Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 χρονια η 7 χρονια?(Εννοεις 10 χρονια απο την Corsair? Γιατι μερικα καταστηματα γραφουν 7 χρονια.)

Κανονικα τα corsair δεν ειχαν 10χρονια εγγυηση,η εταιρεια τα αναβαθμισε σε 10χρονια για να ανταγωνιστει την evga με τα γνωστα supernova.

Μεγα λαθος που ορισμενα καταστηματα ακομα αναφερουν 7χρονια εγγυηση στο site

http://www.corsair.com/en-us/company/press-release/corsair-extends-select-psu-warranties-from-7-years-to-10-years

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ξέρετε το you εκεί είναι τόσο ππρες που πήγαν να μου φεσωσουν μεταφορικά για πράγμα που απλα δεν είχαν στοκ στο μαγαζί, αλλά το είχε το μαγαζί σαν αλυσίδα.

 

Καλύτερα eshop.

 

Το συνοικιακό είναι ο Κολ***ς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το corsair rmx το egate το έχει 109 ευρώ με 0 μεταφορικά ενώ το you 126 euro. Μα ακόμα και να χρειαστεί την εγγύηση και να το στείλει πίσω στο egate πάλι κερδισμένος θα είναι. Εκτός αν είναι άτυχος και χρειαστεί να το στείλει και 2η και 3η φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το psu το αλλαξε βαση εγγυησης με ιδια μαρκα(aproxx 800),και οτι μαλλον ηταν προβληματικο το προηγουμενο,απλα ξερω οτι στην επιλογη αυτη δεν εχω καμια εμπιστοσυνη,αλλα μετα απο 2 ωρες gaming και 8 ωρες λειτουργιας ειναι κομπλε.

Οταν το μετρησαμε το ρευμα σε foul load τραβαγε περιπου 440-450 WATT.

Oπως και να εχει ελπιζω να με βγαλει αρκετο καιρο μεχρι να αγορασω ενα εγνωσμένης αξιας και αυτο να το σπρωξω για pc μικρότερων απαιτησεων,νομιζω με ενα 700-750 θα ειμαι καλυμενος και για το μελλον.

Καλη συνεχεια σε ολους και ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα τα λεφτά σου πίσω, είσουν τυχερός που δεν σου έκαψε όλο το σύστημα την πρώτη φορά, αλλά θα το κάνει την δεύτερη.

 

Πες ποιο ^#^&μάγαζο είναι να ξέρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το psu το αλλαξε βαση εγγυησης με ιδια μαρκα(aproxx 800),

 

Aυτο το τροφοδοτικο δεν εχει 800w πραγματικα, πλασματικα ναι,μπορει..

Μα καλα,γιατι δεν πηρες τα λεφτα σου πισω?

Γατος ειναι ο τυπος οπως σου ειπαν,ξερει να πειθει τους πελατες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ένας καλός φίλος ενδιαφέρεται για αγορά τροφοδοτικού ~40€, μιας και άρχισε να εγκαταλείπει τα εγκόσμια το παρών τροφοδοτικό.

Από ότι κατάλαβα και ότι μου είπε, πρέπει να έχει έναν i5 πρώτης γενιάς(αγόρασε το σύστημα το 2011 από πάμπλικ) καθώς και μια gtx 560, την οποία προσθεσε λίγο αργότερα (δεν μου είπε αν είναι η ti  ή όχι, έχουν μεγάλες διαφορές; -πρέπει να μάθω περισσότερα) .

 

Δεν ξέρω ποιό τροφοδοτικό θα κάλυπτε τις απαιτήσεις του και να είναι λιγάκι ποιοτικό. Προτάσεις;

 

Υ.Γ.: μάλλον θα πάρει τηλέφωνο σε κάποιο μικρό μαγαζί να του το περάσουν μόλις πληρωθεί τον άλλο μήνα(τηλεφώνησε μάλιστα κάπου και του είπαν ότι θα στοιχίσει ~40€, ένας θεός ξέρει αν θα του βάλουν κάτι της προκοπής και αν εννοούν ότι στην τιμή περιλαμβάνονται και τα εργατικά) . Θα προτιμούσα να του προτείνω κάποια τροφοδοτικά που να του περάσουν και όχι έτσι στα τυφλά, να βάλουν ότι να΄ναι.

