Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγω γενικα προς seasonic και EVGA  (γενικα διαβαζω καλα λογια)κοιταω αλλα παντου ειναι μονο με παραγγελια και παραλαβη σε 15 μερες πανω κατω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό δεν έβαλα το Seasonic, λόγω καταστήματος. Αν χρειαστεί αντικατάσταση λέμε τώρα, δε ξέρω τι after sales support έχει το συγκεκριμένο κατάστημα, οπότε προτίμησα Corsair. Evga σ αυτή την τιμή βρίσκεις Gold, το Platinum είναι πιο ακριβό...όχι ότι έχει καμιά τρελή διαφορά στο efficiency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ με το παραπάνω που γραφεις πάντως ben.

 

Η corsair και evga εχουν ρίξει ναι μεν χοντρά φράγκα σε διαφήμιση αλλά βρες μου ένα άτομο να κάνει παράπονα για το after sales support τους.

 

Αυτό είναι μέσα στην παραπάνω τιμή που πληρώνεις.

 

Επίσης πιο παλιά στην Ελλάδα το γνωστό evga supernova 750g2 στα 110 ευρώ(που το βγαζε το eshop)είχε μονοπωλειο στην κατηγορία αυτη.

Gold eff. απο πασίγνωστη εταιρεία 750w full mod δεν υπήρχε άλλο και ήταν ίσως το πρώτο με 10 χρόνια εγγύηση.Μετα ακολούθησε η corsair με τα rmx που παίζανε μπάλα μόνοι τους.Το θυμάμαι και στο review του johhnyguru που το λέγε αυτό μιας και σχεδόν όλα τα gold τροφοδοτικά τότε 2014-2015 είχαν μόλις 5χρονια εγγύηση.

 

Βέβαια συγκεκριμένα για την corsair γνωρίζω τι overpriced σκουπίδια ήταν τα cx,tx και εν μερη cs για να μην βάλω και τα πρώτα rm.

 

Τέλος αν είναι να σου βγάλει πρόβλημα το τροφοδοτικό θα στο βγάλει όπως στον συμφορουμιτη με το seasonic titanium με 12 χρόνια εγγύηση των 250ευρω που του χάλασε σε μερικούς μήνες.

 

Η tt είχε όντως καλά προϊόντα στην φθηνη κατηγορία αλλά πιο πάνω έχανε.

Η βασικη μας διαφορα ειναι οτι δεν το πιστευω και το θεωρω κοροιδια των εταιριων το να δινεις 250 ευρω για να σου δωσουν μεγαλη χρονικα εγγυηση.Το απολυτο μαξιμουμ ποσο που θα εδινα ειναι 120 ευρω και ποτε δεν ειχα προβλημα σε τιποτε με αυτη την επιλογη. Αντιθετα,οσες ελαχιστες φορες πηρα ακριβο τροφοδοτικο ακομη και για γνωστους μου που τους στηνω ποτε ποτε συστηματα,εβγαλαν κατα ενα 40% προβληματα,καποια απο αυτα μετα τον ενα χρονο.

 

Αυτο το κολπο των εταιριων ,το δωσε περισσοτερα λεφτα για να σε καλυψω περισσοτερο χρονικα,που ως ενα σημειο το θεωρω νομιμη απατη,το αντισταθμιζω ως εξης.Αγοραζω ενα vfm τροφοδοτικο αποδεδειγμενα απο τις κριτικες του κοσμου,που ειναι το μονο πραγμα που εμπιστευομαι (αληθεια τι ειχε πει ο johhnyguru για αυτα τα overpriced σκουπιδια που αναφερεις της Corsair,οταν τους εκανε κριτικη?Μηπως θυμασαι?Γιατι εγω πιστευω οτι τα παιρνει για να ειναι κραχτης,οπως και τα περισσοτερα,αν οχι ολα,review sites)και καθε 2 η 3 χρονια το πουλαω σαν μεταχειρισμενο και παιρνω παλι ενα vfm τροφοδοτικο. Ετσι και παιρνω καλη ποιοτητα σε φτηνη τιμη και το τροφοδοτικο δεν προλαβαινει να ''γερασει''.

