Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη με λιγα λογια στα μεχρι 80 ευρω το καλυτερο που μπορει να παρει καποιος ειναι το coolermaster g550m; Βλεπω οτι εχει τις περισσοτερες προστασιες απ'ολα για αυτο το λεω. Και φιλε πανο ο τζιμακος ειναι καλο που αναφερει καποια πραγματα για εμας τους νεους που δεν γνωριζουμε τον λογο για τον οποιο πολλες φορες ενα προϊον παιρνει εκπτωση και σιγουρα ο τροπος που του απευθυνθηκες φανηκε λιγο επιθετικος. Ας μην ξεχναμε οτι ειμαστε μια "κυψελη" εδω μεσα ολοι και προσπαθουμε για το καλο ολων.

 

Αν διαβαζες συχνα τα νηματα αγαπητε μου φιλε,εξαλλου εισαι απο το 2011 μελος και οχι 4 μηνες οπως ειναι μερικοι αλλοι,θα ηξερες οτι εχουν γραφτει εκατονταδες παραπονα για την σειρα CX στο ινσομνια. Εγω δεν δυκολευομαι καθολου να το πιστεψω γιατι απο τις αρχες του 2012 ,σε εμενα προσωπικα ετυχαν παρα πολλες περιπτωσεις και μερικες περιπτωσεις με την σειρα GS(την gaming series)

Δικαιολογουμαι ως ενα βαθμο γιατι γραφτηκα στο ινσομνια αποκλειστικα και μονο για το μπλα μπλα. Τα 5 τελευταια χρονια εχω αλλαξει 2 φτηνα λαπτοπ και το μετανιωνω που δεν εκατσα να φτιαξω εναν τουμπανο σταθερο εξαρχης και να ασχοληθω με αυτον μονο. Παντως αγορασα το corsair γιατι εψαχνα κατι αμεσα, αυθημερον οσο το δυνατον πιο κοντα στο σπιτι μου και ηταν η μονη σοϊκια επιλογη απο Πλαισιο. Στην τελικη εχει 3 χρονια εγγυηση και καποιες προστασιες πανω του. Παντως αν ειναι τοσο κακο οσο λες τοτε δεν πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη σε καμια κριτικη: ουτε σε amazon, newsegg, skroutz ουτε πουθενα...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά η Evo Edition είναι fully-modular ενώ το άλλο semi-modular. Μια σημείωση προς ενημέρωση αυτών που θέλουν να πάρουν Seasonic M12II/M12II Evo/S12II. Και τα τρία μοντέλα έχουν τον ίδιο fan controller ο οποίος ανεβάζει στροφές που δεν αναλογούν στο φορτίο και στη θερμοκρασία που έχει το τροφοδοτικό αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή με αποτέλεσμα να κάνει θόρυβο και να γίνεται εκνευριστικό. Βέβαια υπάρχει περίπτωση να έπεσα σε ελαττωματικό προϊόν(M12II Evo 750W) αλλά επειδή το ανέφεραν κι άλλα μέλη πιστεύω έπρεπε να γίνει αυτή η διευκρίνιση. Καλό ψάξιμο και καλές αγορές  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες επειδή το έχει στα σχόλια από κάτω; Στο site της Seasonic έχει αυτές τις δύο εκδόσεις αλλά το eshop δεν έχει καμιά περιγραφή της προκοπής για να βγάλεις άκρη.

 

Semi-Modular

http://www.seasonicusa.com/M12II-Bronze.htm

 

Fully-modular

http://www.seasonicusa.com/M12-EVO-Edition.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το φτηνοτερο καλο να παρει ο TS. Οχι στα ακριβοτερα και το γεγονος οτι εχουν περισσοτερη εγγυηση δεν σημαινει τιποτε. Εχω παρει ακριβο υλικο και μεγαλη εγγυηση και εχει χαλασει σε 5 μερες.

 

Η μεγαλη εγγυηση ειναι κολπο των εταιριων για να βαζουν ακριβοτερες τιμες και μην ξεχναμε οτι ακομη και ακριβο τροφοδοτικο των 150 ευρω σε 3 χρονια αν θελεις να το πουλησεις για να παρεις καλυτερο και με ανωτερα χαρακτηριστικα ,θα το σκοτωσεις στη μιση τιμη.Αρα οτι hardware αγοραζεις υποτιμαται ταχυτατα ,επομενως η εξυπνοτερη κινηση ειναι ενα vfm τροφοδοτικο που κανει την δουλεια του στην φτηνοτερη δυνατη τιμη.

Πηγη: http://www.insomnia.gr/topic/563158-επιλογή-τροφοδοτικού/page-3

 

Edit: Οχι δεν ειμαι εγω ο θεματοθετης πανο, ενας απλος χρηστης του μπλα μπλα ειμαι που μπαινω περιστασιακα. Το ανεβασα για να βλεπετε ποσο ωραια ποστ κανετε οταν εχετε πνευματικη διαυγεια.

Επεξ/σία από NinjaMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγη: http://www.insomnia.gr/topic/563158-επιλογή-τροφοδοτικού/page-3

 

Edit: Οχι δεν ειμαι εγω ο θεματοθετης πανο, ενας απλος χρηστης του μπλα μπλα ειμαι που μπαινω περιστασιακα. Το ανεβασα για να βλεπετε ποσο ωραια ποστ κανετε οταν εχετε πνευματικη διαυγεια.

