Προς το περιεχόμενο

Nikon D3200 vs Nikon D5100 vs CANON EOS 600D vs SONY A57


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς χρησιμοποιεί μιξντ φώτα κι η μηχανή πετυχαίνει πότε το ζεστό WB και του τα βγάζει μπλε και πότε το ψυχρό και του τα βγάζει κίτρινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς χρησιμοποιεί μιξντ φώτα κι η μηχανή πετυχαίνει πότε το ζεστό WB και του τα βγάζει μπλε και πότε το ψυχρό και του τα βγάζει κίτρινα.

 

Χρησιμοποιω 6 τετοιες λαμπες και 4 αλλες μικροτερες παλι ομως cool.

 

http://energeticlighting.eu/en/catalog/lamps/cfli-spiral/mega-85w

 

Βεβαια πριν 3 χρονια που τις πηρα ηταν η Cool εκδοση κοντα στα 5000k (αποτι βλεπω πλεον εχουν μονο 2700k).

 

Δυστυχως η Ε-420 μια μπλεδιζει τα παντα, μια τα κιτρινιζει και μια βγαζει μια πρασινιλα οποτε ειδικα αν δουλεψω με ασπρο υλικο στο ασπρο background τα πραγματα ειναι χαλια (και δεν μπορω να εχω 2 διαφορετικους παγκους εναν ασπρο και εναν μαυρο).

 

Οποτε ψαχνω κατι καλυτερο σαν μηχανη που εστω να μην πρεπει να επεξεργαστω την εικονα τοσο πολυ στο τελος.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και βγάζει. Βγάζει και μια σειρά από άπαιχτους σταθερής εστιακής απόστασης φακούς και μια απίστευτη αναδρομική συμβατότητα μέχρι την αρχή του χρόνου με τους παλιούς της φακούς.

 

Νομίζω ότι η αντίστοιχη αυτή τη στιγμή είναι η Link.png Site: http://www.dpreview.com/reviews/pentax-k-30/">K-30 . Απλά δεν ξέρω σε επίπεδο τιμής τί παίζει ακριβώς (δηλαδή το από που μπορείς/θέλεις να τα πάρεις καθορίζει και τις διαφορές στις τιμές). Αγαπάμε Pentax. Συστήνω το review. Αν σου κάνει μ'αυτά που διαβάζεις, και εγώ από πολυετή εμπειρία μπορώ να σου συστήσω την Pentax σχετικά ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α ρε MiJKa και εσύ κολλημένος με την Pentax;;; Εγώ ξεκίνησα πριν κάποιες δεκαετίες με μια φιλμάτη Asahi και αρχές 2000 πήρα μια 645ΝΙΙ. Μηχανάρα! Και αυτόματη εστίαση παρακαλώ!

 

Τα χρόνια πέρασαν, μπήκαμε στις ψηφιακές και ύστερα από μία απιστία μου (550D), επέστρεψα στην Pentax. K-5 II. Τα λόγια είναι περιττά. Χαίρεσαι να τη χρησιμοποιείς. Ποιότητα κατασκευής 10/10. Εργονομία 10/10. Και είναι και φορτωμένη με δυνατότητες που συναντάς μόνο σε ακριβότερες Canon και Nikon.

Επεξ/σία από jsiskos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε MiJKa και εσύ κολλημένος με την Pentax;;; Εγώ ξεκίνησα πριν κάποιες δεκαετίες με μια φιλμάτη Asahi και αρχές 2000 πήρα μια 645ΝΙΙ. Μηχανάρα! Και αυτόματη εστίαση παρακαλώ!

 

Τα χρόνια πέρασαν, μπήκαμε στις ψηφιακές και ύστερα από μία απιστία μου (550D), επέστρεψα στην Pentax. K-5 II. Τα λόγια είναι περιττά. Χαίρεσαι να τη χρησιμοποιείς. Ποιότητα κατασκευής 10/10. Εργονομία 10/10. Και είναι και φορτωμένη με δυνατότητες που συναντάς μόνο σε ακριβότερες Canon και Nikon.

 

Διαβασα την παρουσιαση που προτεινε ο MiJKa αλλα απο τα αποτελεσματα δεν νομιζω πως η Κ30 ειναι καμια φοβερη μηχανη, σιγουρα οχι για τα 650ε που κοστιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Pentax είναι περίεργη φάρα μηχανών. Αν κολλήσεις, κόλλησες. Και, αντικειμενικά, τα reviews τους δεν είναι ποτέ τόσο ξεκάθαρα όσο αντίστοιχα των Nikon και Canon. Ειλικρινά, δεν ξέρω γιατί.

