Προς το περιεχόμενο

Απο Intel σε ΑΜD ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας , λογω που πριν μερες η μητρικη μου τα επεξε λιγακι και παω για καινουργια εχω τα εξης ερωτηματα που θα ηθελα μια βοηθεια :

 

το συστημα ειναι  με core duo E8400 , μνημη 8GB  , καρτα γραφικων ΑΤΙ radeon HD 6450 ,  SSD OCZ agil3 64GB , τροφοδοτικο 500W .

 

Λοιπον καταρχην σκεφτομαι να μην παρω νεα μητρικη s775 γιατι αρχιζουν και σπανιζουν λιγακι και να παω σε ΑΜ3+ που εχω πολλες επιλογες και καλα χαραχτηριστικα.

 

λογω που ΑΜD δεν εχω ξαναδουλεψει  θα εχω προβλημα με καποια συμβατοτητα απο software η και τα hardware μου που ανφερω πιο πανω ??????

 

εχω βρει οριστικα αυτον τον επεξεργαστη  , βλεπω οτι ειναι λιγο καλυτερος απο τον E8400 .

και ρωτω :

Λεει μητρικη ΑΜ3 , υπαρχει συμβατοτητα κανονικα αν τον βαλω σε μητρικη ΑΜ3+ ??????????

(γιατι ΑΜ3+ υπαρχουν πολλες κα ιεχω βρει μερικες με πολυ καλα χαραχτηριστικα)

 

παιζω σε αυτες 

 

1η επιλόγη  ,  2η επιλογη  ,  3η επιλογη

 

για προτεινετε , να εχουν και καλο chip η αν εχετε καμια αλλη προταση με ταβανι το πολυ καπου 70 ευρω.

Απλα θα βολευε να εχουν και USB3 η και SATA III να αξιοποιήσω πληρως τον SSD.

 

(Sory που ρωτω πολλα , απλα προκειμενου να κανω σωστα την αναβαθμιση μην εχω καποια αστοχια υλικων και τρεχω μετα ) π.χ. μνημες   , η οτι  αλλο .

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστή να βάλεις τον FX 6300 που είναι φοβερό cpu και σε τιμή χώμα ! (108€)  Μην βάλεις τον 965/955.

 

Από μητρικές κοιτάς

 

ASROCK 970 EXTREME 3  και EXTREME 3 R2.0 η δεύτερη έχει 4X USB III

 

ASUS M5A97 R2.0

 

GIGABYTE 970A- UD3 R3.0 !!

 

GIGABYTE που δεν είναι UD3 δεν τις κοιτάς καθόλου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεξεργαστη αυτον θα παρω οριστικα γιατι τον εχω βρει σε φιλο που μου τον δηνει σε καλη τιμη και δεν μπορω να ανεβω ψηλα για αγορα καλυτερου καινουργιου η μεταχ. (τρεχουν και αλλα εξοδα και δεν μπορω να ανεβω στην αναβαθμιση πολυ ψηλα)

 

 

τωρα για μητρικη δηλαδη η πρωτη τι εχει ? και USB 3 εχει και sata III , καλα δεν θελω και 4 USB3 ...  τι να τα κανω ?? :-D

 

asrock δεν εχω ακουσει καλα λογια , και η s775 που μου τα επεξε asrock ηταν  και ολιγον φοβαμαι ..!!

 

Παντως αυτη η asus ειναι που λες ?  καλη φενεται !! Μα το ιδιο chip εχει με την gigabyte ????  (το 970 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  gigabyte είναι η καλύτερη απ`όλες ! Εχει 10-φασικό κύκλωμα τροφοδοσίας κ.λ.π.

 

Μετά οι ASUS και ASROCK είναι σχεδόν το ίδιο ! Η ASROCK είναι καλή , πολύ καλή τα τελευταία χρόνια !

 

Ολες έχουν 4X USB III και 6X SATA III

 

Τον επεξεργαστή πόσο σου τον δίνουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πια gigabyte ομως λες ?? αυτην που λεω γω η αυτην που λες εσυ GIGABYTE 970A- UD3 R3.0  ??

 

και αυτη με τα 71 ευρω που λεω εγω η gugabyte δεν εινα ασχημη , καλη φενεται .