 

Αν ήταν για δικό μου σύστημα και όχι για άλλον, προσωπικά, θα το έβαζα μόνος μου(το έχω κάνει κανα δυο φορές, με τα λίγα που ξέρω και ρώτησα και είδα) , αλλά αξίζει να ανακατευτώ;

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ.2: να συμπληρώσω κάτι βασικό! Το πρόβλημα άρχισε με τον υπολογιστή του ότι έσβηνε και ήταν γενικά ασταθής. Το πήγε σε έναν γνωστό του τεχνικό, ο οποίος του άλλαξε την μητρική γιατί έτσι έκρινε εκείνος, ότι η μητρική ήταν σε κακή κατάσταση(εννοούσε από πυκνωτές; ποιός ξέρει) . Δεν υπήρξε κανένα κέρδος τότε, η μητρική αγοράστηκε από τον φίλο μου και τοποθετήθηκε δωρεάν από τον γνωστό τεχνικό, μαζί με ένα ssd(υπάρχει μαζί πλέον, με τον hdd) .

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να το ξαναπάει εκεί, γιατί ο άνθρωπος πνίγεται στη δουλειά και δεν έχει χρόνο να ξανασχοληθεί με το τι φταίει ακόμα και τι όχι(του πήρε και κάποιες ημέρες να ασχοληθεί με το υπολογιστή )

 

To μαγαζί υπολογιστών που πήρε του είπαν ότι μπορεί να οφείλεται το συνεχιζόμενο προβλημα είτε στο τροφοδοτικό είτε μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία ο υπολογιστής(κακός αερισμός; αλλαγή πάστας μετά από τόσα χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ένας καλός φίλος ενδιαφέρεται για αγορά τροφοδοτικού ~40€, μιας και άρχισε να εγκαταλείπει τα εγκόσμια το παρών τροφοδοτικό.

Από ότι κατάλαβα και ότι μου είπε, πρέπει να έχει έναν i5 πρώτης γενιάς(αγόρασε το σύστημα το 2011 από πάμπλικ) καθώς και μια gtx 560, την οποία προσθεσε λίγο αργότερα (δεν μου είπε αν είναι η ti  ή όχι, έχουν μεγάλες διαφορές; -πρέπει να μάθω περισσότερα) .

 

Δεν ξέρω ποιό τροφοδοτικό θα κάλυπτε τις απαιτήσεις του και να είναι λιγάκι ποιοτικό. Προτάσεις;

 

Υ.Γ.: μάλλον θα πάρει τηλέφωνο σε κάποιο μικρό μαγαζί να του το περάσουν μόλις πληρωθεί τον άλλο μήνα(τηλεφώνησε μάλιστα κάπου και του είπαν ότι θα στοιχίσει ~40€, ένας θεός ξέρει αν θα του βάλουν κάτι της προκοπής και αν εννοούν ότι στην τιμή περιλαμβάνονται και τα εργατικά) . Θα προτιμούσα να του προτείνω κάποια τροφοδοτικά που να του περάσουν και όχι έτσι στα τυφλά, να βάλουν ότι να΄ναι.

 

Αν ήταν για δικό μου σύστημα και όχι για άλλον, προσωπικά, θα το έβαζα μόνος μου(το έχω κάνει κανα δυο φορές, με τα λίγα που ξέρω και ρώτησα και είδα) , αλλά αξίζει να ανακατευτώ;

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ.2: να συμπληρώσω κάτι βασικό! Το πρόβλημα άρχισε με τον υπολογιστή του ότι έσβηνε και ήταν γενικά ασταθής. Το πήγε σε έναν γνωστό του τεχνικό, ο οποίος του άλλαξε την μητρική γιατί έτσι έκρινε εκείνος, ότι η μητρική ήταν σε κακή κατάσταση(εννοούσε από πυκνωτές; ποιός ξέρει) . Δεν υπήρξε κανένα κέρδος τότε, η μητρική αγοράστηκε από τον φίλο μου και τοποθετήθηκε δωρεάν από τον γνωστό τεχνικό, μαζί με ένα ssd(υπάρχει μαζί πλέον, με τον hdd) .

