Προς το περιεχόμενο

solar charger για κινητά


mouti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς ιδέα από αυτά;σε πόση περίπου ώρα σ σχέση με την πρίζα φορτίζουν το κινητό;καλοκαίρι στην θάλασσα δηλαδή θα με βολέψει;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λίγο μούφα βασικά τα solar charger θυμάμαι που το ειχε χρησιμοποιήσει καποια στιγμή και αν και έδειχνε οτι φόρτιζε για κανα 40λεπτο τελικό ειχε ανέβει μονο ενα κουτάκι καλα κρασιά δηλαδή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε full ήλιο το ειχε άνοιξε για λίγο και ισα ισα που ειχε φορτίσει τώρα δεν ξέρω μπορει να ηταν και φτηνιάρικο δεν τα εχω σε πολύ εκτίμηση αυτα πάντως :P

 

Edit : Sorry που άργησα να απαντήσω

Επεξ/σία από SPANK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ θα ήθελα ένα τέτοιο για το camping.

να φορτίζω κινητό, camera....

αν το έχω όλη μέρα στον ήλιο να φορτίζει και το βράδυ φορτίζω τις συσκευές δε θα έχω αποτέλεσμα.

δε βλέπω άτομα να λένε θετικά λόγια.

 

βρίσκω στο ebay κάτι φθηνά με 10€ και άλλα με 20€. έχει και κάτι με 5€ καλά αυτά ούτε τα κοιτάω.

αλλά αν πάρω κάτι σαν και αυτό, αυτό δε θα δουλέψει;

βλέπω και μερικά που  ρυθμίζεις και τα volts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα mini solar charger είναι απλά για να μην σβήσει το κινητό μην περιμένετε να έχουν κανένα φοβερό αποτέλεσμα.

Μονο με τα μεγάλα camping solar panel μπορείς να κανεις δουλειά αλλα αυτά είναι και ακριβά και δεν είναι φορητά.

Yπάρχουν και charger για τα κινητά που βάζεις επαναφορτιζομενες μπαταρίες αυτή είναι η καλύτερη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ποια άποψη λες ότι δε θα έχουν φοβερό αποτέλεσμα;

 

αργούν να φορτίσουν την εσωτερική μπαταρία

 

αργούν να φορτίσουν τη συσκευή;

 

κάτι άσχετο. έχω παρατηρήσει όταν όταν φορτίζω κινητό (έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά κινητά) μέσω usb υπολογιστή, η μπαταρία του δε κρατάει όσο κρατάει με κανονική φόρτιση.εμφανή διαφορά.

 

παίζει να συμβαίνει το ίδιο με τα solar charger;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα solar chargers μετριούνται σε mΑh που μπορούν να δώσουν.

Τα φορητά τύπου μπρελόκ/gadget συνήθως δίνουν τιμές κοντά στα 30-50-80 mAh και αυτές σε πλήρη ηλιοφάνεια

με απόλυτη καθετότητα της ηλιακής ακτίνας στο panel, κάτι που πρακτικά είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί.

 

Αν αναλογιστείτε ότι οι σύγχρονες μπαταρίες των smartphones είναι 1000-1500 mAh με μια απλή διαίρεση -σε ιδανικές συνθήκες- το κινητό σας θα χρειαστεί μερικές μέρες ηλιοφάνειας για πλήρη φόρτιση της μπαταρίας !!!

 

Πιο πρακτικοί είναι οι φορτιστές μπαταρίας που παίρνουν 1-2-4 ΑΑ μπαταρίες και φορτίζουν το κινητό σχετικά σύντομα.

Υπόψιν καμία από τις άνωθι φορτίσεις δεν είναι η ιδανική για τη ζωή της μπαταρίας.

Προτιμήστε φορτιστές οικιακούς/αυτοκινήτου από επίσημες εταιρείες.

 

 

 

/sc
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...