Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.Εχω τα εξης: i5 4670k,msi z97a gaming 7,4x8 corsair vegeance 1866,sapphire RX570 4GB nitro+,ssd,hdd,thermaltake smart se 530 https://www.skroutz.gr/s/3048818/Thermaltake-Smart-SE-530W.html..σε idle 12.096 λεει το hwinfo,σε παιχνιδι 11.909,επισης εκανε και ενα στιγμιαιο 11.808...δοκιμασα και ενα corsair vs650 απο ενα αλλο μηχανημα αλλα ηταν χειροτερο 12.000 idle /11.808 game και ενα 11.7 μινιμουμ εγραψε.χρειαζεται να παρω αλλο η μενω με το thermaltake smart se 530; Ευχαριστω.

Επεξ/σία από kanellich
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/12/2018 στις 12:49 ΜΜ, drillgr είπε

Ναι είναι του παλιού τύπου χωρίς τα extra pin, soyo μάρκα με το 440BX chipset αν θυμάμαι καλά. Γι αυτό ρωτάω τι τύπο τροφοδοτικού θα δουλέψει καλύτερα, νομίζω αυτές οι μητρικές εκείνης της περιόδου ήθελαν περισσότερο εστίαση στα 5V και όχι στα 12V;

Και high end τροφοδοτικό να έχεις, ακρίβεια στην σταθερότητα δεν πρόκειται να δεις ποτε! 

Σταθεροποιησε την πρωτεύον τάση σου με κανένα ups  ή  σταθεροποιητη   και μην ανησυχείς για τα άλλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Θα θελα την βοηθεια σας. Φτιάχνω ένα pc:

Μητρικη: z390 gaming pro carbon msi

Cpu: 9700k

Gpu: 1080ti msi

Psu: corsain tx750m

Έχω τις έξεις δύο απορίες:

1) η μητρική έχει υποδοχη το 24pin, ενα 8pin και ενα 4pin. Πρέπει να συνδέσω το 4pin και απο που θα πάρω ρεύμα απαξ και βάλω τα δύο 8pin που βγάζει το τροφοδοτικό στην gpu?  Το splitter 8pin σε 8+4 εχει κάποιο νόημα? 

2)η psu τα δεξια παροχης ρευματος γραφουν γραφει pci και απο κατω cpu αμα βάλω και το πάνω και το κάτω στην gpu θα έχω πρόβλημα? 

 

Σας ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Gat0pard0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόλα αυτά, για να σου λυθεί και η απορία...όχι δεν κάνει το splitter 8pin->8+4pin (δεν ξέρω αν υπάρχει καν αυτό το καλώδιο). Πρέπει να βρεις τροφοδοτικό που να βγάζει 2x8pin για cpu. Το 8pin για cpu (EPS λέγεται) είναι διαφορετικό απ' το 8pin για gpu. Όπως σου είπαν όμως αν δεν ανεβάσεις αρκετά τον 9700K δεν σου χρειάζεται το 4pin, αρκεί το 8pin. 

Επεξ/σία από Physiciant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το τροφοδοτικό μου ειναι semi modular.  Βγαζει το 24pin το 8pin κανονικά με καλώδια,  και εχει δυο θυρες οπου γραφει peripherialsκαι sata και αλλες δυο που φραφει pci και cpu.  Αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να βάλω δυο 8pin στην gpu?  (επειδή το ενα λέει cpu). Η συσκευή έχει ενα καλώδιο 8pin + 6+2pin (στην ουσια δύο 8pin) τι διαφορά θα έχει αμα συνδέσω αυτό και όχι με δυο διαφορετικές τροφοδοσιες απο την psu την gpu

Screenshot_2019-01-24-11-37-41-648_com.android.chrome.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς τα καλώδια που είναι ήδη τοποθετημένα στο τροφοδοτικό. Είμαι από κινητό αλλά αν ψάξεις 1-2 reviews για το συγκεκριμένο τροφοδοτικό θα δεις ότι έχει τα καλώδια που χρειάζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grmaster2 είπε

και οι δύο υποδοχές λογικά είναι για gpu.  Έχεις ένα 4+4 cpu fixed και δύο 6+2 modular για pci

Έχω μόνο δυο 8 +( 6+2)  για gpu. Σαν splitter είναι,  για αυτό αναρωτιέμαι αμα πρέπει να εχω διπλή διαφορετική τροφοδοσία. 

Και βέβαια πως θα το σιγουρέψω ότι και οι δύο μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην gpu? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συνδεσε απο το ένα pci καλώδιο και τα δυο 6+2 βύσματα του καλωδιου στην gpu. Το αλλο καλώδιο μην το συνδέεις καν

Επεξ/σία από grmaster2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grmaster2 είπε

συνδεσε απο το ένα pci καλώδιο και τα δυο 6+2 βύσματα του καλωδιου στην gpu. Το αλλο καλώδιο μην το συνδέεις καν

Σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πιο από τα 2 τροφοδοτικά να προτιμήσω; 

https://www.skroutz.gr/s/15637833/Seasonic-Prime-650W-Platinum-D2.html?keyphrase=Seasonic+Prime+D2

https://www.skroutz.gr/s/11452818/Corsair-HX-Series-HX750.html 

Η διαφορά στην τιμή είναι αδιάφορη. Και τα 2 τροφοδοτικά με καλύπτουν σαν Watt (8700K + EVGA1080 FTW2). Το Corsair είναι OEM by Channel Well Technology. 