 

Αυτη τη τελευταια τακτικη την ακολουθω,γιατι φιλος μου που εργαζεται σε μεγαλο καταστημα στην Αμερικη και τον θεωρω προσωπικα απολυτα αξιοπιστο,μου εχει πει οτι για τα χρηματα που δινονται για πανακριβα τροφοδοτικα,τα περιστατικα fail ειναι απαραδεκτα υψηλα,ειδικα απο τοτε που ξεκινησε η κριση. Αυτο που μου επισης ειπε Κινεζος γνωστος μου,οτι για τα λεφτα που δινουμε εμεις Ευρωπη και Αμερικη, δεν  μας βαζουν τα αναλογα υλικα και ειναι αισχοκερδεις απενταντι μας. Και αυτος πιστευει οτι η καλυτερη τακτικη ειναι η αγορα vfm τροφοδοτικου και η ανακυκλωση του μεσα απο την αγορα των μεταχειρισμενων προιοντων,καθε 3 χρονια με ενα καινουργιο ιδιου τυπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αληθεια τι ειχε πει ο johhnyguru για αυτα τα overpriced σκουπιδια που αναφερεις της Corsair,οταν τους εκανε κριτικη?Μηπως θυμασαι?Γιατι εγω πιστευω οτι τα παιρνει για να ειναι κραχτης,οπως και τα περισσοτερα,αν οχι ολα,review sites).

Είχε πει τα αυτονόητα.

 

Ότι πάει ο άλλος(και ο Έλληνας που αγοράζει από αλυσιδες τύπου πλαισίου)και αγοράζει corsair vs και cx για ακριβά συστήματα που τα δουλεύει συνέχεια και μετά κάνει παράπονα για την ποιότητά τους

Κακώς γιατί τα φθηνά τροφοδοτικά είναι σχεδιασμένα για ανάλογου budgdet συστήματα,όχι για να κόψεις από εκεί.

Πόσες φορές έχουμε δει στις αναβαθμίσεις κυρίως πιο παλιά άτομα με pc 1000 ευρώ να έβαζαν μέσα τροφοδοτικά των 40ευρω?

Φυσικά και το άλλο άκρο να δίνει ο άλλος μια περιουσία για τροφοδοτικά με πολλά watt να κάθονται.

Εκεί είναι και το ζητούμενο αγαπητέ σε αυτό που γράφεις.

Το πόσα χρηματα θα δώσει κάποιος σε τροφοδοτικο πάνε ανάλογα την αξία του pc του.

 

Το sweet spot πλέον για pc που φτάνουν τα 900+ευρώ είναι ένα gold 550-650watt ειδικά τώρα που πεσανε οι καταναλώσεις σε κάρτες γραφικών.

 

Επίσης μην ξεχνάς αυτό που είπα για το after sales support ειδικά στην Ελλάδα που τα καταστήματα στο θέμα εγγυήσεων μας βγάζουν το λάδι.

Ναι θα δώσω σε corsair η evga λίγα παραπάνω χρήματα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από όπου και αν αγοράσω.

 

Εγώ προσωπικά είχα το corsair tx750 wired για 4χρονια.Το είχα πάρει γύρω στα 100ευρω. Πλέον στα χρήματα αυτά βρίσκεις gold full modular τροφοδοτικά με διπλάσια εγγύηση.

 

Βέβαια επειδή δεν ήθελα πάλι corsair πήρα evga αυτή τη φορά και έδωσα λίγα παραπάνω χρήματα για το 650P2(ευτυχώς πωλήθηκε καλά το corsair)μιας και η χρηματικη διαφορα από τα gold στα watt αυτά δεν ήταν τοσο μεγάλη.

Με 10 χρόνια εγγύηση,platinum full modular και σε 7 χρόνια να το πουλήσω που θα έχει αρχίσει να γερνάει ας πούμε,πάλι θα βγω κερδισμένος από την μεταπωληση,είναι απλά τα πράγματα.

 

Αρα όχι δεν είμαι υπέρ των φθηνών τροφοδοτικών αν δεν προορίζονται για ανάλογα συστήματα.

Και εγω γενικα προς seasonic και EVGA  (γενικα διαβαζω καλα λογια)κοιταω αλλα παντου ειναι μονο με παραγγελια και παραλαβη σε 15 μερες πανω κατω

 

Εγώ ευτυχώς όταν είχα πάρει το δικό μου ήταν άμεσα διαθέσιμο το καλοκαίρι σε ένα κατάστημα.