 

Προσωπικά, τώρα και εγώ είμαι στην παραστράτηση του jsiskos. Με μια 550D στις εξορμήσεις και δουλιές. Αλλά και εγώ είχα δουλέψει με μια K1000, μετά μια ΜΖ-7 και στην ψηφιακή εποχή με μια *istDS. Έπρεπε να αρχίσει να παίζει ρόλο και ο παράγοντας του video στην καθημερινότητα για να βρω μηχανή που με έκανε να αλλάξω (πρόσφατα) το μοντέλο των 6.2mpixel της Pentax.

 

Για να είμαστε ειλικρινείς όμως, έχει αρκετά θετικά που μπορεί να μην φαίνονται εκ πρώτης όψεως. Λίγματος χάριν, το μέγεθος του viewfinder, τα 6fps η στεγανότητα (που αντίστοιχα, για παράδειγμα, στην Canon, ξεκινάει από την 7D και είναι αρκετά πιο ακριβή από τα 650 της Κ-30. Επίσης, εξαιρετικό δωράκι της Pentax, ο σταθεροποιητής είναι μέρος του σώματος. Κούμποσε πάνω των φακό της τριανταετίας και απολαμβάνεις τα αγαθά που οι υπόλοιποι πληρώνουν πριμ για να έχουν σε τελευταίων γενεών φακούς. Πρακτικά, τα μειονεκτήματά της βρίσκονται στον τομέα του video συγκριτικά με τους οδηγούς της κατηγορίς του. Αν είναι βασικός σκοπός το video, τότε πάσο. Αν είναι κάτι που θες επίσης, θα σε συμβούλευα να την ξανακοιτάξεις, γιατί όσον αφορά τα υπόλοιπα της σταθερής εικόνας, φαίνεται μάλλον να ψιλοπατάει τον συναγωνισμό ή/και να συναγωνίζεται την prosumer κατηγορία (D7000 κλπ).

 

Το ότι δεν την έχει και η κουτσή Μαρία δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει τα 650 ευρώ που ζητάνε για αυτήν.

 

(Να ξαναπώ βέβαια, ότι, ενώ ήμουνα με μια Pentax στο χέρι για τουλάχιστον 10-15 χρόνια, οι ανάγκες της εποχής με έστρεψαν στην Canon. Δεν το έχω μετανοιώσει αλλά δεν έχω πάψει να σέβομαι ή να ξέρω τι προσφέρει η Pentax. Οι εκάστοτε ανάγκες και ικανότητες καθορίζουν το που κινούμαστε κάθε στιγμή! :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα ειναι πως εγω δεν θα κατσω να ασχοληθω με περιεργες ρυθμισεις κλπ κλπ κλπ.....Οποτε γιαυτο οι περισσοτεροι μου προτειναν η την 3200 η την Α57 (για τις SONY τελευταια εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια).

Επισης οπως ειπα δεν θα αλλαξω φακους, οτι εχει στο πακετο (τωρα αν παρω κανεναν καλυτερο καθαρα για θεμα μεγαλου ζουμ μετα απο πολυυυ καιρο αυτο δεν το ξερω).

Καλυτερη "αντιμετωπιση" αφθονου ασπρου/φωτος ποια εχει ? Η ολες πλεον ειναι το ιδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω όλες το ίδιο. Και απ' ότι ξέρω, και να μην το κάνει από μαμά, όλες πρέπει να έχουν ρυθμίσεις για custom white balance να την παλέψουν με το δικό σου, ειδικό μείγμα ψυχρών/οτιδήποτε φωτών σου.

 

Πάντως, μια πρόχειρη αναζήτηση στο φίλο μας τον Google διαφωνεί με τις επιδώσεις τις sony στο θέμα του white balance (με πρώτη ματιά). Δεν εμβάθυνα, αλλά είναι κάτι που ίσως να αξίζει να κοιτάξεις.

