Προς το περιεχόμενο

επέκταση ασύρματου δικτύου σε πολυκατοικία...


epp_kriti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά
θέλω να βάλω wifi σε ένα κτήριο 3 ορόφων(ισόγειο 1ος 2ος)
Καθε όροφος έχει 5 γκαρσονιέρες
Το κτήριο είναι σε σχήμα Γ δλδ έχει μια γκαρσονιέρα στην γωνια και δυο σε κάθε πλευρά..

Το router(οτε zte με χάλια κεραία) είναι στο ισόγειο και ισα ισα που καλύπτει τις τρεις γωνιακες γκαρσονιέρες...Αυτό το αναφέρω απλά για να καταλάβεται περίπου τι χρειάζομαι...
Θέλω να έχω ασυρματο στον 1 και 2 οροφο.
Σκέφτηκα με utp να συνδέσω κάποιο access point..
Ενας φίλος μου εδωσε να δοκιμάσω τηνLink.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612513"> κεραία του αλλά και πάλι αν και πιο δυνατο το σήμα πάλι επιανε στα 3 δωμάτια μονο.
Πιστεύω μάλλον φταίει ότι είναι κατευθυντική και όχι κυκλική.
Εχω ακούσει για τα ubiquiti ότι είναι πολύ καλά,αλλά και πάλι τα nanostation νομιζω είναι κατευθυντικά...
Τα picostation ή τα unifi δεν θα έκαναν καλύτερη δουλειά??,(Νομίζω αυτά εκπέμπουν κυκλικά)
Παιδιά please προτείνεται κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με τα Unifi είναι οτι δεν χρείαζεται να παιδευτείς με το στήσιμο, όλα γίνονται σχετικά αυτόματα.

Μπορεί να είναι κυκλικά και να έχουν καλύτερο σήμα αλλα ενας γνωστός μου που τα δοκίμασε σε εταιρεία δεν έμεινε ευχαριστημένος απο το σήμα. (απο τον 1ο όροφο στον 2ο).

 

Σίγουρα θα έχουν καλύτερο σήμα απο το σάπιο router του οτε αλλα δεν μπορώ να σου εγγυηθώ οτι τα 80ευρω (per ubiquiti) θα σου δώσουν το σήμα που θέλεις.

 

 

Δε ξέρω αν έχουν και άλλες εταιρείες παρόμοιο interface με το Unifi ( προφανώς θα έχουν), αλλα το συγκεκριμένο τα σπαει! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για να υπάρχει καλό σήμα, και οχι απλά να συνδέονται στο   WiFi και να κανει ενα τεταρτο να ανοίξει το youtube ( εδω παίζει ρόλο και τι ταχύτητα εχεις, αλλα ας υποθέσουμε οτι εχει πολύ καλή ταχύτητα) προτείνω τουλάχιστον 2 Acceess Point ανα όροφο ή αλλιώς καλύτερη λύση, να περάσεις καλώδιο σε κάθε δωμάτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι οταν καποιος θελει να καλυψει ενα σπιτι προσπαθει παντα να το κανει με ενα acccess point Με 2-3-4-5 -59 κεραιες πανω σαν τις κεραιες του εξωγηινου?ολα τα ρουτερ στο εμποριο η σχεδον ολα τα ρουτερ στο εμποριο ειναι 100mw.το σημα θα φτασει μεχρι καποιο οριο.οποτε το σωστο που πρεπει να γινει δεν ειναι ουτε να παας να παρεις ενα ρουτερ 500mw αλλα σε καθε οροφο να βαλεις ενα access point.ετσι γινεται σωστα για να καλυψεις ενα χωρο.το καθε access point σε διαφορετικο καναλι.πχ το πρωτο στο καναλι ενα το δευτερο στο καναλι 6 το τριτο στο καναλι 11.αν του εχουν μεινει παλια adsl router μπορει να τα κανει access points απλα πρεπει να εχε ρευμα εκει κοντα.το πιο πρακτικο συνηθως ειναι access points που παιζουν Poe

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση είναι  οτε 24 και πιάνει γύρω στα 8-10 λόγω περιοχής..
Καλά όλα αυτά με τα 2 access points ανα όροφο αλλά σκέφτομαι και το κόστος....(Γύρω στα 30 κάνει ένα φθηνό)
Γι αυτό είχα στο νου μου τα ubiquiti nano station,μήπως είναι πιο δυνατά και επαρκεί ένα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση είναι  οτε 24 και πιάνει γύρω στα 8-10 λόγω περιοχής..

Καλά όλα αυτά με τα 2 access points ανα όροφο αλλά σκέφτομαι και το κόστος....(Γύρω στα 30 κάνει ένα φθηνό)

Γι αυτό είχα στο νου μου τα ubiquiti nano station,μήπως είναι πιο δυνατά και επαρκεί ένα???

για μενα να προσπαθησεις να καλυψεις 3 οροφους με ενα acccess point το θεωρω υπερβολη ακομα και ανειναι 500mw.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δεν θέλεις να ξοδευτής για αρχή αγόρασε ένα ap και βάλτο σε ένα κεντρικό σημείο του 1ου και δες τι καλύπτει ακριβώς και αν χρειαστεί (που θα χρειαστεί ) προσθετής ένα στο 2ο 

τα τραβάς και ένα καλώδιο poe και είσαι ready 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία ,επομένως από ότι κατάλαβα δεν τα γλιτώνω τα 2 access points...