Δυστηχως όμως τα περισσότερα μαγαζιά στην Ελλάδα μόνο corsair φέρνουν γι'αυτό και αν δεις γενικά σε άλλες εταιρείες τροφοδοτικών είναι λίγα τα καταστήματα που τα φέρνουν.

Και επειδή γενικά δεν αγοράζει συχνά ο κόσμος τροφοδοτικά δεν έχουν και στοκ.

Corsair rmx 750 20καταστηματα

http://www.skroutz.gr/s/7593616/Corsair-RMx-Series-750X.html +τις αλυσίδες εκτός skroutz

Hx 850i 17 καταστήματα.

 

Evga 750g3 9 καταστήματα.

Στα platinum όμως με το ζόρι 2.

 

Για seasonic είδαμε πιο πάνω.

 

Super flower 1-2 καταστήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ρημαξει η αγορα υπολογιστων στην Ελλαδα,με βλεπω το επομενο συστημα απο Γερμανια εξ ολοκληρου.(Στο εξωτερικο υπαρχει και αλλη αντιμετωπιση με σεβασμο στον πελατη.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τις τελευταιες 50 σελιδες περιπου μου δημιουργήθηκε η εξης απορια:

Πολλοι είδα πως αλλάζουν τροφοδοτικα  χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος βλαβης.

Θεωρω το psu το ποιο σημαντικο κομματι ενος pc  και απο τα πραγματτα που μπορεις να κρατησεις (εαν ειναι ποιοτικο) αρκετα χρονια.

Με τα χρονια παθαινουν κατι? Πεφτει πχ η αποδοση τους ή υπαρχει κινδυνος να κανουν μπουμ και να παρουν μαζι τους και αλλα πραγματα?

Για παραδειγμα εγω εχω το psu της υπογραφης μου περιπου 5 χρονια. Δεν έχω  κανένα απολυτος προβλημα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Οχι οτι με τρωει να ξοδεψω λεφτα αλλα ρωταω για να έχω το κεφαλι μου ησυχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το δικό μου τροφοδοτικό δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα αλλά είχε τα παρακάτω αρνητικά

 

1)Ήταν wired κοινώς μακαρονάδα τα καλώδια,όχι ότι το καλύτερο όταν κοιτας κοιτίδα με πλαϊνό τζαμί.

 

2)Bronze τροφοδοτικο και ο καιρός που τελείωνε η εγγυηση πλησίαζε.

Δεν ένιωθα δηλαδή ψυχολογικά μια χαρά για να το κρατησω.+ότι παίζει να είχε και λίγο coil whine.

Ειχα δει κιόλας ότι σαν παρτίδα ήταν αρκετά προβληματική και αφού κατάφερα να το δώσω σε καλή τιμή είπα γιατί όχι?

 

3)Επειδή πάω σε ολική αναβάθμιση υπολογιστή λόγω αλλαγης πλατφόρμας(από ddr3 σε ddr4 κιόλας)ήταν ευκαιρία αλλαγής.

 

4)Τα παραπάνω watt του μου ήταν άχρηστα.Το σύστημα μου με i7 και 1070 ζήτημα ούτε 400w να μην έβγαζε.

 

5)Προτιμώ να δώσω το κάτι παραπάνω σε τροφοδοτικο,παρά σε άλλα πράγματα. Ίσως ήταν καλύτερα να έπαιρνα ένα 650ρι gold απ πλευράς χρημάτων στα χρήματα του seasonic πχ και λίγο υπερβολή το platinum αλλά χαλάλι. Εδώ άλλοι ετοιμάζονται να δώσουν 1000+ ευρώ σε κινητό :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τις τελευταιες 50 σελιδες περιπου μου δημιουργήθηκε η εξης απορια:

Πολλοι είδα πως αλλάζουν τροφοδοτικα  χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος βλαβης.

Θεωρω το psu το ποιο σημαντικο κομματι ενος pc  και απο τα πραγματτα που μπορεις να κρατησεις (εαν ειναι ποιοτικο) αρκετα χρονια.