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να το ξαναπάει εκεί, γιατί ο άνθρωπος πνίγεται στη δουλειά και δεν έχει χρόνο να ξανασχοληθεί με το τι φταίει ακόμα και τι όχι(του πήρε και κάποιες ημέρες να ασχοληθεί με το υπολογιστή )

 

To μαγαζί υπολογιστών που πήρε του είπαν ότι μπορεί να οφείλεται το συνεχιζόμενο προβλημα είτε στο τροφοδοτικό είτε μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία ο υπολογιστής(κακός αερισμός; αλλαγή πάστας μετά από τόσα χρόνια)

Το παλιο τροφοδοτικο που ειχε πιο ηταν?

Σε αυτο να παει

https://www.skroutz.gr/s/12685462/Thermaltake-Smart-RGB-600W.html

Να το βαλετε μονοι σας αν ειναι να πληρωσετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα. Δεν γνωρίζω ποιό είναι το παλιό τροφοδοτικό, αυτό μόνο αν ανοίξω ο ίδιος το κουτί ή πάω από το σπίτι του θα το μάθω(ο φίλος δεν ασχολείται) . Αν μάθω κάτι περισσότερο, θα ενημερώσω.

 

Χρειάζεται τόσα πολλά watt; Σκεφτόμουνα να προτείνω xfx ή be quiet έως 50€ το πολύ(και ~450-500w) .  Βέβαια, και η thermatake, και coolermaster, κ.α., έχουν αξιόλογα.

 

Θα το συζητήσω μαζί του, θα αναφέρω και την πρότασή σου και είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χρειάζεται τόσα πολλά watt; Σκεφτόμουνα να προτείνω xfx ή be quiet έως 50€ το πολύ(και ~450-500w) .  Βέβαια, και η thermatake, και coolermaster, κ.α., έχουν αξιόλογα.

 

Θα το συζητήσω μαζί του, θα αναφέρω και την πρότασή σου και είδωμεν.

Δεν στο προτεινα γιατι εχει πολλα watt.

τΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ.

Το 500αρη εχει μικρη διαφορα τιμης.

Επομενως λογο εγγυησης σε καποιο απο αυτα θα ελεγα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=12685462%2C12685510%2C11542607

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με τρωει λογο αλλαγης συστηματος και επειδη οταν εβαλα την ti και ανοιγω το pc κανει ενα shut down instant αλλα ξεκιναει μετα κανονικα χωρις προβληματα στην πορεια και στα stress tests(ισως ειναι καποιο setting στο bios αλλα δεν ασχοληθηκα να το δω αφου θα αλλαξω) εχει νοημα να αλλαξω psu??

 

Το εχω 2 χρονια περιπου αλλα με ψηνει καποιο 80+ platinum, μιλαμε για 8700k oc και 1080ti oc οποτε θελω παλι 750-850w για να εχω και headroom. Να φανταστω ακομα τα seasonic ειναι τα καλυτερα ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με τρωει λογο αλλαγης συστηματος και επειδη οταν εβαλα την ti και ανοιγω το pc κανει ενα shut down instant αλλα ξεκιναει μετα κανονικα χωρις προβληματα στην πορεια και στα stress tests(ισως ειναι καποιο setting στο bios αλλα δεν ασχοληθηκα να το δω αφου θα αλλαξω) εχει νοημα να αλλαξω psu??

 

Το εχω 2 χρονια περιπου αλλα με ψηνει καποιο 80+ platinum, μιλαμε για 8700k oc και 1080ti oc οποτε θελω παλι 750-850w για να εχω και headroom. Να φανταστω ακομα τα seasonic ειναι τα καλυτερα ετσι δεν ειναι?

ειναι καλα ...αλλα αν θες καλο τροφοδοτικο δες αυτο εδω που ειναι καλο και gold 

 

https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...