Τα αρνητικά σύμφωνα με το Tomshardware review: 

  • HX(850W version) 

OCP at 5VSB

Bulky ATX, EPS and PCIe cables

A little higher conducted EMI compared to the HX1000 and HX1200

Short distance between peripheral connectors

Inrush current (230V)

  • Seasonic (1000W Version)

Distance between peripheral connectors

OCP at 5VSB

 

Τι είναι το OCP @ 5 Voltage standby anyway? 

Τα unit και τα 2 είναι ίδια, αλλάζουν μόνο τα watt οπότε οι κριτικές είναι accurate για τα μοντέλα που ψάχνω. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2019 στις 1:13 ΠΜ, ScienceFreak είπε

Καλησπέρα,

Πιο από τα 2 τροφοδοτικά να προτιμήσω; 

https://www.skroutz.gr/s/15637833/Seasonic-Prime-650W-Platinum-D2.html?keyphrase=Seasonic+Prime+D2

https://www.skroutz.gr/s/11452818/Corsair-HX-Series-HX750.html 

Η διαφορά στην τιμή είναι αδιάφορη. Και τα 2 τροφοδοτικά με καλύπτουν σαν Watt (8700K + EVGA1080 FTW2). Το Corsair είναι OEM by Channel Well Technology. 

Τα αρνητικά σύμφωνα με το Tomshardware review: 

  • HX(850W version) 

OCP at 5VSB

Bulky ATX, EPS and PCIe cables

A little higher conducted EMI compared to the HX1000 and HX1200

Short distance between peripheral connectors

Inrush current (230V)

  • Seasonic (1000W Version)

Distance between peripheral connectors

OCP at 5VSB

Τι είναι το OCP @ 5 Voltage standby anyway? 

Τα unit και τα 2 είναι ίδια, αλλάζουν μόνο τα watt οπότε οι κριτικές είναι accurate για τα μοντέλα που ψάχνω. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

μην κοιτας review απο διαφορετικα watt, μπορει να ειναι αρκετα πραγματα διαφορετικα στην ιδια σειρα , μεχρι και ολοκληρη η πλατφορμα

το 650αρι seasonic δεν εχει 2ο eps connector που οι περισσοτερες μητρικές πλεον ζητανε

Γνώμη μου να κοιταξεις σε gold eff. Δεν αξιζει η χρηματικη διαφορα στα platinum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

το 650αρι seasonic δεν εχει 2ο eps connector που οι περισσοτερες μητρικές πλεον ζητανε

 

Δηλαδή σε μία AsRock Ζ390 Taichi, ένας 9900k δεν θα δουλέψει με το 8pin και θα θέλει και το 4pin eps? Ποιες περισσότερες μητρικές το ζητάνε; Αυτές που κάνουν 300plus euros? 

 Το παραπάνω το ζητάνε μόνο αν θες να το πας further με το OC. Και αγοράζεις τέτοιες μητρικές όταν ξέρεις τι κάνεις.

 Οκ, όταν θα πάρεις έναν 9900k + 300plus € μητρική, ξέρεις σε τι λημέρια βαδίζεις, αλλά δεν είναι αποτρεπτικό να πάρεις ένα ποιοτικό τροφοδοτικό με έναν eps connector.
Βέβαια αν σκας τόσα φράγκα, το ψάχνεις περισσότερο, σαφώς.

Δεν βλέπω να υπάρχουν ενδείξεις τέτοιες στο ερώτημα του φίλου παραπάνω, 8700k με GTX 1080 έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Δηλαδή σε μία AsRock Ζ390 Taichi, ένας 9900k δεν θα δουλέψει με το 8pin και θα θέλει και το 4pin eps? Ποιες περισσότερες μητρικές το ζητάνε; Αυτές που κάνουν 300plus euros? 

 Το παραπάνω το ζητάνε μόνο αν θες να το πας further με το OC. Και αγοράζεις τέτοιες μητρικές όταν ξέρεις τι κάνεις.

 Οκ, όταν θα πάρεις έναν 9900k + 300plus € μητρική, ξέρεις σε τι λημέρια βαδίζεις, αλλά δεν είναι αποτρεπτικό να πάρεις ένα ποιοτικό τροφοδοτικό με έναν eps connector.
Βέβαια αν σκας τόσα φράγκα, το ψάχνεις περισσότερο, σαφώς.

Δεν βλέπω να υπάρχουν ενδείξεις τέτοιες στο ερώτημα του φίλου παραπάνω, 8700k με GTX 1080 έχει.

Δεν ειπε κανεις ρε συ, οτι δεν θα δουλέψει, έτσι και αλλιώς στις περισσότερες μητρικές ειναι optional. Απλα με το σκεπτικο οτι το τροφοδοτικο θα το κρατησεις τουλαχιστον οσο η εγγύηση του (δλδ μια δεκαετια) ή εστω 7 χρονια, δεν βλέπω το λογο να πάρει κάποιο που δεν εχει 2ο eps connector. Δεν ξέρεις τι θα χρειαστει στο μέλλον. Kαι τα 150 ευρώ για τροφοδοτικο σε αυτα τα watt δεν ειναι λίγα.

Βέβαια μπορει ο ανθρωπος να το προτιμήσει για κάποιο άλλο λογο. Τη γνωμη μου λεω και προσπαθω να τη στοιχειοθετήσω . Για τον αλλον πχ αυτο που λέω μπορει να μην ειναι σημαντικό και να χει σαν προτεραιοτητα κάποιο άλλο χαρακτηριστικό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...