Με τα χρονια παθαινουν κατι? Πεφτει πχ η αποδοση τους ή υπαρχει κινδυνος να κανουν μπουμ και να παρουν μαζι τους και αλλα πραγματα?

Για παραδειγμα εγω εχω το psu της υπογραφης μου περιπου 5 χρονια. Δεν έχω  κανένα απολυτος προβλημα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Οχι οτι με τρωει να ξοδεψω λεφτα αλλα ρωταω για να έχω το κεφαλι μου ησυχο 

Καθε ειδους hardware που περναει ρευμα απο αυτο καταπονειται με τον χρονο,ασφαλως,για αυτο και δεν δινουν εγγυηση lifetime οπως στις μνημες. 

 

Αν το τροφοδοτικο σου ειναι ποιοτικο δεν υπαρχει λογος απο την στιγμη που δεν ειχες ποτε προβλημα να κανεις αλλαγη,αλλα οταν θελησεις να το πουλησεις κοντα στο τελος της εγγυησης του σαν μεταχειρισμενο,για να κοψεις απο την τιμη του καινουργιου που θα παρεις,θα πρεπει να το δωσεις σε τιμη χωμα λογω ηλικιας. Για αυτο οσο πιο ακριβο τροφοδοτικο αγοραζεις  τοσο πιο πολλα χρηματα χανεις.

 

Εδω μπαινει η αρχη του value for money, ας πουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στο παραπάνω δεν συμφωνώ με βάση την δική μου εμπειρία,γιατί όταν δεν έχεις πολλές επιλογές στην αγορά είναι αλλιώς η μεταπώληση.

 

Επίσης το ''χανεις πολλα''ειναι τελείως υποκειμενικό.

 

Θα χάσεις πολλά αν αγοράσεις ένα 650ρι gold τροφοδοτικό 150ευρω ναι.

 

Αλλά αν το πάρεις 100-110ευρω με μπόλικη εγγύηση πλέον πόσα να χάσεις?

 

Πολλά λεφτά είναι όταν χάνεις τουλάχιστον τα μισά(και παραπανω)ξέρω γω που ειδικά με τις αυξημένες πλέον εγγυήσεις είναι ψιλο αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στο παραπάνω δεν συμφωνώ με βάση την δική μου εμπειρία,γιατί όταν δεν έχεις πολλές επιλογές στην αγορά είναι αλλιώς η μεταπώληση.

 

Επίσης το ''χανεις πολλα''ειναι τελείως υποκειμενικό.

 

Θα χάσεις πολλά αν αγοράσεις ένα 650ρι gold τροφοδοτικό 150ευρω ναι.

 

Αλλά αν το πάρεις 100-110ευρω με μπόλικη εγγύηση πλέον πόσα να χάσεις?

 

Πολλά λεφτά είναι όταν χάνεις τουλάχιστον τα μισά(και παραπανω)ξέρω γω που ειδικά με τις αυξημένες πλέον εγγυήσεις είναι ψιλο αδύνατο.

Για αυτο εγραψα πριν οτι μεχρι 120 ευρω θα εδινα,παραπανω οχι. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην περίπτωση του συμφορουμιτη τι να το κάνει πχ το vfm τροφοδοτικό?

Θα κερδίσει 20-30ευρω πχ όταν έχει ήδη δώσει παραπάνω πολλαπλάσια ευρώ στην συγκεκριμένη υλοποίηση κάρτας γραφικών η μητρικής ?

 

Σε φθηνοτερα συστήματα που με τα χρήματα αυτά αγοράζει 250ρι ssd αντί για 120ρι η δωρεάν την ψυκτρα του επεξεργαστή αν δεν έχει(ryzen 3 1300)ναι ισχύει αυτό.

 

Ισορροπία πάνω από όλα δηλαδή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τις τελευταιες 50 σελιδες περιπου μου δημιουργήθηκε η εξης απορια:

Πολλοι είδα πως αλλάζουν τροφοδοτικα  χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος βλαβης.

Θεωρω το psu το ποιο σημαντικο κομματι ενος pc  και απο τα πραγματτα που μπορεις να κρατησεις (εαν ειναι ποιοτικο) αρκετα χρονια.

