Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, όντως. Πρόκειται για μεταπτυχιακό φίλο που δεν έχει ιδέα από συστήματα, δεν θα αναβαθμίσει σχεδόν τίποτα για 3-4 χρόνια, με εξαίρεση RAM και παίζει μια φορά το χρόνο κάποιο παλιό game από νοσταλγία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως. Πρόκειται για μεταπτυχιακό φίλο που δεν έχει ιδέα από συστήματα, δεν θα αναβαθμίσει σχεδόν τίποτα για 3-4 χρόνια, με εξαίρεση RAM και παίζει μια φορά το χρόνο κάποιο παλιό game από νοσταλγία...

Α οκ, αν δεν θέλει για games, σεβαστό!

 

Απο μένα πάμε σε Munich 430 στα 45 ευρώ https://www.skroutz.gr/s/412893/Thermaltake-Munich-430W.html ή και σε αυτό αλλά είναι 350. Θα σε φτάσουν όμως! https://www.skroutz.gr/s/6636368/Seasonic-S12II-350-Bronze.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτά που έγραψε ο Sheo, αν ανέβεις ένα 10άρικο πας σε Coolermaster G450 απλά για λίγα W παραπάνω μηπως και στο άμεσο μέλλον αλλάξει γνώμη για αναβάθμιση και του χρειαστούν τα W. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως δε θα έβαζα κάρτα γραφικών με μνήμη ddr3. Καλύτερα με την ενσωμετωμένη του επεξεργαστή. Αλλιώς θα έβαζα κάποια με ddr5 μαζί με αυτό το τροφοδοτικό

 

Τροφοδοτικό

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=47685&cat=17&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=3

 

GPU

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40232&cat=5&sub=undefined&pmanuf=undefined&sort=3&step=2

Επεξ/σία από Physiciant
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχετικά αδαής στο ποιες entry-level GPU παίζουν αυτήν τη περίοδο. Διάβασα για Radeon GT 240 και Geforce 730. Ή διαφορά μνήμης θα κάνει μεγάλη διαφορά στα games; Ο φίλος μου παίζει κάνα Assassins Creed του 2013 σπάνια και δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις για όμορφα shadows και ουρανούς... Το EVGA πως συγκρίνεται με το Thermaltake;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το EVGA πως συγκρίνεται με το Thermaltake;

Συμφερει στα λεφτα αυτο που σου προτεινε ο Phy, γιατι για 5,6 ευρω περισσοτερο παιρνεις 50W παραπανω,αλλα η ιδια εταιρια τα κατασκευαζει και τα δυο,για την EVGA και για την Thermaltake. Λεγεται HEC και ειναι απο τις πιο αξιοπιστες στον χωρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το τροφοδοτικό (TT Berlin), τα σύνδεσα όλα κι όλα καλά. 

Απλά κάνει μια στο τόσο (τελείως random) ένα buzzing θόρυβο. Τι παίζει να φταίει;

 

Εμένα πάντως το Corsair που έχω έκανε κάτι παρόμοιο. Έχω διαβάσει ότι μερικοί τα επιστρέφουν, αλλά εγώ το κράτησα 5+ χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα. Επίσης έχει σταματήσει και το buzzing. Μπορεί να το κάνει ξανά κάποια στιγμή, αλλα πραγματικά δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που το άκουσα, πρέπει να είναι πριν κανα χρόνο.

 

Εγώ σήμερα πήρα το BeQuiet που είχα παραγγείλει. Το έχω βάλει πάνω σε ένα μικρό σύστημα και είναι αθόρυβο τελείως... ελπίζω να κρατήσει, προς το παρόν φαίνεται ότι ήταν καλή αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε κανα 2ωρο, το άνοιξα, το έκλεισα, έβαλα witcher να δώ πως πάει, δεν ξαναέκανε το παραμικρό. Όχι οτι αυτό που έκανε προηγουμένως ήταν κάτι τρελό απλά με ανησύχησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτά που έγραψε ο Sheo, αν ανέβεις ένα 10άρικο πας σε Coolermaster G450 απλά για λίγα W παραπάνω μηπως και στο άμεσο μέλλον αλλάξει γνώμη για αναβάθμιση και του χρειαστούν τα W. 

 

Aκριβό στην Ελλάδα  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβό στην Ελλάδα  :-(

Ε τι να κάνουμε. Γενικά όλα τα Coolermaster έχουν τσιμπημένη τιμή. 

 

Είμαι και από τους φαν για τα τροφοδοτικά της  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή ενός φθηνού αλλά καλού και αξιόπιστου τροφοδοτικού για το σύστημά μου.

Εχω τον ι5-6600κ, z170 μητρικη, 2 hdd(1 ssd), την 5750 που ειναι η εφεδρική μου και θα γίνει αλλαγή το καλοκαίρι σε μια των 400 ευρω(ex. 390-970).

