Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

i7 6700 ||| GTX 1080 ||| 64GB x 3200Hz ||| 2 x NVME SSD ||| 2 x HDD + usb συσκευές (κάρτα ήχου, graphic tablet)

σκέφτομαι για 80+ Gold γιατί θα δουλεύει πολύ αλλά θέλω να ρίξω το κόστος, πόσο χαμηλά μπορώ να πάω σε watt;

το o/c θα είναι οριακό, το αυτόματο o/c για τις μνήμες, δεν θυμάμαι πως λέγεται

το max κατανάλωσης μας ενδιαφέρει γιατί εφαρμογές θα τρέχουν cpu+gpu ταυτόχρονα

δεν χρειάζομαι modular αν αυτό ρίχνει την τιμή χωρίς όμως να πάμε σε ξεπερασμένο μοντέλο

αυτά, έχω και κάποια ερωτήματα, δεν ξέρω να τα γράψω εδώ ή να ανοίξω θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τα φθηνα του eshop προσωπικά θα επέλεγα αυτό http://www.e-shop.gr/psu-deepcool-de380-380w-black-p-PER.805882 ,  ,λόγω της περιγραφής του, της εταιρείας και τα 3 χρονια εγγύησης ,για κανένα όμως σοβαρό χειροπιαστό επιχείρημα.

Έχει πολύ αδύναμη 12άρα, απο ποιότητα δεν γνωρίζω. Έχεις δει κανα review?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Προσωπικά στο λιγότερο που θα πήγαινα σε ένα σύστημα σαν το δικό σου ,είναι σ΄αυτό https://www.skroutz.gr/s/7593714/Corsair-RMx-Series-650W.html

ευχαριστώ, αυτό σημείωσα κι εγώ προς το παρόν αλλά μου μοιάζουν λίγο ψηλά τα 650w για ένα cpu και μία κάρτα μόνο, με desktop μνήμες

απλά θέλει χρόνο για να βρω πραγματικές τιμές, για αυτό ρώτησα εδώ, εσύ έχεις δει τόσο απαιτητική μέτρηση σε παρόμοιο κουτί ή υπολογίζεις με τις ονομαστικές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ αδύναμη 12άρα, απο ποιότητα δεν γνωρίζω. Έχεις δει κανα review?

Όχι ρε συ τι review να βρείς γι'αυτό,και δεν ψάχνω και για ποιότητα στο 20άρικο,απλώς για αυτά που είπα παραπάνω συν την εικόνα του εσωτερικού που μου φαίνεται λίγο σοβαρή δηλαδή έχει σωστό σχεδιασμό http://www.deepcool.com/product/powersupply/2014-10/10_1046.shtml  ,από κει και πέρα για την ισχύ του γιατί γκρινιάζεις ; Εσύ δεν ήθελες να λένε την αλήθεια; :-D

Πέρα από την πλάκα ,αν το σύστημα του παιδιού είναι τόσο απλό όσο λέει,δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα.

 

ευχαριστώ, αυτό σημείωσα κι εγώ προς το παρόν αλλά μου μοιάζουν λίγο ψηλά τα 650w για ένα cpu και μία κάρτα μόνο, με desktop μνήμες

απλά θέλει χρόνο για να βρω πραγματικές τιμές, για αυτό ρώτησα εδώ, εσύ έχεις δει τόσο απαιτητική μέτρηση σε παρόμοιο κουτί ή υπολογίζεις με τις ονομαστικές τιμές;

Θα σου πρότεινα το 550άρι αλλά όπως είπε και το άλλο παιδί παραπάνω έχει μόλις κανά 10άρικο διαφορά,άρα γιατί να μην πάρεις αυτό;

Όσο για το πως προσωπικά υπολογίζω την ισχύ,απλώς προσθέτω τις μέγιστες ονομαστικές τιμές και tdp(το γνωρίζω ότι είναι πιο κάτω η πραγματική κατανάλωση όλου το pcιου, επί το πλείστον) και δίνω και ενα καλό περιθώριο από 30% και πάνω,για να είμαι ασφαλείς,ιδίως σε συστήματα σαν το δικό σου, που ούτε λίγες απαιτήσεις έχει αλλά ούτε και φθηνό είναι,στο περίπου 2000χίλιαρο που έχεις δώσει άποψή μου είναι μην ψάχνεις να γλιτώσεις το 20άρικο σε ένα τέτοιας σπουδαιότητας εξάρτημα και ας είσαι και λίγο παραπάνω σε ισχύ ,καλύτερα να είναι άνετο .

Αυτά  από μένα καλές αγορές σου εύχομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα προβλημα τι να εχει, ανετα το σηκωνει;) Παντως καλες εποχες οταν εκανε το vs450 34 ευρω απο το κιτρινομαγαζο, no brainer επιλογη ήταν με 406βαττ στην 12αρα. Κριμα που πηρα μονο δυο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια ερωτηση.Θα αντεξει το thermaltake se 730 modular μια 390?εχω i7 4770k,z87x d3h,4 dimms ram 1600,1ssd,1hdd,5fans.η νιτρο προτεινει 750w.

και δυο νιτρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως καλες εποχες οταν εκανε το vs450 34 ευρω απο το κιτρινομαγαζο, no brainer επιλογη ήταν με 406βαττ στην 12αρα. Κριμα που πηρα μονο δυο :P

Mια από τις καλύτερες τιμές που θυμάμαι ήταν αυτό http://www.thermaltake.com/This/TR2_Series_/TR2/C_00001653/TR2_380W/Design.htm στα 26 ευρώ περίπου και ήταν και για αρκετό καιρό από πολλά καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα τα 3 τελευταια χρονια εχουν ανεβει οι τιμες στα τροφοδοτικα παρα πολυ.Θυμαμαι το 2013 εψαχνα για τροφοδοτικο.Ειχα σταμπαρει το coolermaster G750watt.Το ειχα βρει στα 60 ευρω.Τωρα εχει 90 και ευρω.

Για το seasonic s12ii που αγορασα πριν λιγο καιρο να πω οτι εμεινα πληρως ικανοποιημενος.Το αναφερω για τα παιδια που ψαχνουν τροφοδοτικο.Το συγκεκριμενο ειναι μια καλη επιλογη.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Nα ήταν μόνο εκεί φίλε Mr_Terror καλά θα ήταν , εδώ super market και λαϊκή πάμε και πονάμε, βέβαια δεν είναι μόνο η ακρίβεια  αλλά και οι μισθοί από την άλλη,,από κει και πέρα μην ψάχνεις τίποτα..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το seasonic s12ii που αγορασα πριν λιγο καιρο να πω οτι εμεινα πληρως ικανοποιημενος.Το αναφερω για τα παιδια που ψαχνουν τροφοδοτικο.Το συγκεκριμενο ειναι μια καλη επιλογη.

 

 

 

 Ψάχνω τροφοδοτικό και αυτό είναι στις επιλογές μου στην έκδοση των 430W (για σύστημα i3-6100, GTX750 2gb). Τα άλλα δύο που έχω ξεχωρίσει είναι το XFX ProSeries Bronze 450 και το XFX TS Series 450 (δεν είμαι σίγουρος ποια είναι η διαφορά τους). Για μέχρι 60€ που είναι το budget μου ποιό είναι το καλύτερο; Επίσης θέλω να το κρατήσω και για μελλοντική αναβάθμιση σε GTX960.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...