Μπορείτε αν ε'ιναι εύκολο να μου προτείνετε κάποιο; Ισως που έχετε δοκιμάσει και ξέρετε τις δυνατότητές του??

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προτείνει ο Poulinos είναι και το πιο σωστό απο όποια οπτική γωνία και αν το δείς. Το κάθε AP πηγαίνει ανα όροφο και ίσως παραπάνω απο 1 AP ανα όροφο ανάλογα με τα m² και τις παρεμβολές από μεσοτοιχία , τζάμια , καλοριφέρ (δεν φαντάζεσαι ποσο σου πηδανε το σήμα κάτι παλια καλοριφέρ!!) κλπ.

 

Επειδή αν κατάλαβα καλα θέλεις να έχεις internet σε κάθε δωμάτιο του κάθε ορόφου θα πρέπει να πάρεις 1 AP ανα όροφο καλό και όχι της πλάκας (π.χ TP-LINK των 20 ευρώ).

 

Επίσης σκέψου οτι θα συνδέονται επάνω στο ap αρκετοί χρήστες οπότε αμα δεν έχει καλό σήμα(wireless εννοώ) θα σέρνονται άσχημα οι χρήστες που σερφάρουν.

 

ΔΕΝ εχω δοκιμάσει της ubiquiti τα AP όπως σου είπα αλλα έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά TP-Link και κλαίω τα λεφτά μου.

 

[edit]

 

Μπορείς να ρωτήσεις και στο forum της ubiquiti αμα σε καλύπτει κάποιο προϊον τους αλλά να τους αναφέρεις σχήμα/μέτρα και να τονίσεις οτι οι τοίχοι ΔΕΝ είναι ψευτικοι όπως στην Αμερική αλλά τούβλα και μπετό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σήμερα έτυχε να πέσει στα χέρια μου Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612428">αυτό ..

Και εννοείται πήγα αμέσως και το δοκίμασα...Λοιπόν το έβαλα στο πρώτο όροφο και έπιανε αρκετά καλά σε όλα τα δωμάτια του

ορόφου καθώς και στο ακριβώς απο πάνω από το tp link sto 2o όροφο..
Η αλήθεια είναι οτι δεν το περίμενα....
Οπότε σκέφτομαι αν είναι να πάω σε κάτι Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612441">τέτοιο ή Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612509">τέτοιο που λογικά θα είναι ακόμα καλύτερο..
Αλλά παρατηρώ πολλούς να λένε μακριά από tp-link...Γιατί???
Πείτε μου την γνώμη σας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα τα TP-Link για μέση λύση στο σπίτι μια χαρά φθηνά είναι...αλλα αν ήταν τώρα να αγοράσω για το σπίτι μου Access Point δεν θα έπαιρνα TP-LINK. :P

Δεν έχω κάνει ουτε "benchmarks" ουτε speed test σε LAN αλλά δεν εχω μείνει ευχαριστημένος απο το σήμα τους ποτέ, επηρεάζονται πάρα πολυ απο τις διάφορες παρεμβολές.

 

Το καλύτερο είναι αυτό που έκανες...παίρνεις , δοκιμάζεις και αμα σου κάνει το παίρνεις. :-)

 

Το 3ο AP που δείχνεις είναι ελάχιστα πιο δυνατό απο το 2ο (έχει 1 dbm παραπάνω. ενώ το 2ό είναι το 1ο με 2ή κεραία έτσι φευγαλέα που τα είδα). Για τις ευαισθησίες που λεει δε ξέρω πως να σου το εξηγήσω αφου και εγώ εμπειρικά τελειώς τα ξέρω ( ίσως ο poulinos ξέρει).

 

ΥΓ: Δοκίμασε να ελέγξεις το σήμα με κινητό. Συνήθως τα mobile(βλέπε Iphone :P ) έχουν πολυ χειρότερο δέκτη απο τα laptop και πάρα πολυ πελάτες θα σερφάρουν με κινητό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια χθες που το τέσταρα δεν δοκίμασα να συνδεθώ με περισσότερες συσκευές να δω μην τυχόν και κάνει αποσυνδέσεις...το θέμα είναι ότι δεν το έχω πλέον στην κατοχή μου...
Μετά κάτι άλλο..Τα access point θα μπούνε στον διάδρομο που είναι ακάλυπτος χώρος και το κτήριο είναι δίπλα στη θάλασσα..

Επομένως αν πάω σε ap εσωτερικού χώρου θα τοποθετηθεί σε ηλεκτρολογικό κουτί,αλλά θα είναι ασφαλές από υγρασία-αλμύρα??
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@epp_kriti τι τροφοδοσια εδωσες στο TP-LINK Που δοκιμασες? Poe ισως με καλωδιο απο το router του 1ου? το δουλεψες σαν repeater?

@leventakas ..ναι poe το σύνδεσα,σαν repeater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...