Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε και ποιοτικο και ανετο για overclock και να σου κρατησει χρονια,δεν υπαρχει στα 70 ευρω. Αυτο που παρεθεσες ειναι ενα στιβαρο,αξιοπρεπες τροφοδοτικο,θα σε καλυψει για την καρτα,αλλα για overclock δεν ξερω,εκτος και αν κανεις μετριο.

Εχω στο νου μου ενα 25-30% με μια καλή αερόψυκτρα όσο αφορά το overclock. Και η καρτα όσο πάει.

 

Έχεις παρεξηγήσει την έννοια του τροφοδοτικού. Ότι είναι απλά για να παίρνει ρεύμα το pc. Ακόμα και από αυτό θα πρέπει να καταλάβεις ότι είναι το πιο σημαντικό κομμάτι που υπάρχει μέσα στο κουτί. Το τροφοδοτικό είναι απαραίτητο για την σταθερότητα του συστήματος. Θα δώσεις 400 για gpu και κάνεις χάρη που δίνεις 70 για psu. ΛΑΘΟΣ άποψη-σκεπτικό την οποία πρέπει να άρεις άρδην. Ανέβα ένα 20ρικο και παίρνεις EVGA. Κάνοντας registration έχεις 7 χρόνια εγγύηση. 

 

Δεν έχω παρεξηγήσει την έννοια του τροφοδοτικού.. Αλλά δεν μπορώ να διαθέσω αυτήν την χρονική περίοδο τόσα χρήματα. 

Αν το budget δεν ήταν θέμα θα πήγαινα σε ενα χρυσό evga με κλειστά μάτια μιας και έχουν 10 χρόνια εγγύηση.

 

 

Με τα χρήματα που μπορώ να δώσω ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να το πάρεις την επόμενη χρονική περίοδο που θα συγκεντρώσεις και τα άλλα 20 ευρώ. Όπως θα βρεις και τα 400 για gpu.

 

Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος.

 

Επίσης λες ότι σου φτάνουν τα 400Watt. Αν πάρεις την 390 θέλεις ένα 450-500άρι. Αποφάσισε λοιπόν ποια gpu θα πάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στο νου μου ενα 25-30% με μια καλή αερόψυκτρα όσο αφορά το overclock. Και η καρτα όσο πάει.

 

 

Δεν έχω παρεξηγήσει την έννοια του τροφοδοτικού.. Αλλά δεν μπορώ να διαθέσω αυτήν την χρονική περίοδο τόσα χρήματα. 

Αν το budget δεν ήταν θέμα θα πήγαινα σε ενα χρυσό evga με κλειστά μάτια μιας και έχουν 10 χρόνια εγγύηση.

 

 

Με τα χρήματα που μπορώ να δώσω ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή

Για την χρηση που θελεις, 70 ευρω απλα δεν επαρκουν.Προτεινω να κανεις προσπαθεια να εξοικονομησεις μεχρι 100-120 ευρω συνολο για τροφοδοτικο και οταν αγορασεις την καρτα να παρεις μαζι και ενα καλο τροφοδοτικο.

 

Οπως πολυ σωστα ειπε ο Blue ενα συστημα πρεπει να εχει ισορροπια,δεν γινεται επεξεργαστης και καρτα γραφικων ακριβα και τροφοδοτικο της σειρας. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την χρηση που θελεις, 70 ευρω απλα δεν επαρκουν.Προτεινω να κανεις προσπαθεια να εξοικονομησεις μεχρι 100-120 ευρω συνολο για τροφοδοτικο και οταν αγορασεις την καρτα να παρεις μαζι και ενα καλο τροφοδοτικο.

 

Οπως πολυ σωστα ειπε ο Blue ενα συστημα πρεπει να εχει ισορροπια,δεν γινεται επεξεργαστης και καρτα γραφικων ακριβα και τροφοδοτικο της σειρας. :)

Είπες τη μαγική λέξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι τον υπολογιστή.. Μονο τροφοδοτικό δεν έχω και πρεπει να τον χτισω αμεσα..