 

Τωρα απο ενεργειακές ανάγκες είμαι πολύ χαμηλά απο οτι είδα στο psu caclculator. Και ειναι των 400watt με υπερκαλύπτει αλλά επειδη κατα πασα πιθανοτητα το καλοκαιρι θα αλλαξω την gpu θα ηθελα κατι μεγαλυτερο.

 

Το budget μου ειναι μεχρι 70 το πολυ. 

Το θέμα μου είναι να ειναι ποιοτικο γιατι θα κάνω overclock στον επεξεργαστη και στην καρτα αλλα και νου μου κρατήσει χρόνια..

Μετά από έρευνα τείνω σε Link.png Site: Thermaltake-Smart-SE-630W μιας και το modular ειναι πολυ θετικό για μένα γιατί δυστυχώς είμαι cable-managment freak..  :devil:

 

Oλες οι προτάσεις δεκτες. Ακόμα και για τα ακριβότερα αν και θα προτειμούσα να δωσω οσο το δυνατον λιγότερα γίνεται. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή ενός φθηνού αλλά καλού και αξιόπιστου τροφοδοτικού για το σύστημά μου.

Εχω τον ι5-6600κ, z170 μητρικη, 2 hdd(1 ssd), την 5750 που ειναι η εφεδρική μου και θα γίνει αλλαγή το καλοκαίρι σε μια των 400 ευρω(ex. 390-970).

 

Τωρα απο ενεργειακές ανάγκες είμαι πολύ χαμηλά απο οτι είδα στο psu caclculator. Και ειναι των 400watt με υπερκαλύπτει αλλά επειδη κατα πασα πιθανοτητα το καλοκαιρι θα αλλαξω την gpu θα ηθελα κατι μεγαλυτερο.

 

Το budget μου ειναι μεχρι 70 το πολυ. 

Το θέμα μου είναι να ειναι ποιοτικο γιατι θα κάνω overclock στον επεξεργαστη και στην καρτα αλλα και νου μου κρατήσει χρόνια..

Μετά από έρευνα τείνω σε Link.png Site: Thermaltake-Smart-SE-630W μιας και το modular ειναι πολυ θετικό για μένα γιατί δυστυχώς είμαι cable-managment freak..  :devil:

 

Oλες οι προτάσεις δεκτες. Ακόμα και για τα ακριβότερα αν και θα προτειμούσα να δωσω οσο το δυνατον λιγότερα γίνεται. :-D

Φιλε και ποιοτικο και ανετο για overclock και να σου κρατησει χρονια,δεν υπαρχει στα 70 ευρω. Αυτο που παρεθεσες ειναι ενα στιβαρο,αξιοπρεπες τροφοδοτικο,θα σε καλυψει για την καρτα,αλλα για overclock δεν ξερω,εκτος και αν κανεις μετριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή ενός φθηνού αλλά καλού και αξιόπιστου τροφοδοτικού για το σύστημά μου.

Εχω τον ι5-6600κ, z170 μητρικη, 2 hdd(1 ssd), την 5750 που ειναι η εφεδρική μου και θα γίνει αλλαγή το καλοκαίρι σε μια των 400 ευρω(ex. 390-970).

 

Τωρα απο ενεργειακές ανάγκες είμαι πολύ χαμηλά απο οτι είδα στο psu caclculator. Και ειναι των 400watt με υπερκαλύπτει αλλά επειδη κατα πασα πιθανοτητα το καλοκαιρι θα αλλαξω την gpu θα ηθελα κατι μεγαλυτερο.

 

Το budget μου ειναι μεχρι 70 το πολυ. 

Το θέμα μου είναι να ειναι ποιοτικο γιατι θα κάνω overclock στον επεξεργαστη και στην καρτα αλλα και νου μου κρατήσει χρόνια..

Μετά από έρευνα τείνω σε Link.png Site: Thermaltake-Smart-SE-630W μιας και το modular ειναι πολυ θετικό για μένα γιατί δυστυχώς είμαι cable-managment freak..  :devil:

 

Oλες οι προτάσεις δεκτες. Ακόμα και για τα ακριβότερα αν και θα προτειμούσα να δωσω οσο το δυνατον λιγότερα γίνεται. :-D

Έχεις παρεξηγήσει την έννοια του τροφοδοτικού. Ότι είναι απλά για να παίρνει ρεύμα το pc. Ακόμα και από αυτό θα πρέπει να καταλάβεις ότι είναι το πιο σημαντικό κομμάτι που υπάρχει μέσα στο κουτί. Το τροφοδοτικό είναι απαραίτητο για την σταθερότητα του συστήματος. Θα δώσεις 400 για gpu και κάνεις χάρη που δίνεις 70 για psu. ΛΑΘΟΣ άποψη-σκεπτικό την οποία πρέπει να άρεις άρδην. Ανέβα ένα 20ρικο και παίρνεις EVGA. Κάνοντας registration έχεις 7 χρόνια εγγύηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...