Δεν θελω να ανεβω πολυ πολυ ειπα , οτι γλυτωνω καλο ειναι !!! :-D 

 

τον επεξεργαστη 40 ευρω τον περνω , χαοδες διαφορα απο τα 106 που εχει ο FX , νταξει μπορει να ειναι χειροτερος αλλα κακος δεν πρεπει να ειναι , τουλαχιστον θα εχω καλη και συνχρονη μητρικη και στο μελλον αν πανε πιο καλα τα οικονομικα μπορει να παρω εναν FX καλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω για την UD3 R2.0 !!!

 ! Η μητρική πρέπει να είναι με 4+1 κύκλωμα τροφοδοσίας και ψύξη στα vrm ή 8+2 κύκλωμα τροφοδοσίας και ψύξη στα vrm !

 

Οι gigabyte  που ΔΕΝ έχουν UD_ δεν έχουν ψύξη στα vrm και έχουν αδύναμο κύκλωμα τροφοδοσίας ... Πολλές από αυτές ΔΕΝ υποστηρίζουν και τα ενεργοβόρα cpu ...



ο PHENOM 965 δεν είναι κακός επεξεργαστής !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα με επιασε πονοκεφαλος  :-D . (πλακα κανω)

 

Δηλαδη με την asus  η την gigabyte την δικια μου που λεω θα εχω κανα θεμα ??? 

παιζει δηλαδη να μην δουλεψει ο Phenom II 955  (oχι 965)   ??

Για αυτο ρωταω μην εχω αστοχιες και τρεχω μετα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

Βρε παιδιά μην μπλέκετε το παλλικάρι με τροφοδοσίες, 10-φασικά, και ψύξη στα vrm.

Μια απλή ερώτηση έκανε και θέλει απλή απάντηση.

Ναι φίλε μου πάρε μια AM3+ και κάνε την δουλεία σου. Στα χαρακτηριστικά να λέει usb3 ή και Sata III ( αυτες ξεκινάνε απο 70ευρώ).Είναι κοινή cpu και θα παίζει σε όλες τις am3+ mobos. Αν θες φθηνότερη mobo κοίτα για usb2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ , μια χαρα , ισως παω στην asus αρχικη επιλογη και μετα στην gigabyte

 

απλα τα υπολοιπα hardware που εχω πιστεύω δεν θα εχουν θεμα συμβατοτητας ... ?  γιατι να εχουν δηλαδη ?? :-)

 

(νταξει δεν ειμαι ασχετος με PC , απλα με AMD ειμαι λιγο ασχετος γιατι δεν εχω ξαναδουλεψει AMD και δεν ξερω τι παιζει με αυτους , γιαυτο ερωτώ  :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα συμβατότητας.

Απλά η Asus που κάνεις link, έχει και ένα 8pin για την τροφοδοσία της. Το τροφοδοτικό σου έχει τέτοιο 8pin για να τις δώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα συμβατότητας.

Απλά η Asus που κάνεις link, έχει και ένα 8pin για την τροφοδοσία της. Το τροφοδοτικό σου έχει τέτοιο 8pin για να τις δώσει?

 

 

Και το τα 4-πινα τροφοδοτικα κανουν ! Η συνδεση γινεται οπως στο παρακατω

 

4pinin8.jpg

 

H gigabyte ds3 ΔΕΝ είναι καλή μητρική έχει περιορισμούς σε ποιον επεξεργαστή θα βάλεις επάνω....

 

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=4122

 

Δεν παίνρει κανέναν bulk FX 8350/8320/8150/8120 κ.λ.π.

 

Το ποιο σημαντικό πράγμα σε μια μητρική είναι τα VRM της !!!

 

 

Για 10€ διαφορά διαλέγουμε μητρικές που είναι έως και 140watt TPD για να μην έχουμε προβλήματα με overclock και με μελλοντικές αναβαθμίσεις επεξεργαστών ...

 

Αυτά από εμένα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στις 2 που λες στο #9 πάρε την asus . Για μένα η αναβάθμιση που πας να κάνει δεν αξίζει. Δεν ξέρω τι χρήση κάνεις με το pc αλλά ο e8400 επειδή τον είχα είναι πολύ καλός και δεν ξέρω τι διαφορα περιμένεις να δεις από τον 955 και που. Αν παράδειγμα παίρνεις τον 955 με 30-40ευρώ να το καταλάβω. που δεν είσαι ευχαριστημένος έτσι οπως έχεις τώρα το pc ; με ενα 50αρι παιρνεις είτε μια μεταχειρα που να παιρνει ddr3 είτε μια καινούργια μητρική για τον επεξεργαστή σου και ξεμπερδεύεις και κρατάς χρήματα να κάνεις μια συνολική αναβαθμιση όταν θα είσαι πιο άνετος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μνημες εχω 8GB , ειμαι ΟΚ , εχω αυτες  ( 2 Χ 4GB )

 

τον ΑΜD 955 τον περνω ακριβως 40 ευρω.