Συμφωνω απολυτα με οτι εχετει πει.. 

Μαλλον θα κινηθω προς gtx970.. 

 

Πιο τροφοδοτικό θα ηταν η καλυτερη επιλογη για αυτα τα χρηματα που διαθέτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή ενός φθηνού αλλά καλού και αξιόπιστου τροφοδοτικού για το σύστημά μου.

Εχω τον ι5-6600κ, z170 μητρικη, 2 hdd(1 ssd), την 5750 που ειναι η εφεδρική μου και θα γίνει αλλαγή το καλοκαίρι σε μια των 400 ευρω(ex. 390-970).

 

Τωρα απο ενεργειακές ανάγκες είμαι πολύ χαμηλά απο οτι είδα στο psu caclculator. Και ειναι των 400watt με υπερκαλύπτει αλλά επειδη κατα πασα πιθανοτητα το καλοκαιρι θα αλλαξω την gpu θα ηθελα κατι μεγαλυτερο.

 

Το budget μου ειναι μεχρι 70 το πολυ. 

Το θέμα μου είναι να ειναι ποιοτικο γιατι θα κάνω overclock στον επεξεργαστη και στην καρτα αλλα και νου μου κρατήσει χρόνια..

Μετά από έρευνα τείνω σε Link.png Site: Thermaltake-Smart-SE-630W μιας και το modular ειναι πολυ θετικό για μένα γιατί δυστυχώς είμαι cable-managment freak..  :devil:

 

Oλες οι προτάσεις δεκτες. Ακόμα και για τα ακριβότερα αν και θα προτειμούσα να δωσω οσο το δυνατον λιγότερα γίνεται. :-D

 

Το ΤΤ κάνει για το σύστημα που (θα) έχεις αλλά εξαρτάται και τι oc θα κάνεις.Φίλος το έχει με 8320 oc+290 και δεν έχει θέμα.Υπάρχει και το θέμα της ισορροπίας που σου παν που είναι βασικό πάντως.Εγώ μάλλον θα πήγαινα σε λίγο ποιοτικότερο και λίγο μεγαλύτερο αν ασχοληθείς με ταυτόχρονα μεγάλα oc.Το καλοκαίρι πιθανόν να υπάρχουν άλλες επιλογές και τιμές σε κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

για ένα μηχάνημα με παλιό i5 και την 750 ti 4gb, δεν τίθεται θέμα για oc ίσως κάποιο μικρό, αυτά τα δύο είναι κομπλέ και αν ναι ποιο προτείνετε από τα δύο; 

http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-sps-530mpcbeu-smart-se-series-530w-cm-87--p-PER.640644

https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

 

Επίσης για το μηχάνημα της υπογραφής μου ποιο semi-modular προτείνετε σε περίπτωση αντικατάστασης; φαντάζομαι με αυτό που έχω δε με παίρνει ούτε για ελάχιστο oc, έτσι;

Παρεμπιπτόντως, το έχω σχεδόν δυο χρόνια και δεν έχω προβλήματα αλλά θα ήθελα λιγότερα καλώδια.

 

Budget έως 70 και στις δύο περιπτώσεις. Στο πρώτο αν μας παίρνει για φθηνότερο ακόμα καλύτερα διότι θα χρειαστεί να φύγουν χρήματα και για κάποιες αναβαθμισούλες και στενεύουν τα πράγματα.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Liakos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή ιδέα αλλά το πρώτο pc δεν είναι δικό μου οπότε μιλάμε για εντελώς ξεχωριστές περιπτώσεις.