Με τα χρονια παθαινουν κατι? Πεφτει πχ η αποδοση τους ή υπαρχει κινδυνος να κανουν μπουμ και να παρουν μαζι τους και αλλα πραγματα?

Για παραδειγμα εγω εχω το psu της υπογραφης μου περιπου 5 χρονια. Δεν έχω  κανένα απολυτος προβλημα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Οχι οτι με τρωει να ξοδεψω λεφτα αλλα ρωταω για να έχω το κεφαλι μου ησυχο 

 

Τα προβλήματα που συνήθως μπορείς να έχεις είναι να χαλάσει το ανεμιστηράκι ή να φουσκώσει κάποιος πυκνωτής.

 

Η εγγύηση που δίνουν συνήθως αντιστοιχεί σε 8 ώρες χρήσης κάθε μέρα.

 

Οπότε ανάλογα με την ποιότητα των υλικών, τις ώρες χρήσης, θερμοκρασία και το φορτίο που το είχες καθορίζουν και τη γήρανση του υλικού, περα απο κάποια αστοχία.

 

Προσωπικά θα σου έλεγα ότι οσο είναι μέσα στην εγγύηση δεν έχεις κάποιο λόγο να το αλλάξεις  απο πλευράς φθοράς , παρα μόνο αν κανεις συχνά αναβαθμίσεις και δεν θες να χάσει μεταπωλητική αξία οπως σου πε και πιο πάνω ο benign.

 

Απο κει και πέρα αν σου τελειώσει η εγγύηση και θες να το κρατήσεις θα σου λεγα να το ανοιγεις μια φορά το χρόνο, καθάριζέ το απο σκόνες με ένα πιστολάκι ώστε να μην ανεβάζει θερμοκρασίες και να γυρνάει πιο εύκολα το ανεμιστηράκι και ρίχνε του μια ματιά για φουσκωμένους πυκνωτές. Εννοειται οτι το έχεις ξεφορτίσει, μήν σε χτυπησει κανα ρεύμα απο τον μεγάλο πυκνωτή.

 

Αν έχει φουσκωμένο κάποιο πυκνωτή (αν δεν ειναι ο μεγάλος) κατα πάσα πιθανότητα ο υπολογιστής θα δουλεύει , αλλά το ρεύμα που θα παίρνει δεν θα ναι και το καλύτερο με αποτέλεσμα να μειώνεται η ζωή στα άλλα υποσυστήματα. Και φυσικά πάντα υπάρχει η πιθανότητα για ένα μπαμ.

 

Γενικά αν εξαιρέσουμε τα τροφοδοτικά που δίνουν 7-12 χρόνια εγγύηση, σε όλα τα υπολοιπα , στα 7-8 χρόνια θεωρείται γερασμένο το τροφοδοτικό και καλό ειναι να κάνεις μια αλλαγή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην περίπτωση του συμφορουμιτη τι να το κάνει πχ το vfm τροφοδοτικό?

Θα κερδίσει 20-30ευρω πχ όταν έχει ήδη δώσει παραπάνω πολλαπλάσια ευρώ στην συγκεκριμένη υλοποίηση κάρτας γραφικών η μητρικής ?

 

Σε φθηνοτερα συστήματα που με τα χρήματα αυτά αγοράζει 250ρι ssd αντί για 120ρι η δωρεάν την ψυκτρα του επεξεργαστή αν δεν έχει(ryzen 3 1300)ναι ισχύει αυτό.

 

Ισορροπία πάνω από όλα δηλαδή .

Καλα ναι,για το συστημα του,εχει βαση το ακριβο τροφοδοτικο,εγω παντως δεν θα αγοραζα ποτε ενα συστημα σαν αυτο,δεν θεωρω οτι αυτο που μας προσφερει το hardcore gaming και για τον χρονο που η συγκεκριμενη καρτα θεωρειται top, οτι αξιζει αυτα τα χρηματα,σε καμμια περιπτωση,ειναι θεμα αποψης βεβαια. Παντα κοιταω το vfm και τιποτε αλλο,ακoμη και στα games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το EVGA B3 650, αξίζει ( ; ) ή στα χρήματα που βγαίνει από Ελλάδα μαζί με τα μεταφορικά συμφέρει να κοιτάξει κάποιος το G3, με λίγα παραπάνω €;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...