Προς το περιεχόμενο

Intel: 50% μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας σε laptops με Haswell chipset


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η νέα γενιά επεξεργαστών της Intel με την ονομασία Haswell αναμένεται να κάνουν την εμφάνιση τους πολύ σύντομα, με την Intel να ανεβάζει πολύ ψηλά τον πήχη όσον αφορά την έκδοση που προορίζεται για φορητούς υπολογιστές.Σύμφωνα με δήλωση στελέχους της Intel, οι φορητοί υπολογιστές που θα ενσωματώνουν το συγκεκριμένο chipset, θα δουν διαφορά έως 50% στην αυτονομία της συσκευής τους. Ο αριθμός αυτός είναι σε σύγκριση με το προηγούμενο chipset της εταιρείας, το Ivy Bridge και μάλιστα η Intel αναφέρει ότι η αυτονομία της συσκευής ακόμα και σε αδρανή κατάσταση, είναι έως και 20 φορές μεγαλύτερη χωρίς απώλεια στις επιδόσεις.

 

Οι εντυπωσιακές αυτές δηλώσεις είναι αποτέλεσμα της νέας αρχιτεκτονικής που ακολουθεί η εταιρεία και στην οποία περιλαμβάνεται ειδικό τσιπ για διαχείριση της ενέργειας του φορητού υπολογιστή αλλά και στις μικρότερες απαιτήσεις του Haswell.

 

Link.png Site: Computer World

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εως 50 % στην αυτονομία ειναι ενα απίστευτα εντυπωσιακό ποσοστό, φαίνεται οτι η τεχνολογία του συγκεκριμένου  chip ειναι πολύ δυνατή και αναμένεται να δώσει πολλά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι στιγμής για τους haswell έχουμε 50 τις εκατό μεγαλύτερη αυτονομία,έως και 3χ καλύτερα γραφικά,φτάνουν τα 8GHz σε desktop....... αν ισχύσουν αυτά στην πράξη τότε θα είναι πραγματικά next-gen συστήματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω να ανάψω κανά κερί εγώ για καλό η κακό

Άναψε λαμπάδα για καλύτερα αποτελέσματα!

Κι εγώ ξεκινώ μπουσουλώντας για Τήνο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δουν διαφορά έως 50% στην αυτονομία της συσκευής τους

 

Η μαγική λέξη είναι το εώς. Αυτό σημαίνει ότι η αύξηση μπορεί να είναι το 50% που γράφει μπορεί να είναι 10% ή και καθόλου. Μου θυμίζει τις εταιρίες παροχή ίντερνετ εδώ στην Ελλάδα που όλοι έχουμε "εώς 24Mbps" ίντερνετ αλλά στην πράξη δεν την πιάνουν παρά ελάχιστοι αυτήν την ταχύτητα.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν μπορεί να ανακοινώσει καμία εταιρία "θα δουν διαφορά έως 50% στην αυτονομία της συσκευής τους" αφού μιλάμε για άπειρους συνδυασμούς hardware που μπορούν να γίνουν από τις εταιρίες κατασκευής laptop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άναψε λαμπάδα για καλύτερα αποτελέσματα!

Κι εγώ ξεκινώ μπουσουλώντας για Τήνο. :P

 

Αφου μπορεις να μπουσουλησεις πανω στο νερο δεν χρειαζεται να ξεκινησεις καν. Εχεις αποδειξει την πιστη σου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50% ουσιαστικά μόνο απο το νεο low power mode; Λίγο αισιόδοξους τους βρίσκω. Ίσως εννοούν διπλασιασμό του standby time γιατί σε χρήση η αύξηση θα είναι (πάρα) πολύ μικρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θέλουν να πουν 50% μικρότερη κατανάλωση της CPU καθώς είναι γνωστό ότι τη μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει η οθόνη.

 

Δεν λέω, είναι αρκετά σημαντική εξοικονόμηση. Το laptop μου με celeron CPU βγάζει 2.5 ώρες video playback όταν παίζει στην οθόνη του και περίπου 4.5-5 ώρες όταν το συνδέω στην τηλεόραση και σβήνει η οθόνη του.

 

Επιτέλους, ας βγει μια τεχνολογία οθόνης με ελάχιστη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...