται και σταματαει στο 10λεπτο.οι σονυ γραφουν πανοραμα,εχουν gps για geotagging.οι νικον εχουν 2 χρονια εγγυηση(σονυ 1 χρονο).η 3200 δεν εχει σπαστη οθονη.

για την κανον δεν γραφω γιατι δεν δουλεψα ποτε για διαστημα ικανο να την τσεκαρω.

 

αυτο το εκλεψα απο το δπγρ και λεει οτι τα πολλα μεγαπιξελ της 3200 θελουν καλο φακο για να τα εκμεταλευτεις,γιαυτο την κατατασω στην ιδια ποιοτητα με την 5100,αφου θα την δουλεψεις με τον κιτ φακο......

 

"Αν ο φακός δεν μπορεί να παράγει 300-400llpm (πράγμα σπάνιο και πανάκριβο σε εμπορικό φακό), η μισή ανάλυση μιας κάμερας 25mp πάει περίπατο. Βγαίνει δηλαδή μια μεγεθυμένη θολούρα, είναι το ίδιο με το να πάρεις μια φωτογραφία απο μιά μηχανή 12mp και να της αυξήσεις το μέγεθος στο φοτοσοπ. Πάνω από τα 12-15mp αρχίζουν να απαιτούνται ιδανικές εργαστηριακές συνθήκες λήψης, με πανάκριβους εξωτικούς Γερμανικούς φακούς για να δεις ορατή διαφορά."

Επεξ/σία από LOULATRANS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το Live view της 5100 ειναι ΓΤΠΚ... πραγματικα απαραδεκτο. οσο καλα τα παει με viewfinder, αλλο τοσο χαλια με το Live view. δεν ξερω τι κανανε λαθος...

 

επισης με το live view η μπαταρια ξεζουμιζεται ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ. κι αμα ξεχασεις κατα λαθος και κανα continuous auto-focus με face recognition, εκει να δεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν με ενδιαφερουν τοσο τα MP οσο τα χαρακτηριστικα. Ακομα και 16MP ειναι παρα πολλα πιστευω, το θεμα ειναι ποια τα παει καλυτερα πχ με υπερβολικο φως, αυτο ειναι κατι που με ενδιαφερει παρα πολυ οπως και η εγγραφη βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την μέγιστη ταχύτητα του κλείστρου, τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετοπίζει η μηχανή σου θα είναι θέμα φακού και όχι μηχανής. Μπορείς όμως πάντα, με κατάλληλη επιλογή συστήματος ND φίλτρων, να κόψεις περιττό φως. Μπορεί να βάλεις καλα παρασολείγ για να κόψεις flare. Και γιατο χαμηλό φως, βέβαια, ο φακός παίζει σοβαρό ρόλο, αλλά από ένα σημείο και πέραμ τα υψιλά ISO ή θα είναι καλά ή δεν θα είναι. Την πραγματική έλλειψη φωτός, στα επίπεδα μηχανών που αναφέρεσαι, το σώζεις μόνο με φλας και αυτό, πάλι, με την εισαγωγή ενός πιο στημμένου/ψεύτικου ύφους στην φωτογραφία.

 

Κοντός ψαλμός: Στα xαμηλά ISO, όλες, από ένα σημείο και πέρα, τα πάνε αρκετά καλά. Και αν σου περισσεύει το φως, το κόβεις με σχετική άνεση. Τα υψηλά ISO και οι ελλείψεις φωτός είναι που πρέπει να σε αγχώνουν, (κατά την άποψή μου).

 

Πάντως, για video, και η 600d είναι εξαιρετική. Στην επιλογή βέβαια, παίζει και σχετικά σοβαρό ρόλο και η τιμή που τις βρίσκεις τις μηχανές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπου στα ιδια κυμαινονται οποτε αυτο δεν ειναι θεμα.

 

Δλδ αν καποιος εχει ενα παγκο με αφθονο φως ποια ειναι καλυτερη ?>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η 3200 εχει ολα τα μειον της 5100 και μερικα ακομα οπως σπαστη οθονη,

σε αυτο το συγκριτικο,βλεπω την σονυ να εχει την μεγαλη μπαταρια,οποτε απο αυτονομια ειναι ιδια με την 5100

 

http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=sony_slta57&products=nikon_d3200&products=nikon_d5100&sortDir=ascending

 

δεν βλεπω αν η 3200 εχει hdr .ειναι το ιδιο αργη με την 5100 στο live view.δεν θα κοιτουσα την 3200,γιατι δεν εχει την οθονη.αν δεν γραφεις πολλα νυχτερινα,παρε οποιαν βρεις φθηνοτερη.αν γραφεις στημενα θεματα,παρε την 5100.αν γραφεις δραση,παρε την α57.εγω θα επαιρνα την α57 γιατι ειναι μικρη η διαφορα στον θορυβο στα ψηλα iso.στα χαμηλα ειναι ισαξια αν οχι καλυτερη απο την 5100.και ειναι και τρελο γκατζετονι...

 

εβαλα και την κανον και την βγαζει καλυτερη απο τις νικον,αλλα δεν ξερω να σου πω για κανον.

 

 

http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=canon_eos600d&products=sony_slta57&products=nikon_d3200&products=nikon_d5100&sortDir=ascending

Επεξ/σία από LOULATRANS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το embedded HDR mode δε νομιζω να αποτελει σημειο κλειδι για να επιλεξεις μια ψηφιακη. το εχω δοκιμασει στην 5100 και δεν κανει τοσο καλη δουλεια. βεβαια κι εγω ακομη ειμαι noob στο hdr γενικα, οποτε ισως κατι κανω λαθος.

 

παντως αν θες hdr καλυτερα να το κανεις με χερατα με 3 exposures (1 over exposed, 1 underexposed και 1 right exposed) με καποιο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θελω μια φωτογραφικη που να τραβαει πολυ καλες εικονες σε αυθονο φως (τεχνιτο) και χωρις να μπλεδιζει/κιτρινιζει το φως κλπ κλπ κλπ (κατι που κανει η Ε-420 που εχω τωρα και ας εχω παιξει 100 φορες με οτι ρυθμισεις εχει)

 

Απο εκει και περα ναι παιζει να την χρησιμοποιησω και για γενικου τυπου φωτος αλλα τπτ επαγγελματικο.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φυσικα δεν χρειαζομαι εξτρα φακους, με τους μαμα θα παρω οποια παρω οποτε μην αρχισετε για αυτο το θεμα (για την χρηση που την θελω και ο μαμα φακος ειναι υπερ αρκετος).

Καμία από τις παραπάνω αν δεν χρειάζεσαι φακούς, Fuji X20 και θα εισαι υπερευχαριστημένος και χωρίς να κουβαλάς και βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραβάς raw και έχεις φωτισμένο ομοιόμορφα ολο το θέμα και έχεις τέτοιο πρόβλημα που δεν διορθώνεται με βασική επεξεργασία?

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...