 

Από την άλλη μεριά, επιφέροντας μια εντυπωσιακή τούμπα στα προαναφερθέντα όλων, απ' τη στιγμή που δεν γουστάρεις να παίζεις με ατελείωτες ρυθμίσεις και δεν αποσκοπείς στο να παίξεις με κάτι πέρα από τον kit φακό για το προβλέψιμο μέλλον (ή και γενικότερα) έχεις κοιτάξει και το ενδεχόμενο να ΜΗΝ θεσ DSLR; Δηλαδή, η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Οι αισθητήρες σε πιο compact/απλές μηχανές έχουν εξελιχθεί και υπάρχουν αρκετές που είναι υπέρ του δέοντος ποιοτικές, χωρίς τα ντράβελα/μπλεξίματα της SLR. (Όχι τίποτα άλλο αλλά τη σήμερον ημέρα να γλιτώσεις κάνα φράγκο και καμιά ταλαιπορία άσκοπη... :/ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω όλες το ίδιο. Και απ' ότι ξέρω, και να μην το κάνει από μαμά, όλες πρέπει να έχουν ρυθμίσεις για custom white balance να την παλέψουν με το δικό σου, ειδικό μείγμα ψυχρών/οτιδήποτε φωτών σου.

 

Πάντως, μια πρόχειρη αναζήτηση στο φίλο μας τον Google διαφωνεί με τις επιδώσεις τις sony στο θέμα του white balance (με πρώτη ματιά). Δεν εμβάθυνα, αλλά είναι κάτι που ίσως να αξίζει να κοιτάξεις.

 

Από την άλλη μεριά, επιφέροντας μια εντυπωσιακή τούμπα στα προαναφερθέντα όλων, απ' τη στιγμή που δεν γουστάρεις να παίζεις με ατελείωτες ρυθμίσεις και δεν αποσκοπείς στο να παίξεις με κάτι πέρα από τον kit φακό για το προβλέψιμο μέλλον (ή και γενικότερα) έχεις κοιτάξει και το ενδεχόμενο να ΜΗΝ θεσ DSLR; Δηλαδή, η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Οι αισθητήρες σε πιο compact/απλές μηχανές έχουν εξελιχθεί και υπάρχουν αρκετές που είναι υπέρ του δέοντος ποιοτικές, χωρίς τα ντράβελα/μπλεξίματα της SLR. (Όχι τίποτα άλλο αλλά τη σήμερον ημέρα να γλιτώσεις κάνα φράγκο και καμιά ταλαιπορία άσκοπη... :/ )

 

Μπορει να μην παιζω με ρυθμισεις αλλα θελω τον ελεγχο του φακου που προσφερουν οι DLSR και επισης οπως ειπα πιο μετα μπορει να παρω καποιον για αρκετα μεγαλυτερο οπτικο ζουμ. Οσο για τις ρυθμισεις στο white balance δυστυχως η E-420 δεν την παλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις σταθερου χρωματος λαμπες,και ολες ιδιας θερμοκρασιας,καμια δεν το παλευει.θελους χειροκινητη ρυθμιση χρωματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν εχεις σταθερου χρωματος λαμπες,και ολες ιδιας θερμοκρασιας,καμια δεν το παλευει.θελους χειροκινητη ρυθμιση χρωματος

 

Ολες ειναι cool ιδιου χρωματος. Ασπρο προς ελαχιστα μπλε.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αν ακούστηκε (διαβάστηκε; τέλος πάντων...) περιφρονητικό ή προσβλητικό. Δεν ήταν σκοπός μου. Πάντως όλες πρέπει να είναι σε θέση αν όχι με auto WB τότε σίγουρα με ρυθμίσεις σώματος, να ανταπεξέλθουν σε φώτα ίδιας θερμοκρασίας.

 

Δεν ξέρω σε τι τιμές παίζουν τώρα πια αλλά μήπως θα σε συνέφερε να νοικιάσεις για μια μέρα τις μηχανές που σε ενδιαφέρουν να τις δοκιμάσεις; (Σε τελική αν είναι ακριβή η ενοικίαση, μπορείς να δοκιμάσεις και μόνο αυτή προς την οποία τείνεις ούτως ή άλλως. Αν σου κάνει καλώς, αλλιώς την επόμενη και πάει λέγοντας. Όλες πρέπει να είναι καλές, όμως, για τη δουλειά που τις θες. Λογικά, με την πρώτη δοκιμή, μάλλον απλά θα ησυχάσεις τις όποιες αμφιβολίες σου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...