Επίσης το psu μου δεν είναι κομματάκι λίγο για μηχάνημα με 750 ti 4gb; Δεν ξέρω ακριβώς τι έχει το pc αλλά είναι σίγουρα 5ετίας και βάλε, μόνο η κάρτα είναι καινούρια που από όσο ξέρω ακόμα την περιμένει, πριν είχε την αρχαία 8500 gt νομίζω.

Επεξ/σία από Liakos10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

για ένα μηχάνημα με παλιό i5 και την 750 ti 4gb, δεν τίθεται θέμα για oc ίσως κάποιο μικρό, αυτά τα δύο είναι κομπλέ και αν ναι ποιο προτείνετε από τα δύο; 

http://www.e-shop.gr/psu-thermaltake-sps-530mpcbeu-smart-se-series-530w-cm-87--p-PER.640644

https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

 

Επίσης για το μηχάνημα της υπογραφής μου ποιο semi-modular προτείνετε σε περίπτωση αντικατάστασης; φαντάζομαι με αυτό που έχω δε με παίρνει ούτε για ελάχιστο oc, έτσι;

Παρεμπιπτόντως, το έχω σχεδόν δυο χρόνια και δεν έχω προβλήματα αλλά θα ήθελα λιγότερα καλώδια.

 

Budget έως 70 και στις δύο περιπτώσεις. Στο πρώτο αν μας παίρνει για φθηνότερο ακόμα καλύτερα διότι θα χρειαστεί να φύγουν χρήματα και για κάποιες αναβαθμισούλες και στενεύουν τα πράγματα.

Ευχαριστώ.

Ανέφερε αναλυτικά τι έχει το 1ο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ακριβώς τι έχει το pc αλλά είναι σίγουρα 5ετίας και βάλε, μόνο η κάρτα είναι καινούρια που από όσο ξέρω ακόμα την περιμένει, πριν είχε την αρχαία 8500 gt νομίζω.

Αναλυτικά δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μου πει όταν με το καλό μπορέσει ν' ανοίξει το pc με την νέα κάρτα, και ΑΝ τη σηκώνει το psu που έχει τώρα. Όταν έχω νέα θα πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέστρεψε το buzzing στο Berlin (γίνεται σε τελείως random φάση, όχι υπο πίεση). Μάλλον θα μιλήσω με την εταιρία που το αγόρασα να δώ τι θα γίνει. Είναι αρκετά ενοχλητικό όταν γίνεται (για λίγα δευτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα και εγω το TT στο pc του σπιτιού.

20151116_154248.jpg

Αν είναι καλύτερο ή χειρότερο ο χρόνος θα δείξει.

Πάντως σίγουρα είναι ελαφρύτερο και λίγο πιο μικρό...

Ο ανεμιστήρας του μου φάνηκε πολύ plain and simple...

20151102_155950.jpg

 

Tο modular της υπόθεσης μου χρειάστηκε αφού η 750 Ti που αγόρασα πριν καμιά βδομάδα δεν ζητά καθόλου pciex κονέκτορες για ρεύμα.

Tο κουτί καθάρισε αρκετά απο καλώδια κάτι που χρειάζεται αφού είμαι με το stock cooler.

Για κάποιον που θέλει τα 2 καλώδια για ρεύμα στις pciex και εχει παραπάνω απο 4 drives, το modular δεν έχει κανένα νόημα αφού πρέπει να χρησιμοποιήσεις όλα τα καλώδια...

 

Οκ φαίνεται αλλά τπτ το φανταστικό.

Για midrange καταστάσεις. Mια δυνατή cpu ακλοκάριστη, οποιαδήποτε μονή pciex,  κανα 2 drives και 2- 3 12άρηδες ανεμιστήρες θα τα σηκώνει χωρίς να πιέζεται. 

Ο θόρυβος είναι κάτω απο τους υπόλοιπους του συστήματος και δεν έχει περίεργα τριξίματα τώρα που είναι καινούργιο.

Θα μπορούσαν να το δίνουν και κάτω απο€ 50 αυτό το psu... 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...