Παραμενω πιστος διαχρονικα σε αυτη την αποψη και ποτε δεν συνιστω ακριβα τροφοδοτικα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

: Οχι δεν ειμαι εγω ο θεματοθετης πανο, ενας απλος χρηστης του μπλα μπλα ειμαι που μπαινω περιστασιακα. Το ανεβασα για να βλεπετε ποσο ωραια ποστ κανετε οταν εχετε πνευματικη διαυγεια.

Δεν συμφωνώ με την άποψη του φίλου bening ,αλλά αυτό δεν έχει καμμιά σημασία,σημασία έχει εσύ τι ακριβώς θέλεις π.χ να αγοράσεις ,να μάθεις κ.τ.λ;

Γιατί φίλε μου εδώ δεν είναι το νήμα του Μπλα Μπλα,όχι ότι με πειράζει, απλώς για μένα περισσότερο ρωτάω για να ξέρω αν θα ασχοληθώ ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι χάλασε καλό τροφοδοτικό σε μικρό διάστημα δε σημαίνει κάτι. Σε όλους μπορεί να τύχει ελαττωματικό προϊόν..μπορεί ακόμα και ολόκληρη η σειρά του συγκεκριμένου τροφοδοτικού να ήταν ελαττωματική αλλά δε μπορείς να συγκρίνεις ποιοτικά ένα Bronze με ένα Platinum τροφοδοτικό. Το ότι μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με τα δύο εννοείται, δεν αντιλέγω και προσωπικά πιστεύω ότι παραπάνω από Plus Gold δε χρειάζεται παρόλο που είμαι κάτοχος Platinum και Gold τροφοδοτικών. Απλά με το ένα θα έχεις καλύτερο efficiency (μικρές διαφορές βέβαια στο ρεύμα) και μικρότερη πιθανότητα να πάθει κάποια βλάβη. Επιπροσθέτως καλό είναι να αγοράζεις προϊόντα με αρκετά μεγάλη εγγύηση ειδικά σε κομμάτια που δεν τα αλλάζεις συχνά σε ένα pc όπως το τροφοδοτικό και το κουτί για παράδειγμα. Το σκεπτικό να πάρεις καλό τροφοδοτικό και να το πουλήσεις μετά από 3 χρόνια το βρίσκω εντελώς λάθος απ' τη στιγμή που σε καλύπτει. Δεν είναι κάρτα γραφικών για να χρειαστεί να αναβαθμίσεις έτσι ώστε να παίξεις τους τελευταίους τίτλους. Τα τροφοδοτικά δεν εξελίσσονται με τόσο γρήγορο ρυθμό, οπότε κάποιος που έχει ένα με 5-7-10 χρόνια εγγύηση με τα απαιτούμενα watts, τις απαραίτητες ασφάλειες και πιστοποιήσεις γιατί να το πουλήσει και να πάρει κάποιο άλλο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τροφοδοτικα τυπου gold και platinum ειναι ουσιαστικα,για πανακριβα επαγγελματικα μηχανηματα χιλιαδων ευρω.

 

Για ενα μηχανημα ,ακομη και ενα δυνατο για gaming με δυο καρτες γραφικων,ενα ποιοτικο επωνυμο bronze φτανει και περισσευει. Δεν υπαρχει λογος λοιπον για ενα καταναλωτη να κανει τις εταιριες πλουσιες και να αγοραζει κατι πανω απο τις προδιαγραφες που χρειαζεται.

 

Τωρα αν θελει καποιος και το φυσαει το χρημα και θελει να αγοραζει το καλυτερο,δικαιωμα του και δεν θα τον κατακρινω. Αλλα η λοξα του καθενος και το φετιχ να αγοραζει οτι ακριβοτερο, δεν μπορει να αποτελεσει κριτηριο συμβουλων και νομο απαραβατο για τις αναβαθμισεις.

 

Να ξεκαθαρισω οτι δεν αναφερομαι σε καποιον προσωπικα ουτε θελω να θιξω καποιον αλλα απλα θελω να ειμαι ελικρινης,αν και πολλες φορες φιλοι που δινουν συμβουλες προτεινουν τροφοδοτικα ακριβοτερα απο i5 λες και ολοι ειμαστε μονιμοι υπαλληλοι της ΔΕΗ .π.χ. και μπορουμε να σκαμε κατοσταρικα για την πλακα μας. (το συγκεκριμενο παραδειγμα ευνοουμενου εργαζομενου ειναι τυχαιο,εξαλλου υπαρχουν πολλοι σκανδαλωδως ευνοουμενοι στην Ελλαδα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες επειδή το έχει στα σχόλια από κάτω; Στο site της Seasonic έχει αυτές τις δύο εκδόσεις αλλά το eshop δεν έχει καμιά περιγραφή της προκοπής για να βγάλεις άκρη.

 

Semi-Modular

http://www.seasonicusa.com/M12II-Bronze.htm

 

Fully-modular

http://www.seasonicusa.com/M12-EVO-Edition.htm

 

 

εχεις απολυτο δικιο ειναι διαφορετικα  σευχαριστω 

στη περιπτωση ομως του eshop ειμαι τυχερος<αυτο θελω να παρω> γιατι ενω δε το λεει στη σελιδα του προιοντος στη γενικη με τη συντομη περιγραφη το αναφερει,μιλησα και μαζι τους και ισχυει

post-234625-0-19805300-1463486889_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...