Δεν ειναι τοσο μα τοσο το θεμα η διαφορα που θα δω , το ξερω οτι ο Ε8400 ειναι τουμπανο επεξεργαστης , και αυτος που εχω ειναι και ο Ε0 που περνει καλυτερο oc απο τον αλλον Ε8400 τον C0 που ειναι και πιο παλιος.

 

Το θεμα ειναι οτι λεω εφοσον περνω που περνω μητρικη και στις s775 δεν υπαρχουν και δα τοσες επιλογες με πολυ καλα χαραχτηριστικα , δηλαδη εδω μεχρι την τελευταια σε τιμη 50 - 70  ουτε καν usb3 δεν εχουν , και σκεφτηκα εφοσον οι AM3+ στα ιδια πανω κατω χρηματα προσφερουν εστω λιγο καλυτερα χαραχτηριστικα γιατι να επενδυσω παλι σε s775 ??

(π.χ. μια s775 που μου αρεσει 62 ευρω εχει .... ..... ..... ? πιο το νοημα  ??? )

 

Περνω π.χ. την asus  που εχει τα παντα σχεδον , βαζω και τον ssd μου (OCZ Agility 3)  στο sata III ,  εστω ελαφρος μπορει να αποδωσει λιγο καλυτερα  απο τα sata II των s775.

Και κατα 99.9% την asus θα παρω.

Βρηκα και τον επεξεργαστη τον 955 σε καλη τιμη και λεω να προχωρήσω .

 

Δεν πιστευω οτι ειναι κακη η σκεψη μου !!!

Και πιστευω οτι με τις ΑΜ3+ εχω πολυ περισσοτερο μελλον σε σχεση με τις s775 , ισως σε καναν χρονο δυο να μην υπαρχει και στο εμποριο καθολου s775 ........  ισως ... !!

 

μπροστα μου θα την βρω , και στο μελλον αν ... αν πανε ελαφρος καλυτερα τα οικονομικα και εχω την δυντοτητα γιατι να μην παρω καναν FX 8πυρηνο και να μαι τουμπανο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 H gigabyte ds3 ΔΕΝ είναι καλή μητρική έχει περιορισμούς σε ποιον επεξεργαστή θα βάλεις επάνω....

 

http://www.gigabyte....p.aspx?pid=4122

 

Δεν παίνρει κανέναν bulk FX 8350/8320/8150/8120 κ.λ.π.

 

Το ποιο σημαντικό πράγμα σε μια μητρική είναι τα VRM της !!!



Και το τα 4-πινα τροφοδοτικα κανουν ! Η συνδεση γινεται οπως στο παρακατω

 

4pinin8.jpg



H gigabyte ds3 ΔΕΝ είναι καλή μητρική έχει περιορισμούς σε ποιον επεξεργαστή θα βάλεις επάνω....

 

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=4122

 

Δεν παίνρει κανέναν bulk FX 8350/8320/8150/8120 κ.λ.π.

 

Το ποιο σημαντικό πράγμα σε μια μητρική είναι τα VRM της !!!

 

 

Για 10€ διαφορά διαλέγουμε μητρικές που είναι έως και 140watt TPD για να μην έχουμε προβλήματα με overclock και με μελλοντικές αναβαθμίσεις επεξεργαστών ...

 

Αυτά από εμένα .

 

ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα αναβαθμιση κανεις.

http://www.anandtech.com/bench/Product/56?vs=88

Αγοραζεις τον 955 40 ευρω,πουλας τον 8400 για κανα 40αρι,βαζεις AM3+ μητρικη και εχεις τετραπυρηνο με πλατφορμα για μελλοντικη αναβαθμιση,αν θελησεις καποια στιγμη στο μελλον.

Παρε την ASUS που σου προτεινει ο Adtakhs και εισαι αστερι...

(Εχε κατα νου σου,οτι θα χρειαστεις αργοτερα και ψυκτρουλα,γιατι η μαμα κανει βαβουρα,αλλά τουλαχιστον θα σου μεινει και για το μελλον και για πιθανο oc του επεξεργαστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...