Προς το περιεχόμενο

Απο Intel σε ΑΜD ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νταξει δεν το κοιταω σαν καμια τρομερη αναβαθμιση , απλα σαν μια λυση που θα την βρω μπροστα μου στο μελλον.

 

Τελος , ψηφιστικε !!  την asus θα παρω !!

 

ψυχτρουλα εχω αθορυβη και πολυ καλη  την οποια την ειχα στον Intel αλλα κανει λεει και για AMD.

 

λιγο πολυ απο τα υπολοιπα hardware πιστευω ειμαι αρκετα καλα , και οι μνημες οι corsair XMS ειναι αρκετα καλες , ssd σχετικα καλο εχω τον Agility 3 και εναν ακομα καινουργιο 1ΤΒ seageta baracuda sata3  , οποτε εκμεταλευομαι το sata 3 της μητρικης, τροφοδοτικο 500W ,  καλο κουτι υπολογιστη αυτο  , καρτα γραφικων ΑΤΙ HD 6450 , καρτα ηχου creative x-Fi  ..... .αυτα .

 

Νταξει για αρχη πιστευω ειμαι αρκετα καλα και αργοτερα βλεπουμε μπας και παρω καναν 8πυρινο και ειμαι τουμπανο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το τροφοδοτικο ειναι αυτο : http://www.e-shop.gr/product?id=PER.663448

Kαλο ειναι ?

 

H χρηση του PC ειναι κυριως για ταινιες ΗD και ιντερνετ , παιχνιδια καθολου γιατι εχω το ΧΒΟΧ μου, γιαυτο και δεν εχω καμια πολυ καλη καρτα γραφικων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω που διαβαζα στον γκουγκλι καποια θεματα αλλα δεν καταλαβα  γρι !!! :blink:

 

τι ρολo παιζει κλειδωμένοι - ξεκλειδωμενοι πυρήνες στους AMD ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγω που διαβαζα στον γκουγκλι καποια θεματα αλλα δεν καταλαβα  γρι !!! :blink:

 

τι ρολo παιζει κλειδωμένοι - ξεκλειδωμενοι πυρήνες στους AMD ?

Αν μιλας για τον 955,τοτε μιλας για ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη,κατι που θα βοηθησει με "απλο" και "γρηγορο" τροπο να γινει overclocking και να αυξηθει η συχνοτητα του (π.χ απο 3,2 που ειναι εργοστασιακα,σε 3.3 - 3.4 - 3.5 - ... οσο μπορει να φτασει).

Αν μιλας για κλειδωμενους πυρηνες (οπως αναφερεις),τοτε μιλαμε για επεξεργαστες που π.χ. ενω εργοστασιακα ειναι 4πυρηνοι,η εταιρεια τους εχει μετατρεψει (κλειδωσει) σε τριπυρινους ή δυπηρινους (μπορει καποιος απο τους πυρηνες να εχει προβλημα ή τους τελειωσαν οι δυπηρινοι - τριπυρηνοι).Σ`αυτην την περιπτωση,εαν υπαρχει δυνατοτητα να ξεκλειδωσει καποιος πυρηνας,εσυ αγοραζοντας π.χ εναν δυπηρινο,εφ`οσον τον ξεκλειδωσεις και δεν εχει προβλημα,αυτομάτος εισαι ο τυχερος και εχεις στα χερια σου τριπυρηνο.Αυτο ομως δεν ισχυει για τον 955,ο οποιος, μαμά,ειναι τετραπυρηνος,χωρις να μπορει να γινει πενταπυρηνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παραγγειλα !!!

θελω να πιστευω οτι εκανα καλη επιλογη !!

 

ομως κατι που ειδα και θελω μια βοηθεια ετσι προχειρα σε δυο θεματακια που θα αντιμετωπισω ,  η μητρικη εχει 8 Pin conector  και το τροφοδοτικο μου εχει 4 pin conector  .

εχω θεμα η οχι , μπορω αφοβα να βαλω τα 4pin ,  μη κανω καμια ζημια στην μητρικη , γιατι διαβαζα προχειρα αλλοι λενε κανενα προβλημα αλλοι οτι θα ισως εχεις μπλε οθονες και τετοια

Ετσι οπως τα βλεπω με βαση τις αυλακιες των pin πανε στα 4 πρωτα ( στην φωτο ευθεια με τους πυκνωτες )

Μην τρεχω και  για τροφοδοτικο τωρα , δε λεει !!!

 

Το αλλο ειναι οτι η μητρικη δεν εχει  IDE θυρα γιατι το DVD - RW που εχω εχει συνδεση IDE , υπαρχει μετατροπεας  IDE σε SATA , μην αλλαζω αντιγραφικο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως δεν υπαρχει προβλημα, αλλα ειναι και με βαση το τροφοδοτικο και το ποσο "ρευμα" ζηταει ο επεξεργαστης αν δεν κανω λαθος, εμενα παντως με κινεζια psu σε i5 2500 εχω βαλει 4Pin σε 2χ4 και παει κομπλε,ωστοσο περιμενε καποιον πιο εμπειρο να σου απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε καινούργιο sata dvdr , δεν υπάρχει φθηνότερη λύση

 

με το τροφοδοτικό το μεγαλύτερο ποσοστό λέει οτι δεν θα έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει το θεμα dvd-rw βολευτικε , εχει sata ο αδελφος σε μητρικη s775 που εχει IDE  και θα ανταλαξουμε , αλλωστε δεν τα χρησιμοποιουμε και πολυ πολυ .

 

Το τροφοδοτικο με ανχωνει λιγο  μην κανω καμια ζημια στην μητρικη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...